عوامل مهم در خودکشی نوجوانانخودکشی نوجوانان,عوامل خودکشی نوجوانان,دلایل خودکشی در نوجوانان

دلایل خودکشی نوجوانان

 

امروزه یکی از موضوعاتی که براي خانواده ها و جامعه اهمیت خیلی زیادی دارد، افزایش خود‌کشی در بین نوجوانان است. پيش‌گيري از این رویدادها مستلزم دانش درستی در این زمينه است. در ادامه مقاله شما را با مواردی که در خصوص خودکشی نوجوانان است آشنا میکنیم.

خودکشی نوجوانان:
دلایل خودکشی در نوجوانان من جمله مسائلی است که بسياري از خانواده ها و جامعه را درگیر خود نموده است . نوجوانی یک دوره پر فشار و مملو از فشار های روانی و جسمی و تغييرات بسیار شدید است. نگرانی های زيادي براي والدین نوجوان و روش برخورد با این تغييرات بوجود می آورد. خود‌کشی دومین عامل مرگ و میر نوجوانان به حساب می آید.

 

مشکلاتی مانند فشار تحصیلی، رابطه عاطفی بیمارگونه از علل عمده این پیشامد به حساب می آید . نقش خانواده، مدرسه و گروه همسالان نوجوان در ایجاد تفکر خود‌کشی بسیار اهمیت دارند. سعی براي پيش‌گيري از ایجاد تفکر خود‌کشی بهترین راه مبارزه با این پدیده است. در این مقاله عواملی که می تواند فکر خود‌کشی را در ذهن نوجوان به وجود آورد صحبت شده و برترین راهکارهای مبارزه با آنرا بررسی نموده ایم.

 

خودکشی نوجوانان,عوامل خودکشی نوجوانان,دلایل خودکشی در نوجوانان

خودکشی در نوجوانان


دلایل خودکشی نوجوانان:
خودکشی نوجوانان علل های روانی و اجتماعي مختلفی دارد. ما در این جا به دلایل روانی شخصی و خانوادگي مؤثر در خود‌کشی می پردازیم:

الف) دلایل شخصی:
اختلال های خلقی مثل بیماری افسردگی اساسی و اختلال افسردگی دو قطبی میتواند عامل مهمی در مبادرت به خود‌کشی باشد. نوجوانانی که افسردگی دارند معمولاً تفکرات منفی بسیار زيادي دارند، آنها فکر ميکنند مشکلاتشان هیچ وقت حل نمی شود، حس تنهایی بسیار شدید ميکنند و نمی توانند در موقع پیدایش مشکل، مسایل خویش را به نحو درست حل و فصل کنند. نوجوانان با اختلال های افسردگی دو قطبی به علت دوره های شیدایی و انرژی زيادي که تجربه ميکنند ، بیش تر در معرض خطر خود‌کشی قرار می گیرند.

سو مصرف ماده های، الکل و ماده های توهم زا میتواند بر نحوه ی قضاوت شخص اثر بگذارد و نوجوانانی که از این مواد استفاده ميکنند دچار تحریف های شناختی و رفتاری می شوند، این اشخاص قابلیت تصمیم گیری ندارند و در موقعیت های اسیب زا بیش تر درگیر خود‌کشی می شوند.

عدم اعتماد به نفس هم یکی ديگر از عوامل مهمی است که در پیدایش این مشکل نقش دارد. نوجوانی که اعتماد به نفس ندارد بسی بیش از نوجوانان ديگر در معرض مخاطره است.

شکست های فردی مثل تمام شدن یک روابط عاطفی یا افت تحصیلی میتواند احساسی در شخص به وجود آورد که پوچی و بی معنايي زندگی را در نوجوان تقویت کند و او را به طرف خود‌کشی سوق دهد.

ب) دلایل خانوادگي:
عدم رابطه عاطفی نوجوان با خانواده
تحمیل ازدواج اجباری به نوجوان
اختلافات شدید خانوادگي
وجود سابقه خود‌کشی در خانواده
تبعیض بین فرزندان از طرف خانواده

 

خودکشی نوجوانان,عوامل خودکشی نوجوانان,دلایل خودکشی در نوجوانان

علل خودکشی نوجوانان

 
علامت های هشداردهنده خود‌کشی:
بسياري از علایم هشداردهنده خود‌کشی امکان دارد علایم افسردگی هم باشد. مشاهدات رفتارهای زیر به وسیله والدین و مراقبین امکان دارد در شناسایی نوجوانانی که ممکن است در معرض ابتلا به خود‌کشی باشند موثر باشد:

- تغييرات در خوردن و عادات خواب
- از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول
- ترک دوستان و اعضای خانواده
- استفاده الکل و مواد مخدر
- نادیده گرفتن ظاهر فردی
- افزایش شکایت های جسمانی که اکثر با پریشانی های هیجانی همراه است، مثل بیماري های معده، سردرد و خستگی

- از دست دادن علاقه به مدرسه
- حس خستگی
- دشواری تمرکز
- احساس تمایل داشتن به مرگ

پیش گیری از خود‌کشی نوجوانان:
براي پیشگیری از خود‌کشی اول باید عوامل خود‌کشی را آشنایی و تلاش در از بین بردن آن عوامل کرد تا از خود‌کشی های بیش تر جلوگيري شود. خانواده در این بین نقش بسياري دارد. خانواده باید محیطی امن و پشتیبانی گر براي نوجوان ایجاد بکند. همچنین به شیوه برقراری رابطه با آنان توجه بکند.

مدام باید حواستان به صحبت ها و رفتارهای آنان باشد. فورا پس از تهدیدات و اعترافات به خود‌کشی، فرزند خویش را مورد ارزیابی بگذارید . امکان دارد از نظر شما علل خود‌کشی که فرزند شما بیان ميکند ، بسیار ساده است. ولی در نظر داشته باشید که براي آنها امکان دارد مباحث مهمی بنظر برسد.

 

خودکشی نوجوانان,عوامل خودکشی نوجوانان,دلایل خودکشی نوجوانان

خودکشی نوجوانان

 
نتیجه گیری:
عوامل مرتبط با خود‌کشی نوجوانان در سه گروه عوامل دموگرافیک، محیطی و روانی طبقه بندی میشوند . مطالعات نشان داده اند نوجوانانی که یک یا بیش از عوامل خطر را دارند، با احتمال بیش تر در معرض درگیر شدن در رفتارهای مرتبط با خود‌کشی هستند. در هر حوزه‌ میتوان اقدامات و مداخلات پیشگیرانه مناسب را به منظور کاهش رفتارهای مرتبط با خود‌کشی مانند افکار، برنامه ريزي و اقدام به خود‌کشی در نوجوانان انجام داد.

عوامل دموگرافیک: عبارتند از سن، جنسیت، گرایش جنسی، نژاد و قومیت.

عوامل محیطی: عبارتند از عدم حمایت خانوادگي و اجتماعي، بازداشت و زندانی شدن، مهارت های ضعيف زندگی، پیشینه خانوادگي خود‌کشی، اینترنت و رسانه هاي جمعی.

عوامل روانی: عبارتند از اختلال های روانی تشخیص داده شده، حوادث ناراحت کننده زندگی و پیشینه ی سوءاستفاده در زمان بچگی، اضطراب اکادمیک، استفاده از مخدرها و الکل و مزاحمت سایبری.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------