چه زمانی رشد پسران متوقف می شود؟رشد پسران تا چه سنی ادامه دارد

رشد پسران تا چه سنی ادامه دارد

 

تا چه سنی پسران رشدشان ادامه دارد؟

اگر یک پسر جوان یا نوجوان دارید، ممکن است از خود بپرسید که چه زمانی رشد آنها متوقف می شود و به قد کامل بالغ خود می رسند. همچنین به یاد داشته باشید که رشد فقط مربوط به قد نیست. همانطور که کودک شما در طول سال های نوجوانی رشد می کند و بالغ می شود، تغییرات پیچیده و گاهی شگفت انگیز زیادی را تجربه می کند. همانطور که شما روند را پیش بینی و آن را مشاهده می کنید، احتمالاً سوالات زیادی خواهید داشت.

بسیاری از والدین به این فکر می کنند که رشد در دوران بلوغ چه زمانی آغاز می شود و از نظر تغییرات و جهش رشد چه انتظاری باید داشته باشند. سؤالات دیگر شامل این است که چگونه بفهمیم فرزندمان به درستی رشد می کند یا نه و چه زمانی رشد فرزندمان به پایان می رسد.

 

جدول زمانی رشد برای پسران

همه بچه ها برای رشد و بلوغ فیزیکی جدول زمانی خاص خود را دارند و منحنی خاص خود را دنبال می کنند. با این حال، دختران معمولاً بلوغ را زودتر از پسرها شروع می‌کنند و در 1 تا 2 سال به پایان می‌رسانند.

 

پسرها معمولاً در حدود 11 یا 12 سالگی بلوغ را شروع می کنند. هنگامی که بلوغ شروع می شود، این روند معمولاً حدود چهار سال طول می کشد و در آن نقطه رشد قابل توجهی به پایان می رسد. به این ترتیب، رشد بیشتر پسرها تا سن 16 سالگی به پایان رسیده است، اما برخی از پسران تا سن 18 سالگی به قد کامل بزرگسالی خود می رسند و برخی حتی بعد از آن.

 

چه زمانی پسر ها به بلوغ می رسند

چه زمانی رشد قد متوقف می شود

 

بلوغ پسران چه زمانی شروع می شود؟

در حالی که دختران ممکن است در سن 8 تا 13 سالگی بلوغ را شروع کنند، پسران معمولاً یک یا دو سال دیرتر، بین 9 تا 14 سالگی، با میانگین 11 سالگی شروع می‌شوند. اگر تا آن زمان علائم بلوغ را در کودک خود مشاهده نکردید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

علائم بلوغ پسران چیست؟

بلوغ فقط افزایش قد نیست، بلکه تغییرات مهم بدنی را در بر می گیرد. صحبت کردن در مورد برخی از این تغییرات ممکن است برای فرزندتان عجیب یا ناراحت کننده به نظر برسد. برای شما خوب است که یک درک کلی از آنچه باید انتظار داشته باشید تا بتوانید به هر سؤالی که ممکن است فرزندتان در مورد آنچه در بدنش می افتد پاسخ دهید.

 

در اینجا جدول زمانی کلی برای تغییرات بلوغ در پسران آمده است. دقیقاً زمانی که پسران این روند را شروع می کنند متفاوت است، اما زمانی که شروع می شود، معمولاً از یک ترتیب مشابه پیروی می کند.

 

علائم اولیه بلوغ پسران

اولین علامت بلوغ در پسرها بزرگ شدن بیضه ها و همچنین تیره شدن کیسه بیضه و نازک شدن پوست آن است. یکی دیگر از علائم اولیه ظاهر شدن موهای ناحیه تناسلی در پایین آلت تناسلی است.

 

پسران چه زمانی به بلوغ می رسند

چه زمانی پسر ها به بلوغ می رسند

 

سایر علائم بلوغ پسران

بعد از حدود یک سال، تغییرات فیزیکی بیشتری معمولاً 4 سال متوالی اتفاق می افتد. بیضه ها به رشد خود ادامه می دهند. کیسه بیضه به تیره شدن و آویزان شدن به  پایین ادامه می دهد. موهای سینه معمولاً آخرین بار ظاهر می‌شوند.

 

آلت تناسلی ابتدا در طول و سپس عرض رشد می‌کند و رشد کامل آن بین 13 تا 18 سالگی اتفاق می‌افتد.  آنها همچنین ممکن است به طور مکرر شروع به خودارضایی کنند، که طبیعی است. صدای پسران با پیشرفت بلوغ عمیق تر می شود.

 

جهش رشد در دوران بلوغ

همه پسرها در مورد جهش رشد متفاوت هستند، اما پسرها قطعاً در دوران بلوغ رشد می کنند! در واقع، بلوغ دوره زمانی است که حداقل 25 درصد از رشد کلی پسران شما اتفاق می افتد.

 

اوج جهش رشد پسرها معمولاً در اواخر بلوغ یعنی حدود دو سال پس از شروع بلوغ اتفاق می‌افتد. در طول این مدت، آنها ممکن است حدود 3 سانت در سال رشد کنند. بیشترین رشد تا زمانی که پسران 16 ساله شوند به پایان می رسد، اما ممکن است تا 18 سالگی به رشد خود ادامه دهند.

 

حتی با کاهش جهش رشد پسرها، ممکن است به افزایش توده عضلانی ادامه دهند. و البته، رشد پا را فراموش نکنید - تا زمانی که پسر شما در حال رشد است، این رشد ادامه خواهد داشت.

 

رشد پسران تا چه سنی است

رشد پسران تا چه سنی است

 

چه چیزی بر قد کودک شما تأثیر می گذارد؟

قد کودک در درجه اول توسط ژنتیک تعیین می شود و معمولاً با ترکیبی از ترکیب ژنتیکی مادر و پدر کودک تعیین می شود.

 

عوامل محیطی به ویژه تغذیه نیز ممکن است بر روی قد کودک شما تأثیر بگذارد. ارائه وعده های غذایی سالم و متعادل مهم است. هنگامی که کودک شما رشد سریعی را که همراه با بلوغ است، طی می کند، باید انتظار افزایش اشتها را داشته باشید. در این مدت کالری فرزندتان را محدود نکنید.

 

در موارد نادر، کودک شما ممکن است عدم تعادل در هورمون های رشد خود داشته باشد، که باعث رشد غیر طبیعی سریع یا آهسته او می شود. در این صورت ارزیابی کامل پزشک ضروری خواهد بود.

 

اگر باز هم نگران رشد نوجوان خود هستید، چه کاری باید انجام دهید؟

در مورد رشد پسران در دوران بلوغ طیف وسیعی از موارد طبیعی وجود دارد. برخی از پسرها از 9 سالگی یا تا اواخر 14 سالگی شروع می کنند.

 

با این حال، اگر پسر شما قبل از 9 سالگی شروع به نشان دادن علائم بلوغ کرد یا در سن 14 سالگی هیچ نشانه ای از بلوغ نشان نداد، با پزشک مشورت کنید. اگر پزشک فکر می کند ممکن است مشکلاتی در رشد کودک شما وجود داشته باشد، ممکن است آزمایشاتی از جمله ارزیابی هورمونی و حتی اشعه ایکس برای اندازه گیری رشد و تکامل اسکلتی را پیشنهاد دهد.

 

اگر پزشک تشخیص دهد که مشکلی وجود دارد، ممکن است شما را به یک متخصص، مانند متخصص ژنتیک کودکان یا متخصص غدد اطفال ارجاع دهد.

 

تا چه زمانی رشد قد ادامه دارد

قد پسران تا چه زمانی رشد می کند

 

سخنی از وریول در مورد دوران بلوغ فرزند

بسیاری از والدین نگران رشدی هستند که در دوران بلوغ اتفاق می افتد. آیا فرزند من خیلی سریع رشد می کند؟ خیلی کند؟ آیا باید رژیم غذایی آنها را تغییر دهم؟ چه زمانی آنها از بیرون آمدن لباس های خود و خوردن هر چیزی که در چشم هستند دست می کشند؟

 

کودکانی که دوران بلوغ را می گذرانند ممکن است در مورد رشد خود نیز نگران باشند، به خصوص اگر رشد خود را با همسالان خود مقایسه کنند. اگر فرزند شما اولین یا آخرین کسی است که جهش های رشد بلوغ را پشت سر می گذارد، ممکن است احساس بی هوشی یا اضطراب کند.

 

به‌عنوان والدین، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان با صحبت‌های آزاد درباره تغییراتی که در بدنش اتفاق می‌افتد، و عادی‌سازی حتی ناخوشایندترین قسمت‌ها، از این سفر گاه آزاردهنده بلوغ عبور می‌کند.

 

اطمینان حاصل کنید که در مورد ظاهر بدن آنها و همچنین سرعت رشد آنها مثبت است. به همین ترتیب، اگر در دوران بلوغ در مورد رشد یا رشد کودک خود نگرانی دارید، حتما با پزشک اطفال خود در تماس باشید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------