چه زمانی باید قنداق کردن کودک را متوقف کرد؟چه زمانی باید قنداق کردن کودکم را متوقف کنم

تمام نکاتی که باید در رابطه با قنداق کردن نوزاد بدانیم

 

قنداق كردن نوزاد تا چه مدت ادامه داشته باشد؟

معمولاً مشخص است که یک کوچولو عاشق قنداق کردن است - بعلاوه، گاهی اوقات این تنها راهی است که هر بار بیش از چند ساعت می‌خوابد! اما اکنون که کودک شما بزرگتر شده است، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تا چه زمانی خوب است که به قنداق کردن او ادامه دهید. چگونه می توانید کودک خود را آرام نگه دارید، وقتی می توانید مدت بیشتری او را قنداق کنید؟

قنداق کردن شامل پیچاندن محکم نوزاد در یک پتو در حالی است که فقط سر او بیرون است. در اینجا، متخصصان توضیح می دهند که قنداق کردن چه فوایدی دارد، چگونه می توان این کار را ایمن انجام داد - و مهمتر از همه، چه زمانی زمان توقف این کار است، و در عوض چه کاری باید انجام شود. 

 

قنداق کردن چه فوایدی دارد؟

هنگامی که کودک شما در رحم بود، راحت بودند. به گفته ایلان شاپیرو، MD، خبرنگار ارشد سلامت و افسر امور پزشکی در خدمات بهداشتی AltaMed، بسیاری از نوزادان حس امنیت رحم را ندارند، به همین دلیل است که قرار گرفتن در یک پتوی گرم می تواند بسیار آرامش بخش باشد.

 

دکتر شاپیرو توضیح می دهد: "به مدت 9 ماه، نوزادان با گرما و فضای تنگ رحم سازگار هستند." قنداق کردن نوزاد می تواند احساس امنیت و راحتی پس از تولد ایجاد کند.

 

قنداق کردن دارای مزایای تحقیقاتی متعددی است. برای مثال، مطالعات نشان داده‌اند که قنداق کردن می‌تواند به نوزادان کمک کند طولانی‌تر و عمیق‌تر بخوابند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2019 در PLOS ONE.3 منتشر شد، قنداق کردن می‌تواند گریه نوزادان را کاهش دهد و "پاسخ آرام‌بخش" ایجاد کند.

 

جنل فری، MD، متخصص نوزادان و مدیر تغذیه، تغذیه و رشد نوزادان در Pediatrix Neonatology فلوریدا توضیح می دهد که قنداق کردن ممکن است به ویژه برای نوزادان نارس مفید باشد. او توضیح می‌دهد: «در دوره نوزادی نارس، می‌تواند به نوزاد کمک کند تا رشد حرکتی خود را بهتر سازماندهی کند، به خصوص اگر زودتر از موعد به دنیا بیاید.»

 

دکتر فری می‌گوید در نهایت قنداق کردن ممکن است به نوزادانی که به راحتی بیدار می‌شوند نیز کمک کند. او توضیح می‌دهد که همه نوزادان با یک رفلکس شدید به دنیا می‌آیند، یکی از چندین رفلکس طبیعی نوزادان. دکتر فری توضیح می دهد که قنداق کردن می تواند تعداد دفعاتی را که رفلکس مبهوت نوزاد را از خواب بیدار می کند، کاهش دهد.

 

قنداق كردن نوزاد تا چند ماهگی ادامه داشته باشد

چه زمانی باید قنداق کردن کودکم را متوقف کنم

 

چگونه قنداق ایمنی انجام دهیم؟

اگر تصمیم دارید نوزاد خود را قنداق کنید، مهم است که این کار را با خیال راحت انجام دهید. دکتر راشل شلوتر، متخصص اطفال در پزشکان کودکان در اوماها، نبراسکا، توصیه می‌کند دستورالعمل‌های آکادمی اطفال آمریکا (AAP) را برای خواب ایمن نوزاد رعایت کنید.

 

او توضیح می‌دهد: «برای پیروی از دستورالعمل‌های خواب ایمن AAP، توصیه می‌شود کودک را به تنهایی، روی پشت و روی یک سطح خواب صاف و عاری از هر گونه حیوانات عروسکی، پدهای ضربه‌گیر یا پتوهای ناجور قرار دهید.» «از آنجایی که ما اشیاء شناور آزاد را در گهواره یا حوض نمی‌خواهیم، قنداق راهی مطمئن برای تأمین گرما بدون افزایش خطر خفگی است».

 

دکتر فری می گوید، به خاطر داشته باشید که این خطر کوچک وجود دارد که پتوی قنداق شل شود و خطر خفگی ایجاد کند. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که پتوی قنداق به طور ایمن روی کودک شما قرار گرفته است.

 

دکتر فری می‌گوید: «می‌توانید این کار را با انتخاب یک پتوی نازک برای قنداق کردن و اطمینان از محکم بستن انتهای آن برای جلوگیری از شل شدن بستر انجام دهید». همچنین انواع مختلفی از محصولات قنداقی موجود است، که می تواند به حفظ قنداق کمک کند. علاوه بر این، دکتر فری استفاده از یک پتوی نازک را برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کودک توصیه می کند.

 

تا چند ماهگی نوزاد را قنداق کنیم

قنداق كردن نوزاد تا چند ماهگی ادامه داشته باشد

 

چه زمانی زمان مناسب برای متوقف کردن قنداق کردن نوزاد است؟

AAP توصیه می کند زمانی که نوزاد قادر به غلت خوردن است، قنداق نکنید. طبق AAP.1 دکتر فری با این راهنمایی موافق است. او توضیح می دهد: هنگامی که کودک شما می تواند بغلتد، قنداق می تواند حرکت او را محدود کند و منجر به افزایش خطر خفگی شود.

 

دکتر شلوتر نیز با دستورالعمل های AAP موافق است. او به بیماران خود توصیه می کند که قنداق کردن را در حدود 2 ماهگی متوقف کنند. دکتر شلوتر می‌گوید: «من معمولاً توصیه می‌کنم حدود دو ماهگی از قنداق کامل عبور کنید تا اطمینان حاصل شود که بازوهای کودک برای کمک به تنظیم و جابجایی برای محافظت از راه هوایی آزاد است.

 

قنداق کردن نوزادان

تا چند ماهگی نوزاد را قنداق کنیم

 

خطرات قنداق کردن برای مدت طولانی چیست؟

یکی از خطرات قنداق کردن برای مدت طولانی این است که می تواند حرکات کودک را محدود کند، و با تحرک بیشتر، برای آنها مهم است که زمانی برای کاوش و ورزش بدن خود داشته باشند. دکتر شاپیرو می‌گوید: «همه ما به حرکت نیاز داریم، و اگر نوزاد دست‌هایش را تکان ندهد، می‌تواند جریان خون را در اندام‌ها و بدن محدود کند. جریان خون و حرکت منظم کلید رشد و تکامل کودک است.

 

قنداق کردن برای مدت طولانی می تواند خطر ابتلای کودک به دیسپلازی مفصل ران را افزایش دهد، جایی که مفاصل ران به طور طبیعی رشد نمی کنند. AAP هشدار می دهد که قنداق کردن بیش از حد کودک می تواند خطر ابتلا به دیسپلازی مفصل ران را افزایش دهد. دکتر فری اضافه می کند که قنداق کردن کودک برای مدت طولانی نیز می تواند این خطر را افزایش دهد.

 

دکتر فری می‌گوید تکیه بر قنداق کردن برای خواب نیز می‌تواند باعث ایجاد عادات خوب خواب برای نوزادان شود. دکتر فری توضیح می‌دهد که قنداق کردن ممکن است در ماه‌های اولیه مشکلی ایجاد نکند، اما همانطور که نوزاد شما از دوره نوزادی خارج می‌شود، قنداق کردن می‌تواند در توانایی او برای یادگیری مهارت‌های خود تسکین دهنده اختلال ایجاد کند.

 

دکتر فری می‌گوید: «مغز نوزادان تا چند ماهگی توانایی شکل‌گیری عادت و تمرین خواب را ایجاد نمی‌کند، این زمانی است که آنها شروع به یادگیری خودآرام کردن می‌کنند. قنداق کردن بیش از حد طولانی می تواند برای تشویق عادات خواب آرام بخش و طولانی مدت اثر معکوس داشته باشد.

 

از چه زمانی به بعد نباید کودک را قنداق کرد

قنداق کردن نوزادان

 

جایگزین های قنداق کردن

اگر کودک شما قنداق کردن را پشت سر گذاشته است، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که جایگزین ایمن و مفیدی می تواند باشد؟ پاسخ دکتر شلوتر: کیسه خواب.

 

کیسه های خواب اساساً پتوهای پوشیدنی هستند که می توانند در طول خواب به طور ایمن روی بدن کودک شما بمانند. AAP می گوید که آنها از استفاده از پتو ایمن تر هستند، زیرا هیچ خطری وجود ندارد که آنها در میله های تخت گهواره گیر کنند یا باعث خفه شدن کودک شما شود.

 

او می‌گوید: «در حالی که قنداق کردن را نمی‌توان به محض اینکه کودک قادر به غلتیدن است ادامه داد، کیسه‌های خواب را می‌توان در دوران کودکی به خوبی استفاده کرد. کیسه های خواب دامنه حرکت کامل بازو را امکان پذیر می کنند، اما همچنان گرما و راحتی قنداق را فراهم می کنند.

 

دکتر فری می‌گوید: بعلاوه، زمانی که دیگر کودک را قنداق نمی‌کنید، زمان خوبی برای شروع برخی عادت‌های خواب سالم است. او می‌گوید: «کمک به ایجاد عادات خواب خوب و محیط خواب، راه‌های سالمی هستند که به نوزاد شما کمک می‌کند بدون قنداق بخوابد».

 

به گفته AAP، عادات خواب سالم شامل رعایت زمان خواب منظم، ایجاد یک برنامه روتین قبل از خواب و فعال نگه داشتن کودک در طول روز است.

 

سخنی از Verywell درباره قنداق کردن نوزاد

قنداق کردن می تواند روشی مفید برای آرام کردن نوزاد بداخلاق و کمک به خوابیدن او باشد. اما با نزدیک شدن به 2 ماهگی کودک شما - و به ویژه هنگامی که او روی مهارت های خود کار می کند - زمان آن فرا می رسد که از قنداق کردن خودداری کنید. اگرچه همه نوزادان متفاوت هستند. اگر سؤالات بیشتری در مورد اینکه چه زمانی بهتر است قنداق کردن کودک خود را متوقف کنید، دارید، با پزشک اطفال یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود در تماس باشید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------