علت و زمان عصب کشی دندان کودکانعصب کشی دندان کودکان بدون بیهوشی, مضرات عصب کشی دندان کودکان, فواید عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودک کار دردناکی نیست و نیازی نیست نگران باشید

 

همه چیز درباره عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان، ممکن است برای والدین آنها بسیار ترسناک به نظر برسد. عصب کشی، شامل مراحل متعددی می شود که والدین را نگران این می کند که کودکان می توانند از این مراحل عبور کنند، یا اینکه درد زیادی را متحمل خواهند شد. اما نیازی به نگرانی نیست؛ در ادامه به بررسی این فرایند در کودکان خواهیم پرداخت.

دندان کودکان

همانطور که می دانید، دندان های کودکان شیری هستند. دندان های شیری، دسته ای از دندان ها هستند که در کودکی در می آیند و پس از مدتی، دندان های دائمی جایگزین آنها می شوند. 

بعضی ها تصور دارند که دندان های شیری، شامل تمام بخش هایی که در دندان های دائمی وجود دارند نیستند، برای مثال، ممکن است بعضی این تصور را داشته باشند که در آمدن دندان های شیری، به این دلیل است که ریشه ندارند، در حالی که تمام دندان های شیری به طور معمول دارای ریشه هستند.

 

دندان های شیری، شامل تمام بخش هایی که در دندان های دائمی وجود دارند هستند. تنها تفاوت دندان های شیری با دندان های دائمی، این است که بخش های موجود در دندان های شیری مانند تاج، ریشه و... به نسبت، کوچک تر از دندان های دائمی است.

 

عصب کشی دندان در کودکان, علل عصب کشی دندان کودکان, عصب کشی دندان کودکان

تفاوت دندان های شیری و دائمی در اندازه ی ریشه و تاج دندان است

 

علت عصب کشی دندان کودکان چیست؟

در زمینه عصب کشی دندان کودکان، سؤال هایی برای والدین به وجود خواهد آمد. برای مثال، بسیاری از والدین می پرسند که چرا به جای فرایند دشوار عصب کشی، دندان ها کشیده نمی شوند؟ یا اینکه آیا فرایند عصب کشی در کودکان، با روش هایی که در بزرگسالان استفاده می شود تفاوت هایی دارد؟

 

درست است که دندان های دائمی در نهایت جایگزین دندان های شیری می شوند، اما دندان های شیری، تأثیر بسیار زیادی در قرار گیری درست دندان های دائمی دارند.

فضایی در پشت دندان های شیری وجود دارد که محل قرار گیری دندان های دائمی خواهد بود که در آینده در می آیند. در صورتی که دندان های شیری، در زمانی بسیار زود تر از زمان عادی بریزند، و یا اینکه فاصله ریخته شدن آنها نسبت به یکدیگر بسیار زیاد باشد، ممکن است که دندان های دائمی، در محل مناسب خود در نیایند. در نتیجه دندان های دائمی به طور یکنواخت ردیف نمی شوند، و ممکن است که به صورت نامرتب در بیایند.

 

متخصصان و دندان پزشکان، بر این باور هستند که هر چه بتوان زمان افتادن دندان شیری را به لحظه در آمدن دندان دائمی نزدیک تر کرد، دندان های دائمی در مکان مناسب تری در خواهند آمد و رشد می کنند. به همین دلیل است که در مواقعی که امکان عصب کشی دندان کودکان وجود دارد، عصب کشی، گزینه بهتری از کشیدن دندان کودکان است.

 

دندان های شیری، برخلاف انتظار بیشتر مردم، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما بعضی از افراد، به دلیل اینکه این دندان ها موقتی هستند، به آنها اهمیتی نمی دهند. این اهمیت نشان ندادن به دندان های شیری، می تواند مشکلاتی را برای کودکان به وجود بیاورد.

 

دندان های شیری به عنوان یک عضو راهنما برای در آمدن دندان های دائمی هستند. دندان های دائمی برای این که در مکان مناسب رویش کنند، به دندان های شیری نیاز دارند، در نتیجه، اگر این دندان ها وجود نداشته باشند، دندان های دائمی به صورت نامرتب رویش پیدا خواهند کرد.

 

عصب کشی دندان کودکان, علت عصب کشی دندان کودکان, زمان عصب کشی دندان کودکان

وجود دندان شیری در کنار دندان دائمی مانع از رشد صحیح دندان های دائمی می شود

 

دندان های شیری، همچنین در رشد صحیح و متناسب استخوان های فک نیز تأثیر بسزایی دارند، و اگر زود تر از زمان تعیین شده کشیده شوند، ممکن است که رشد استخوان فک به صورت درست انجام نگیرد.

 

تجربه نشان داده است کودکانی که دندان های شیری خود را زودتر از زمان مناسب از دست می دهند، دندان های دائمی که در آینده در خواهند آورد، ممکن است که کاملا سالم و بدون ایراد نباشند. دندان های شیری در ایجاد ساختار سالم جوانه های دندان های دائمی، مؤثر است.

 

در صورتی که دندان های شیری، زود تر از زمان طبیعی افتادن خود کشیده شوند، ممکن است که اعتماد به نفس کودکان کاهش یابد. در چنین مواردی، روش عصب کشی می تواند بسیار بهتر از کشیدن دندان های شیری کودکان باشد.

 

زمان مناسب عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان های شیری کودکان، در اغلب موارد برای درمان پوسیدگی دندان کودکان انجام می شود. در صورتی که میزان پوسیدگی در دندان بسیار زیاد باشد، به گونه ای که به بافت پالپی دندان نفوذ کند، دندان کودک نیازمند ترمیم است. باید قبل از فرایند ترمیم دندان شیری کودکان، دندان عصب کشی شود.

 

در صورتی که این پوسیدگی ها درمان نشوند، ممکن است پالپ دندان ها به طور کامل التهاب پیدا کنند. این وضعیت، حتی می تواند بر روی جوانه دندان های دائمی نیز تأثیر گذاشته و آنها را نیز آلوده کند. به این دلیل است که عصب کشی دندان کودکان و ترمیم آنها، اهمیت بسیار بالایی دارد و حتی می تواند از پوسیدگی دندان های دائمی نیز جلوگیری کند.

 

در صورتی که برای فرایند عصب کشی دندان کودکان، به موقع به دندان پزشک مراجعه کنید، نه تنها دندان کودکان شما دچار پوسیدگی بیشتر نخواهد شد، بلکه خطری که جوانه دندان های دائمی را تهدید می کند نیز از بین می رود. هر چه برای عصب کشی دندان کودکان خود دیر تر اقدام کنید، فرایند عصب کشی دشوار تر می شود، در نتیجه در صورت مشاهده علائم پوسیدگی در دندان کودکان، سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان کودکان، باید هر چه سریع تر درمان شود. راه درمان پوسیدگی در ریشه نیز عصب کشی و سپس ترمیم دندان است. 

هنگامی که پوسیدگی دندان، به ریشه می رسد و باید سریعا درمان شود، نشانه هایی به وجود می آیند که والدین می توانند با مشاهده آنها دریابند که دندان های کودک پوسیده شده است و باید هر چه سریع تر به دندان پزشک مراجعه کنند. در ادامه، به بررسی این نشانه ها خواهیم پرداخت.

 

واکنش نشان دادن شدید کودک به خوراکی های سرد یا گرم

هنگامی که دندان های کودکان در معرض مواد بسیار سرد و یا بسیار گرم قرار می گیرند، ممکن است که باعث ایجاد درد شوند. این امر در همه انسان ها با سطح تحمل متفاوت وجود دارد. اما اگر کودکان به موادی که بسیار سرد یا گرم نیستند نیز واکنش نشان دهند، ممکن است که به پوسیدگی دندان دچار شده باشند، و باید دندان های آنها را عصب کشی کرد.

 

وجود درد در محل گره های لنفاوی

 

زمان عصب کشی دندان کودکان, عصب کشی دندان شیری کودکان, عصب کشی دندان کودکان با بیهوشی

درد در محل لنفاوی از نشانه های عصب کشی دندان کودک است

 

یکی از عوامل دیگری که می تواند نشان دهنده زمان عصب کشی دندان کودک باشد، احساس درد در محل گره های لنفاوی است. گره های لنفاوی، مکان هایی در بدن هستند که در آنها، سلول های حفاظتی بدن تجمع پیدا می کنند. 

 

در صورتی که دندان ها پوسیده باشند، فعالیت سلول های دستگاه ایمنی بدن نیز افزایش خواهد یافت، اما این پوسیدگی ها، ممکن است به رگ های لنفی نیز برسد و گره های لنفاوی را تحت تأثیر قرار دهد. در نتیجه احساس درد در محل هایی که این گره ها وجود دارند، می تواند به دلیل وجود پوسیدگی در دندان کودکان باشد.

 

عفونت دندان کودکان

یکی دیگر از عواملی که نشان دهنده پوسیدگی شدید است، عفونت کردن دندان کودکان است، در این حالت نیاز است که سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید. در این حالت، عصب کشی به موقع دندان کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

درد گرفتن دندان در هنگام شب و خوابیدن

 

عصب کشی دندان کودکان بدون بیهوشی, مضرات عصب کشی دندان کودکان, فواید عصب کشی دندان کودکان

برخلاف بسیاری از والدین دندان های شیری بسیار اهمیت دارند و عصب کشی می شوند

 

درد گرفتن دندان ها به در هنگام شب، یکی دیگر از نشانه های پوسیدگی است که برای درمان آن، نیاز به عصب کشی دندان کودکان است. ممکن است برای بعضی ها سؤال باشد که چرا کودکان در طول روز، دردی را در ناحیه دندان احساس نمی کنند، اما شب هنگام و در زمان خواب، درد را احساس می کنند؟

 

علت ایجاد درد در هنگام شب و خوابیدن، این است که فشار خون در سر انسان، هنگامی که به طور افقی دراز کشیده است، افزایش یافته و در نتیجه آن، فشار خون در رگ های داخل دندان ها نیز بیشتر می شود. فشار خون بیشتر در دندان های پوسیده و یا آسیب دیده، باعث ایجاد فشار بر روی عصب دندان می شود و کودک در هنگام خوابیدن احساس درد می کند.

 

اگر این درد کم و قابل تحمل باشد، نشان دهنده این است که پوسیدگی در مراحل ابتدایی است. اما اگر پوسیدگی دندان ها در حدی باشد که باید دندان ها را عصب کشی کرد، دردی که در هنگام خواب تجربه می شود، بسیار شدید و در مواردی غیر قابل تحمل است.

 

آبسه دندان

آبسه دندان ، یک نوع از عفونت در ناحیه دندان و لثه است. این نوع از عفونت، در ناحیه ریشه دندان ها قابل مشاهده است. محل ایجاد عفونت، تورم کرده و از چرک پر می شود. در صورتی که کودکان دچار آبسه دندان شده باشند، نیاز است که دندان هر چه سریع تر عصب کشی شود.

 

سخن پایانی و جمع بندی مطالب

دندان های شیری کودکان، برخلاف انتظار بعضی از والدین، بسیار مهم تر از چیزی هستند که تصور می شود. نیاز است که تا جایی که ممکن است، این دندان ها در جای خود بمانند تا اینکه در هنگام رویش دندان های دائمی، بریزند. در نتیجه، والدین باید به این دندان ها توجه داشته باشند و در صورتی که نیاز به درمان آنها است، حاضر به عصب کشی دندان کودکان خود بشوند.

 

گرداوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022