آفت دهان کودک :علل ، علایم و راههای درمتنعلت آفت دهان در کودکان, آفت دهان و لب کودکان, آفت دهان نوزادان

آفت دهان در کودکان اغلب به دلیل ویروس تب خال ، کاندیدا و سمپاتوس به وجود می آید

 

آفت دهان کودک به چه دلایلی بروز می نماید و با چه روش هایی درمان می شود؟ 

آفت دهان کودکان معمولا زخمی است که در نواحی نرم دهان مثل پشت لب، پشت گونه، روی زبان و یا روی لثه کودکان به وجود می اید و ظاهری قرمز رنگ با مرکزی سفید و یا زرد دارد. آفت دهان اغلب ناشناخته است و اغلب بر اثر ویروس تب خال، سمپاتوس ویروس و کاندیدا ایجاد می شود.

علائم آفت دهان کودک چیست؟

آفت دهان کودک معمولا بیماری خطرناکی نیست اما هنگامی که کودکان به خوردن و یا آشامیدن مواد می پردازند با درد ناشی از آفت مواجه خواهند شد. حتی گاهی ممکن است بدون این که  چیزی با آفت دهان برخورد کند به صورت خود به خودی با درد مواجه شود. 

تحقیقات نشان می دهد که کودکان و نوجوانان دوبرابر بیشتر از بزرگسالان دچار آفت دهان می شوند و همچنین زنان دو برابر بیشتر از مردان. از علائم آفت دهان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

1- آفت دهان دارای رنگی قرمز با مرکزی سفید رنگ است. البته در مواقعی ممکن است ان ها به شکل زرد و یا خاکستری به وجود بیایند. 

 

2- قطر اکثر ان ها کمتر از 6 میلی متر است اما گاهی ممکن است اندازه ان به بیش از یک سانتی متر نیز برسد. 

 

3- آفت دهان معمولا روی زبان، داخل گونه ها، داخل لب ها و روی لثه ها به وجود می اید. 

 

4- آفت های دهان معمولا بسیار دردناک هستند به ویژه هنگام خوردن و نوشیدن مواد.

 

5- آفت ها معمولا یکی در دهان ایجاد می شوند اما در مواقعی ممکن است تعداد ان ها بیش از سه تا نیز شود. 

 

6-  معمولا به همراه تب یا علائم دیگری ایجاد نمی شوند. 

 

7- در حین مسواک زدن و یا برخورد چیزی با ان ها به راحتی دچار خونریزی می شوند. 

 

8- معمولا چندین روز در دهان باقی می مانند اما گاهی ممکن است یک تا دو هفته مدت زمان درمان ان ها طول بکشد. 

 

9- اگر به علت یک ویروس اتفاق آفتاده باشد معمولا با تب همراه است. 

 

10- معمولا اطراف دهان حالت گزگز ایجاد می شود. 

 

علت آفت دهان در کودکان, آفت دهان و لب کودکان, آفت دهان نوزادان

آفت دهان علاوه بر اینکه بسیار دردناک است با برخورد شیء با آن دچار خونریزی می شود

 

چه عواملی باعث ایجاد آفت دهان در کودکان می شود؟

هنوز عامل قطعی آفت دهان مشخص نشده است اما عوامل بسیار زیادی می توانند در این مورد دخیل باشند. از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

1- در اثر محکم مسواک زدن احتمال دارد آفت دهان به وجود بیاید.

2- در اثر خوردن غذاهای سفت

3- گاز گرفتن لب و دهان 

4- خوردن قهوه و شکلات

5- خوردن مرکبات و گوجه فرنگی

6- کمبود ویتامین به ویژه ویتامین A

7- عوامل ژنتیکی

8- خوردن پنیر

9- ویروس ها و باکتری ها

10- استرس

11- تغذیه نامناسب و مصرف برخی داروها

12- کاهش قدرت سیستم ایمنی

 

انواع آفت دهان

 از نظر اندازه و مدت زمان بهبودی ما معمولا سه نوع آفت دهان داریم .

 

آفت های تبخالی شکل

این نوع آفت ها معمولا روی زبان کودکان ظاهر می شود و شامل تعدادی زخم های ریز است که در طول یک ماه برطرف خواهند شد.

 

آفت های کوچک

 این آفت ها عموما 80 در صد آفت های های دهان را تشکیل می دهد و قطر ان ها معمولا کم تر از 5 میلی متر است. این نوع آفت ها دهانی معمولا در مدت زمان 1-2 هفته ای بهبود پیدا می کنند. 

 

آفت های بزرگ

این آفت ها قطر بیش از یک سانتی متری دارند و مدت زمان بهبودی ان ها چند هفته تا چند ماه خواهد بود. اغلب این نوع آفت های بزرگ از خودشان جای زخم هایی را باقی می گذارند. 

 

راه درمان آفت دهان کودک, آفت دهان کودکان, آفت دهان در کودکان

آفت های بزرگ در کودکان ممکن است ماه ها طول بکشد تا بهبود یابد

 

در چه مواقعی لازم است تا برای آفت دهان کودکمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد آفت ها چندان اسیب زننده نیستند اما گاهی ممکن است افراد به ویژه کودکان را دچار اسیب و صدمه کند. در این مواقع لازم است حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا کودکتان را معاینه کند.

 

1- اگر کودک تان در حال وزن کم کردن است بهتر است تا به پزشک مراجعه کنید.  

2- اگر در ادرار و یا مدفوع کودکتان خون مشاهده کردید لازم است تا به پزشک مراجعه کنید. 

3- اگر در دهان کودک تان احتمال عفونت های دهانی مثل تبخال یا عفونت های قارچی مانند برفک مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. 

4-  اگر کودک تان دچار تب و یا بی حالی شد می توانید با مراجعه به پزشک مشکل او را متوجه شوید. 

5- اگر ضایعاتی را در قسمت ها مختلف بدن نوزاد تان مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید. 

 

چگونه می توان آفت دهان را تشخیص داد؟

معمولا تشخیص آفت دهان بسیار ساده است و پزشک می تواند ان را بدون نیاز به انجام آزمایش و تنها با برسی سابقه خانوادگی و معاینه کودک به راحتی تشخیص دهد. البته در برخی از موارد است که کودک شما به صورت مکرر دچار آفت دهان شود. در این صورت پزشک برای پیدا کردن علت این آفت های مکرر و فهمیدن آلرژی های احتمالی، کمبود ویتامین ها یا غذا و یا عواملی دیگر آزمایش هایی را انجام دهد. 

از این نوع آزمایشات می توان به آزمایش تست خون، کشت زخم های دهانی و نمونه برداری بآفتی اشاره نمود.  

 

آفت دهان و لب کودکان, آفت دهان نوزادان, آفت دهان کودکان همراه با تب

تشخیص آفت دهان بسیار ساده است و والدین نیز می توانند از وجود ان اطلاع پیدا کنند

 

چگونه می توان آفت دهان را درمان کرد؟

خوشبختانه درمان های بسیار زیادی برای آفت دهان وجود دارند که ما در این مقاله تلاش می کنیم شما را با بهترین و موثر ترین ان ها اشنا کنیم. 

 

عسل

عسل یکی از درمان های موثر برای آفت دهان به خصوص برای کودکان است. عسل دارای خاصیت ضد میکروبی بوده بنابر این به بهبود سریع آفت دهان کمک خواهد کرد. همچنین با توجه به طعم لذت بخشی که این ماده دارد کودکان از استفاده ان ممانعت نخواهند کرد. 

توجه کنید که از عسل برای کودکان زیر یک سال استفاده نکنید. 

 

شستشوی دهان با دهان شویه

 یکی دیگر از موادی که به شما در از بین بردن و کاهش درد و التهاب اطراف آفت دهانی کمک ویژه ای خواهد کرد استفاده از دهان شویه است. این ماده اگر قبل از خوردن غذا استفاده شود می تواند بسیار موثر تر واقع شود. 

 

شنبلیله

شما باید از برگ های شنبلیله برای تهیه کردن یک محلول کمک بگیرید و ان را مانند اب نمک غرغره کنید. استفاده از این محلول برای درمان آفت های دهان به ویژه آفت دهان کودکان توصیه شده و بهتر است که از این محلول دوبار در روز استفاده کرده و ان را غرغره کنید. 

 

آب انگور

از دیگر درمان های موثر برای بهبود آفت دهان به خصوص برای کودکان می توان به اب انگور اشاره نمود. شما می توانید اب چند حبه انگور را گرفته و چند قطره از ان را درون یک لیوان اب بریزید و از ان به عنوان دهان شویه استفاده کنید. توصیه می شود که 6 الی 7 قطره از اب انگور را مورد استفاده قرار دهید. 

  

استفاده از یخ

استفاده از یخ برای کاهش درد و التهاب آفت ها موثر است. شما می توانید یک تکه یک را به کودک تان بدهید تا ان را بمکد. در این صورت جریان خون به اهستگی وارد دهان شده و درد و التهاب ناشی از آفت دهان کاهش پیدا خواهد کرد. 

 

کشک

کشک همانند باتر میلک حاوی مقداری اسید لاکتیک بوده و می تواند مانند ان علائم آفت دهان را از بین ببرد. اکثر کودکان به خوردن کشک علاقه مند هستند پس این مورد می تواند برای ان ها بسیار مفید واقع شود. همچنین شما می توانید از باتر میلک برای کاهش رشد و فعالیت های باکتری موجود در آفت دهان و به عنوان یک شستشو دهنده استفاده کنید. 

 

روغن درخت چای

شما می توانید از روغن درخت چای برای بهبود هرچه بهتر و سریع تر آفت های تان استفاده کنید. شما باید این روغن را به صورت مستقیم روی آفت دهان تان قرار دهید و توصیه می شود که این کار را قبل از خواب و دو الی سه بار در طول روز انجام دهید. همچنین شما می توانید از مخلوط روغن درخت چای به همراه اب گرم و نمک و به عنوان دهان شویه مورد استفاده قرار دهید. 

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از مواد بسیار مفید و اثر بخش در درمان آفت های دهان به خصوص برای کودکان به شمار می اید. شما می توانید ژل الوئه ورا را به صورت مستقیم روی آفت دهان قرار داده و تاثیر فوق العاده ان را مشاهده کنید. همچنین شما می توانید مقادیری از این ژل را با اب ترکیب کرده و روی آفت دهان خود و یا کودک تان بگذارید. 

توصیه می شود که برای دریآفت نتیجه سریع تر و مطلوب تر، از این ترکیب دو تا سه بار در روز استفاده کنید. 

 

نارگیل

نارگیل یک درمان معجزه گر برای آفت دهان کودکان و نوزادان به شمار می اید. اگر نوزاد بالای 6 ماه شما دچار آفت شده شما می توانید از روغن نارگیل برای درمان آفت دهان او استفاده کنید. اب نارگیل و شیر نارگیل نیز می تواند برای کودکان بزرگ تر مورد استفاده قرار بگیرد. 

همچنین نارگیل و مقادیر ان می تواند باعث ایمنی از آفت در دهان کودکان بزرگ تر شود. 

  

روغن و یا کره حیوانی

این ماده از دیگر موادی است که می تواند روی آفت های دهان کودکان اثر گذاشته و روی کاهش درد و بهبود ان اثر فراوانی بگذارد. 

 

پاپایا

تحقیقات و تجربیات فراوانی ثابت کرده اند که میوه پاپایا برای بهبود هرچه سریع تر آفت های دهانی می تواند ماده بسیار موثر و ارزشمندی باشد. در این صورت شما می توانید در طول روز به صورت مرتب و پیوسته برشی از این میوه را بخورید. شما برای درمان آفت های دهان حتی می توانید از برگ های پاپایا نیز استفاده کنید. 

 

چای کیسه ای

چای حاوی ترکیبی به نام تانین است که می تواند درد و تورم را به خوبی تسکین داده و از بین ببرد. برای این منظور شما می توانید چای کیسه ای سیاه را با مقداری اب گرم مرطوب کرده و ان را روی آفت های دهان خود قرار دهید و از درد و التهاب ناشی از آفت دهان خلاص شوید.  

 

جوش شیرین

جوش شیرین می تواند برای درمان ناراحتی ها و کم کردن تعداد باکتری های دهان مورد استفاده افراد قرار بگیرد. پس اگر شما و یا فرزندان تان دچار آفت شده و یا به صورت مکرر دچار این مشکل می شوید می توانید با استفاده از اب خمیری از جوش شیرین را تهیه کرده و برای آفت های تان مورد استفاده قرار دهید. 

 

 آفت دهان کودکان همراه با تب, علائم آفت دهان کودک, آفت دهان کودک

برای درمان خانگی آفت دهان کودکان روش های زیاد وجود دارد که می توانید استفاده کنید

 

سخن پایانی

آفت دهان از بیماری های شایع میان افراد به خصوص کودکان است. این بیماری معمولا افراد را دچار مشکل جدی نخواهد کرد و موضوعی نگران کننده نیست. اما متاسفانه آفت دهان می تواند با درد های فراوانی همراه باشد و همواره فرد را اذیت کند. اگر آفت دهان به صورت مکرر برای شما و کودکان تان اتفاق می آفتد بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت شما می توانید از درمان های طبیعی و خانگی به منظور کاهش درد و درمان سریع تر آفت ها کمک بگیرید. 

 

گردآوری : بخش کودکان بیتوته

 برای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------