راهنمای انتخاب و خرید شیر خشک برای نوزادنکته هایی برای خرید شیر خشک

راهنمای کامل برای خرید شیر خشک

 

نکته هایی برای خرید انواع شیر خشک

در این مقاله از بیتوته، با انواع شیر خشک و راهنمای خرید آن ها آشنا می شوید. انتخاب شیر خشک مناسب برای نوزاد می‌تواند دغدغه بسیاری از والدین باشد. با توجه به تنوع برندها و انواع مختلف شیر خشک در بازار، انتخاب شیر خشک مناسب برای هر نوزاد نیازمند اطلاعات کافی و راهنمایی درست است. در این مقاله به بررسی نکات مهم در انتخاب و خرید شیر خشک برای نوزاد می‌پردازیم.

نیازهای اساسی نوزاد:

اولین قدم در انتخاب شیر خشک، توجه به نیازهای اساسی نوزاد است. شیر خشک باید حاوی تمام مواد مغذی و ضروری مورد نیاز برای رشد و توسعه  کودک باشد. این مواد مغذی شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

 

سن نوزاد:

شیر خشک‌ها با توجه به سن نوزاد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. به طور کلی، شیر خشک‌ها به سه دسته شیر خشک 1 (از بدو تولد تا 6 ماهگی)، شیر خشک 2 (از 6 ماهگی تا 1 سالگی) و شیر خشک 3 (از 1 سالگی به بعد) تقسیم می‌شوند.

 

نوع تغذیه:

شیر خشک‌ها بر اساس نوع تغذیه به دو دسته شیر خشک‌های مبتنی بر شیر گاو و شیر خشک‌های غیر لبنی (مانند شیر خشک سویا) تقسیم می‌شوند.

 

حساسیت‌های خاص:

برخی از نوزادان به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند. در این موارد، باید از شیر خشک‌های غیر لبنی استفاده شود. همچنین، شیر خشک‌هایی برای نوزادان مبتلا به رفلاکس معده، یبوست، کولیک و ... وجود دارد.

 

برند و قیمت:

برندهای مختلفی از شیر خشک در بازار موجود هستند که از نظر قیمت و کیفیت با هم تفاوت دارند. در انتخاب برند شیر خشک، علاوه بر قیمت، باید به کیفیت و نیازهای خاص نوزاد نیز توجه شود.

 

نکات مهم برای انتخاب و خرید شیر خشک

نکته هایی برای خرید انواع شیر خشک

 

انواع شیر خشک :

شیر فرمولا که به نام شیر خشک یا شیرخشک نوزاد نیز شناخته می شود، معمولاً از شیر گاوهایی تهیه می شود که برای مناسب تر کردن آن برای نوزادان درمان شده است.

 

طیف گسترده ای از مارک ها و انواع شیر خشک در داروخانه ها و مغازه ها موجود است. همیشه برچسب ها را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که شیر مناسبی برای کودک خود می خرید.

 

شیر خشک به 2 شکل مختلف عرضه می شود: پودر خشکی که با آب درست می کنید، یا شیر خشک مایع آماده برای تغذیه. در حالی که شیر خشک مایع آماده برای تغذیه می تواند راحت باشد، اما گران تر است و پس از باز شدن، باید سریعتر استفاده شود.

 

شیر خشک مواد مغذی مورد نیاز نوزادان را برای رشد و تکامل فراهم می کند. با این حال، خواص شیر خشک برای سلامتی مشابه تغذیه با شیر مادر برای شما و کودکتان ندارد. به عنوان مثال، نمی تواند از کودک شما در برابر عفونت محافظت کند.

 

اولین شیر خشک (شیر اول)

شیر خشک نوزاد اول از بدو تولد مناسب است.

 

شیرخشک اول نوزاد (شیر اول) همیشه باید اولین شیر خشکی باشد که به کودک خود می دهید.

 

شیر گاو در شیر خشک حاوی 2 نوع پروتئین - آب پنیر و کازئین است. شیر خشک اولیه بر پایه پروتئین آب پنیر است که تصور می شود هضم آن راحت تر از سایر انواع شیر خشک است.

 

مگر اینکه ماما، پزشک یا پزشک عمومی پیشنهاد دیگری بدهد، شیر خشک اولین شیر تنها شیر خشکی است که کودک شما به آن نیاز دارد. هنگامی که شما شروع به معرفی اولین غذاهای جامد کودک خود در حدود 6 ماهگی می کنید، کودک شما می تواند از آن استفاده کند و او می تواند در طول سال اول زندگی خود آن را بنوشد.

 

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تغییر به یک فرمول متفاوت هیچ سود یا ضرری داشته باشد وجود ندارد. با این حال، اگر فکر می‌کنید برند خاصی از شیر خشک با نوزادتان مخالف است، با یک ماما یا پزشک متخصص صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که نوع دیگری را امتحان کنید یا خیر.

 

هنگامی که کودک شما 1 ساله است، می تواند شروع به نوشیدن شیر کامل گاو یا شیر گوسفند یا بز کند (تا زمانی که این شیرها پاستوریزه شده باشند).

 

شیر خشک شیر بز

این از بدو تولد مناسب است.

 

انواع مختلف شیر بز در داروخانه ها و مغازه ها موجود است. آنها با استانداردهای تغذیه ای مشابه فرمول های مبتنی بر شیر گاو تولید می شوند.

 

شیرخشک بز نسبت به شیر گاو کمتر احتمال دارد که در نوزادان آلرژی ایجاد کند.

 

شیرخشک های شیر بز برای نوزادان مبتلا به آلرژی به شیر گاو (که به پروتئین شیر گاو نیز معروف است) مناسب نیستند، زیرا پروتئین های موجود در آنها بسیار شبیه هستند.

 

معرفی انواع شیر خشک

خصوصیات انواع شیر خشک

 

شیر خشک بچه گرسنه تر (hungry milk)

شیرخشک گرسنه تر (hungry milk) از بدو تولد مناسب است، اما ابتدا از یک ماما یا یک پزشک متخصص راهنمایی بخواهید.

 

این نوع شیر خشک حاوی کازئین بیشتری نسبت به آب پنیر است و هضم کازئین برای نوزادان سخت تر است.

 

اگرچه اغلب به عنوان مناسب برای "نوزادان گرسنه تر" توصیف می شود، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه نوزادان با تغذیه با این نوع شیر خشک بهتر آرام می گیرند یا بیشتر می خوابند وجود ندارد.

 

شیر خشک ضد رفلاکس

شیر خشک ضد رفلاکس از بدو تولد مناسب است اما فقط تحت نظارت پزشکی.

 

این نوع شیر خشک با هدف جلوگیری از رفلاکس در نوزادان (زمانی که نوزادان در حین یا بعد از شیر خوردن شیر بالا می آورند) غلیظ می شود.

 

اگرچه در داروخانه ها و سوپرمارکت ها موجود است، توصیه می شود فقط با توصیه یک متخصص سلامت از آن استفاده کنید.

 

دستورالعمل ساخت شیر خشک های ضد رفلاکس ممکن است با فرمول استاندارد متفاوت باشد. دستورالعمل های معمول برای نحوه درست کردن شیر خشک توصیه می کنند از آب جوشیده ای استفاده کنید که بیش از 30 دقیقه بماند، به طوری که دما همچنان بالای 70 درجه سانتیگراد باشد.

 

برخی از تولید کنندگان فرمول ضد رفلاکس توصیه می کنند آن را در دمای پایین تر از آنچه که معمولا توصیه می شود، تهیه کنید. در غیر این صورت ممکن است گلوله شود. دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید یا برای مشاوره با یک متخصص بهداشت صحبت کنید.

 

مهم است که هنگام تهیه و نگهداری این محصولات دقت بیشتری داشته باشید زیرا شیر خشک پودری استریل نیست و تهیه آن در دماهای پایین‌تر هیچ باکتری مضری را که ممکن است حاوی آن باشد از بین نمی‌برد.

 

در صورت داشتن هر گونه نگرانی با یک ماما، پزشک یا پزشک عمومی صحبت کنید.

 

شیر خشک نیمه هیدرولیز شده (شیر خشک راحت)

شیر خشک از بدو تولد مناسب است، اما ابتدا از یک ماما یا یک متخصص بهداشت راهنمایی بخواهید.

 

این نوع شیر خشک حاوی پروتئین های شیر گاو است که تا حدی تجزیه شده اند (تا حدی هیدرولیز شده اند). قرار است این کار هضم آن را آسان‌تر کند و از مشکلات گوارشی مانند قولنج و یبوست جلوگیری کند. با این حال، هیچ مدرکی برای این وجود ندارد.

 

شیر خشک نیمه هیدرولیز شده (شیر خشک راحت) برای نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند مناسب نیست.

 

شیر خشک بدون لاکتوز

شیر خشک بدون لاکتوز از بدو تولد مناسب است اما فقط تحت نظارت پزشکی.

 

این شیر خشک برای نوزادانی که به لاکتوز حساسیت دارند مناسب است. این بدان معناست که آنها نمی توانند لاکتوز را جذب کنند، قندی که به طور طبیعی در شیر و محصولات لبنی وجود دارد.

 

عدم تحمل لاکتوز در نوزادان نادر است. علائم شامل اسهال، درد شکم، باد و نفخ است.

 

شیر خشک بدون لاکتوز در داروخانه ها و مغازه ها موجود است، اما اگر فکر می کنید ممکن است کودک شما به لاکتوز حساسیت نداشته باشد، مهم است که با یک ماما، پزشک یا پزشک عمومی صحبت کنید.

 

شیر خشک ضد حساسیت

شیر خشک ضد حساسیت از بدو تولد مناسب است اما فقط تحت نظارت پزشکی.

 

اگر تشخیص داده شود که کودک شما به شیر گاو آلرژی دارد، پزشک عمومی یک شیر خشک مناسب برای نوزادان ضد حساسیت با پروتئین های کاملا هیدرولیز شده (تجزیه شده) تجویز می کند.

 

شیر خشک Comfort از پروتئین های نیمه تجزیه شده (تا حدی هیدرولیز شده) ساخته شده است. برای نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند مناسب نیست.

 

شیر خشک Follow-on

شیر خشک Follow-on از 6 ماهگی مناسب است، اما ابتدا از یک پزشک راهنمایی بخواهید.

 

شیر خشک Follow-on هرگز نباید به نوزادان زیر 6 ماه داده شود.

 

تحقیقات نشان می دهد که تغییر به شیر خشک در 6 ماهگی هیچ فایده ای برای کودک شما ندارد. کودک شما می تواند تا 1 سالگی به خوردن شیر خشک برای اولین بار به عنوان نوشیدنی اصلی خود ادامه دهد.

 

برچسب‌های روی شیرخشک Follow-on می‌تواند بسیار شبیه به برچسب‌های روی شیر خشک نوزاد اول باشد. برچسب را با دقت بخوانید تا دچار اشتباه نشوید.

 

شیر خشک سویا

شیر خشک سویا از 6 ماهگی مناسب است اما فقط تحت نظارت پزشکی.

 

شیر خشک سویا از دانه های سویا تهیه می شود نه از شیر گاو. گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای شیر خشک گاو برای نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند استفاده می شود.

 

نگرانی هایی در مورد این واقعیت وجود دارد که سویا حاوی فیتواستروژن است. اینها به طور طبیعی در برخی گیاهان یافت می شوند.

 

ساختار شیمیایی فیتواستروژن ها مشابه هورمون زنانه استروژن است. به همین دلیل، نگرانی هایی وجود دارد که آنها می توانند بر رشد تولید مثلی کودک تأثیر بگذارند، به ویژه در نوزادانی که فقط شیر خشک مبتنی بر سویا می نوشند.

 

وزن کم بدن نوزادان به این معنی است که نسبت به کودکان بزرگتر یا بزرگسالانی که محصولات سویا را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متنوع و متعادل می خورند، مقادیر بسیار بیشتری فیتواستروژن دریافت می کنند.

 

همچنین شیر خشک سویا بیشتر از شیر گاو به دندان های کودک آسیب می رساند.

 

فقط در صورتی از شیر خشک سویا استفاده کنید که توسط پزشک توصیه یا تجویز شده باشد.

 

شیر رشد (شیر کودک نوپا)

شیر در حال رشد (شیر کودک نوپا) از 1 سالگی مناسب است، اما ابتدا از یک پزشک راهنمایی بخواهید.

 

شیرهای بزرگسالان و کودکان نوپا به عنوان جایگزینی برای شیر کامل گاو برای کودکان نوپا و کودکان بالای 1 سال به بازار عرضه می شوند. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این محصولات مزایای تغذیه ای اضافی برای کودکان خردسال دارند.

 

شیر گاو کامل یک انتخاب مناسب به عنوان نوشیدنی اصلی برای کودک شما از 1 سالگی است. شیر گاو نیمه چرب یک نوشیدنی اصلی مناسب برای کودکان بالای 2 سال است که رژیم غذایی متعادلی دارند.

 

نکته هایی برای خرید شیر خشک

ویژگی های انواع شیر خشک

 

انواع شیری که باید از آن اجتناب کنید

همه شیرها برای تغذیه نوزادان مناسب نیستند. هرگز نباید شیرهای زیر را به نوزاد زیر یک سال بدهید:

 

– شیر تغلیظ شده

– شیر تبخیر شده

– شیر خشک نامناسب

– شیر بز یا گوسفند (اما استفاده از آنها هنگام پختن غذا برای کودکتان خوب است، البته تا زمانی که پاستوریزه شده باشند)

– انواع دیگر نوشیدنی های معروف به "شیر" مانند نوشیدنی های سویا، برنج، جو دوسر یا بادام

– شیر گاو به عنوان نوشیدنی (اما استفاده از آن در آشپزی خوب است)

 

نکات مهم در خرید شیر خشک:

• قبل از خرید شیر خشک با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

• تاریخ تولید و انقضا شیر خشک را به دقت بررسی کنید.

• قوطی شیر خشک را قبل از استفاده به طور کامل استریل کنید.

• دستورالعمل‌های روی قوطی شیر خشک را به دقت مطالعه و رعایت کنید.

• از شیر خشک تاریخ گذشته یا باز شده به مدت طولانی استفاده نکنید.

• در صورت مشاهده هر گونه علائم آلرژی یا عدم تحمل در نوزاد، مصرف شیر خشک را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید.

 

سخن پایانی :

شیر خشک، فرآورده‌ای لبنی است که با تبخیر آب از شیر مایع به دست می‌آید. این محصول به دلیل ماندگاری طولانی و سهولت حمل و نقل، به خصوص برای تغذیه نوزادان و در شرایطی که دسترسی به شیر مایع دشوار است، کاربرد فراوانی دارد. در بالا با انواع شیرخشک و ویژگی های آن ها آشنا می شوید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------