قلقلک دادن کودک مضر یا مفید است؟قلقلک دادن کودک,فواید قلقلک دادن کودکان,مضرات قلقلک دادن کودک

فواید و مضرات قلقلک دادن کودک

 

قلقلک دادن کودک به آرامی می تواند فواید بسیاری برای او داشته باشد. اما فراموش نکنید که قلقلک دادن کودک به شدت و در مدت زمان طولانی مضراتی در پی دارد.

قلقلک دادن کودک:

قلقلک دادن کودک یکی از مواردی است که موجب قهقهه و خنده کودک می شود، از این رو بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که کودک شان از این کار لذت برده و کارشان را تکرار می کنند؛ اما لازم است بدانید در خصوص این امر مضراتی وجود داشته که باید در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید.

 

البته با وجود اینکه بسیاری از افراد می ‌گویند قلقلک دادن موجب آزار کودک می شود باید توجه داشته باشید محققان به این نتیجه رسیده اند که اگر به آرامی کودکان و نوزادان را قلقلک دهید، برای آنها فواید بیشماری به همراه خواهد داشت که در اینجا آرام قلقلک دادن کودک بسیار مهم است. حال با این وجود سوالی که پیش می آید این است که پس قلقلک دادن کودک مضر است یا مفید؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قلقلک دادن کودک مضر یا مفید؟
هنگام قلقلک دادن کودک مشاهده می شود کودکان و نوزادان قهقهه های بلندی می زنند که بر طبق تفکر بسیاری از والدین، این خنده ها نشانه تمایل کودکانشان به قلقلک می باشد. اما لازم است بدانید بسیاری از افراد قلقلکی بوده و هنگام که شما آنها را قلقلک می دهید نمی توانند جلوی خود را بگیرند و غیر ارادی شروع به قهقهه می کنند.

 

با این وجود باید توجه داشته باشید در بسیاری از مواقع کودک و نوزاد شما از قلقلک های سرخوشانه و مسخره خوشش نیامده و به طور حتم خنده او از روی اجبار و بدون اختیار می باشد. علیرغم این امر باید توجه داشته باشید اگر والدین به آرامی کودک خود را قلقلک دهند، نه تنها ضرری برای کودک شان نداشته، بلکه فوایدی نیز به همراه دارد؛ به طوری که با این کار کودک شما احساس شادی کرده و نوعی بازی برای او به حساب می آید. البته مهمترین امر در این جا قلقلک دادن آرام کودک و نوزاد است که باید به آن توجه شود.

 

نکته دیگری که در خصوص قلقلک دادن نوزادان وجود دارد این است که، مطالعات نشان داده ۳۲ درصد از افراد از قلقلک لذت برده و ۳۲ درصد خنثی هستند و ۳۶ درصد از این حرکت خوششان نمی آید با این حال اگر دوست دارید کودکتان را قلقلک دهید حتماً باید این کار را به آرامی انجام داده تا از فواید آن نیز بهره ببرید. همچنین در صورتی که احساس کردید کودکتان از این امر خوشش نمی آید نباید کار خود را تکرار کنید چون احتمالا فرزند شما در دسته افرادی قرار دارد که از قلقلک دادن خوشش نمی آید.

 

قلقلک دادن کودک,فواید قلقلک دادن کودکان,مضرات قلقلک دادن کودک

قلقلک دادن کودک

 
فواید قلقلک نوزادان و کودکان:
همانطور که گفته شد قلقلک دادن کودک به آرامی می ‌تواند فواید زیادی به همراه داشته باشد به طوری که کودک با لمس شدن بدن احساس خوبی پیدا کرده و راحت تر می تواند با والدینش ارتباط برقرار کند. هنگامی که شما به آرامی دستتان را روی پهلو یا کف پا نوزاد یا کودک تان قرار می دهید واکنشی به جز خنده از او نخواهید دید که باید توجه داشته باشید نوزادان و کودکان جلب توجه و لمس شدن را دوست دارند به طوری که کارشناسان معتقدند قلقلک دادن کودک می ‌تواند موجب شود که کودک از اتفاقات اجتماعی درک درست تری داشته باشد و خنده هایی که از جانب کودک و والدین رد و بدل می شود، موجب تحکیم پیوند عاطفی بین آنها خواهد شد.

 

قلقلک دادن کودک,فواید قلقلک دادن کودکان,مضرات قلقلک دادن کودک

قلقلک دادن کودکان

 
یادگیری زبان با قلقلک دادن:
یکی از نکات بسیار عجیب در خصوص قلقلک دادن نوزادان این است که محققان بر این باورند که قلقلک دادن آرام نوزاد می تواند به آنها کمک کند که راحت تر زبان را یاد بگیرند. به طوری که آنها پیشنهاد می کنند والدین در هنگام صحبت با کودکان به آرامی آنها را قلقلک داده که این امر موجب می شود در کودکان جریان سیال کلمات ایجاد شده و در نتیجه کلمات را راحت تر شناسایی کنند.

 

به طوری که جالب است بدانید یک تیم علمی با بررسی ۴۸ نوزاد که در حال یادگیری زبان انگلیسی بوده اند به این نتیجه رسیدند که رشد زبانی و حس لامسه کودک بیش از آنکه تصور می شود با یکدیگر ارتباط دارد با این حال لمس کودک به آنها در دریافتن لغات و جریان کلمات کمک شایانی می ‌کند. با این تفاسیر اگر شما هم می خواهید کودکتان سریعتر کلمات و لغات را شناسایی کند باید به آرامی بدنش را لمس کرده و در هنگام لمس کردن بدن کودک با او سخن بگویید.

 

قلقلک دادن کودک,فواید قلقلک دادن کودکان,مضرات قلقلک دادن کودک

قلقلک دادن بچه های کوچک

 
مضرات قلقلک دادن کودک:
همان طور که در ابتدای مطلب نیز بیان شد علیرغم این که قلقلک دادن کودک دارای فواید زیادی است، اگر این قلقلک دادن به صورت شدید و نادرست باشد، می‌ تواند مضراتی به همراه داشته باشد؛ به طوری که شما با قلقلک شدید کودک موجب آزار و اذیت او خواهید شد خصوصاً کودکانی که قلقلکی هستند در هنگام قلقلک دادن نمی‌ توانند خنده خود را متوقف کرده و حتی اگر آنها از این کار نفرت داشته باشند باز هم قهقهه می زنند که این عمل به والدین این توهم را منعکس می ‌کند که واقعاً کودک شان از قلقلک دادن لذت می برد و رضایت دارد، اما باید توجه داشته باشید همانطور که ذکر شد در صورتی که تمایل داشته باشید کودک تان را قلقلک دهید باید به آرامی این کار را انجام داده تا موجب آزار و اذیت وی نشوید.

 

قلقلک دادن کودک,فواید قلقلک دادن کودکان,مضرات قلقلک دادن کودک

شوخی و قلقلک دادن والدین با کودکان


بی اعتماد شدن کودک با قلقلک
یکی از مهمترین عوارضی که قلقلک دادن نوزاد و کودک به همراه دارد، بی اعتماد شدن مادام العمر کودک به نزدیک ترین اعضای خانواده اش می باشد. به طوری که طبق گفته کارشناسی، تجربه قلقلک دادن فرد در کودکی باعث چالش عاطفی وی شده و این کارشناس بیان نموده است که وقتی سالها به حرف والدین درباره چالش عاطفی کودکان شان گوش داده است، پی برده که قلقلک دادن کودک می ‌تواند تجربه مضری برای کودک به همراه داشته باشد. دقت داشته باشید که اگر شما به صورت نابجا اقدام به قلقلک دادن کودک کنید کودک در کنار معتمد ترین افراد خانواده خود احساس خطر و ناامنی خواهد کرد و همیشه در اضطراب حرکات ناشایست از طرف والدینش می باشد. با این وجود بهتر است درباره قلقلک دادن تجدید نظر داشته باشید.

خطرات قلقلک دادن کودک
علاوه بر آنچه گفته شد لازم است بدانید که طبق مطالعاتی که در سال ۱۹۹۷ در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است نشان داد که تعریف کردن یک جوک می ‌تواند بسیار بیشتر از قلقلک دادن به شخص احساس شادی بدهد زیرا بعضی از افراد فکر می کنند که با قلقلک دادن به آنها توهین شده است به طوری که اگر شما اقدام به قلقلک دادن یک کودک کنید کودک شما کنترلش را از دست داده و خطرات ناخوشایندی در ذهن او برای یک عمر به جا می ماند.

 

لازم است در خصوص خطرات قلقلک دادن توجه داشته باشید که طبق گفته ریچارد الکساندر با قلقلک دادن کودک دچار نوعی خندیدن شده که ممکن است قادر نباشد به شما بگوید که کارتان را متوقف کنید و این امر ممکن است منجر به اختلال در نفس کشیدن وی شده و مشکلاتی به وجود بیاورد.

 

قلقلک دادن کودک,فواید قلقلک دادن کودکان,مضرات قلقلک دادن کودک

مضرات قلقلک دادن کودک


اثر قلقلک بر آناتومی بدن کودک
هنگامی که والدین بخواهند به صورت مکرر و به اجبار اقدام به قلقلک دادن کودکشان کنند. علاوه بر خطراتی که ذکر شد لازم است بدانید این امر می‌ تواند بر آناتومی بدن کودک نیز خطرات جبران ناپذیری بر جا بگذارد زیرا با این کار دیدگاهی را در ذهن کودک ایجاد می کنید که والدین اجازه دارند هر کار را بدون اختیار کودک انجام دهند و این فکر می تواند برای کودک بسیار ترسناک بوده و پیامی خطرناک بر آناتومی بدن او به جا بگذارد.

 

با این حال باید توجه داشته باشید اگر والدین بدون اجازه کودک اقدام به لمس بدنش نکند کودکشان از عملکرد مغزی فعالی برخوردار خواهد بود به طوری که تصمیم نگرفتن به جای کودک می‌تواند نقش مهمی در زندگی وی داشته باشد.

دیگر راه های ارتباط فیزیکی کودک
با توجه به آنچه در مورد فواید و مضرات قلقلک دادن کودک بیان شد طبیعتاً در می یابیم که در خصوص قلقلک دادن باید بسیار ماهرانه و با احتیاط عمل نمود. حالا اگر شما تمایل داشته باشید با کودکتان ارتباط فیزیکی برقرار کنید می توانید راه های دیگری را انتخاب کرده و از فواید اتصال فیزیکی بین والدین و کودک استفاده کنید. مثلاً می توانید از کودکتان بخواهید که روی پای شما بنشیند و با یکدیگر داستان بخوانید یا شما برایش کتاب بخوانید. ماساژ دادن نیز از جمله کارهایی است که موجب می‌ شود والدین به راحتی بتوانند با کودک شان ارتباط برقرار کرده زیرا بسیاری از کودکان از ماساژ دادن لذت برده موجب خوشحالی وی می ‌شود. همچنین می توانید دیگر روش های لمس کردن آرام را امتحان کرده و علیرغم بازی و سرگرمی با کودک تان، به او آرامش خاطر بدهید.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------