روش‌های اندازه‌گیری دمای بدن کودکان 

اندازه گیری تب کودک

 

انتخاب دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن کودکان بسیار مهم است. دانستن تفاوت بین دماسنج‌ها و اینکه چه زمانی باید جهت درمان تب کودکان مراجعه کرد، امری است که خیلی از والدین از آن مطلع نیستند.اگر کودک شما احساس گرما می‌کند یا شما او را برافروخته می‌بینید شاید لازم باشد که دمای بدن‌اش را اندازه بگیرید. اما ممکن است در این مورد سوالاتی داشته باشید.


کدام دماسنج‌ها بهتر هستند؟ آیا راهکارهای استفاده از دماسنج‌ها برای کودکان بزرگ‌تر یا نوزادان متفاوت است؟


در این مطلب می‌توانید آنچه را لازم است بدانید، بخوانید.بهترین زمان برای اندازه‌گیری دمای بدن


بهترین نوع دماسنج یا بهترین مکان برای قرار دادن دماسنج به سن کودک شما بستگی دارد.


· از تولد تا 3 ماهگی. برای نوزادان از یک دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای رکتوم استفاده کنید. دماسنج را روشن کنید و آن را با ژل لوبریکانت نرم کنید. آن را به‌ آرامی در رکتوم کودک قرار دهید. توجه کنید که ترمومتر باید 1 تا 5/2 سانتی‌متر داخل رکتوم باشد.


اگر هنگام قرار دادن دماسنج با مقاومت مواجه شدید، حتما دست نگه‌دارید. دماسنج را به مدت یک دقیقه در این محل نگه دارید یا تا زمانی که علامت آلارم آن روشن شود. سپس آن را بردارید و عدد را بخوانید.


· سه ماهگی تا 4 سالگی. برای کودکان بزرگ‌تر و نوپایان شما می‌توانید از دماسنج دیجیتالی گوش پستانکی یا دماسنج شریان گیجگاهی استفاده کنید.با دقت دستور مصرف این دماسنج‌ها را بخوانید. همچنین می‌توانید از دماسنج‌های دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای رکتوم یا زیربغل استفاده کنید. برای اندازه‌گیری دمای زیر بغل ابتدا دماسنج را روشن کنید. وقتی دماسنج را زیر بغل کودک می‌گذارید، مطمئن شوید که آن کاملا در تماس با پوست است، نه لباس. دماسنج را به مدت یک دقیقه یا زمانی که علامت هشدار دستگاه روشن شود در این وضعیت نگه دارید. سپس دماسنج را بردارید و آن را بخوانید.


· 4 سالگی و بالاتر.
در سن 4 سالگی بسیاری از کودکان می‌توانند دماسنج دیجیتالی را زیر زبان خود نگه دارند. بنابراین دماسنج را روشن کنید. آن را زیر زبان کودک بگذارید و از کودک خود بخواهید لب‌هایش را به هم نزدیک کند. سپس آن را بردارید و بخوانید. اگر کودک شما در حال خوردن و نوشیدن است باید 15 دقیقه صبر کنید. اگر کودک دچار احتقان بینی است و نمی‌تواند از راه بینی تنفس کند، ممکن است لازم باشد از دماسنج رکتوم یا زیربغل یا دماسنج دیجیتالی گوش برای کنترل دما استفاده کنید.


کی برویم دکتر؟تب از علایم شایع بیماری است اما لزوما امر نگران‌کننده‌ای نیست. در واقع تب، بیانگر این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. اگر کودک شما بالای یک سال است و می‌تواند مایعات بنوشد و خوب بخوابد و بازی کند، دلیلی برای ترس وجود ندارد و ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد.اگر به کودک‌تان دارو برای درمان تب می‌دهید، بهتر است این دارو استامینوفن، تایلنول باشد. اگر کودک در 6 ماهگی یا بالاتر است ایبوپروفن هم خوب است.برای دادن میزان مناسب دارو حتما از پزشک سوال کنید. هرگز از آسپرین برای درمان تب تا 18 ماهگی و زیر آن استفاده نکنید.در صورتی که:· اگر کودک کوچک‌تر از 3 ماه است و دمای رکتوم او 38 درجه یا بالاتر است.· اگر کودک بالای 3 ماه است و دمای بدن او 9/38 است و بی‌قرار، خواب‌آلود و ناراحت است.· اگر بالاتر از 3 ماه است و دمای بدن او 9/38 یا بالاتر است و به داروها پاسخ نداده و تب او بیش از یک روز طول کشیده است.· وقتی دمای بدن را به پزشک کودک گزارش می‌کنید، با دقت آن را بخوانید و بگویید چگونه آن را کنترل کرده‌اید؟ هرگز عددی به آن اضافه یا از آن کم نکنیدمنبع : salamat.ir


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------