برای از بین بردن شپش سر بچه چه باید کرد؟برای از بین بردن شپش سر بچه چه باید کرد,درمان شپش سر کودکان,شپش سر کودکان

شپش چیست و روش های از بین بردن شپش چیست ؟

 

روش های درمان شپش سر کودکان

از آنجا که شپش فقط می تواند به مدت 24 ساعت در خارج از سر شما بخزد و زنده بماند، بیشترین آلودگی ها از تماس مستقیم سر به سر است. اگر کسی که می شناسید شپش دارد، احتمالاً آن را از دوست، یکی از اعضای خانواده یا غریبه ای که با او ارتباط نزدیک داشته اند، گرفته است. موارد مشترک مانند کلاه یا برس نیز می توانند آلودگی را تسهیل کنند.

چگونه می توان از شپش سر خلاص شد؟

شپش سر حشرات کوچکی هستند که روی پوست سر انسان زندگی می کنند. آنها شایع هستند و باعث نگرانی و سرخوردگی والدین، ​​کودکان و جوانان می شوند. لوسیون دایمتیکون یک درمان بسیار موثر است که پزشک خانواده می تواند تجویز کند - راهنمای گام به گام ما را بررسی کنید.

 

نکات کلیدی در مورد خلاص شدن از شر شپش در کودکان به یاد داشته باشید.

 

لوسیون دایمتیکون یک درمان شپش سر کودکان بسیار موثر است که پزشک خانواده می تواند تجویز کند - این یک حشره کش نیست.

 

شپش چیست؟

• شپش سر حشرات صاف و کوچکی هستند که روی پوست سر انسان زندگی می کنند و تخمگذاری می کنند - پوست سر غذا و گرما را برای تخمگذاری شپش ها فراهم می کند.

 

• آنها یک مشکل مشترک هستند و باعث نگرانی و سرخوردگی والدین و فرزندان می شوند.

• هر کسی می تواند شپش سر بگیرد - ابتلا به آنها هیچ ارتباطی با بهداشت ضعیف ندارد.

 

• شپش سر با خزیدن از موی یک شخص به شخص دیگر پخش می شود.

• اگر شپش یا تخم زنده روی پوست سر خود پیدا کردید، کودک خود را معالجه کنید و همه افراد خانه را بررسی کنید.

 

• لوسیون 4 درصد (4٪) دایمتیکون یک درمان بسیار موثر است که پزشک خانواده می تواند تجویز کند.

 

• شانه ی مرطوب  زدن با نرم کننده ارزان و شانه دندان شپشک (نیت) نیز در صورت انجام صحیح، یک روش موثر برای یافتن و از بین بردن شپش است.

 

• اگر می خواهید از داروهای شیمیایی یا گیاهی دیگری استفاده کنید، با داروساز، پزشک یا پرستار خود در مورد روش درمانی و نحوه استفاده از آن صحبت کنید.

 

• هرگز از اسپری مگس، نفت سفید یا روش های درمانی مخصوص حیوانات استفاده نکنید - اینها ممکن است به کودکان و بزرگسالان آسیب برساند.

 

شپش سر چیست؟

شپش سر حشرات کوچکی است که روی سر انسان یافت می شود. آنها به اندازه یک سر سنجاق، کنجد یا دانه شن رشد می کنند.

 

شپش روی مو زندگی می کند و با مکیدن خون از پوست سر تغذیه می کند. آنها خاکستری کم رنگ (قبل از تغذیه) و قهوه ای مایل به قرمز (پس از تغذیه) هستند. شپش سر بیماری را منتقل می کند و با رعایت نکاتی آن ها منتقل نمی شوند.

 

  بیشتر بخوانید: درمان شپش با اسپند

 

چه کسی می تواند به شپش سر مبتلا شود؟

هرکسی می تواند به شپش سر مبتلا شود. آنها یک مشکل رایج هستند و باعث نگرانی و ناامیدی والدین و فرزندان می شوند.

 

ابتلا به شپش هیچ ارتباطی با بهداشت نامناسب ندارد.

 

چگونه مردم به شپش سر مبتلا می شوند؟

هنگامی که افراد با فردی که قبلاً شپش دارد از سر به سر (مو به مو) تماس می گیرند، به شپش سر مبتلا می شوند. این امر می تواند به راحتی هنگامی اتفاق بیفتد که کودکان با هم بازی کنند یا بخوابند و سر آنها لمس شود.

 

شپش فقط می تواند از مو به مو بخزد. آنها نمی توانند از سر به سر دیگر پرواز کنند یا بپرند. اما به سرعت می خزد.

 

شپش فقط از طریق انسان، زنده می ماند. آنها وقتی روی سر نباشند، معمولاً ظرف 24 ساعت به سرعت می میرند.

 

داروی شپش سر کودکان,از بین بردن شپش سر کودکان,شپش سر کودکان را چگونه از بین ببریم

یکی از علائم شپش، خارش سر می باشد

 

تشخیص شپش سر در کودکان چگونه است؟

یکی از علائم اولیه ی شپش سر، خارش پوست سر است، حتی ممکن است شما شپش سر داشته باشید ولی هیچ علائمی نداشته باشید. بیشتر خارش هایی که در ناحیه پوست سر ایجاد می شوند به علت شپش سر نیستند. اگر فرزند شما خارش پوست سر دارد و یا درگذشته در معرض شپش سر قرار گرفته است، بلافاصله موها و کف سر او را بررسی کنید. در صورتی که تا الان متوجه شپش روی سر کودکتان نشده اید، مجددا یک هفته دیگر کف سر او را با دقت بررسی کنید.

 

چگونه شپش سر را تشخیص دهید؟

با دقت موها را نگاه کنید و به دنبال شپش های زنده و یا تخم شپش باشید. اگر فقط تخم شپش ها را پیدا کنید، امکان دارد کودک شما شپش سر نداشته باشد. اغلب کودکان بیشتراز 10 تا 20 شپش زنده بر روی سر ندارند.

 

•از آنجا که شپش بسیار کوچک است، بررسی پوست سر در محیطی که نور مناسب دارد، مهم است. ذره بین هم می تواند در پیدا کردن شپش سر، به شما کمک کند.

 

•شپش های سر سریع حرکت می کنند و به سختی قابل دیدن هستند. ممکن است در هنگام معاینه شما فقط حرکت چیزی را ببینید و شپش واقعی را تشخیص ندهید. شپش ها معمولاً بسیار نزدیک به پوست سر، در پایین گردن و پشت گوش دیده می شوند.

 

برای پیدا کردن تخم شپش، موها را به قسمت های کوچک تقسیم کنید، از یک طرف سر به طرف دیگر حرکت کنید. به دقت پوست سر را نگاه کنید. اگر فقط تخم شپش پیدا کردید و شپش زنده و بالغ پیدا نکردید، هر روز به مدت 1 هفته دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید شپش زنده بر روی پوست سر وجود ندارد.

 

درمان شپش سر کودکان,شپش سر کودکان,از بین بردن شپش,درمان شپش سر در کودکان زیر 2 سال

شپش سر کودکان را چگونه از بین ببریم ؟

 

چگونه می توان شپش سر را بررسی و از بین برد؟

شپش سر می تواند در سراسر سر زندگی کند اما به خصوص قسمت های گرم پشت گوش، اطراف پایین خط مو و بالای سر است. می توانند مانند دانه های شن یا شوره به نظر برسند.

 

در زیر 2 گزینه برای درمان شپش سر را بررسی کنید. از هر روشی که استفاده می کنید ، لازم است تخم ها را با دست بردارید. دلیل آن این است که تخم ها محکم به موها متصل می شوند. قبل از شانه زدن می توانید نرم کننده یا آب روی موها بریزید. با این کار تخمها از روی مو شل شده و شانه زدن راحت تر می شود.

 

داروی شپش سر کودکان و راه های از بین بردن شپش سر کودکان:

لوسیون 4 درصد (4٪) دایمتیکون - برای از بین بردن شپش سر

لوسیون 4 درصد (4٪) دایمتیکون یک درمان بسیار موثر شپش سر است که پزشک خانواده می تواند تجویز کند. فقط باید دو بار آن را روی سر کودک خود بگذارید - باید هفته ای 1 بار از آن استفاده کنید.

 

برخی از شامپوهای شپش سر از سوپرمارکت ها و داروخانه ها از اثر کمتری برخوردار می شوند زیرا شپش سر در برابر آنها مقاومت کرده است. دایمتیکون حشره کش نیست. آن با خفگی و بر هم زدن توانایی شپش در تنظیم آب، شپش را از بین می برد. حتما زمان خرید و استفاده از شامپو شپش برای کودکان با پزشک مشورت کنید.

 

شانه زدن مرطوب با نرم کننده - برای یافتن و از بین بردن شپش سر

شانه زدن مرطوب با نرم کننده ارزان و شانه شپشک (نیت) دندانه ریز، نیز اگر به درستی انجام شود، یک روش موثر برای یافتن و از بین بردن شپش است. برای از بین بردن شپش سر نیازی به خرید محصولات گران قیمت نیست. شما می توانید یک شانه شپش دندانه ریز از داروخانه خود بخرید. انجام یک جلسه شانه زدن مرطوب ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. به طول و حجم موهای کودک شما بستگی دارد.

 

برای از بین بردن شپش لازم نیست که حتما موها را کوتاه کنید، اما کوتاه بودن مو به درمان راحتتر کمک می کند. لازم به ذکر است برخی از افراد برای درمان شپش سر از روشهای خانگی استفاده می کنند از جمله درمان شپش سر با نوشابه، اسپند، آب نارگیل، وازلین، روغن زیتون و ... 

 

در مورد بررسی و معالجه سایر اعضای خانواده برای شپش سر چه کاری باید انجام بدهید ؟

اگر شپش پیدا کردید، باید بقیه اعضای خانواده خود را بررسی کنید. اگر در سایر اعضای خانواده شپش پیدا کردید، همه ی آنها را در یک روز درمان کنید.

 

اگر خانواده شما مبتلا به شپش سر هستند، به هرکسی که تماس رو در رو با آنها برقرار کرده بگویید، تا در صورت لزوم خانواده خود را بررسی و معالجه کنند.

 

به مدرسه ی فرزند خود اطلاع بدهید تا آنها به والدین دیگر بگویند فرزندان خود را از نظر شپش بررسی کنند و در صورت لزوم درمان کنند.

 

آیا می توانید از شپش سر جلوگیری کنید؟

پیشگیری از آن بسیار دشوار است - هیچ محصولی در دسترس نیست که از شپش سر جلوگیری کند.

 

زمانی که فردی در خانواده ی شما و یا در مدرسه ی فرزند شما شپش گرفت حتما در آن فضا، بدون روسری قرار نگیرید. تا شپش نتواند به موهای شما برسد.

 

بستن موهای بلند به عقب و بررسی هفتگی شپش ها، با استفاده از روش نرم کننده و شانه می تواند از گسترش آن جلوگیری کند.

 

هنگامی که فکر کردید کودک شما از شر شپش و تخم های آن خلاص است، حتماً هفته ای یک بار آنها را چک کنید.

 

نیازی به شستن لباس و رختخواب در شستشوی گرم نیست - بعید به نظر می رسد بتواند از شیوع شپش جلوگیری کند. زیرا شپش زمانی که روی ملافه و چیزی غیر از سر قرار بگیرد بعد از 24 ساعت می میرد و نمی تواند زنده بماند.

 

درمان شپش سر در کودکان زیر 2 سال:

می توانید اسپند را آسیاب و پودر کنید، به اندازه 2 تا 3 قاشق غذاخوری از آن را در یک قوری دم کنید، اجازه بدهید کمی سرد شود سپس آن را روی سر بچه بریزید. پس از آن موهای بچه را شانه بزنید و سپس موهای او را بشویید.

 

پس به یاد داشته باشید به :

_ 8 تا 12 ساعت پس از درمان، شپش های مرده یا زنده را با یک شانه دندانه ریز از بین ببرید.

_یک تا دو روز بعد از استفاده از شامپوی معمولی خودداری کنید.

 

_بررسی دو تا سه هفته ای وجود تخم ها و شپش ها را ادامه دهید.

_شانه ها و برس ها را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب جوش خیس کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------