جوش های آبدار کودکان: علل ، علایم و درمانعلت جوش های آبدار در کودکان, جوش های قرمز آبدار در کودکان, نحوه درمان جوش آبدار

جوش های چرک دار در بدن انسان در ناحیه ای که پیاز مو وجود دارد بروز می کنند

 

علل و راههای درمان جوش آبدار در کودکان

ممکن است در نواحی مختلف بدن برخی از کودکان جوش های آبدار پدید آید که بروز این نوع از  جوش ها بر روی پوست تابع عوامل زیادی می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم 

جوش آبدار 

به برآمدگی حساس و باریک به دلیل عفونت در غدد چربی و با پیاز مو بر روی پوست شکل می گیرد، جوش آبدار گفته می شود. علت ایجاد این نوع از عفونت به خاطر باکتری خاص به نام استافیلوکوکوس می باشد. باکتری استافیلوکوکوس که بر روی پوست قرار دارد، از طریق منافذ پوست وارد بدن می شود و یا با کمک مو به سمت پیاز درونی آن حرکت کند و منجر به جوش آبدار گردد.

 

این عفونت که به شکل جوش بروز می کند، ممکن است بر روی صورت، کمر، گردن، شانه ها، کشاله ران و باسن به وجود بیایند.حتی در برخی از موارد ممکن است منجر به بروز تب در کودکان شود. برخی از جوش های ساده بر روی پوست کودکان را می توان با روش خانگی درمان کرد. اما بهتر است قبل از هر گونه اقدامی به سراغ متخصص حرفه ای بروید. 

 

جوش های آبدار در کودکان 

در هر ناحیه که بدن انسان حاوی پیاز مو باشد، می تواند جوش چرک دار شکل بگیرد. اما  بیشترین بخش های  بدن که در معرض بروز جوش های آبدار قرار میگیرد، نقاطی است که در آن تعریق وجود دارد و یا دارای چین و چروک می باشد.  

 

درمان خانگی جوش های آبدار کودک, جوش های آبدار نوزاد, جوش های آبدار کودکان

جوش آبدار در کودکان باعث آسیب رسیدن به بافت ها می شود

 

علل بروز جوش های آبدار در کودکان

علت بروز جوش های آبدار در کودکان ممکن است به دلیل پایین بودن سطح بهداشت، کم بودن مواد مقوی و ضروری در بدن، کم خونی و یا کمبود آهن و یا قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی باشد. همچنین ممکن است به دلیل مشکلات آب و هوایی و یا گرمای زیاد این جوش های آبدار بر روی پوست ظاهر شوند.  

 

به دلیل اینکه پوست کودکان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، بهتر است که از آنان به نحو احسنت مراقبت کرد.

همچنین پیشگیری بهتر از درمان است، و شما می توانید با  رعایت نکات بهداشتی  از بروز چنین عفونت هایی( جوش های آبدار)  در کودکان جلوگیری کنید و یا در صورت بروز آن، هر چه سریع تر آقدامات لازم را برای درمان آن انجام دهید.

 

واگیردار بودن جوش های آبدار کودکان

جوش های چرک دار که بر روی پوست ظاهر می شوند، ممکن است واگیر دار باشند و علاوه بر منتقل شدن به دیگر بخش های بدن، با افرادی که تماس نزدیک با پوست برقرار کنند، امکان دارد که عفونت را به وی منتقل کند.  همچنین علاوه بر انتقال عفونت از طریق تماس پوستی، از طریق اشتراک گذاشتن  روتختی، حوله ها، روتختی ها و یا مسواک نیز بین دو نفر ممکن است این عفونت منتقل گردد

 

جوش آبدار در کودکان چه عوارضی دارد؟ 

•باعث آسیب رسیدن به بافت ها می شود

•واگیر دار می باشد و ممکن است دیگر کودکان و یا افراد بزرگسال از طریق تماس آلوده شوند

•در تمام نقاط بدن عفونت پخش می شود. هنگامی که نواحی زیادی از بدن کودک درگیر جوش های آبدارشود، ممکن است تمام نقاط بدن را درگیر کرده و منجر به مسمویت خون، بیماری گوشت خواری و یا خطر مرگ، کودک را تهدید کند. 

 

از چه طریقی جوش های آبدار در کودکان شکل می گیرد؟

•از طریق تماس به شخصی که جوش آبدار بر روی پوست خود دارد.

•نزدیک شدن به  شخصی که مبتلا به جوش آبدار بوده و با عطسه و سرفه این عفونت را انتقال می دهد.

•دست زدن به قسمتی که جوش آبدار بر روی آن قرار دارد.

•دست زدن به زخم فرد مبتلا به عفونت جوش آبدار

•اگر از طریق بریدگی یا زخم، جوش آبدار از پوست کودک عبور کند، ممکن است مبتلا به عفونت فعال جوش آبدار گردد.

 

جوش های آبدار کودکان, جوش های آبدار همراه با خارش شدید, جوش های ریز روی پای کودک

عدم درمان جوش های آبدار در کودکان باعث عفونت در سراسر بدن می شود

 

نحوه درمان جوش آبدار کودکان

برای درمان جوش های آبدار باید سریعا اقدام کنید. همچنین نباید با شکل گیری این جوش ها بر روی پوست کودک خود بی تفاوت باشید، چرا که همانطور که گفته شد، این عفونت ها ممکن است در سراسر نقاط بدن کودک پخش شود. مثلا امکان دارد ریه ها را درگیر کرده و به جریان خون سرایت کند و عواقب جبران ناپذیری را برای شما به همراه آورد.

 

جوش های آبدار اگر سریعا تشخیص داده شوند ، به راحتی قابل درمان خواهند بود.

همچنین برای تشخیص و درمان صحیح و به موقع این جوش ها باید کودک خود را نزد متخصص پوست و مو ببرید.

 

اگر گمان می کنید که از طریق مصرف آنتی بیوتیک معمولی مانند سفالکسین می توانید جوش ها را از بین ببرید، کاملا در اشتباه هستید، چرا که جوش آبدار از طریق  آنتی بیوتیک معمولی از بین برود. 

اما نگران نباشید داروی آنتی بیوتیک خوراکی و IV داخل وریدی می توانند جوش های آبدار عفونتی را کاملا از بین ببرد و آن را درمان کند. 

 

علت جوش های آبدار در کودکان, جوش های قرمز آبدار در کودکان, نحوه درمان جوش آبدار

برای درمان خانگی جوش های آبدار در کودکان می توانید از عسل استفاده کنید

 

درمان جوش های آبدار به چه عواملی بستگی دارد؟ 

اگر عفونت پوستی بر روی کودک شما، یک عفونت خفیف باشد، خدمات بهداشتی می تواند با باز کردن زخم، مایعات آلوده و چرکی را تخلیه کرده و آن را درمان کند. 

 ممکن است پزشک  به شما یک پماد آنتی بیوتیکی، برای استفاده فرزندتان تجویز کند.  

همچنین پزشک متخصص به شما می گوید که چگونه زخم فرزندتان را در حین بهبودی تمیز و پوشیده نگه دارید.

 

 ممکن است این عفونت به دیگر نقاط بدن سرایت کرده و موجب بستری کودک شما در بیمارستان گردد و با مصرف آنتی بیوتیک IV کودک شما درمان شود. در برخی از  موارد که کودک شما به عفونت مفاصل دچار شده است ممکن است که برای درمان این عفونت نیاز به جراحی داشته باشد.  

 

روش های خانگی برای درمان جوش های آبدار

در بیشتر موارد، جوش های آبدار پس از چند روز بهبود به صورت طبیعی از بین می رود، اما با این حال می توانید از راهکار های خانگی برای بهبود آن استفاده کنید. 

 

ناحیه مربوطه را گرم کنید

 شما می توانید از بسته های آب گرم  برای درمان درد این نوع از جوش ها استفاده کنید. شما می توانید این کار را در طول روز چند بار و به مدت چند دقیقه استفاده کنید. 

با گرم کردن ناحیه مربوطه، علاوه بر تسکین درد، می تواند به خشک شدن چرک ها کمک کند تا زود تر بیرون بیاید که همین کار شروع پروسه بهبود جوش است.

 

استفاده از عسل

عسل به عنوان ضد عفونی کننده ی طبیعی به شمار می رود و شما میتوانید بر روی جوش های خود عسل قرار بدهید و جوش های آبدار را از بین ببرید.

 

استفاده از فرنی و یا حریره 

قرار دادن فرنی و یا حریره بر روی جوش، می تواند به درمان جوش های آبدار کمک کند. شما می توانید آن را به صورت یک بسته فشرده وگرم درست کنید. ابتدا فرنی و یا حریره را  درون یک پارچه نخی  تمیز بریزید و کل آن را درون شیر داغ قرار بدهید. قرار دادن این ماده بر روی جوش می تواند زمان بهبود جوش ها را سریع تر کند. 

 

استفاده از زردچوبه

روش دیگر برای درمان جوش های آبدار، زردچوبه می باشد که شما می توانید با قرار دادن پودر زردچوبه بر روی جوش ها به درمان سریع آن کمک کنید. همچنین زردچوبه یک ماده ی ضد عفونی کننده به شمار می رود و استفاده از آن بسیار مفید می باشد. 

 

ترکیب کردن آب، پیاز و سیر

ممکن است جوش روی پوست دچار خراشیدگی شود، که شما با استفاده از ترکیب آب، پیاز و سیر می توانید باکتری های موجود در جوش را از بین ببرید و باعث بهبود جوش ها شود. 

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------