تازه های روانشناسی کودکان

علل ترس کودک از غریبه‌ها

ترس کودک از غریبه‌ها: درک، علل و راه‌حل‌ها

ترس کودک از غریبه‌ها علل و نحوه برخورد با ترس کودک از غریبه‌ها ترس کودک از غریبه‌ها یک واکنش طبیعی…

یك شروع شاد برای ماه مهرتغذیه دانش آموزان در مدارس

تا می توانید رفتن به مدرسه را برای کودکتان جذاب و شاد کنید

 

وقتی بوی اول مهر می آید و آهنگ همشاگردی سلام پخش می شود خیلی از شما والدین دچار دلشوره می شوید، یاد مشکلات سال گذشته و مدرسه رفتن های پرحاشیه فرزندتان باعث می شود تا فکر کنید دوباره این روزهای پردردسر در راه هستند.

اول مهر
به زودی زنگ ساعت یا موبایل تان به صدا درمی آید و یك روز دیگر شروع می شود و شما باز هم باید فرزندتان را راهی مدرسه می كنید، اگر نتوانید برای این آماده باش جهت تحصیل، یك راه و روش درست پیدا كنید، دچار مشكل جدی خواهید شد. ما برای شما چند پیشنهاد صبحگاهی خوب داریم.


حرف منفی ممنوع
خواب صبح شیرین است، هنوز هم خودتان وقتی قرار است زود بیدار شوید و به سر كار بروید، دلتان می خواهد پنج دقیقه، فقط پنج دقیقه بیشتر بخوابید. كودكان شما اگر نه بیشتر از شما، به همان اندازه دل شان می خواهد این قانون پنج دقیقه را داشته باشند و از طرفی آنقدر مدرسه ها زود شروع می شوند كه بچه های سرویسی باید خروس خوان صبح بیدار شوند و آنها كه خانه شان نزدیك است فرصت نیم ساعت بیشتر خوابیدن را دارند. در هر صورت درك كنید كاملا طبیعی است كه بچه ها نتوانند راحت از رختخواب دل بكنند. شما باید در این شرایط صبور باشید. وقتی او را صدا می زنید ممكن است بلندشود، برود و روی مبل بخوابد. حتی ممكن است در سرویس بهداشتی خوابش ببرد. با صبوری، آرامش اما جدی او را صدا كنید.

بیشتر جملاتی كه والدین هنگام خواب آلودگی و بی توجهی فرزندان در صبح ها به كار می برند به طور مستقیم اعتماد به نفس آنها را نشانه می گیرد یعنی رد پایی از نكات منفی اخلاقی فرزندان در آنها هست. اینكه بگویید تو تنبلی، خوابالویی، كند هستی و... شاید به نظر خودتان عادی باشد اما فرزندان خیلی آسیب پذیر هستند و حرف های شما را باور می كنند. شروع یك روز باید با نكات مثبت و شادی باشد تا در مدرسه بتوانند بازخورد خوبی داشته باشند.


یك شروع شاد
برای آنكه بیدار شدن فرزندتان یك عذاب الیم نباشد، سعی كنید محیط خانه را شاد كرده و حالت بیدارباش عمومی اعلام كنید. تصور كنید مادر خانه خودش از زیر پتو بیرون نیاید و یك چراغ كم نور روشن باشد و از همان اتاق فرزندش را صدا كند یا یكی از والدین یواش و بی صدا این كار را انجام دهد كه دیگری بخوابد.فرزندتان را با شادی و سرحالی صدا كنید. او را ببوسید و جملات خوب به كار ببرید مثلا بگویید: «پاشو پاشو كه الان خورشید میاد و دنبالت می گرده».


یك دل سیرخوابیدن
كودكی كه بعد از مراجعت به خانه، ساعت ها می خوابد و تازه ساعت هفت بیدار می شود و تكالیفش را انجام می دهد و تا دیر وقت خوابش نمی برد، صبح ها كسل است اما اگر برنامه ای بریزید تا فرزندتان بعد از یك استراحت كوتاه، تكالیفش را انجام دهد و شب ها هم شام را زود بخورد و بخوابد، زمانی كه او را صدا می زنید، اصطلاحا از خواب سیر شده است و با روحیه خوب بیدار می شود.


مشاركت در بیدار باش
باهم به خرید بروید و برای او یك ساعت زنگ دار بخرید و شب ها آن را كوك كنید. البته شما باید چند هفته ای این كار را انجام بدهید تا این كار برایش عادت شود، وقتی ساعت زنگ زد و او هیچ حركتی نكرد، بروید و صدایش كنید اما كم كم یاد می گیرد كه خودش بیدار شود. وقتی هم كه بیدار می شود شما را می بیند كه با انرژی در حال آماده كردن صبحانه هستید و از رادیو هم  آهنگ ورزش صبحگاهی پخش می شود و همه اینها یعنی یك صبح دیگر آغاز شده است. پس او را هم در بازی بیدارباش، شركت دهید.


صبحانه؛ مهم ترین وعده غذایی
كودكانی كه خیلی خواب آلود هستند، صبح ها بی حوصله و بداخلاقند، اصولا صبحانه نمی خورند و زنگ اول یعنی قبل از نخستین زنگ تفریح كه میان وعده می خورند، بازدهی درسی خوبی ندارند. كودك شما باید صبح آنقدر سر حال باشد كه بتواند صبحانه كاملی بخورد و برای این موضوع نیاز دارید تا او را كمی زودتر بیدار كنید. صبحانه هایی را آماده كنید كه او بیشتر دوست دارد و وقتی به خوردن صبحانه عادت كرد بعضی روزها ما بین صبحانه های مورد علاقه اش، انواع دیگر را هم قرار دهید.


لباس من كجاست؟
كودك به طور طبیعی از سن سه سالگی، مایل است خودش لباس هایش را بپوشد ولی معمولاً به  این دلیل که والدین صبوری لازم را ندارند و تلاش می كنند با اصلاح كردن ها و كمك های بی جا، لباس پوشیدن او را تصحیح كنند، كودك احساس كفایتی كه باید در این زمینه داشته باشد را به دست نمی آورد. اجازه بدهید فرزند شما بداند كه لباس پوشیدن او وظیفه خودش است و باید این كار را به تنهایی انجام دهد. در مورد دخترها و پسرهایی كه مدرسه شان لباس خاصی دارد، بحث انتخاب مطرح نیست اما باهم چك كنید كه لباس او مرتب باشد و اگر لك یا كثیفی دارد آن را برطرف كنید. به او یاد بدهید كه شب ها قبل از خواب، جوراب و كیف آماده شده اش را جایی دم دست بگذارد كه فردا صبح سردرگم نشود.


تكالیف انجام شده
تا می توانید رفتن به مدرسه را برایش جذاب و شاد، آماده شدن صبحگاهی را تبدیل به یك نوع بازی دوست داشتنی كنید. یكی از دلایل اینكه بچه ها صبح ها بی حوصله هستند، وجود اضطراب پنهان ناشی از انجام ندادن تكالیف شان است. برای اینكه فرزند شما دچار این اضطراب نشود بهتر است روز قبل نسبت به تكالیف او نظارت كافی داشته باشید، برنامه درسی او را هم چك كنید كه همه  چیز را خودش در كیفش گذاشته باشد. 

 

منبع:tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------