سکان زندگی را به دستش بدهبالا رفتن اعتماد به نفس کودکان,مسئولیت پذیری در کودکان

 

روانشناسی کودکان - آیا تا به حال فکر کرده اید، چگونه به کودکان و نوجوانان مهارت های رهبری را آموزش دهیم؟ آیا در راستای بالا رفتن اعتماد به نفس کودکانتان قدمی برداشته اید؟ چقدر سعی کرده اید به عنوان مربی و والدین کودکانتان تجربیات خود را در خصوص رهبر گروه بودن به آنها بازگو کنید؟ کودکانی که خود آگاهی و خویشتن داری دارند از توانایی بیشتری برای رهبری بهره مند هستند. در این میان نقش والدین و مربیان کودکان در تربیت فرزندانی با این خصوصیات حرف اول را می زند.

 

مسئولیت پذیری در کودکان

تشویق کودکان توسط بزرگسالان به توسعه مهارت های رهبری یکی از بهترین راه ها برای تضمین آینده ای روشن برای آنهاست. تقریبا کودکان در هر سنی علاقه مند بهره گیری مهارت های رهبری هستند.با توجه به این امر نه تنها آنها اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورند بلکه می توانند به راحتی و به طور موثر با همسالان خود تعامل داشته و بر جامعه وهمسالان خود تاثیرگذار باشند . در طول رشد این ویژگی ها در توسعه و تکامل کودکان تاثیری طولانی مدت خواهد داشت. مربی و والدین کودک می توانند با بکار گیری تکنیک های ساده مهارت رهبری در کودکان را تقویت کرده و افزایش دهند.

 

تاثیر همسالان

کودکان و نوجوانان اغلب تحت تاثیر همسالان خود هستند و نظر دیگران برای آنها اهمیت دارد. بسیاری از کودکان از رفتارهای همسالانشان الگو برداری می کنند و در جهت همسو بودن با آنها گام بر می دارند. وظیفه والدین و مربیان این است که با کودک یا دانش آموز خود را در مورد تاثیر پذیزی از همسالان صحبت کنند و از بچه ها بخواهند با در نظر گرفتن شرایط مختلف رفتار های مناسبی در مقابل همسالان داشته باشند.

 

افزایش اعتماد به نفس کودکان

هنگامی کودکان بتوانند به وضوح و با اطمینان نقطه نظرات، افکار، عقاید و آرمان های خود را بیان کنند، بیشتر احساس اعتماد به نفس می کنند و با مشکلات پیچیده بهتر مقابله می کنند.والدین می توانند با تشویق کودکان به صحبت کردن و گوش دادن صحیح به صحبت هایشان به آنها کمک کنند. مهارت صحبت کردن با بینش و دانایی اولین سنگ بنای رهبری و مدیریت است با آموزش این مهارت؛ کودکان در بین همسالانشان بهتر می توانند ابراز وجود کنند.

 

مثال ها سرمشق کودکان

با مثال آموزش دهیم. کودکان در زندگی بزرگسالان را سرمشق خود قرار می دهند و رفتارهایی راکه از والدین می بینند، درونی می کنند . کودکان به عنوان الگو به والدین نگاه می کنند و والدین حتی اگر رفتارهایشان را با صدای بلند به فرزندانشان دیکته نکنند اما آنها از پدر و مادرشان تاثیر می پذیرند. والدین لازم است، انجام کارهای داوطلبانه و خلاقیت در زندگی روزمره را به کودکان آموزش دهند. داستانهایی در مورد چالش های تصمیمات مخاطره آمیز یا تجربیاتشان از کمک به دیگران را با فرزندانشان در میان بگذارند .

 

تجربه های والدین، راه حل هایی دست اول

فرصت های خدمات داوطلبانه و اجتماعی برای کودکان ایجاد کنیم. تجربه ها یکی از بهترین راه حل ها برای آموزش مهارت های رهبری به کودکان است .مشارکت در کارهای گروهی و فراهم آوردن فرصت هایی برای کمک به دیگران بهترین شرایط را برای نهادینه کردن رهبری فراهم می کند. به طور مثال کمک به فقرا، مشارکت در هیئت های مذهبی، کمک به معلولان و نابینایان و شرکت در اردوهای جهادی و..... از راههای موثر در جهت افزایش توانایی رهبری است. تجربه های والدین در توانمند سازی کودکان و آموزش آنها برای اینکه چگونه تاثیری مثبت بر دیگران داشته باشند ، در این فرآیند موثر است.

 

پرورش استعداد بالقوه

استعدادهای فردی کودکان را پرورش دهیم و آنها را برای مشارکت تشویق کنیم. هر کودکی استعداد بالقوه برای مهارت های رهبری دارد، اما مهارت همه کودکان به یک شیوه پرورش نمی یابد . به علایق خاص، احساسات و توانایی کودکان توجه کنیم. کودک ممکن است یک ورزشکار با استعداد یا ماهر در نقاشی و طراحی باشد . برای بچه ها راههایی پیدا کنیم که این مهارت را در گروه افزایش دهند، این امر به ترویج کار گروهی و مهارت های اجتماعی کمک می کند. همچنین می توانیم بچه ها را به فرصت های رهبری در باشگاه ها و سازمان هایی که نیاز به اعضای افتخاری دارند، تشویق کنیم .

منبع: تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------