تغییرات جسمی و روحی کودک 11 سالهرفتار با دختر 11 ساله, ویژگی های کودکان 11 ساله, روانشناسی دختر 11 ساله

در 11 سالگی بلوغ آغاز می شود و تغییرات زیادی در رفتار و بدن مشاهده می شود

 

همه چیز درباره کودک 11 ساله 

کودک یازده ساله، یکی از پیچیده ترین سال های زندگی خود را می گذراند. انسان در این سن، شروع به اکتشاف جهان واقعی می کند.

پدر و مادر در این سن بسیار از معاشرت با کودکشان سرگرم می شوند زیرا کودک شروع می کند که مثل بزرگتر ها حرف بزند.

با این حال و این شیرینی ها، ممکن است این سنین برای والدین کمی سخت باشد، خصوصا اگر کودک دختر باشد. در سن یازده سالگی، بدن کودکان شروع به تغییر و آغاز بلوغ می کند و ممکن است این تغییرات در دختر ها بیشتر باشد و به همین دلیل کمی کودک را گیج کند.

 

ممکن است که کودک از این تغییرات خجالت بکشد و ننتواند مشکل خود را به والدین بگوید.

در این مقاله، سعی کرده ایم که تمام خصوصیات جسمی، رفتاری و اجتماعی یک کودک 11 را برای شما بیان کنیم و سپس به شما بگوییم چگونه به آن ها کمک کنید.

 

رشد جسمی کودک 11 ساله

سن یازده سالگی برای اغلب دختران آغاز بلوغ است. برای پسران بلوغ معمولا از 12 سالگی شروع می شود.

گاهی نیز پیش میاید که پسران نیز از سن 11 سالگی بلوغ را آغاز کنند.

هرچه منطقه زندگی کودک سردسیر تر باشد، بلوغ دیرتر اتفاق می افتد و هرچه منطقه گرمسیر تر باشد، بلوغ زودتر اتفاق می افتد.

 

تغییرات کودک 11 ساله دختر شامل:

•افزایش چربی بدن

•شروع اولین دوره قاعدگی

•شروع بزرگ شدن سینه ها

•افزایش چربی پوست و مو

•شروع رشد مو در قسمت عانه (شرمگاه)

•پهن شدن باسن

•رشد موهای زیر بغل

 

تغییرات جسمی پسر در شروع بلوغ شامل:

•بزرگتر شدن عضلات

•افزایش موهای صورت

•چربی بیشتر در مو و صورت

•تغییر صدا

•رشد مو در زیر بغل

•شروع رشد مو در قسمت شرمگاه

•تیره تر شدن بیضه و آلت تناسلی

بلوغ برای اکثر کودکان، ناخوشایند است زیرا بدن تغییرات زیادی می کند و کودک ممکن است به آن ها عادت نداشته باشد.

 

رشد جسمی کودک 11 ساله, رشد عاطفی کودک 11 ساله, کودک 11 ساله

تغییراتی که در دوران بلوغ انجام می شود بسیار گسترده است و شاید باعث خجالت زدگی کودک شود

 

برای فهمیدن این که بلوغ آغاز شده یا خیر اول از علائم بالا استفاده کنید. علائم دیگر بلوغ، افزایش توانایی در استفاده از ابزار ها، بهبود دست خط، درد و گرفتگی در عضلات که ناشی از رشد ناگهانی است و نیاز به غذا و خواب بیشتر.

در این دوران به دلیل این که غدد عرق شروع به فعالیت می کنند، ممکن است بوی عرق غیرقابل منتظره ای بدهند. پس در این سن نیاز به حمام رفتن بیشتری دارند.

 

رشد عاطفی کودک 11 ساله

احساسات در کودک 11 ساله ممکن است یک باره تغییر کند و روبه کج خلقی، نافرمانی و خشونت برود.

کودک تا قبل از 11 سالگی بدون سوال پرسیدن و چون و چرا از عقاید خانوادگی پیروی می کند، اما به یک باره در 11 سالگی شروع به پرسیدن در مورد عقاید می کند و ممکن است شبه های زیادی در او به وجود بیاید.

اگر مراقبت درستی از کودک 11 ساله نشود، ممکن است از خود رفتار های خطرناکی مانند خودزنی، تنهایی به بیرون رفتن و... نشان دهد.

 

در این سن کودک شروع می کند که تصمیم گیری هایش خود مختار شود. کودک دائما از شما در مورد مسائل اعتقادی و شخصیت های بزرگ سوال می پرسد.

کودک 11 ساله دیگر دوست ندارد که محبت خود را به صورت جسمی به او منتقل کنید و در برابر ابراز محبت های جسمی مانند، نوازش و بغل کردن شروع به مقاومت کردن می کند.

 

کودک در این سن شروع به رشد دادن شخصیت خود می کند و بسیار مهم است که مفهوم خانواده برای او به درستی درک شود. شما باید در این سن رفت و آمد های خانوادگی، پیک نیک های خانوادگی و بازی های خانوادگی را بیشتر کنید تا مفهوم خانواده را برای او به درستی مشخص کنید.

همچنین برای کمک بیشتر به رشد شخصیت، می توانید قسمت کوچکی از کار های روزانه خانه را به کودک بدهید.

 

رشد اجتماعی کودک 11 ساله

کودک 11 ساله شما در سنین قبل نیز دوست های زیادی داشته ولی در این سن است که کودک شروع به تاثیر پذیری از دوستانش میکند. در این سن کودک بسیار در حال و هوای دوستانش غرق می شود و شروع به پیروی از آن ها می کند.

با فشار همسالان، شاید کودک شروع به انجام کار هایی کند که معمولا آن کار ها را انجام نمی دهد.

 

در این مرحله دوستی در کودکان صمیمی تر میشود و علاقه بیشتر نسبت به دوستانش نشان می دهد و اهمیت خانواده کمی پایین می آید.

ممکن است که کودک در این سن، شکل دهی شخصیت خود را از روی دوستانش انجام دهد. مثلا از مو، لباس و سرگرمی های دوستانش الگو بگیرد.

 

رفتار با دختر 11 ساله, ویژگی های کودکان 11 ساله, روانشناسی دختر 11 ساله

تاثیر پذیری کودک 11 ساله از دوستانش بسیار بالا است.

 

در این زمان کودک شروع به انجام کار هایی می کند که شاید قبلا نکرده است. معمولا این کار ها، کارهای غیر قانونی و یا مردم آزاری است.

اما مطمئن باشید که اگر به کودک توجه کافی داشته باشید هیچ وقت کار خطرناکی نمی کند.

 

رشد شناختی کودک 11 ساله

کودکان تا قبل از 11 سالگی، در حال زندگی می کنند، یعنی تمام کارهایی که میکنند، بدون در نظر گرفتن عواقب آن است. اما در 11 سالگی شروع می کنند به فکر کردن در مورد عواقب کار هایشان و می دانند کار هایی که می کنند ممکن است عواقب طولانی مدتی داشته باشد.

انسان در این سن شروع به درک کردن و شناختن مسائل مختلف و اعلام راه حل های منطقی تر می کند.

 

حرف زدن و زبان

در این سن، مشکلات گفتاری مانند تلفظ های اشتباه، شروع به از بین رفتن می کنند و اگر از بین نرفتند، می توانید با رفتن به کلاس های گفتار درمانی ان ها را رفع کنید.

 

بازی کوک 11 ساله

کودک 11 ساله ، شروع به تغییر بازی های کودکانه خود می کند و به سمت بازی های جدی تر و واقعی تر مانند ورزش های حرفه ای میرود. زیرا در این سن انرژی و وقت زیادی دارند و از طرفی نیز می خواهند از دوستان و همسالان خود عقب نمانند.

ممکن است در این سن شروع به امتحان تفریحاتی مانند سینما رفتن و یا بیرون رفتن با دوستان  بکنند.

 

در این سن کودک می تواند برای خود حریم خصوصی شکل بدهد و احساس مسئولیت بیشتری می کند. کودک در این سن دائما تغییر سلیقه می دهد تا به سلیقه مورد نظر خودش برسد.

ممکن است دانش آموزان در این سن کمی علاقه خود را نسبت به درس از دست بدهند. در این سن شما باید تشویق به درس خواندن را بیشتر کنید و جوایزی را برای نمره های خوب فرزندتان در نظر بگیرید تا از علاقه او کم نشود.

 

رشد جسمی کودک 11 ساله, رشد عاطفی کودک 11 ساله, کودک 11 ساله

در این دوران کودک کمی از درس زده می شود وجود دوست خوب و درس خوان می تواند بسیار به او کمک کند

 

نکته مهم این است که شما نباید برنامه روزانه کودک را پر کنید. مثلا فرستادن کودک به چندین کلاس در این سن اصلا مناسب نیست. داشتن یک برنامه منظم که تمرکز اصلی روی دو الی سه کار گذاشته شده،  بسیار خوب است.

 

رشد های دیگر در 11 سالگی

کودک 11 ساله شروع به رشد مغزی می کند و این به ان ها کمک می کند که استقلال به دست بیاورند  و مسئولیت پذیر باشند. اما هنوز هم در این سن ممکن است به طور کور کورانه ای از دوستانشان تقلید کنند به این دلیل که بخش قشر پیشانی آن ها هنوز در حال رشد است و آن ها نیاز به تقلید دارند.

 

پس در صورتی که از کودک 11 ساله خود انتخاب ها و رفتار غلطی دیدید، جای تعجب ندارد. شما باید ابتدا با توجه به نکاتی تا کنون در مورد آن ها به شما گفته ایم، شروع به درک کودک خود کنید و سپس شروع به کمک کردن کنید.

روش تنبیه و تشویق در این سن هم هنوز بهترین روش است. این که اگر از او رفتار و علاقه مثبتی سر زد او را تشویق کنید و در صورت دیدن رفتار غلط و نادرست، او را تنبیه کنید.

 

تغذیه در کودک 11 ساله

همان طور که گفتیم اغلب دختر ها در این سن بلوغ را آغاز می کنند. پس بدن آن ها به استراحت و غذای بیشتری در این دوره نیاز دارد. سعی کنید یک برنامه غذایی غنی از مواد آلی، معدنی، پروتئینی و ویتامینی داشته باشید تا بدن کودک دچار کمبود این مواد نشود و رشد آسان تر شود.

 

چه موقع باید نگران کودک 11 ساله بود؟

رشد و بلوغ هر کودکی با سرعت مختلفی اتفاق می افتد، پس نکاتی که پیش تر گفتیم را ممکن است در این سن و یا سال بعد یعنی 12 سالگی ببینید.

اما اگر کودک دختر شما در این سن و یا در سال بعد شروع به رشد نکرد، وقت آن است که کمی راجع به این موضوع نگران شوید و به پزشک مراجعه کنید.

البته همان طور که پیش تر نیز گفتیم، بلوغ به دلیل شرایط محیطی مثل سرد و یا گرم بودن محیط زندگی ممکن است تسریع و یا به تعویق بیفتد.

 

رشد عاطفی کودک 11 ساله, کودک 11 ساله, تغییرات کودک 11 ساله

کودکان دختر در 11 سالگی و پسران از 12 سالگی بلوغ را آغاز می کنند.

 

در این سن، خانواده نقش خیلی مهمی دارد، یک خانواده خوب می تواند در این سنین بحرانی به خوبی به فرزندشان کمک کنند. برای این که به کودک 11 ساله خود کمک کنید، اولین و مهم ترین قسمت این است که باید به درک درستی از او برسید و سپس می توانید با استفاده از روش های درست، و بدون این که کودک را از خود برانید، به او کمک کنید.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد به سوالات شما در مورد کودک 11 ساله، پاسخ داده باشد و بتوانید از آن به نحو احسن استفاده کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------