خودروی خورشیدی اپرتا Sol در آستانه تولید انبوهپس از مدت‌ها انتظار خودروی خورشیدی استارتاپ کالیفرنیایی اپرتا (Aptera) بالاخره در آستانه عرضه قرار دارد. این خودرو Sol نام دارد و با یک بار شارژ می‌تواند تا ۱۰۰۰ مایل (۱۶۰۹ کیلومتر) مسافت را پشت سر بگذارد. اپرتا برای اینکه توانایی‌های این خودرو را به نمایش بگذارد، اخیرا آن را در جاده‌های ساحلی کالیفرنیا تست است.

 

خودروی خورشیدی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

  

به گزارش دیجیاتو؛اولین محصول اپرتا با نام e2 در دهه ۲۰۰۰ معرفی شد، اما به دلایل مختلف نتوانست آن را وارد فاز تولید کند، به همین خاطر پروژه آن در سال ۲۰۱۱ به تاریخ پیوست. حالا یک دهه بعد، اپرتا بار دیگر آمده تا مجددا شانس خود را امتحان کند.

 

اتومبیل خورشیدی Sol دومین پروتوتایپ اپرتا در چند ماه اخیر محسوب می‌شود. پیش‌تر این استارتاپ با پروتوتایپ Noir مراحل توسعه را پشت سر گذاشته بود. در ویدیویی که اپرتا منتشر کرده، به رانندگی با Sol در خیابان‎‌های سن دیگو پرداخته می‌شود.

خودروی خورشیدی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

 

این خودروی سه چرخ به خاطر طراحی خاص و مدرن خود شبیه سفینه‌های فضایی دیده می‌شود. اپرتا می‌گوید این سبک از طراحی ریشه در مباحث پیشرفته ایرودینامیک دارد.

 

با آنکه از نظر ابعاد Sol اتومبیل کوچکی است، ولی فضای داخلی مناسبی را برای دو نفر ارائه می‌کند. در کنار این، قسمت مربوط به حمل لوازم سفر نیز بزرگ و مناسب به نظر می‌رسد. نکته جالب اینکه برای این خودرو یک چادر مخصوص طراحی شده که با اتصال به عقب Sol می‌توان آن را به کمپر تبدیل کرد.

خودروی خورشیدی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

 

در داخل کابین اپرتا Sol یک نمایشگر دیجیتال برای کنترل سیستم اینفوتینمنت تعبیه شده است. این نمایشگر تا حد زیادی به نمایشگر محصولات تسلا شباهت دارد.

 

سقف Sol میزبان چند پنل خورشیدی است که در روزهای آفتابی به کمک باتری می‌آید. آنطور که اپرتا اعلام کرده، سیستم Never Charge این استارتاپ طوری طراحی شده که انرژی لازم برای پیمایش مسافت ۱۱ هزار مایلی (۱۷۷۰۳ کیلومتر) را از خورشید جذب و ذخیره می‌کند و در عین حال هزینه نگهداری آن پایین است.

خودروی خورشیدی ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

 

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، روند تحویل سفارشات مشتریان در آمریکا از اواخر امسال شروع می‌شود. در حال حاضر امکان پیش‌خرید نسخه ۴۰۰ کیلومتری Sol با پرداخت ۲۵,۹۰۰ دلار قابل خرید است. نسخه ۱۰۰۰ مایلی هم ۴۴,۹۰۰ قیمت‌ دارد. اپرتا انبوهی از آپشن‌های مختلف را برای این خودروی پاک در نظر گرفته و آن را در نسخه‌های محور محرک جلو و تمام چرخ محرک عرضه خواهد کرد. مشتریان می‌توانند از بین رنگ‌های متنوع و نوع پنل‌های خورشیدی موارد دلخواه را انتخاب کنند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------