توليد پيش‌نمايش چاپي عكس‌ها (فتوشاپ)آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, فتوشاپ cs6

 

در گذشته نه‌چندان دور كه براي عكاسي معمولا از دوربين‌هاي آنالوگ استفاده مي‌شد، بعد از ظهور نگاتيو عكس‌ها مي‌توانستيم با مشاهده نگاتيوها و انتخاب شماره آنها نسبت به سفارش چاپ اقدام كنيم. اما با معرفي دوربين‌هاي ديجيتال و جايگزيني آنها با دوربين‌هاي آنالوگ و حذف نگاتيو، وجود رايانه براي مرور تصاوير و انتخاب تصوير مورد نظر امري اجباري شد.

برخي عكاسان با چيدن اندازه كوچك شده تصاوير كنار هم و چاپ آنها، كار را براي مشتري خود راحت‌تر كرده و امكان انتخاب را فراهم مي‌آورند كه البته تغيير سايز تصاوير و چيدن آنها كنار هم و نامگذاري هريك از آنها كار بسيار دشوار و وقت‌گيري خواهد بود.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, فتوشاپ cs6

در نسخه جديد نرم‌افزار فتوشاپ فرماني با عنوان Contact Sheet معرفي شده كه به كمك آن و براحتي در عرض چند دقيقه عكاس مي‌تواند نسبت به ايجاد تصاوير كوچك فايل‌هاي تصويري و كنار هم چيدن و نامگذاري آنها اقدام و سپس آن را چاپ كند.

براي دسترسي به اين فرمان از مسير File\Automate گزينه Contact Sheet 2 را انتخاب مي‌كنيم تا پنجره مربوط به آن ظاهر شود.

در اين پنجره در قسمت Source Image به سه روش مي‌توانيم نسبت به انتخاب تصاوير اقدام كنيم. در روش اول از قسمت Use گزينه Files را انتخاب مي‌كنيم سپس با كليك روي دكمه Browse تصاوير مورد نظر خود براي ايجاد نمونه چاپي را انتخاب كرده و به فهرست مقابل آن اضافه مي‌كنيم.

در اين حالت با انتخاب تصوير مورد نظر و كليك روي دكمه Removeمي‌توانيم نسبت به حذف آن از فهرست انتخابي اقدام كنيم. اگر گزينه Add Open Filesرا انتخاب كنيم فايل‌هايي را كه در محيط فتوشاپ باز كرده‌ايم براي ايجاد نمونه چاپي انتخاب مي‌شوند.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, فتوشاپ cs6

در صورتي كه تعداد فايل‌ها زياد باشد و در پوشه‌هايي آنها را قرار داده باشيم، مي‌توانيم با انتخاب حالت Folder در قسمت Use و كليك روي دكمه Choose پوشه مورد نظر را براي ايجاد نمونه چاپي انتخاب كنيم .

در اين حــــــالت با انــــتخاب گزينه Include Subfolders درصورتي كه داخل پوشه مورد نظر پوشه‌هاي ديگري نيز وجود داشته باشد، آنها را نيز در توليد نمونه چاپي شركت مي‌دهيم. با انتخاب‌Group Images By Folder تصاوير هر پوشه به طور مجزا گروه‌بندي شده و در توليد نمونه چاپي استفاده مي‌شوند.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, فتوشاپ cs6

در سومين حالت نيز با انتخاب گزينه Add Open Document مي‌توانيم فايل‌هاي باز شده در محيط فتوشاپ را به مجموعه اضافه كنيم. پس از انتخاب تصاوير از قسمت Document مي‌توانيم نسبت به انجام تنظيمات مربوط به نحوه قرارگيري و چيدمان تصاوير كنار هم اقدام كنيم. به اين منظور از قسمت Units واحد اندازه‌گذاري را انتخاب كرده سپس از قسمت Width و Height طول و عرض كاغذ چاپي خود را تنظيم مي‌كنيم.

در ادامه با گزينه Resolution مقدار رزولوشن مورد نظر را براي ايجاد نمونه چاپي انتخاب مي‌كنيم.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, فتوشاپ cs6

در اين قسمت در صورتي كه بخواهيم از كنتاكت شيت خود چاپ بگيريم مقدار 300 و در صورتي كه بخواهيم آن را در مانيتور يا تلويزيون ببينيم بايد مقدار 72 را انتخاب كنيم. البته دقت كنيد كه اعداد ذكر شده در واحد Pixels/Inchاست. در ادامه از قسمت Mode مد رنگي و از قسمتBite Depth عمق رنگي و از قسمتColor Profile پروفايل رنگي فايل خروجي را انتخاب مي‌كنيم كه بهتر است اين گزينه‌ها بدون تغيير باقي بماند.با فعال‌كردن گزينه
Flatten All Layers پس از توليد فايل خروجي لايه‌هاي توليد شده در هم ادغام شده و فقط يك لايه ديده مي‌شود. اگر بخواهيم بعد از توليد فايل خروجي آن را ويرايش كنيم، بهتر است اين گزينه فعال نباشد تا لايه‌بندي از بين نرود.

در قسمت Thumbnails تنظيمات مربوط به سطرها و ستون‌هاي تصويرك‌ها انجام مي‌شود. از قسمت Place‌ و با انتخاب Across First ترتيب قرارگيري تصاوير به صورت سطري و با انتخاب Down First به شكل ستوني خواهد بود. از قسمت Columns تعداد ستون‌ها و از قسمت Rows تعداد سطرهاي تصويرك‌ها تعيين مي‌شود.

اگر گزينه Use Auto-Spacing فعال باشد فواصل بين سطرها و ستون‌ها به طور خودكار و در غير اين‌صورت بايد به طور دستي از قسمت Vertical و Horizontal تنظيم شوند. با فعال كردن گزينه Rotate for best fit تصوير براي بهترين جانمايي در صورت نياز، دوران داده مي‌شود.

در نهايت با قسمت Use File Name As Caption نام هر فايل به عنوان توضيح زيرتصوير ثبت شده و تنظيمات مربوط به اندازه و نوع فونت از اين قسمت انجام مي‌شود.

به كمك دكمه‌هايSave وLoad مي‌توانيم تنظيمات جديد را براي اعمال روي ساير تصاوير خود ذخيره و در مواقع مورد نياز فراخواني كنيم.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, فتوشاپ cs6

پس از انجام تنظيمات با فشار دكمه OK به صورت خودكار تصاوير با تنظيمات جديد كنار هم چيده مي‌شود كه با توجه به تعداد تصاوير انتخاب شده و قدرت رايانه مورد استفاده ممكن است چند دقيقه‌اي به طول انجامد. پس از توليد فايل مي‌توانيم در صورت نياز نسبت به ذخيره يا ارسال آن براي چاپ اقدام كنيم.
منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023