هر آنچه که باید درباره فناوری دالبی اتموس بدانیدنحوۀ استفاده از فناوری دالبی اتموس, تاریخچه دالبی اتموس, کاربرد دالبی اتموس

دالبی اتموس فناوری ویژه سیستم های صوتی طراحی شده است

 

دالبی اتموس (Dolby Atmos) چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

دالبی اتموس، ابر داده ای می باشد که به عنوان یک فرمت صوتی فراگیر پیشرفته شناخته شده است. فناوری دالبی اتموس با تلفیقی از فناوری های Dolby TreuHD و Dolby Digital Plus صدایی فراگیر را به صوت سه بعدی تشکیل می دهد. 

دالبی اتموس چیست؟

 

البی اتموس در گوشی, ساندبار های دالبی اتموس, صدای دالبی اتموس چیست

دالبی اتموس به وسیله یک شرکت آمریکایی به نام دالبی طراحی شده است

 

دالبی اتموس یک فناوری نوین و نوپا است که ویژه سیستم های صوتی، تلویزیون و تلفن همراه طراحی شده است. فناوری دالبی اتموس نوعی فرمت صوتی فراگیر پیشرفته به شمار می رود. این فناوری مشمول ابر داده هایی است که به همراه تجهیزات صوتی در راستای سازگاری با بلندگو هایی که به تولید صداهای خاص می پردازند، کاربرد دارد. 

 

کیفیت صدا نقش چشمگیری در جذاب جلوه دادن یک فیلم و جذب مخاطب دارد. صدای فراگیر که با عنوان صدای دالبی و سراند نیز نشاخته می شود، با پخش صدا در جهت های مختلف اعم از راست، چپ، جلو و عقب سبب طنین انداز شدن صدای فراگیر سه بعدی می گردد. 

 

ابر داده دالبی اتموس، با بالا قرار دادن اطلاعاتی در مورد صدا منجر به شکل گیری یک صدای فراگیر و 360 درجه می شود. علاوه بر این، در طول تماشای فیلم های هیجان انگیز و اجرا بازی های مختلف، صدا را با جزئیات و به صورت عمیق منتشر می سازد. 

 

دالبی اتموس عمل پخش صدای غنی را به وسیله دو نوع صدای فراگیر اعم از Dolby TreuHD و Dolby Digital Plus تکمیل می کند. 

Dolby Digital Plus نوعی فرمت پهنای باند فشرده محسوب می شود که در دنیای کنونی تحت پشیبانی طیف گسترده ای از دستگاه ها نظیر تلفن های هوشمند، لپ تاپ، تلویزیون و تبلت قرار دارد. 

 

Dolby TreuHD، برخلاف دالبی دیجیتال پلاس، نوعی پهنای باند فشرده نشده است که در دیسک های بلوری مشهود می باشد. 

با تلفیقی از فناوری های Dolby TreuHD، Dolby Digital Plus و دالبی اتموس برترین صدای فراگیر به ارمغان می آید. 

 

سیستم دالبی قادر است صدا را به گونه ای پخش نماید که شنونده منبع صدا را در فاصله ای نزدیک یا دور تصور کند. در حقیقت فناوری دالبی با اسیپکر هایی که صدا را به سمت بالا ارتعاش می دهد یا اسپیکر هایی که در داخل سقف تعبیه می شوند، بعد تازه ای را به صدا اضافه می کند و سبب عمیق شدن صدا می گردد. 

 

دالبی اتموس؛ از گذشته تا کنون 

 

صدای دالبی اتموس چیست, فناوری دالبی اتموس, دالبی اتموس چیست

تولید کننده فناوری دالبی اتموس ، دالبی ری می باشد

 

دالبی اتموس به وسیله یک شرکت آمریکایی به نام دالبی طراحی شده است. این شرکت در عرصه تولید فناوری های صوتی و تصویری مشغول فعالیت است. 

شرکت دالبی فناوری های گسترده ای را در عرصه های متمایز طراحی کرده است. پرکاربرد ترین فناوری هایی که تو.سط شرکت دالبی گسترش یافته اند شامل Dolby Audio، Dolby Atmos، Dolby Vision، Dolby Voice و  Dolby Cinema می شود. 

 

علاوه بر این، شرکت دالبی هدفون هایی را بر اساس فناوری دالبی اتموس طراحی کرده است که به کاربر قابلیت دریافت صداهای فراگیر و هیجان انگیز را ارائه می دهد. 

تولید کننده فناوری دالبی اتموس، دالبی ری می باشد. نخستین فیلمی که با صدای دالبی اتموس نمایش داده شده است، به انیمیشن Brave در سال 2012 داخل سالن تئاتر دالبی واقع در لس آنجلس آمریکا اختصاص دارد. 

 

بهتر است بدانید در داخل سایت رسمی دالبی لیست بازی و فیلم هایی که به وسیله ی فناوری دالبی اتنموس پشتیبانی می شوند، قید شده است. علاوه بر این، نخستین تلفن های هوشمند حاوی فناوری دالبی اتموس، در سال 2017 منتشر شده اند. 

 

کاربرد دالبی اتموس

سیستم های خانگی 

سیستم های خانگی دالبی اتموس از 9 الی 11 اسپیکر بهره مند هستند. در این قبیل سیستم ها کانال های صدا در اسپیکر های متعدد تفکیک می گردد و صدا به صورت کاملا فراگیر پخش می شود. 

 

در راستای تهیه سیستم خانگی دالبی اتموس دو راه حل وجود دارد. راه حل اول خریداری یک سیستم صوتی مجهز به فناوری دالبی اتموس است و راه حل دوم، به تهیه دستگاه گیرنده AV سیستم، اسپیکر و ساب اختصاص دارد. در راه حل دوم، نحوه قرار گیری و تعداد اسپیکر های دالبی اتموس به صورت دلخواه معین می گردد. 

 

سینما 

 

ساندبار های دالبی اتموس, صدای دالبی اتموس چیست, فناوری دالبی اتموس

سینماهای مختلفی در سرتاسر دنیا به بهره گیری از فناوری دالبی اتموس پرداخته اند

 

از آنجایی که در سالن سینما اسپیکر های گسترده ای سبب شکل گیری سیستم صدای فراگیر می شوند، دالبی اتموس حقیقی در سالن های سینما محسوس است. بی شک با احاطه صدای سه بعدی در مخیله ذهن حضور در فضای فیلم اوج می گیرد. 

 

بعضی از سیستم های دالبی اتموس موجود در سینما متشکل از 64 و 128 کانال هستند و دارای زاویه و جهات مختلف می باشند. این قبیل سیستم ها اسپیکر های متعددی بالغ بر 64 عدد در فضای سقف و فضای بالای سالن در بخش جلو، عقب، راست و چپ تعبیه می شوند.

 

در مواردی نیز در سینماهای پیشرفته برای فراگیری بهتر صدا به صورت کریستالی و شفاف، تعدادی اسپیکر در بخش داخلی پرده قرار می گیرد. لذا در اقصی نقاط سالن جزئیات صوتی فیلم اعم از صدای نفس کشیدن، پر زدن پرنده و جویدن غذا به صراحت به گوش تماشاگران می رسد. 

 

سینماهای مختلفی در سرتاسر دنیا به بهره گیری از فناوری دالبی اتموس پرداخته اند. در سینما اودئون واقع در لندن، در 120 موقعیت مکانی حدود 400 اسپیکر به منظور رسا سازی صدا تعبیه شده است. 

تنها سینما ایران که به فناوری دالبی اتموس مجهز است، سینما ساحل اصفهان است که دارای 128 کانال می باشد. 

 

انواع سیستم های صوتی دالبی اتموس 

سیستم 5.1.2 و 5.1.4

به طور کلی سیستم 5.1.2 دارای هفت اسپیکر و یک ساب ووفر است. در این سیستم دو اسپیکر در سقف تعبیه می شود. همچنین سه اسپیکر در بخش جلویی و دو اسپیکر در سمت عقب قرار می گیرد. 

 

اسپیکرهای بخش جلویی شامل اسپیکر میانی و اسپیکرهای سمت چپ و راست یا سراند می شود. مناسب ترین مکان برای قرار گیری اسپیکر میانی مقابل تماشاکننده است. در یک فاصله یکسان از اسپیکر میانی، در زاویه 22 الی 30 درجه اسپیکر های سراند تعبیه می شوند. 

 

ضرورت دارد اسپیکر ها در یک فاصله یکسان از فرد قرار بگیرند. لذا دو استیکر بخش عقبی در زوایه 90 الی 110 درجه در فاصله 30 الی 60 سانتی متر بالاتر از گوش تعبیه شود. 

علاوه بر این، بهتر است برای قرار گیری ساب ووفرهم به عنوان یک سینمای خانواده، گوشه های دیوار را در نظر بگیرید. 

 

 دالبی اتموس در گوشی, ساندبار های دالبی اتموس, صدای دالبی اتموس چیست

دالبی اتموس حقیقی در سالن های سینما محسوس است

 

سیستم 7.1.2 و 7.1.4

سیستم 7.1.2 مجهز به 9 اسپیکر برای پخش صدا است. در این سیستم برای پخش رسا صدا در بخش های جانبی تماشاگر، در سمت راست و چپ دو اسپیکر تعبیه می شود. 

بهتر است بدانید در سیستم های  7.1.2 و 7.1.4 در خصوص پخش صدا از بالا به ترتیب از دو و چهار استیکر استفاده می شود. 

 

سیستم 9.1.2

سیستم 9.1.2 دارای دو اسپیکر سراند اضافه در بخش اسپیکر های سراند( جلو، راست و چپ) است که در زاویه 50 الی 70 درجه آن ها قرار می گیرد. در این سیستم دو اسپیکر برای پخش صدا از بالا تعبیه می شود. 

 

نمونه های برتر مجهز به فناوری دالبی اتموس 

برترین سینماهای خانواده دالبی اتموس 

• Klipsch 7.2.2 Reference Premiere Home Theater System with Marantz SR7013 9.2-Channel AV Receiver

• Focal Sib Evo 5.1.2 Home Cinema System with Yamaha RX-A780 AV 7.2 Channel Receiver

 

برترین اسپیکرهای دالبی اتموس

اسپیکرهای height

• Klipsch RP-140SA Dolby Atmos Speaker

• SVS Prime Elevation

 

اسپیکرهای سقفی 

• Onkyo SKS-HT540 7.1 Channel Home Theater Speaker System (سیستم 7.1)

• Onkyo HT-7800 5.1-Channel (سیستم 5.1)

• Enclave Audio CineHome 5.1 Wireless Home Theater System

• Onkyo SKS-HTC993THX 7.1 Home Theater Speaker System

 

برترین ساندبارهای دالبی اتموس 

• ساندبار سن هایزر AMBEO

• ساندبار سامسونگ HW-N950

• سامسونگ هارمان کاردون HW-Q70RZA

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------