Wordpad ساده براي ويرايش‌هاي ساده‌تر 

 

Wordpad نرم‌افزاري ساده براي ويرايش‌هاي ساده‌تر

 

در ادامه معرفي ابزارهاي موجود در ويندوز ۷،‌نوبت به ابزارهاي ايجاد و ويرايش متن مي‌رسد. شايد Notepad ويندوز ۷ نسبت به ويندوزهاي گذشته چندان تغييري نكرده باشد، اما محيط كار و برخي ابزارهاي Wordpad تفاوت‌هاي زيادي با ورژن‌هاي قبلي دارد.

Notepad برخلاف Wordpad كه مي‌توان آن‌را يك نرم‌افزار پردازش كلمه دانست، نرم‌افزاري ساده براي ويرايش برخي متن‌هاي ساده و بدون قالب‌بندي است. اين نرم‌افزار قادر به باز كردن فايل‌هايي از جنس rtf ، .doc. و docx. نيست و تنها مي‌توان از آن براي كار با فايل‌هايي با فرمت txt. استفاده كرد.

اين نوع فايل‌ها گرچه امكان قالب‌بندي و... را براي متن فراهم نمي‌كنند؛ اما در بيشتر سيستم‌‌هاي عامل‌ مي‌توان آنها را مشاهده كرد. به عبارت ديگر فايل‌هايي از جنس txt. را كه به وسيله نرم‌افزاري چون Notepad ايجاد مي‌شوند، مي‌توان با ديگر نرم‌افزارهاي ويرايش و پردازش كلمه در ساير سيستم‌‌هاي عامل ‌نيز مشاهده كرد و به همين دليل فايل‌هاي Readme و... كه همراه نرم‌افزارهاي مختلف ارائه مي‌شوند، از اين جنس هستند. علاوه بر اين، بسياري از مديران شبكه و كدنويسان از Notepad به عنوان «ابزار كار» شان ياد مي‌كنند. اين افراد كدهاي موردنظر يا فرمان‌هايي را كه قرار است به سخت‌افزار شبكه داده شود در Notepad ايجاد مي‌كند و مورد بررسي قرار داده و پس از آن به محيط موردنظر منتقل مي‌كند.

براي باز كردن Notepad،‌ همين عبارت را در Run يا Search box منوي استارت وارد كنيد يا از منوي استارت به پوشه برويد.

همان طور كه مشاهده مي‌كنيد، امكان خاصي براي قالب‌بندي متن در اين نرم‌افزار وجود ندارد ؛ اما مي‌توانيد از منوي Edit به گزينه‌هايي از جمله Find و Replace دسترسي داشته باشيد كه بسيار كاربرد دارد. ممكن است بخواهيد در يك متن به دنبال كلمه‌اي بگرديد سپس آن ‌را با عبارت مد نظرتان جايگزين كنيد. در اين صورت مي‌توانيد از گزينه بهره ببريد. ممكن است در اجرا كردن يك فايل bat. يا يك vbs. با پيغام خطايي مواجه شويد مبني بر اين كه در يكي از خطوط كدهاي نوشته‌شده، ايرادي وجود دارد؛ در اين صورت مي‌توانيد با استفاده از گزينه‌ Go To ... بسادگي سطر مورد نظرتان را پيدا كنيد. استفاده از گزينه‌/‌Date يا فشردن كليد F5 نيز، تاريخ و زمان جاري را در متن‌تان ايجاد خواهد كرد.

تنها امكان قالب‌بندي كه به Notepad داده شده، تغيير فونت و سايز آن است كه مي‌توانيد از منوي Format به آن دسترسي پيدا كنيد.

اگر در استفاده از Notepad متوجه شديد كه سطرهاي ايجاد شده به كادر محدود نيستند و يك سطر به صورت غيرمتعارفي ادامه پيدا كرده، مي‌بايست از منوي Format گزينهWrap را در حالت انتخاب قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه اگر كدهاي VB و... را با Notepad چك مي‌كنيد، حتما اين گزينه غيرفعال باشد. نكته آن كه پس از فعال كردن اين گزينه كه به صورت پيشفرض غيرفعال است، اگر Notepad را ببنديد و مجددا باز كنيد، Wrap فعال خواهد ماند.

براي سهولت در پيدا كردن سطرها و كاراكترها در حالتي كه با كدها سروكار داريد، بهتر است Status bar را از منوي View فعال كنيد.

در Notepad مي‌توانيد فارسي تايپ كنيد، اما ممكن است پس از ذخيره كردن، متن‌تان را به شكل علامت سوال مشاهده كنيد! دقت داشته باشيد كه هنگام ذخيره كردن متن‌هاي فارسي در Notepad، از منوي كشويي Encoding در پنجره ذخيره‌سازي، گزينه را انتخاب كنيد تا با چنين مشكلي مواجه نشويد.

 

Wordpad ؛ نرم‌افزاري شبيه Word !

براي كارهاي نوشتاري روزمره‌تان مي‌توانيد از Wordpad استفاده كنيد! بسياري از كاربران بخصوص در ايران كه براي استفاده از نرم‌افزارهاي واژه‌پردازي همچون Word، هزينه‌اي پرداخت نمي‌شود، از اين گونه نرم‌افزارها براي كارهاي روزمره استفاده مي‌كنند؛ حال آن كه هيچ‌گاه از امكانات پيشرفته اين نرم‌افزار اطلاع نداشته و از آن بهره نمي‌برند. اگر شما هم از اين دسته افراد هستيد يا اين كه سيستم‌تان براي استفاده از نرم‌افزارهاي آفيس چندان سريع نيست، مي‌توانيد از Wordpad براي تايپ و ويرايش متن‌هايتان استفاده كنيد. ورژن 1/6 اين نرم‌افزار كه با ويندوز ۷ ارائه شده، تفاوت‌هاي بسياري در ظاهر و نيز ابزار موجود، با ورژن‌هاي گذشته دارد. نوار ابزار اين ورژن به شكل محصولات جديد مايكروسافت همچون آفيس ۲۰۰۷ و... طراحي شده كه تمام ابزارهاي موجود را در دسترس كاربر قرار مي‌دهد. فرمت پيشفرض براي ذخيره فايل‌هاي Rich text formatWordpad).rtf) است اما مي‌توانيد خروجي اين نرم‌افزار را با فرمت‌هاي Xml، txt و... داشته باشيد؛ علاوه بر اين مي‌توانيد با قرار دادن doc. و docx. پس از نام فايل‌ها و هنگام ذخيره‌سازي، فايل‌هايتان را با فرمت Word2003 و قبل از آن و نيز Word2007 و بعد از آن ذخيره كنيد! گفتني است كه Wordpad ورژن 1/6 قادر به باز كردن و اصلاح اين فايل‌ها نيز هست گرچه برخي از قالب‌بندي‌ها و ابزارهايي كه در Word مي‌توانيد از آنها استفاده كنيد، براي Wordpad قابل فهم نيست!

از منوي Start و پوشه، نرم‌افزار wordpad را باز كنيد. از طريق منوي Wordpad كه آيكون آن در سمت چپ سربرگ Home قرار دارد، مي‌توانيد به گزينه‌هاي New، Open، Save، Save as و... دسترسي داشته باشيد. در سمت راست اين برگه نيز آخرين فايل‌هاي متني كه با آنها سر و كار داشته‌ايد قابل مشاهده و انتخاب هستند. همان طور كه براي Paint نيز عنوان شد، از گزينهin e-mail نيز مي‌توانيد براي الصاق مستقيم فايل‌تان به يك E-mail بهره‌ ببريد؛ به شرط آن‌كه تنظيمات نرم‌افزار Mail client نظير Outlook را پيش از اين انجام داده باشيد.

هر آنچه براي ويرايش يك متن ساده نياز داريد، در سربرگ Home قرار داده شده‌ است. در قسمت Font از سربرگ Home امكان تغيير فونت و سايز آن ‌را داريد. همچنين مي‌توانيد از آيكون‌هاي A كه در كنار فيلد سايز قرار دارند، براي بزرگ و كوچك كردن متن به اندازه ‌۲ واحد استفاده كنيد. علاوه بر اين مي‌توانيد از Highlighter مانند يك ماژيك فسفري براي مشخص كردن قسمتي از متن بهره ببريد.

 

Wordpad نرم‌افزاري ساده براي ويرايش‌هاي ساده‌تر

 

براي تغيير در چينش متن و تنظيم پاراگراف‌ها، از امكاناتي كه در قسمت Paragraph داريد استفاده كنيد. با كليك روي آيكون Line spacing (ماوس را روي آيكون‌ها نگاه داريد تا نامشان ‌را ببينيد!) مي‌توانيد فاصله خطوط و همچنين فاصله پاراگراف‌ها با يكديگر را تغيير دهيد. فاصله خطوط هر پاراگراف را با انتخاب يكي از اعداد ۱، 15/1، 5/1 و ۲ تعيين كنيد و براي آن كه بين هر پاراگراف نيز فاصله بيشتري ايجاد شود و به اصطلاح از هم تفكيك شوند، گزينه ...Add 10pt space را در حالت انتخاب قرار دهيد.

با انتخاب آيكون Paragraph، پنجره‌اي به همين نام باز خواهد شد كه در آن مي‌توانيد براي پاراگراف‌هايتان حاشيه تعيين كنيد. اگر مي‌خواهيد خط اول هر پاراگراف نيز تورفتگي بيشتري داشته باشد، براي First Line مقداري تعيين كنيد.

از طريق منوي كشويي Alignment نيز مي‌توانيد نحوه ‌چينش پاراگراف‌ها را در صفحه تعيين كنيد، اگر Justified را انتخاب كنيد، پاراگراف‌ها از چپ و راست با Ruler تنظيم خواهند شد.

در قسمت Insert گزينه قرار دارد كه مي‌توانيد با استفاده از آن، يك عكس را به متن‌تان اضافه كنيد. گزينه‌هاي بعدي منوي كشويي Picture در صورتي فعال مي‌شوند كه يك عكس در متن وارد كرده ‌باشيد؛ در اين صورت مي‌توانيد با استفاده از گزينه picture عكس را عوض كنيد يا با استفاده از گزينه‌ Resize picture،‌ اندازه ‌عكس را تغيير دهيد.

اگر روي آيكون Paint Drawing كليك كنيد، نرم‌افزار Paint باز مي‌شود! در اين حالت، تصوير عملياتي كه در Paint انجام مي‌دهيد، به Wordpad منتقل مي‌شود.

خبر بد آن‌كه در Wordpad امكان ايجاد جدول نداريد! اما اگر نرم‌افزار Excel يا مشابه آن روي سيستم‌تان نصب باشد، مي‌توانيد با كليك روي Insert Object آن‌ را فرا بخوانيد؛ در اين حالت جدولي كه در Excel ايجاد مي‌كنيد، پس از اتمام كار به Wordpad منتقل مي‌شود.

در سربرگ View نيز مي‌توانيد تنظيمات Word wrap و نيز واحد اندازه‌گيري در Wordpad را انجام دهيد كه توضيحات آن پيش از اين داده شده ‌است.

روي منوي كشويي كه در Titlebar (قسمت بالايي پنجره Wordpad) قرار دارد كليك كنيد ؛ با انتخاب هر يك از گزينه‌ها، مثلا Print Preview، آيكون آن‌را به Titlebar منتقل كنيد تا دسترسي به آن آسان‌تر شود.

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------