مروري بر قابليت‌هاي فايرفاكس 9 

 

 

فایرفاکس جدید,ترفند مرورگر

 

فایرفاكس 9 كه بتازگی منتشر شده است، می‌تواند بخوبی با كروم در سرعت جاوااسكریپت رقابت و از HTML5 پشتیبانی كند. این مرورگر یك واسط سبك و كوچك دارد كه به مركز صفحه وب فضای بیشتری می‌دهد؛ ولی زمانی كه برای مقایسه دركنار كروم قرار می‌گیرد، فایرفاكس كمی در پشتیبانی از HTML5 و قابلیت‌های whiz-bang مانند قابلیت Instant كروم (كه صفحه‌ها را از تاریخچه شما بارگذاری می‌كند حتی قبل از این كه تایپ نشانی آن یا عبارت جستجو شونده در نوار آدرس را تمام كرده باشید) كمی عقب می‌ماند.

با این‌حال این مرورگر برای دوستداران فایرفاكس مناسب به‌نظر می‌آید.

 

واسط

آخرین واسط فایرفاكس، با رویكرد «كمتر، بهتر است» این مرورگر را به رقابت بازگرداند (كمترین فضا توسط قالب مرورگر گرفته شود تا فضای بیشتری به صفحه وب اختصاص پیدا كند). تب‌های صفحه به بالای نوار آدرس نقل مكان كردند و مانند اوپرا 60/11، تنها یك گزینه منو در دكمه نارنجی فایرفاكس و در گوشه بالا سمت چپ قرار داده شد. البته شما می‌توانید منوهای استاندارد را با فشردن دكمه Alt دوباره فعال كنید.

دكمه خانه به سمت راست نوار جستجو انتقال داده شد كه یك دكمه بوك‌مارك در راست آن قرار دارد. این دكمه بوك‌مارك تنها زمانی نشان داده می‌شود كه شما نخواهید نوار ابزار بوك‌مارك، فضای پنجره مرورگر را اشغال كند.

فایرفاكس یكی از آخرین مرورگرهایی است كه هنوز از 2 نوار جداگانه برای جستجو و آدرس استفاده می‌كند و برای افرادی خوب است كه می‌خواهند این دو فعالیت را جدا از هم انجام دهند. البته این به معنای آن نیست كه یك جستجو در نوار آدرس كار نمی‌كند. نام دیگر این نوار، «نوار فوق‌العاده» است. این ابزار كه تاریخچه و سایت‌های مورد علاقه شما را هنگامی كه شروع به تایپ می‌كنید، ارائه می‌دهد توسط فایرفاكس معرفی و به‌وسیله مرورگرهای دیگر استفاده شد. یك قابلیت دیگر این است هنگامی كه یكی از سایت‌های پیشنهاد شده در یك تب باز است، شما می‌توانید روی لینك « برو به تب » كلیك كنید كه این كار شما را از بازكردن تب‌های غیرضروری بازمی‌دارد.

فایرفاكس همواره مرورگری بوده است كه بیشترین تعداد ارائه كنندگان جستجو شامل جستجوهای خاص مانند خرید، منبع یا اجتماعی را در خود دارد. مرورگرهای محبوب دیگر نیز امروزه این كار را انجام می‌دهند؛ ولی فایرفاكس می‌تواند به‌طور خودكار سرویس‌های جستجو را در یك صفحه شناسایی كند و به‌شما اجازه می‌دهد آنها را از نوار جستجو اضافه كنید. با نسخه 8 فایرفاكس، دسته جستجوی اجتماعی توسط توییتر تقویت شد كه دنبال كردن موضوع‌های مورد علاقه یا یافتن شخصیت‌های توییتر را آسان‌تر كرد.

 

چشم‌انداز و تب‌های پین شده

در نسخه 4، فایرفاكس یك راه جدید برای سازماندهی تب‌ها ارائه كرد. این روش كه «چشم‌انداز» نامیده می‌شود به افرادی كه می‌خواهند تعداد زیادی تب باز داشته باشند كمك می‌كند. تنها كافی است روی آیكون Mondrian كلیك كنید تا مربع‌هایی را ببینید كه حاوی تصاویر كوچك‌شده صفحه هستند. می‌توانید تب‌ها را بین گروه‌ها جابه‌جا كنید. همچنین می‌توانید باكس‌ گروه‌ها را تغییر اندازه یا تغییر مكان دهید. حتی می‌توانید یك اسم به یك گروه تب بدهید تا شناسایی شوند. زمانی كه روی یكی از این صفحات كوچك‌شده كلیك كنید، آن صفحه در پنجره مرورگر بزرگ می‌شود و تنها می‌توانید تب‌های دیگر آن گروه را ببینید.

یكی دیگر از قابلیت‌هایی كه به تب‌ها مربوط است، بوضوح از كروم الهام گرفته شده كه تب‌های پین شده است. اگر سایت‌هایی وجود دارد كه همواره می‌خواهید به آنها دسترسی داشته باشید، درست مانند كروم، می‌توانید تب آنها را در سمت چپ نوار تب‌ها پین كنید. این تب‌های پین شده باریك‌تر به‌نظر می‌رسند و تنها آیكون سایت را نمایش می‌دهند. سایت‌های پین شده همچنین به‌طور خودكار زمانی كه فایرفاكس را باز می‌كنید بارگذاری می‌شوند؛ ولی نمی‌توانید یك آیكون میانبر برای برنامه‌های كاربردی برای استفاده در رایانه رومیزی یا نوار دستور ویندوز 7 ایجاد كنید؛ قابلیتی كه در اكسپلورر 9 و كروم وجود دارد.

 

افزونه‌ها

فایرفاكس همواره به‌ دلیل بسیاری از شخصی‌سازی‌هایی كه به‌وسیله افزونه‌های خارجی ارائه می‌كند، مورد ستایش بوده است. اگرچه كروم و دیگر مرورگرها نیز امروزه ارائه گر این افزونه‌ها هستند، ولی فایرفاكس بیشترین اصلاحات و تغییرات در عمق را به كاربر می‌دهد. از نسخه 4 فایرفاكس، افزونه‌ها (كه شامل نرم‌افزارهای خارجی می‌شوند) در درون و خارج از فایرفاكس اصلاح شدند. سیستم افزونه جت‌پك، هم برای توسعه‌دهندگان در ساخت افزونه‌ها و هم برای مشتریان در استفاده از آنها محیطی ساده‌تر فراهم آورده است.

جت‌پك به توسعه‌دهنده افزونه این امكان را می‌دهد كه بدون نیاز به بستن و دوباره بازكردن مرورگر، افزونه را نصب كند و همچنین به‌روزرسانی را با اطلاع بیشتری انجام می‌دهد. ولی هدف «بدون راه‌اندازی مجدد» هنوز به‌وسیله تیم جت‌پك كامل انجام نشده است و به ‌روزرسانی‌های مكرر مرورگر، شانس را برای افزونه‌های ناسازگار ـ كه سازندگان هنوز نتوانسته‌اند آنها را با به‌روزرسانی فایرفاكس یكسان كنند ـ افزایش می‌دهد.

 

كارایی

ابتدا با سخنی كوتاه درباره زمان شروع مرورگر آغاز می‌كنیم. طی چند سال گذشته، فایرفاكس به‌خاطر بیشترین زمان صرف‌شده در آغاز به‌كار، بویژه بعد از یك راه‌اندازی مجدد، از رقابت عقب مانده بود. فایرفاكس 7 توانست به‌وسیله جبران این نقیصه جهش خوبی به‌سمت جلو داشته باشد. روی یك سیستم مشابه، زمان شروع فایرفاكس 9 و فایرفاكس 7 تفاوتی ندارند و هر دو 5/1 ثانیه طول می‌كشند تا شروع به‌كار كنند. هنوز فایرفاكس به‌دنبال رسیدن به زمان شروع كروم (4/2 ثانیه) و اكسپلورر (2/4 ثانیه) است ولی در هر صورت بهتر از نسخه‌های قبلی است كه بیش از 10 ثانیه برای شروع فایرفاكس زمان نیاز بود.

اگرچه فایرفاكس در اجرای جاوااسكریپت بسیار سریع‌تر از اكسپلورر 8 است، ولی اكسپلورر 9 توانست این تصویر را تغییر دهد. با فایرفاكس 9 و به‌وسیله روش استنتاج جدید فایرفاكس در بهبود كارایی جاوااسكریپت توسط تحلیل كد جاوااسكریپت و استفاده از اطلاعات آن برای تولید كد بهینه و موثرتر با كامپایلر JIT (درست در لحظه)، جداول رتبه‌بندی مرورگرها كمی تغییر می‌كنند.

نتایج این بهینه‌سازی كاملا در معیارهای جاوااسكریپت مشاهده می‌شود. در معیار جاوااسكریپت SunSpider (كه بسیار محبوب است)، فایرفاكس 9 توانست پس از اكسپلورر 9 در جایگاه دوم قرار بگیرد. بیشتر مرورگرها خود را برای این آزمایش كاملا آماده كرده‌اند؛ بنابراین نتایج آن كاملا معتبر است.

 

سازگاری

پشتیبانی از HTML5 مساله‌ای نیست كه جواب بله یا خیر داشته باشد. باز كردن سایت‌های مختلف HTML با مرورگرهای مختلف این امر را كاملا روشن می‌كند. اخبار تازه‌ای نیست كه فایرفاكس آزمون Acid3 از پروژه استانداردهای وب را با نمره كامل (نمره 100 از هر 100 امتیاز ممكن) گذرانده است. این یك آزمون است كه نشان می‌دهد چه میزان از قابلیت‌ها و عناصر 450گانه HTML5 را یك مرورگر می‌تواند تشخیص دهد.

فایرفاكس به‌وسیله WebM، فونت‌های وب، برخی قابلیت‌های CSS3 مانند تبدیلات و WebGL برای گرافیك‌های سه‌بعدی تحت وب، از ویدئو HTML5 پشتیبانی می‌كند. نسخه 8 فایرفاكس، پشتیبانی از WebGL را به‌وسیله به‌اشتراك‌گذاری منابع از مبدا (CORS) به این مرورگر اضافه كرد كه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بافت‌های WebGL را كاملا امن از دامنه‌های مختلف بارگذاری كنند.

منبع: jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------