شبکه اجتماعی ماستودون چیست و چگونه کار می کند؟بنیانگذار شبکه اجتماعی ماستودون, تفاوت ماستودون با توییتر, Mastodon چگونه کار می کند

شبکه اجتماعی ماستودون

 

ماستودون؛ شبکه اجتماعی رقیب توییتر 

پس از تسلط ماسک بر توییتر، کاربران به دنبال یک پلتفرم میکروبلاگینگ جایگزین هستند. چندین کاربر قبلاً به Koo، Reddit و Tumblr مهاجرت کرده‌اند که می‌توانند جایگزین‌هایی برای توییتر باشند. با این حال، یک پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز به نام ماستودون توجه همه را به خود جلب کرده است. در این مطلب از بیتوته شما را با این پلتفرم غیرمتمرکز Mastodon بیشتر آشنا می کنیم.

ماستودون چیست؟

Mastodon خود را به عنوان یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز منبع باز توصیف می کند. این متعلق به جامعه و کاملاً عاری از تبلیغات است. فید شما زمانی و غیر الگوریتمی است که یافتن آن در پلتفرم های اجتماعی به طور فزاینده ای نادر است. برخلاف توییتر، این یک وب‌سایت واحد نیست، در عوض، به عنوان مجموعه‌ای از سرورهای خود میزبان کار می‌کند که می‌توانید بسته به علایق خود انتخاب کنید تا به آنها بپیوندید. 

 

سازوکار ماستودون برای کاربران توییتر بسیار آشنا خواهد بود: شما می توانید 500 کاراکتر معادل یک توییت را انجام دهید. می توانید boost کنید که معادل ریتوییت است و شما می توانید مورد علاقه خود را انتخاب کنید، که به همان روش لایک توییتر کار می کند.

 

با این حال، این فقط یک شبیه سازی توییتر نیست، Mastodon دارای چند ویژگی است که آن را از غول میکروبلاگینگ متمایز می کند، که عمدتاً حول محور حریم خصوصی است. می‌توانید حذف خودکار پست‌ها را تنظیم کنید، که به موجب آن پست‌های یک سن خاص خودشان را حذف می‌کنند. می‌توانید از فهرست‌بندی موتورهای جستجو انصراف دهید و قبل از اینکه افراد بتوانند شما را دنبال کنند، به تأیید شما نیاز داشته باشد.

 

نحوه پیوستن به ماستودون, ثبت نام در ماستودون, شبکه اجتماعی ماستودون

نحوه کار شبکه اجتماعی ماستودون

 

Mastodon چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، Mastodon یک مکان واحد نیست، بلکه مجموعه ای از سرورها یا نمونه ها است. هرکسی که یک سرور اختصاصی دارد در صورت تمایل می‌تواند نمونه Mastodon خود را اجرا کند و می‌تواند به پلتفرم اصلی متصل شود یا به عنوان یک سرور خصوصی جداگانه نگه داشته شود.

 

در حالی که پلتفرم به طور کلی غیرمتمرکز است، سرورها خود توسط صاحبانشان کنترل می شوند، بنابراین درجه ای از تمرکز در پلت فرم وجود دارد. با این حال، مانند هیچ یک از پلتفرم‌های اجتماعی بزرگ‌تر که توسط یک شرکت کنترل می‌شوند، نیست. کتابخانه سرور Mastodon فقط جوامعی را فهرست می‌کند که متعهد به تعدیل فعال علیه نژادپرستی، تبعیض جنسی و ترنس‌هراسی هستند.

 

هنگام استفاده از ماستودون ، حساب شما توسط یک سرور واحد میزبانی می شود، اما می توانید بدون نیاز به چندین حساب، افراد سرورهای دیگر را به صورت یکپارچه دنبال کرده و با آنها صحبت کنید. همچنین می‌توانید حساب خود را بدون از دست دادن فالوور به سرور دیگری منتقل کنید.

 

بنیانگذار شبکه اجتماعی ماستودون, تفاوت ماستودون با توییتر, Mastodon چگونه کار می کند

پیوستن به شبکه اجتماعی ماستودون

 

نحوه پیوستن به ماستودون

ثبت نام در Mastodon آسان است، ابتدا به صفحه انجمن های ماستودون  (https://joinmastodon.org/servers) مراجعه کنید و با لیستی از دسته بندی ها روبرو خواهید شد. دسته‌ها همه موضوعات را از هنر و موسیقی گرفته تا فناوری و بازی را در بر می‌گیرد. همچنین سرورهایی با علاقه عمومی وجود دارد.

 

هنگامی که یک نمونه را انتخاب کردید، می توانید ثبت نام کنید و نمایه خود را ایجاد کنید، دقیقاً مانند هر پلتفرم اجتماعی دیگری. تنها استثنا برای سرورهایی است که نیاز به تایید یا دعوت دارند.

 

البته، هیچ پلتفرم اجتماعی بدون اپلیکیشن موبایل کامل نخواهد بود، بنابراین می‌توانید Mastodon را در اندروید یا iOS برای استفاده راحت نصب کنید. پس از انجام این کار، این پلتفرم بسیار شبیه توییتر عمل می کند، بنابراین زمان آن رسیده است که افراد جالبی را برای دنبال کردن، پست های داغ و... پیدا کنید.

 

ثبت نام برای Mastodon

هنگامی که نمونه ای را پیدا کردید که ظاهر آن را دوست دارید، ثبت نام کنید. شما باید یک نام کاربری، آدرس ایمیل معتبر (برای تأیید حساب) و یک رمز عبور قوی ارائه دهید. پس از ورود به سیستم با نام حساب تایید شده، یک رابط کاربری ستونی، شبیه به برنامه وب توییتر Tweetdeck خواهید دید.

 

سه ستون را خواهید دید:

نمایه و فیلد Toot شما : یک Toot در ماستودون معادل توییت است.

Home : توت (Toot) افرادی که دنبال می‌کنید در اینجا ظاهر می‌شوند.

Notifications : هر Toots به سمت شما هدایت می‌شود و سایر فعالیت‌ها در اینجا فهرست شده است.

 

تفاوت ماستودون با توییتر, Mastodon چگونه کار می کند, نحوه پیوستن به ماستودون

برنامه وب Mastodon با بخش و منوی نمایه فید Home

 

با این حال، اولین کاری که باید قبل از ارسال Toot انجام دهید این است که روی Preferences کلیک کنید. از آنجا، تصویر آواتار، نام کاربری ترجیحی و نمایه خود را تنظیم کنید. می توانید این کار را در Edit Profile انجام دهید. همچنین یک لینک در ستون نمایه وجود دارد.

 

بنیانگذار شبکه اجتماعی ماستودون, تفاوت ماستودون با توییتر, Mastodon چگونه کار می کند

صفحه ویرایش نمایه در برنامه وب Mastodon

 

هنگامی که تغییرات را ذخیره کردید ، روی Back to Mastodon کلیک کنید و از فیلد جستجو برای یافتن کاربرانی که درباره موضوعات مورد علاقه شما بحث می کنند استفاده کنید. وقتی فردی را پیدا کردید، نمایه او را باز کنید و روی دکمه Follow کلیک کنید.

 

بنیانگذار شبکه اجتماعی ماستودون, تفاوت ماستودون با توییتر, Mastodon چگونه کار می کند

نمایه کاربران در Mastodon با دکمه Follow موجود است

 

هرچه افراد بیشتری را دنبال کنید، ستون Home شما جالب تر خواهد شد!

 

Tooting را دریافت کنید

آماده به اشتراک گذاشتن افکار خود با دنیای ماستودون هستید؟ برخلاف توییتر، که در آن شما فقط 140 کاراکتر برای به اشتراک گذاشتن پست های خود دارید، Toots می تواند تا 500 کاراکتر داشته باشد. این بدان معنی است که شما می توانید موارد بیشتری را در یک پست به اشتراک بگذارید.

 

مانند توییتر، می‌توانید هشتگ‌ها و منشن‌های @ را به Toots خود اضافه کنید.

مجموعه گسترده ای از ایموجی ها برای اضافه کردن به Toots در دسترس شما است و همچنین می توانید عکس ها را آپلود کنید و نظرسنجی اضافه کنید. دکمه CW به شما امکان می دهد یک هشدار محتوای سفارشی تنظیم کنید. به طور مشابه، دکمه NSFW هنگامی که لینک رسانه یا تصویر اضافه می شود ظاهر می شود.

 

شبکه اجتماعی ماستودون, ماستودون, برنامه Mastodon

نحوه گذاشتن پست ماستودون

 

عکس ها را می توان از طریق نماد دوربین از دستگاه شما اضافه کرد. نحوه انتشار پست شما در سراسر نمونه و فراتر از آن از طریق دکمه globe تعیین می شود. Mastodon یک جایگزین عالی برای پلتفرم رسانه اجتماعی منبع باز است ، اما تنها گزینه موجود نیست.

 

ایمنی، امنیت و حریم خصوصی با Mastodon

دکمه globe با برچسب Adjust status privacy یکی از مهمترین عناصر ماستودون شما است. به هر toot می توان یک سطح حریم خصوصی داد:

Public : پست ها به جدول زمانی عمومی.

Followers only : فقط برای دنبال کنندگان پست می شود.

Only people I mention : فقط برای کاربران ذکر شده ارسال می شود.

 

برنامه Mastodon, مستودون, شبکه ماستودون

بخش نمایه در برنامه iOS Mastodon

 

این تمرکز بر حفظ حریم خصوصی و ایمنی از طریق صفحه  Settings > Preferences انجام می شود. در اینجا، می‌توانید یک تنظیم پیش‌فرض حریم خصوصی پست را مشخص کنید و اعلان‌ها را پیکربندی کنید.  

 

گردآوری: بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------