وزیر ارتباطات: ۷۰ درصد شبکه ملی اطلاعات امسال اجرایی می‌شود/ چراغ سبز سازمان تنظیم مقررات برای افزایش قیمت اینترنتوزیر ارتباطات،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش می‌کنیم که در سال جاری یک واحد درصد به سهم اقتصاد دیجیتال از کل تولید ناخالص ملی افزوده شود.

به گزارش خانه ملت، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: در جلسه امروز گزارشی از اقدامات انجام شده در محورهای مختلف طی 7 ماه گذشته و برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 1401 ارائه شد.

 

وی اجرای فازهای مختلف شبکه ملی اطلاعات را یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های وزارتخانه تحت امرش دانست و افزود: براساس هدف‌گذاری های انجام گرفته، مقرر است حدود 70 درصد شبکه ملی اطلاعات امسال اجرایی شود.

 

زارع پور با بیان اینکه پرژوه راهبردی فیبر نوری منازل و کسب و کارها که می‌تواند سرعت دسترسی مردم به اینترنت و شبکه را چندین برابر کند، در دست انجام است، اضافه کرد: عملیاتی کردن 5 میلیون پورت پرسرعت در نقاط مختلف یکی دیگر از هدف‌گذاری های وزارت ارتباطات است.

 

وی در تشریح اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه حوزه فضایی، گفت: امسال تثبیت تزریق ماهواره به لایه لئو(مدارهای حدود 500 کیلومتری) انجام می‌گیرد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ماهواره‌های متعددی در دست پرتاب داریم، ادامه داد: ان‌شاءالله جمهوری اسلامی ایران باید به زودی به یکی از صادرکنندگان خدمات فضایی منطقه و کشورهای اسلامی تبدیل شود زیرا ما جزو 10 کشوری هستیم که از یک سو توان ساخت ماهواره بومی را داریم و از سوی دیگر نیز پرتاب آن با پرتابگر بومی انجام می‌شود.

 

زارع‌پور با اشاره به برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه اقتصاد دیجیتال، گفت: تلاش می‌کنیم که در سال جاری یک واحد درصد به سهم اقتصاد دیجیتال از کل تولید ناخالص ملی افزوده شود؛ کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال در دولت محوریت تحقق این مهم را برعهده دارد.

 

***

 

چراغ سبز سازمان تنظیم مقررات برای افزایش قیمت اینترنت/ چه بلایی بر سر بسته‌های پرمصرف همراه اول و ایرانسل آمد؟

سازمان تنظیم مقررات رادیویی با دستور حذف تعدادی از بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول چراغ سبز افزایش قیمت اینترنت را نشان داد.

 

تجارت نیوز نوشت: به نظر می‌رسد گران شدن بسته‌‌های اینترنت پس از شاتل و مخابرات به اپراتورهای تلفن همراه یعنی همراه اول و ایرانسل نیز رسیده است. چرا که به دستور سازمان تنطیم مقررات تعدادی از بسته‌های اینترنتی (بسته‌های به‌صرفه) حذف شدند.

 

در بخشنامه جدید سازمان تنظیم مقررات آمده است: «با سلام به اطلاع می‌رساند با توجه به دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور و ایمیل اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بسته‌های اینترنتی از فردا یکشنبه تاریخ ۲۱/۰۱/۱۴۰۱ (روز گذشته) حذف می‌گردد و تا زمان ارائه بسته‌های جدید از سمت اپراتورها بسته‌های ارائه شده در پنل در دسترس قرار داده خواهد شد.»

 

پاسخ اپراتورها چیست؟

پیگیری‌ها از یکی اپراتورهای تلفن همراه به این نتیجه رسید: «سال گذشته وزارتخانه و رگولاتوری اعلام کرد که با تعرفه‌های کنونی نمی‌شود کیفیت خدمات را بهبود بخشید. چون تعرفه‌های حال اصلا برای اپراتورها مقرون به‌صرفه نیست. اپراتورهای ثابت و همراه نیز برای افزایش کیفیت و توسعه زیرساخت‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری و در نهایت پول بیشتری هستند.

 

از سوی دیگر چون تعرفه‌ها از سال ۹۵ تغییری نکرده، درآمد اپراتورها نیز در چند سال اخیر افزایش نداشته‌است. اما هزینه‌های تامین اینترنت در یک سال اخیر به ویژه برای اینترنت بخش ثابت بالا رفته‌است.

 

با وجود این حالا هم قرار نیست تعرفه به آن صورت افزایش پیدا کند. رگولاتوری یک سقف و کف برای اینترنت در نظر گرفته‌است. سقف به معنای این است که هر کیلوبایت اینترنت ۰٫۴ ریال است برای سیم‍‌کارت‌های دائمی و برای سیم‌کارت‌های اعتباری ۰٫۶ ریال است. در نهایت هر یک گیگ برای سیم‌کارت‌های دائمی قیمت ۴۰ هزار تومان و سیم‌کارت‌ اعتباری ۶۰ هزار تومان می‌شود.

 

کف قیمتی که رگولاتوری در نظر گرفته‌است به این معنی است که اپراتور ۱٫۱۴ این مبلغ را نمی‌توان ارزان‌تر بدهد. در حال حاضر نیز اپراتورها (ثابت و همراه) کف قیمت را انتخاب کردند.

 

طبق قانون رگولاتوری هر اپراتور مجوز این را دارد که هر گیگ اینترنت را ۴۰ هزار تومان یا ۶۰ هزار تومان بفروشد. اما برای اینکه مردم قدرت خرید داشته‌باشند و به نوعی بحث رقابت در میان است، قیمت اینترنت در پایین‌ترین سطح خود است.

 

در نهایت اپراتورها برای جلوگیری از ورشکستگی، کمی قیمت اینترنت را افزایش می‌دهند. در واقع اکنون تعدادی از بسته‌های شاتل، مخابرات، همراه اول، ایرانسل و رایتل حذف شدند و هنوز افزایش قیمتی اتفاق نیافتاده است.

 

با این حال حتی اگر قیمت بسته‌های اینترنت افزایش یابد، براساس اعلام رگولاتوری، اقدامی قانونی است. همچنین، با توجه به سه برابری شدن مصرف اینترنت در کشور، اگر زیرساخت‌ها توسعه پیدا نکند و آنتن‌های جدید اضافه نشود، کیفیت اینترنت بهبود پیدا نمی‌کند.»

 

واکنش‌ها به حذف بسته‌های اینترنتی همراه اول و ایرانسل

واکنش تعدادی از کاربران در شبکه اجتماعی توییتر به حذف بسته‌های اینترنتی اپراتورها: «ایرانسل و همراه اول خیلی چراغ خاموش بسته‌ها رو گرون کردن و بعضی از بسته‌ها رو حذف کردند. بسته ۱۰ گیگ یک ماهه ایرانسل که قیمتش بود ۳۲ تومن حذف شده و به جاش بسته پنج گیگ ماهانه با قیمت ۲۵ تومن اومده! واقعا متاسفم…»

 

«کندی و کاهش ترافیک اینترنت به کنار. گویا قرار است بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول در تصویر نیز حذف و تغییر قیمت پیدا کنند. آقای زارع پور دارید چه بلایی سر ملت می‌آورید؟»

 

«از فردا این بسته‌های پرمصرف اینترنت همراه اول و ایرانسل رو دیگه نمی‌تونید بخرید!!! همون گرون میکردین بهتر بود که. فردا یکی پیدا میشه میگه این بسته هارو حذف کردیم که دانش‌آموزا برن به درس و مشقشون برسن!»

 

«بسته‌های اینترنتی که در عکس می‌بینید با دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی از فردا از مجموعه ایرانسل و همراه اول حذف میشن. این شروع چراغ خاموش همون طرح صیانت هست که قراره درش اینترنت گرون بشه.»

 

«به دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول موجود در عکس از فردا حذف می‌شوند. صیانتو خیلی مویرگی شروع کردن.»

 

حالا که اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بعضی از بسته‌های خود را حذف کردند، قرار است که گزینه‌های محدودتری ارائه کنند. اما این باعث می‌شود که در عمل مشتریان ناچار به پرداخت تا دو برابر قیمت برای دریافت همان خدمات قبلی شوند.

 

در این میان هم برخی از افراد کندی سرعت اینترنت و حذف شدن و افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی را به اجرای چراغ خاموش طرح صیانت مرتبط می‌دانند. اما مسئولان افزایش قیمت اینترنت را برای توسعه زیرساخت‌ها ضروری تلقی می‌کنند. افزایشی که معلوم نیست آیا صرف افزایش پهنای باند خواهد شد یا توسعه شبکه ملی اطلاعات که در نهایت به قطعی اینترنت جهانی ختم خواهد شد.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------