دوربین های پیشرفته حرارتی جان وال ها را نجات می دهند اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی,دوربین های پیشرفته حرارتی
در دهه های اخیر برخورد مکرر وال ها با موانع مختلف در دریا به کاهش جمعیت آنها انجامیده و تولید دوربین های پیشرفته حرارتی می تواند از والها در این زمینه حفاظت کند.

به گزارش مهر به نقل از ان بی سی نیوز، آلودگی های شیمیایی، سروصداهای مزاحم محیطی و برخورد با کشتی ها از جمله مهم ترین عوامل مرگ و میر والهاست. آمار منتشر شده توسط کمیسیون بین المللی صید وال ها نشان می دهد که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ حداقل ۱۲۰۰ وال به علت برخورد با کشتی ها دچار جراحت شده یا مرده اند.

 

محققان امریکایی برای جلوگیری از برخورد کشتی ها با وال ها سیستم جدیدی را ابداع کرده اند که متشکل از مجموعه ای از دوربین های مادون قرمز برای شناسایی وال ها از طریق بررسی تفاوت دمای بدن آنها با محیط اطراف است. جریان خون در بدن وال ها باعث تولید گرما شده و تفاوت آن با آب سرد دریا به طور کامل از طریق دوربین های مادون قرمز قابل تشخیص است.

 

 اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی,دوربین های پیشرفته حرارتی

یک رایانه قابل اتصال به دوربین ها از هوش مصنوعی برای شناسایی موقعیت دقیق وال ها استفاده می کند. این سیستم تفاوت میان وال ها را با پرنده های در حال پرواز در سطح آب و غیره مشخص کرده و از دقت کافی برخوردار است.

 

سیستم یادشده که از چند سال قبل در حال طراحی بوده هنوز گران قیمت است و دانشمندان در تلاش هستند تا با استفاده از الگوریتم های بهتر هوش مصنوعی از قیمت تمام شده آن بکاهند. فعلاً یک نمونه از این سیستم برای اسکن کردن آب در سواحل جزیره گالیانو در ونکوور کانادا نصب شده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------