روش و طرز تهیه انواع قهوه، بهترین قهوه‌ اسپرسو و فرانسه را در خانه خود بنوشیدطرز تهیه انواع قهوه,روش تهیه انواع قهوه

طرز تهیه انواع قهوه

 

شما قهوه را کجا میل می‌کنید؟

تصور عموم مردم بر این است که تهیه قهوه فرایند سخت و پیچیده‌ای است و به دستگاه‌های حرفه‌ای و گران قیمت نیاز دارد، به همین دلیل بیشتر افراد قهوه را تنها در کافه‌ها میل می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم این تصور را تغییر دهیم و چند روش از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه در خانه را به شما آموزش دهیم.

 

در روش‌هایی که ما قصد داریم به شما آموزش دهیم به دستگاه‌های گران قیمت اصلا نیاز نمی‌باشد و با یک قهوه جوش، فرنچ پرس و یا یک موکاپات شما به راحتی می‌توانید قهوه‌ای با کیفیت تهیه کنید.

 

برای آگاهی از تفاوت انواع طرز تهیه قهوه، مقاله "تفاوت بین قهوه ترک، قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟" را مطالعه نمایید.

 

روش تهیه قهوه ترک

طرز تهیه انواع قهوه,روش تهیه انواع قهوه,قهوه ترک

قهوه ترک

 

مواد و وسایلی که برای تهیه یک قهوه ترک عالی نیاز دارید عبارت است از: قهوه جوش (جذوه)، پودر قهوه ترک با کیفیت، آب سرد و شکر (در صورت نیاز).

 

قهوه ترک باکیفیت را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه تهیه کنید.

 

ابتدا به ازای هر فنجان قهوه، یک فنجان آب سرد به داخل قهوه جوش (جذوه) ‌بریزید، سپس به ازای هر فنجان یک تا دو قاشق چایخوری سر پر قهوه ترک به آن اضافه ‌کنید. اگر تمایل دارید قهوه شما کمی شیرین باشد در این مرحله می‌توانید شکر و یا قند را به قهوه جوش اضافه کنید و آن‌ها را هم بزنید تا محلولی یک دست آماده شود. اکنون قهوه جوش را بر روی حرارت خیلی ملایم قرار دهید.

 

توجه داشته باشید پس از قرار دادن قهوه جوش بر روی حرارت از هم زدن آن خودداری کنید. هر چه زمان بیشتری برای تهیه قهوه صرف شود کیفیت قهوه به دست آمده بیشتر خواهد بود. دلیل استفاده از آب سرد هم همین موضوع است که قهوه در زمان بیشتری آماده شود. دقت داشته باشید که هنگامی که قهوه بر روی حرارت قرار دارد قاشق را درون قهوه جوش قرار ندهید زیرا از ایجاد کف و حرکت قهوه به بالا جلوگیری می‌کند.

 

پس از گذشت چند دقیقه لایه‌ای غلیظ از قهوه بر روی قهوه جوش تشکیل می‌شود. پس از تشکیل لایه که به آن  فوم قهوه می‌گویند قهوه جوش را از روی حرارت برداشته و لایه‌ی تشکیل شده را با قاشق به داخل فنجان بریزید و مجدد قهوه جوش را بر روی حرارت قرار دهید. این کار را تا سه بار می‌توانید انجام دهید.

 

البته باید توجه کنید که در حین انجام کار، قهوه نباید قل خورده و یا به جوش آید. پس از این که فوم را درون فنجان ریختید قهوه را مجددا بر روی حرارت قرار دهید و قبل از جوش آمدن قهوه آن را به فنجان خود اضافه کنید.

 

اکنون قهوه بی‌نظیر شما آماده است. قهوه ترک را در کشورهای عربی و ترکیه به همراه شیرینی، باقلوا و یک لیوان آب سرو می‌کنند.

 

روش تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

طرز تهیه انواع قهوه,روش تهیه انواع قهوه,قهوه اسپرسو با موکاپات

قهوه اسپرسو با موکاپات

 

برای تهیه قهوه اسپرسو ی باکیفیت شما به یک دستگاه گران قیمت نیاز ندارید و به راحتی با یک موکاپات می‌توانید قهوه‌ای با کیفیت تهیه کنید. برای تهیه قهوه اسپرسو شما به قهوه آسیاب شده برای اسپرسو، آب، موکاپات و شکر (در صورت تمایل) نیاز دارید. قبل از انجام فرآیند دم کردن قهوه توجه داشته باشید که آسیاب قهوه شما باید مدیوم باشد و حتما به فروشنده قهوه ذکر کنید که به وسیله موکاپات قصد دارید قهوه تهیه کنید.

 

ابتدا آب جوش را  داخل مخزن آب موکاپات بریزید و تا زیر سوپاپ آن را پر کنید (توجه داشته باشید که آب باید جوش باشد و مراقب باشید که دستتان نسوزد، زیرا مخزن به وسیله آب جوش داغ می‌شود). سپس فیلتر قهوه را بر روی مخرن گذاشته و پودر قهوه را داخل آن بریزید لازم است بدانید که برای تهیه قهوه با موکاپات نباید قهوه را درون فیلتر فشرده کنید. حتما توجه داشته باشید که قهوه در لبه های رزوه‌ای موکاپات وجود نداشته باشد زیرا به مرور زمان باعث خوردگی واشر موکاپات می‌شود. پس از آن پارچ موکاپات را محکم بر روی آن ببندید.

 

موکاپات را بر روی شعله گاز قرار دهید (شعله باید زیاد باشد) و منتظر بمانید تا از داخل لوله‌ی پارچ، عصاره قهوه خارج شود. وقتی این فرآیند آغاز شد شعله گاز را کم کنید. توجه کنید که وقتی آب مخزن تمام شد و دیگر قهوه از داخل لوله پارچ خارج نشد سریعا شعله را خاموش کنید، زیرا حرارت اضافی باعث سوختن قهوه می‌شود.

 

اکنون قهوه شما آماده است و می‌توانید آن را درون فنجان ریخته و در صورت تمایل با کمی شکر میل کنید.

 

اگر تمایل دارید روی قهوه خود فوم داشته باشید می‌توانید با روشی که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم فوم را تهیه کنید.

 

روش تهیه فوم برای قهوه اسپرسو

در ظرفی مجزا شکر و مقدار کمی قهوه را با هم ترکیب کنید تا محلولی سفت بدست بیاورید سپس آن را با سرعت بسیار بالا هم بزنید تا فوم تهیه شود، اکنون می‌توانید این فوم را به فنجان قهوه خود اضافه کنید.

 

روش تهیه لته

لته یا لاته نوعی نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه اسپرسو می‌باشد. لاته از سه لایه‌ی قهوه اسپرسو، شیر گرم و فوم تشکیل می‌شود. لاته بیشتر در لیوان سرو می‌شود و برای تهیه‌ی آن به یک شات اسپرسو، یک و نیم شات شیر گرم و نیم شات فوم نیاز دارید که به ترتیب بر روی هم ریخته می‌شوند یعنی لایه‌ی اول یک شات اسپرسو، لایه‌ی دوم یک و نیم شات شیر گرم و لایه‌ی سوم نیم شات فوم است.

 

روش تهیه‌ی قهوه اسپرسو با استفاده از موکاپات در بالا آموزش داده شد. برای تهیه شیر گرم کافی است شیر را بر روی اجاق گاز و یا ماکرو فر گرم کنید. اکنون روش تهیه‌ی فوم را به شما آموزش می‌دهیم.

 

مقداری شیر را گرم کنید و در یک لیوان بریزید سپس با استفاده از هم زن شیر را به سرعت هم بزنید. با به سرعت هم زدن شیر، فوم شیر ایجاد می‌شود و باید آن را بر روی لیوان خود اضافه کنید. برای تهیه فوم علاوه بر هم زن می‌توانید از فرنچ پرس هم استفاده کنید برای اینکار کافی است که شیر گرم را در فرنچ پرس بریزید و اهرم فیلتر فرنچ پرس را به سرعت بالا و پایین ببرید. با این کار شیر به فوم تبدیل می‌شود و آن را به لیوان خود اضافه می‌کنید.

 

دقت داشته باشید که نسبت‌ها را درست رعایت کنید.

 

روش تهیه کاپوچینو

طرز تهیه انواع قهوه,روش تهیه انواع قهوه,کاپوچینو

کاپوچینو

 

روش تهیه کاپوچینو کاملا مشابه لاته است و تنها تفاوت این دو نوع نوشیدنی در نسبت‌های شیر و فوم شیر است. کاپوچینو از از سه لایه‌ی قهوه اسپرسو، شیر گرم و فوم تشکیل می‌شود. کاپوچینو بیشتر در فنجان‌های بزرگ سرو می‌شود و برای تهیه‌ی آن به یک شات اسپرسو، یک شات شیر گرم و یک شات فوم نیاز دارید که به ترتیب بر روی هم ریخته می‌شوند یعنی لایه‌ی اول یک شات اسپرسو، لایه‌ی دوم یک شات شیر گرم و لایه‌ی سوم یک شات فوم است.

 

طرز تهیه‌ی قهوه اسپرسو، شیر گرم و فوم شیر در بالا آموزش داده شده است.

 

روش تهیه‌ قهوه فرانسه با فرنچ پرس

طرز تهیه انواع قهوه,روش تهیه انواع قهوه,قهوه فرانسه با فرنچ پرس

روش تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

 

قهوه فرانسه آسیاب درشت‌تری نسبت به قهوه ترک و اسپرسو دارد و برای تهیه‌ی آن از عموما قهوه برزیلی استفاده می‌شود. پس اگر قصد دارید قهوه فرانسه را با فرنچ پرس تهیه کنید حتما به فروشنده‌ای که قهوه را از آن تهیه می‌کنید این موضوع را بگویید. برای تهیه قهوه فرانسه به پودر قهوه، فرنچ پرس، آب جوش و شیر و شکر (در صورت تمایل) نیاز دارید.

 

برای خرید قهوه فرانسه مناسب برای فرنچ پرس می‌توانید به فروشگاه اینترنتی قهوه اوسکافه مراجعه کنید.

 

به ازای هر قاشق غذاخوری قهوه، نصف فنجان آب جوش نیاز است. این مقدار را می‌توان به صورت دلخواه تغییر داد. ابتدا درپوش و اهرم فرنچ پرس را برداشته و قهوه را داخل آن بریزید، سپس مقدار کمی آب جوش را به صورت دورانی طوری که همه قهوه خیس شود و کف کند در فرنچ پرس بریزید. بعد از گذشت 30 ثانیه آن را به صورت ملایم هم بزنید. پس از گذشت 30 ثانیه‌ی دیگر بقیه آب جوش را به آرامی و به صورت دورانی به فرنچ پرس اضافه کنید. درپوش و اهرم فرنچ پرس را در جای خود قرار دهید (توجه داشته باشید که نباید اهرم را به سمت پایین فشار دهید) و به مدت 4 دقیقه صبر کنید تا قهوه آماده شود.

 

اکنون اهرم را به آرامی به سمت پایین فشار دهید و در آخر قهوه را به آرامی در فنجان بریزید و نوش جان کنید. اگر تمایل داشته باشید در مرحله آخر می‌توانید به قهوه خود شیر و شکر نیز اضافه کنید.

 

اگر شما در منزل خود از دستگاه‌های پیشرفته‌تری مانند دستگاه اسپرسوساز برقی استفاده می‌کنید مقاله "طرز تهیه قهوه با قهوه‌ساز"  را از دست ندهید.

 

اوسکافه چیست؟

مجموعه اوسکافه سال‌ها است که در زمینه تهیه و رُست قهوه از بهترین مزارع کشورهای دنیا فعالیت می‌نماید و در این سال‌ها، اوسکافه همیشه به عنوان یک برند ارائه کننده قهوه‌ی با کیفیت، اصیل و قیمت مناسب بر سر زبان‌های کافه‌های شهرهای ایران از جمله تهران بوده است.

 

این مجموعه پس از دریافت درخواست‌های مکرر از سوی باشگاه مشتریان و همچنین افزایش مشکلات اقتصادی در جامعه، تصمیم گرفت تا در راستای ارائه خدمات بهتر به مشتریان و انجام مسئولیت اجتماعی خود محصولات و پکیج‌های خود را به صورت آنلاین در اختیار مشتریان و دوست‌داران قهوه قرار دهد تا دوست‌داران قهوه بتوانند قهوه‌ای با کیفیت را در کافه‌ی خانه خود داشته باشند.

 

در این راستا با راه اندازی وب سایت اوسکافه اولین گام را در ارائه خدمات بهتر و انجام مسئولیت اجتماعی خود برداشت.

 

مزیت رقابتی که سبب شد اوسکافه در ابتدای مسیر خود در فروش آنلاین، بتواند نیاز حجم بسیاری از دوست‌داران قهوه را برآورده کند قیمت مناسب و کیفیت بالای محصولات اوسکافه بوده است.

 

لازم به ذکر است که کلیه پکیج‌ها و محصولات ارائه شده در وب سایت اوسکافه در بسته‌بندی‌های بسیار زیبا و شکیل و مطابق با تصاویر موجود در وب سایت ارائه می‌شوند.

 

برای آشنایی با انواع قهوه، مقاله "انواع قهوه عربیکا و روبوستا" را مطالعه کنید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های آشپزی(آموزش انواع غذاها، خواص مواد غذایی، غذاهای رژیمی، مربا و ترشیجات، شیرینی پزی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022