آشنایی با انواع قهوه بر پایه اسپرسو آشنایی با انواع قهوه,انواع قهوه اسپرسو

آشنایی با انواع قهوه ها بر پایه اسپرسو

 

اسپرسو نوعی قهوه است که در دستگاه اسپرسو دم می شود. دانه ها قبلاً خوب آسیاب می شوند و سپس دوز سریعی از فشار زیاد و آب گرم دریافت می کنند.

این تصور نادرست وجود دارد که اسپرسو یک دانه است. در واقع کلمه اسپرسو به روش خاصی از دم کردن قهوه گفته می شود. اسپرسو نوعی قهوه است که در دستگاه اسپرسو دم می شود. دانه ها قبلاً خوب آسیاب می شوند و سپس دوز سریعی از فشار زیاد و آب گرم دریافت می کنند. این ترکیب فشار و آب، مقدار کمی قهوه متراکم با طعم غنی استخراج می کند. یک جرعه اسپرسو حدود ۷ تا ۹ گرم قهوه آسیاب شده می برد که حدود ۲ اونس (۵۶ گرم) قهوه اسپرسو تولید می کند. دو جرعه دوبرابر قهوه آسیاب شده می برد و دو برابر قهوه اسپرسو تولید می کند.

 

تفاوت قهوه با اسپرسو

قهوه همان اسپرسو نیست و اسپرسو روشی است برای تهیه پرطرفدارترین قهوه ها در دنیا. قهوه اسپرسو توسط میلانی ها در اوایل قرن بیستم میلادی ابداع شده است. در واقع برای تهیه قهوه فرانسه و ترک باید مقداری از آب را مستقیم روی پودر قهوه یا دانه قهوه بریزید  و با حرارت ملایم دم دهید.

 

ولی در قهوه اسپرسو  باید دانه های قهوه را آسیاب کرد و قهوه را در محفظه خشکی تحت فشار قرار دهید و با عبور آب داغ از روی پودر قهوه ، شبیه تقطیر و چکه کردن بخار آب ، قهوه اسپرسو آماده می شود. به همین دلیل غلظت و طعم اسپرسو نسبت به قهوه های دیگر فرق می کند و طرفدارن بسیاری دارد.

 

چند نمونه از انواع قهوه های گرم و بر پایه اسپرسو را توضیح دادیم شما در ادامه بهتر به شناخت انواع قهوه بپردازید:

 

انواع قهوه بر پایه اسپرسو

بسیاری از انواع قهوه که در کافه ها سرو می شوند بر پایه قهوه اسپرسو تهیه می شوند. اسپرسو با دستگاه های مخصوصی تهیه می شود و با افزودن شیر بخار داده شده، کف شیر و شکلات انواع مختلفی از قهوه آماده می شود. به این ترتیب، مهم ترین تفاوت این قهوه ها در ترکیبات اضافه شده به اسپرسو اولیه است. در ادامه انواع قهوه بر پایه اسپرسو را به شما معرفی می کنیم:

 

انواع قهوه,انواع قهوه ها

تفاوت قهوه ها در میزان حضور هر یک از ترکیبات اولیه در نوشیدنی شماست

 

انواع قهوه اسپرسو:

۱) اسپرسو | Espresso

اسپرسو یکی از مشهورترین انواع قهوه است و بسیاری از قهوه های دیگر بر اساس اسپرسو تهیه می شوند. اسپرسو جز اصلی نوشیدنی های بر پایه اسپرسو است. برای تهیه اسپرسو، آب جوش با فشار زیاد از بین دانه های آسیاب شده قهوه عبور داده می شود و داخل فنجان کوچک ریخته می شود. شاید به نظرتان این فرآیند کاملا ساده باشد، اما باید بدانید که درست کردن اسپرسو نیاز به مهارت و تبحر بالای باریستا دارد و کار هرکسی نیست. اسپرسو خالص ترین قهوه ای است که می توانید بنوشید و قهوه خورهای قهار معمولا اسپرسو مصرف می کنند. البته به دلیل طعم تلخی که دارد شاید هرکسی آن را دوست نداشته باشد و طرفداران خاص خود را دارد.

 

۲) (Double Espresso (Doppio اسپرسو دبل یا دوبل – دوپیو

دبل اسپرسو، دو شات اسپرسو در فنجان مخصوص اسپرسو است.

دبل اسپرسو همان اسپرسو است و همان طور که از نامش پیدا است به جای یک شات از دو شات اسپرسو در یک فنجان مخصوص اسپرسو تهیه می شود.

 

شناخت انواع قهوه بر پایه اسپرسو, انواع قهوه بر پایه اسپرسو

دبل اسپرسو، دو شات اسپرسو در فنجان مخصوص اسپرسو است

 

۳) Short Macchiato شورت ماکیاتو (ماکیاتو کوتاه)

ماکیاتوی کوچک یکی از انواع قهوه است که از یک شات اسپرسو به اضافه یک لکه یا به اندازه ی یک قاشق شیر بخار دیده و فوم برای لطیف کردن مزه ی اسپرسو تشکیل شده است.

 

ممکن است فوم و شیر مثل یک لکه روی قهوه باشد، یا اینکه کل نوشیدنی به سه لایه ی مجزا و قابل دیدن شیر و قهوه و فوم تقسیم شده باشد.

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه قهوه

 

شناخت انواع قهوه,آشنایی با انواع قهوه بر پایه اسپرسو

ماکیاتوی کوچک هم یکی از انواع قهوه است

 

۴) Long Macchiato لانگ ماکیاتو (ماکیاتو بلند)

این نوشیدنی هم درست مانند مورد قبلی است با این تفاوت که مقدار اسپرسوی آن دو برابر، یعنی دو شات است.

 

اسپرسو ماکیاتو یکی از نوشیدنی های بر پایه اسپرسو هست که بخش اعظم آن را قهوه اسپرسو به همراه مقدار کمی شیر بخار داده شده و فوم شیر برای کسانی که طعمی پر و قوی از نوشیدنی شان انتظار دارند، تشکیل شده است. برخی از قهوه دوستان اسپرسو ماکیاتو را تنها با کمی شیر بخار زده شده و یا کمی خامه ترجیح می دهند. اسپرسو ماکیاتو در فنجان های قهوه خوری سرو می شود.

 

۵) Ristretto ریسترتو

ریستریتو به معنای محدود هست. و در واقع قهوه اسپرسویی می باشد, که نصف یک شات عصاره گیری شده است . یعنی 7 گرم قهوه با 15 میلی لیتر آب عصاره گیری می شود. در واقع غلیظ تر از اسپرسو است.

 

۶) (Long Black (Americano آمریکانو – لانگ بلک

آمریکانو سرو قهوه اسپرسو به سبک آمریکایی است ، برای تهیه آن کافیست یک شات قهوه اسپرسو عصاره گیری کنید و سپس روی آن 180 میلی لیتر آب داغ اضافه نمایید.طرز تهیه قهوه آمریکانو را از این قسمت مشاهده کنید.

 

شناخت انواع قهوه, انتخاب قهوه

امریکانو ۲/۳ فنجان آب جوش به اضافه ی یک شات اسپرسو است

 

۷) Café Latte کافه لاته

کافه لاته یا Café au lait یکی از محبوب ترین انواع قهوه است و در تمام دنیا مصرف می شود. کافه در لغت به معنای قهوه و لاته هم به معنی شیر است و از ترکیب شیر بخار داده شده و یک شات قهوه تهیه می شود. کافه لاته معمولا با کف زیاد سرو می شود و به دلیل تلخی کمتری که دارد بسیار پرطرفدار است.

 

لاته از اسپرسو شیرین تر و سبک تر است چون مقدار نسبتا زیادی شیر دارد و از این نظر برای نوشیدن در اول صبح و با صبحانه بسیار دلچسب است.

 

شناخت انواع قهوه بر پایه اسپرسو,انواع قهوه بر پایه اسپرسو

لاته از اسپرسو شیرین تر و سبک تر است چون مقدار نسبتا زیادی شیر دارد

 

۸) Cappuccino کاپوچینو

کاپوچینو احتمالا محبوب ترین نوع قهوه در جهان است. کاپوچینو شبیه به لاته است. تفاوت اصلی این دو در این است که مقدار فوم شیر کاپوچینو بیشتر است.

 

کاپوچینو از سه لایه تشکیل می شود: اولین لایه یک شات اسپرسو است، بعد یک لایه شیر بخار داده شده و در آخر یک لایه شیر کف دار و پف دار به قهوه اضافه می شود. باریستاها معمولا روی لایه آخر را با پودر کاکائو تزئین می کنند و طرح های بسیار زیبایی روی آن به وجود می آورند. ایتالیایی ها به طور سنتی کاپوچینو را هنگام صبحانه مصرف می کنند. کاپوچینو بسیار خوشمزه و شیرین است و حتی کسانی که طعم تلخ قهوه را دوست ندارند هم عاشق این نوشیدنی خوشمزه می شوند.

 

ترکیبات اصلی تهیه قهوه, تکنیک های تهیه انواع قهوه

تفاوت اصلی کاپوچینو و لاته این است که مقدار فوم شیر کاپوچینو بیشتر است

 

Flat Whit (۹  فلت وایت

فلت وایت هم یکی دیگر از انواع قهوه است که بیشتر در استرالیا و نیوزلند سرو می شود. فلت وایت تقریبا شبیه کاپوچینو است با این تفاوت که روی آن کف شیر و شکلات ریخته نمی شود. برای تهیه قهوه فلت وایت یک شات اسپرسو را داخل فنجان می ریزند و بعد شیر بخار داده شده را بدون ذره ای کف روی آن می ریزند.

 

نکاتی برای تهیه انواع قهوه,تفاوت انواع نوشیدنی های قهوه

فلت وایت مانند کاپوچینو یا لته است ولی هیچ گونه فوم شیری روی آن وجود ندارد

 

Piccolo Latte (10 پیکولو لاته

پیکولو لاته همان کافه لاته است که در فنجان اسپرسو سرو شود.

 

در واقع این نوشیدنی به قدرت یک اسپرسو است اما به علت داشتن شیر و فوم شیر، تلخی و تیزی آن را ندارد.

 

Mocha (11 موکا

یکی دیگر از نوشیدنی  های بر پایه اسپرسو هست موکا شکلات دارد. در واقع می توان گفت مخلوطی از هات چاکلت و کاپوچینو است. در لیوان های بلند شیشه ای سرو می شود و برای تهیه آن کافیست یک یا دو شات قهوه اسپرسو را با یک اونس سیروپ شکلات در لیوان ریخته و روی آن را با شیر بخار زده شده پر نمایید و سپس روی آن را با خامه زده شده و خرده های شکلات تزئین نمایید.

 

تفاوت انواع نوشیدنی های قهوه,شناخت انواع قهوه بر پایه اسپرسو

موکا شکلات دارد. در واقع می توان گفت مخلوطی از هات چاکلت و کاپوچینو است

 

Affogato (12 آفوگاتو

آفوگاتو یک دسر ساده ی قهوه ای است.

 

آفوگاتو را هم در لیست انواع قهوه به شما معرفی می کنیم اما در واقع، آفوگاتو یک قهوه واقعی نیست. برای تهیه ی آفوگاتو یک اسکوپ بزرگ بستنی وانیلی در فنجان یا لیوان قرار می دهند و یک شات یا دبل شات اسپرسو روی آن می ریزند.. ترکیب تلخی اسپرسو با بستنی بسیار خوشمزه و لذیذ است و به همین دلیل آن را در این لیست قرار دادیم.

 

انواع قهوه های سرد و گرم,آشنایی با انواع قهوه بر پایه اسپرسو

آفوگاتو یک دسر ساده ی قهوه ای است

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------