نحوه دانه کردن و نگهداری ذرت 

روش های دانه کردن ذرت

 

هر فردی می تواند دانه های ذرت مکزیکی را در خانه تهیه کند و از سالم و تمیز بودن آن ها مطمئن شود.

برای تهیه ی ذرت مکزیکی با بلال باید از بلال های مکزیکی که مخصوص ذرت مکزیکی است استفاده کنید، این بلال ها هم دانه های درشت دارند و هم بدون مو هستند. ذرت های مخصوص زودتر می پزند و نرم تر و شیرین تر هستند.

 

هنگام پخت ذرت اگر از نمک استفاده کنید باعث سفت شدن ذرت ها می شود و اگر از شکر استفاده کنید نرمتر می شوند. فصل مناسب این ذرت ها اواخر شهریور و اوایل مهر است.

 

بعضی افراد ذرت را می پزند و بعد آن را دانه می کنند که این روش را اصلا پیشنهاد نمی کنم زیرا سبب له شدن دانه های ذرت می شود.

 

تفاوت ذرت مکزیکی و ذرت معمولی

 

برای جدا کردن دانه های ذرت چند روش وجود دارد که برای شما توضیح می دهیم.

 

جدا کردن دانه های ذرت با چاقو :

برای اینکه دانه های ذرت را جدا کنید یک روش باچاقو است این روش سریع تر انجام می شود اما در این روش دانه های ذرت خرد می شوند. و ظاهر زیبایی ندارند.

 

برای این روش ابتدا، پوست بلال ها را بگیرید و موهای آن را به آرامی جدا کنید که به آن نچسبد و خرد نشوند. سپس چاقو را بین یک ردیف بلالی قرار بدهید و با لبه ی چاقو انتهای آن ردیف را برش بزنید و بعد می توانید به صورت ردیف ردیف با چاقو انتهای آن ها را برش بزنید که در این روش دانه های بلال کمتر خرد می شوند.

 

یکی دیگر اینکه از بالا به پایین چاقو را قرار بدهید و آن ها را برش بزنید در اصل چند ردیف با هم دانه می شوند. در این روش دانه های ذرت زیادی خرد می شوند. (بیشتر بخوانید: طرز تهیه کنسرو ذرت)

 

دانه کردن ذرت با چاقو

 

دانه کردن ذرت با دست :

برای اینکه بلال ها را با دست دانه کنید بهتراست ردیف اول را با چاقو جدا کنید و دانه های ردیف های بعد را با دست به سمتی که خالی است فشار دهید برای راحتی کار بهتر است دانه ها را به سمت پایین فشار بدهید. تا دانه ها از ریشه جدا شوند. این کار را تا پایان بلال انجام بدهید.

 

دانه کردن ذرت با دست

 

دانه کردن ذرت با سیخ های کوچک :

روشی دیگر که برای جدا کردن دانه های بلال باید استفاده کنید توسط سیخ ها کوچک است بعد از پوست گرفتن آن ها سر سیخ ها را در انتهای دانه های بلال قرار بدهید و فشار بدهید و به سمت جلو حرکت دهید. تا دانه ها از آن ها جدا شوند.

 

نحوه ی فریز کردن ذرت :

یکی از روشهای نگهداری طولانی مدت از بلال روش فریز کردن است. بعد از اینکه دانه های ذرت را جدا کردید آن ها داخل ظرف بزرگتری بریزید و روی آن ها آب سرد بریزید، سپس بلال های بدون مغز و پوسته ها و ... روی آن می آیند آن ها را دور بریزید و آب آن ها را خالی کنید و در آخر بلال ها را داخل قابلمه ای آب بریزید لازم نیست آب خیلی زیادی بریزید و آن ها را بجوشانید و بعد چند قاشق شکر و نمک (حدودا برای هر 4 بلال، یک قاشق غذاخوری شکر و یک چهارم قاشق چایخوری نمک) به آن اضافه کنید و بعد از اتمام آب آن اگر ذرت ها پخته بودند نه در حد خیلی نرم، زیر شعله را خاموش کنید و آن را داخل آبکش بریزید و روی آن آب سرد بگیرید و بعد از خنک شدن آن را بسته بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید.

 

روش فریز کردن ذرت

 

طرز تهیه ی کنسرو ذرت :

اما اگر بخواهید به صورت کنسرو از آن ها استفاده کنید آب داخل قابلمه باید بیشتر باشد و کمی بیشتر از حدی که می خواهید فریز کنید بپزید. در حین پخت حدودا برای هر 4 بلال، یک قاشق غذاخوری شکر و یک چهارم قاشق چایخوری نمک اضافه کنید و پس از پخت اجازه بدهید ذرت ها خنک شوند و بعد آن ها را با همان آب داخل قابلمه داخل شیشه بریزید و در شیشه را محکم ببندید.

 

شیشه ها را داخل قابلمه بگذارید و قابلمه را حداقل تا نیمه های شیشه آب کنید و روی شعله ی گاز قرار بدهید. اجازه بدهید آب آن حدود 30 دقیقه با حرارت کم بجوشد. و پس از سرد شدن شیشه ها را داخل یخچال نگهداری کنید.

 

طرز تهیه ی کنسرو ذرت

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 لذت آشپزی با بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------