جايگاه ها و افتخارات آجیل و خشكبار ایرانآجيل و خشکبار,مصرف آجيل و خشکبار,بازار آجیل و خشكبار

 

مصرف آجیل و خشکبار ایرانی

آجيل و خشکبار به يكى از نمادهاى فرهنگ ايرانى بدل گشته است. آجيل و خشکبار ايرانى يكى از نمونه هاى شناخته شده صادرات ايرانى در بازارهاى جهانى محسوب مى شود.

o جايگاه خشکبار ایران در فرهنگ سنتى و باستانى: آجيل و خشکبار از دير باز به يكى از نمادهاى فرهنگ ايرانى بدل گشته است به صورتى كه برخى از مراسم سنتى ايرانيان مانند نوروز و يلدا تنها با حضور آجيل و خشکبار مفهوم خود را پيدا مى كنند.


o جايگاه خشکبار در فرهنگ مذهبى: در بسيارى از مراسم مذهبى از نوعى آجيل و خشکبار، مرسوم به آجيل مشگل گشا استفاده مى شود كه هر چند توسط هيچ مرجع مذهبى اى تأييد نشده است اما مردم بر اين باورند كه مى تواند آنها را در رفع مشكلاتشان يارى كند.


o جايگاه اقتصادى خشکبار ایرانی: آجيل و خشکبار ايرانى يكى از نمونه هاى شناخته شده صادرات ايرانى در بازارهاى جهانى محسوب مى شود.

 

آجيل و خشکبار,مصرف آجيل و خشکبار,بازار آجیل و خشكبار

 امروزه بيش از ٢٥ نوع از آجیل و خشکبار در سراسر دنيا مى رويد


در رژيم غذايى خود آجيل و خشکبار ایرانی را بگنجانيد!
مغزها و خشکبار حاوى مواد مغذى متنوع و ارزشمندى هستند و امروزه بيش از ٢٥ نوع از آن ها در سراسر دنيا مى رويد. در اينجا به معرفى برخى از انواع آجیل و خشكبار و ارزش تغذيه اى آنها مى پردازيم.


o گردو: انواع اين درخت در چين، ژاپن، فرانسه و آمريكا كشت مى شود. از مهم ترين گردوهاى موجود در دنيا گردوى معروف به گردوى ايرانى است و احتمالا كهن ترين درخت گردو در ايران و در اورگان شهركرد وجود دارد. مغز گردو، ماده خوراكى خوش طعمى است كه مقدار زيادى چربى، پروتئين، مواد قندى و نشاسته اى و ساير مواد مغذى را داراست كه هم به عنوان خوراكى و آجيل و هم به عنوان ماده اوليه براى تهيه روغن هاى گياهى و دارو از آن استفاده مى شود.


o پسته: مغز پسته ماده اى نيروزا و سرشار از مواد مغذى است و حاوى مقادير آهن و كلسيم است كه ماده غذايى بسيار مفيدى براى افزودن به رژيم گياهخواران است. پسته در تقويت حافظه، قلب و معده نيز مؤثر است.


o بادام: بادام حاوى مقادير زيادى ويتامين E بوده و از منابع غير حيوانى غنى از كلسيم است. بادام براى بهبود سرفه و آسم استفاده مى شود و باعث افزايش قدرت فكرى و روحى مى شود.


o فندق: فندق حاوى مواد مغذى زيادى است. ميوه فندق غنى از اسيدهاى امينه است. هم چنين فندق حاوى مقادير زيادى ويتامين E مى باشد. فندق با دارا بودن فولات ممكن است در پيشگيرى از بيمارى هاى قلبى و عروقى مؤثر باشد.

 

بازار آجیل و خشكبار ,آجیل و خشکبار,صنعت آجیل و خشكبار

  با وجود تمام فوايد درباره مصرف آجیل و خشكبار، افراط در مصرف آنها توصيه نمى شود

 


چند دستورالعمل كه ما را تشنه مصرف آجيل و خشکبار مى كند:
o    استفاده از گردو در سالاد سبزيجات به اندازه يك مشت.
o    بادام را مى توانيد به همراه كرن فلكس براى صبحانه ميل كنيد.
o    پلو به همراه سالاد پسته.
o    بالكارا نوعى دسر يونانى است كه با گردو تهيه مى شود.


با استفاده از آجیل و خشکبار انرژى بسوزانيد!
مصرف دانه ها و مغزهاى روغنى باعث افزايش متابوليسم پايه بدن مى شود. پژوهش ها نشان مى دهند كه مصرف بادام هندى، متابوليسم پايه را تا ١١ درصد افزايش مى دهد. به اين ترتيب كسى كه متابوليسم پايه اش ١٥٠٠ كالرى در روز است مى تواند با مصرف بادام هندى متابوليسمش را تا ١١ درصد افزايش دهد يعنى روزانه ١٦٥ كالرى بيشتر بسوزاند.

اندازه نگه دار كه اندازه نكوست!
توجه داشته باشيد كه يكى از مهمترين اصول در تنظيم برنامه غذايى روزانه رعايت تعادل است و افراط و تفريط در مصرف هر ماده غذايى مى تواند نتايج نامطلوبى به همراه داشته باشد. از اين رو با وجود تمام خواص و فوايد درباره مصرف آجیل و خشكبار، افراط در مصرف آنها به هيچ وجه توصيه نمى شود.


چه زمان نبايد آجيل و خشکبار مصرف كرد؟
با اينكه تمام انواع آجيل ها و خشکبار ها داراى چربى هاى اشباع نشده مى باشد اما پس از اينكه به كارخانه مى روند عملياتى براى خوش طمع شدن به روى آنها انجام مى شوكه درصد شكر، سديم و چربى آنها را تا حد زيادى كاهش مى دهد، از نگهدارنده هاى شيميايى نيز براى دوام بيشتر بر روى آنها استفاده مى كنند. از خوردن آجيل شور و يا عسلى خوددارى كنيد چرا كه داراى مقدار زيادى چربى مى باشند و مى توانند به راحتى فشار خون را افزايش داده و سايز شما را نيز زياد كنند.

 

بازار آجیل و خشكبار ,صنعت آجیل و خشكبار,آجیل و خشكبار ايران

 بازار آجیل و خشكبار روز به روز گرم تر مى شود و بازار صادرات رونق بيشترى مى گيرد


آشنايى با بسته بندى آجیل و خشكبار ايران!
بسته بندى به عنوان يك ابزار كارآمد سالهاست كه مورد نظر كارشناسان علم بازاريابى قرار گرفته است. استفاده از انواع مختلف بسته بندى ضمن اينكه قابليت نگهدارى بهترى را به كالا مى بخشد در كسب سهم بالاترى از بازار براى كالاى مورد نظر نيز مؤثر است.


هم چنين با توجه به بازار تقاضاى مطلوب داخلى براى انواع آجيل و خشكبار، لزوم توجه بيشتر به بسته بندى اين مواد به منظور افزايش سهولت دسترسى (عرضه) و نگهدارى مشخص تر مى شود. ضمن اينكه پرداختن به اين موضوع داراى توجيه مناسب اقتصادى بوده و با اجراى اين طرح، مى توان بستر مناسبى را براى اشتغال نيروهاى ماهر و نيمه ماهر فراهم آورد كه با توجه به ماهيت صنايع غذايى بانوان مى توانند سهم بسزايى در آن داشته باشند.

 

آجيل و خشکبار,انواع آجیل و خشكبار,اجناس خشكبار

  آجيل و خشکبار ايرانى يكى از نمونه هاى شناخته شده صادرات ايرانى محسوب مى شود


آينده، بهتر و روشن تر از امروز است:
بازار آجیل و خشكبار روز به روز گرم تر مى شود و بازار صادرات رونق بيشترى مى گيرد و در زمينه تأمين ماشين آلات لازم براى اين صنعت، نوآورى و ابتكارات قابل توجهى داشتند. بازار آجیل و خشكبار مى تواند بازوى توانايى براى كشاورزى باشد مصرف محصولات كشاورزى نياز عمومى همه انسان هاست، بزرگترين مشكل كشاورزى ايران ضايعات فراوان در گذشته بوده است.


صنعت آجیل و خشكبار ايران در آينده نزديك و پس از رفع مشكلات موجود مى تواند در بازار صادرات حرف هاى مهمى براى گفتن داشته باشد و دور نيست كه رقم ٢ ميليارد ارزآورى به ١٠ برابر افزايش يابد. مهم عبور از گذر سنتى به صنعتى بوده كه اين راه هم اكنون باز شده است.

 

مصرف آجيل و خشکبار,خشکبار ایرانی,صنعت آجیل و خشكبار

به آجيل و خشکبار غذای اشرافى میگویند


آجيل و خشکبار هديه اشرافى:
در ميان حدود ٧٠ قلم اجناس خشكبار بعضى اقلام قيمت بالا دارد، براى همين غذاى اشرافى هم مى گويند كه در واقعيت چنين نيست بعضى از اقلام مثل كشمش و سنجد قيمت ها پايين است.


آجيل هديه دادن با ارزش است و اين اصطلاح وقتى همگانى شد كه در يكى از ادوار مجلس شوراى ملى، وكيلى از وزيرى تعريف زياد كرد و آن وزير در مقابل حرف هاى خوشايند و كارساز كه در رأى گيرى به كار آمد به او آجيل و جواز خريد برنج و گندم داده است و در اين آجيل دادن ارزش مادى آن بسيار بالا بود، بعدها نمايندگان مجلس از اين اصطلاح به عنوان ابزارى كاربردى مكرر استفاده كردند و آجيل دادن و آجيل گرفتن اصطلاحى شد از براى هديه قيمتى و به اصطلاح نان و آب دار.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023