معنی ضرب المثل " یکی به نعل میزنه یکی به میخ" چیست؟ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ, یکی به نعل میزنه یکی به میخ, معنی ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ

ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ

 

معنی ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ

نعل‌بندان، زمان کوبیدن نعل برای گرفتن شدت ضربه اولی که به میخ نعل می‌زنند ضربه دوم را آرام‌تر به نعل می‌زنند، یا به قولی برای جلب رضایت صاحب اسب و همینطور برای آرامش اسب که بی‌ قراری نکند و لگد نیندازد یک ضربه به میخ و یکی نیز به نعل می‌زنند. بعدها این کار به ضرب المثل تبدیل شد و در مورد افرادی به کار می رود که رک و راست نیستند و بله را با نه همراه می‌کنند.

یکی به نعل می‌زند و یکی به میخ، از آن مثل‌هایی است که امروز نیز استفاده زیادی دارد و مصداق این مثل، کسانی هستند که موضع و خط و مشی روشن و شفافی ندارند، گفتار و کردار دوگانه‌ای دارند و می‌کوشند تا در ماجراهای زندگی، تبدیل به انسان به اصطلاح بد نشوند تا به هر شکلی منافع خود را حفظ کنند. چنانچه بخواهیم واضح تر بگوییم، منافقانه حرف می‌زنند و دورویانه عمل می‌‌کنند و همین رفتارشان سبب سردرگمی و پریشان فکری طرف مقابلشان می‌شود.

 

بنابراین، «یکی به نعل زدن و یکی به میخ»؛ یعنی رفتار دوگانه داشتن برخی افراد جامعه. البته ریشه شناسی این پدیده به شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه ایران در 1000سال اخیر بازمیگردد که وجود حکومت‌های دیکتاتور و ناامنی‌های اجتماعی باعث شکل‌گیری اخلاق ریاکارانه در جامعه گردید و نمونه به چالش کشیدن این اخلاق را در اشعار و تمثیل‌های مولانا، حافظ و عبیدزاکانی می‌توان با همه وجود احساس کرد.

 

ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ, یکی به نعل میزنه یکی به میخ, معانی ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ

معانی ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ

 

معانی ضرب المثل یکی به نعل میزنه یکی به میخ:

- کسانی هستند که موضع و خط و مشی روشن و آشکاری ندارند، گفتار و کردار دوگانه‌ای دارند .

- هر وقت کسی دو پهلو حرف بزند و دیگران به تردید افتادند که آیا او ما را تخریب می کند یا از ما حمایت می کند .

- ریاکاری افراد را نشان میدهد که در بیان مواضع اصلی خود احتیاط میکند و طوری صحبت می کند که برایش مشکل ساز نشود .

- بعضی وقتها اشخاص ناآگاه به علت اینکه توانایی تصمیم گیری ندارند ، حرف دو طرف دعوا را تائید میکنند زیرا توانایی تشخیص درست و اشتباه را ندارند .

- ترس از دست دادن منافع از دو طرف دعوا را نشان می‌دهد ، گاهی فرد با هر دو طرف دعوا رابطه دارد و میخواهد رابطه اش خراب نشود .

 

گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------