آشنایی با خواص عرق شویدعرق شوید,خواص عرق شوید,فواید عرق شوید

خواص عرق شوید

 

عرق شوید طبیعت گرم و خشک دارد و سرشار از ویتامین B12، کلسیم، آهن و منگنز میباشد، احتمالا خيلي ها طعم و بوی آن را دوست نداشته باشند، ولی درصورتی که از خواص بسیار عرق شوید آگاه شوند، میل به خوردن آن پیدا کنند.

خواص عرق شوید:
شوید از سبزی جات بسیار پر استفاده است و به ویژه ما ايراني ها در غذاهای گوناگون از آن استفاده می کنیم؛ تخم شوید هم در تهیه ادویه جات بسیار مصرف دارد. عرق شوید هم خواص زيادي دارد که در ادامه مقاله به قسمتی از خواص عرق شوید اشاره میکنیم.

از عرق شوید براي کم کردن فشار خون و همين‌ طور چربی خون استفاده ميکنند. براي این منظور خوردن یک فنجان عرق شوید در یک لیوان آب سرد بعد از ناهار مفید خواهد بود. بهتر است افرادی که چربی خون بالایی ندارند در استفاده این عرق احتیاط کنند.

از فواید ديگر عرق شوید میتوان به اثرش بر روی دل درد، خواص باد شکنی آن و تقویت معده را اسم برد. براي بهبود درد کمر، کلیه و مثانه استفاده عرق شوید موثر است. این عرق براي افزایش شیر مادران شیرده هم مورد استفاده قرار می گیرد.

فلاونوئید و ویتامینB کمپلکس موجود در آن بطور طبيعي ترشح بعضی آنزیم ها و هورمون ها را فعال ميکند که این دستور تأثير آرام بخشی و خواب آور دارد. همچنين فلاونوئید موجود در آن خواص باکتریایی دارد و با نابود کردن عفونت های میکروبی، بیماری اسهال را درمان ميکند . عرق شوید در رفع سو هاضمه و درمان نفخ، استفراغ و سکسکه موثر است و مانع از پیدایش یبوست ميشود.

عرق شوید باعث بازسازی سلول های کبدی ميشود و آنتی اکسیدان موجود در آن با سرطان مقابله ميکند. ضمنا عرق شوید ضد بلغم است؛ یعنی ترشحات اضافی برونشیت‎ها و معده و روده و بطور کلی مایعات اضافی را کم می‎کند.

- کاهش چربی خون( کلسترول، تری گلیسرید و اسید اوریک)

- ازدیاد شیر مادران

- مقوی معده و اعصاب

- قاعده آور

- پيش‌گيري و درمان آرتروز

- بادشکن

 

عرق شوید,خواص عرق شوید,فواید عرق شوید

فواید عرق شوید

 
بهترین زمان استفاده از عرق شوید:
بهترین زمان استفاده از عرق شوید بعد از هر وعده ی غذایی و ميزان استفاده روزانه عرق شوید نیم لیوان میباشد.

زمان حاملگی و شیردهی:
عرق شوید مملو از فولات است که از نقایص مادرزادی جنین در زمان حاملگی پيش‌گيري ميکند. شوید و عرق شوید در طب سنتی براي افزایش شیر مادر در زمان شیردهی استفاده ميشود.

مقدار بالای کلسیم موجود در عرق شوید به تقویت و افزایش رشد استخوان های جنین در زمان حاملگی کمک ميکند. آهن موجود در عرق شوید براي پيش‌گيري و درمان کم خونی در زنان بادار موثر میباشد.

موارد مانع استفاده از عرق شوید:
- به علت اثرات قانون آوری و سقط زایی شوید، استفاده آن در ابتدای زمان حاملگی ممنوع است.


- استفاده عرق شوید در افردی که بیماري حاد کلیوی دارند، سفارش نمی شود. همچنين در خصوص افردی که دارای چربی خون بالا نیستند، بایستی در استفاده آن دقت شود. به دلیل آن که افراط در استفاده آن امکان دارد باعث عوارضی شود.


- مصرف مقدار زیاد از فراورده های غلیظ شده میتواند باعث کاهش ميزان اسپرم گردد.


- دید را ضعيف می‎کند.


- کسانی که زخم معده دارند چه بسا ایجاد خون ريزي می‎کند.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

 داروخانه گیاهی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------