گیلوی یا گودوچی؛ درمانگر طبیعی بیماری‌های مختلفگیاه گیلوی, عصاره گیلوی

گیلوی گیاهی است که بومی هند است

 

همه چیز درباره فواید و عوارض گیاه گیلوی  

در این مقاله از بیتوته، با گیاه گیلوی آشنا می‌شویم. گیلوی گیاهی است که بومی هند است، اما در چین و نواحی گرمسیری استرالیا و آفریقا نیز یافت می شود. این گیاه به دلیل خواص دارویی و درمانی خود از اهمیت خاصی برخوردار است.

هند با تنوع گیاهان دارویی فراوانی شناخته می شود. یکی از این گیاهان، گیلوی است که در فرهنگ عامه هندی به نام آمریتا خوانده می شود. در سیستم پزشکی آیورودا نیز به دلیل خواص دارویی فراوانش شناخته شده است. 

 

گیلوی با نام علمی Tinospora cordifolia، گیاهی بالارونده و بومی هند و چین است. برگ‌های این گیاه قلبی شکل و سبز مایل به زرد است. گیلوی به نام‌های مختلفی مانند آمریتوالی، واتسادانی، آمارا ، چینودبها و گودوچی شناخته می‌شود. بیایید در مورد این گیاه، فواید و کاربردهای بالقوه متفاوت آن که ممکن است به حفظ سلامتی ما کمک کند بیشتر بیاموزیم. 

 

گیاه گیلوی, عصاره گیلوی

فواید و کاربردهای بالقوه گیاه گیلوی

 

ارزش غذایی آب گیلوی: 

ارزش غذایی آب گیلو (ساقه) به شرح زیر است: 

پروتئین : 4.13 گرم 

چربی : 3.12 گرم 

فیبر  : 16.19 گرم 

ویتامین سی : 4.44 میلی گرم 

 

خواص درمانی گیلوی 

گیلوی گیاهی است که به دلیل ترکیبات گیاهی مفید متعددش، کاربردها و فواید بالقوه زیادی برای سلامتی دارد. محققان چهار دسته اصلی از این ترکیبات را شناسایی کرده اند:

• ترپنوئیدها

• آلکالوئیدها

• لیگنان ها

• استروئیدها

 

تحقیقات روی گیلوی نشان می دهد که ممکن است فواید سلامتی داشته باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیشتر تحقیقات اثرات گیلوی را در موش‌ها یا سلول‌های آزمایشگاهی اندازه‌گیری کردند. مطالعات انسانی کمی وجود دارد، بنابراین مشخص نیست که آیا این مزایا برای افراد اعمال می شود یا خیر.

 

فواید متابولیک

گیلوی ممکن است برای کسانی که دیابت دارند یا در معرض خطر بیماری قلبی هستند مفید باشد. مطالعات متعددی که روی حیوانات و سلول‌های آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد که گیلوی قند خون را با کاهش مقاومت سلول‌ها به انسولین کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد.

 

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مطالعه حیوانی از یک فرمول چند گیاهی استفاده کرد که علاوه بر گیلوی ، هفت گیاه دیگر را نیز شامل می‌شد. به همین دلیل، مشخص نیست که آیا مزایای بالقوه از گیلوی یا گیاه دیگری حاصل شده است.

 

یکی از ترکیبات آلکالوئیدی موجود در گیلوی ، بربرین است. این یک داروی گیاهی سنتی است که مطالعات انسانی نشان داده است قند خون را کاهش می دهد. بربرین به روشی مشابه داروی دیابت متفورمین عمل می کند. بربرین ممکن است به اندازه برخی داروها در کمک به کاهش نه تنها قند خون، بلکه همچنین کلسترول بد (LDL) و فشار خون موثر باشد. 

بربرین و سایر آلکالوئیدهای موجود در گیلو ممکن است برخی از نتایجی را که در آزمایشات آزمایشگاهی مشاهده می شود، تشکیل دهند.

 

تقویت سیستم ایمنی

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که گیلوی دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است. این بدان معناست که می‌تواند به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کند. ترکیبات خاصی از گیلوی نیز در آزمایشگاه روی سلول‌های سرطانی سینه، پروستات و تخمدان نشان داده‌اند که پتانسیل ضدسرطانی دارند.

 

گیلوی ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر آلرژی کمک کند. یک مطالعه بر روی 75 نفر مبتلا به آلرژی به تب یونجه نشان داد که گیلوی می تواند علائم آنها از جمله آبریزش و گرفتگی بینی را کاهش دهد. در این مطالعه، 83٪ از افراد گفتند که پس از مصرف گیلوی، عطسه آنها به طور کامل برطرف شد.

 

برخی از ترکیبات موجود در گیلوی همچنین می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را تحریک کرده و از شما در برابر باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا محافظت کنند. می تواند از رشد کلبسیلا پنومونیه، E. coli، Pseudomonas spp. و Proteus spp جلوگیری کند. گیلوی حتی پاتوژن های بزرگتری مانند کنه های گال را نیز از بین می برد. یک مطالعه نشان داد که لوسیون گیلوی به اندازه پرمترین، داروی استاندارد برای درمان گال، در از بین بردن گال و بثورات ناشی از آن موثر است. 

 

گیاه گیلوی, عصاره گیلوی

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر آلرژی با کمک گیاه گیلوی

 

فواید آب گیلو برای پوست

پودر ساقه گیلو را می توان به عنوان یک نوشیدنی گوارا در صورت جوشاندن با آب استفاده کرد. آب گیلو ممکن است روند زوال سلولی مرتبط با افزایش سن را کند، کند. مزایای نوشیدن آب گیلو برای پوست این است که ممکن است به کاهش مشکلات پوستی مانند آکنه، جوش و لکه های تیره، چین و چروک، خطوط ریز و رنگدانه های پوست کمک کند. همچنین ممکن است پوستی درخشان و بی عیب داشته باشد. این مطالعات بر روی انسان انجام نشده و در نتیجه کافی نیست. ما به شواهد بیشتری در مورد اثرات مفید آب گیلو در حفظ پوست سالم نیاز داریم. بنابراین، قبل از استفاده از آب گیلو، بهتر است با پزشک مشورت کنید. 

 

فواید دیگر گیاه گیلوی

کاهش التهاب: گیلوی حاوی ترکیباتی است که می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند. التهاب می‌تواند باعث بروز طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی از جمله آرتریت، آسم و بیماری قلبی شود.

کاهش درد: گیلوی حاوی ترکیباتی است که می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. این امر می‌تواند برای افرادی که از درد مزمن رنج می‌برند مفید باشد.

• درمان عفونت ها: گیلوی دارای خواص ضد میکروبی است که می‌تواند به درمان عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها کمک کند.

پیشگیری از سرطان: گیلوی حاوی ترکیباتی است که می‌توانند به پیشگیری از سرطان کمک کنند. این ترکیبات می‌توانند به جلوگیری از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی کمک کنند.

• کنترل دیابت: گیلوی حاوی ترکیباتی است که می‌توانند به کنترل قند خون کمک کنند. این امر می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

کاهش کلسترول: گیلوی حاوی ترکیباتی است که می‌توانند به کاهش کلسترول کمک کنند. این امر می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک کند.

البته، تحقیقات بیشتری برای تأیید این فواید در انسان مورد نیاز است.

 

گیاه گیلوی, عصاره گیلوی

گیلوی حاوی ترکیباتی است که می‌توانند به کاهش کلسترول کمک کنند

 

خطرات استفاده از گیلوی

به نظر می رسد هیچ خطری در ارتباط با گیلوی در افراد سالم وجود ندارد، تا زمانی که آن را با دوز توصیه شده در برچسب محصول یا توسط یک متخصص بهداشت مصرف کنید. با این حال، ممکن است برای افراد خاصی انتخاب خوبی نباشد. از آنجایی که این گیاه پتانسیل کاهش قند خون را دارد، در صورت مصرف داروهایی که برای کاهش گلوکز خود مصرف می کنید، باید در مصرف این گیاه احتیاط کنید. ممکن است واکنش قند خون پایین (هیپوگلیسمی) داشته باشید.

 

گیلوی ممکن است برای افرادی که بیماری خودایمنی دارند، مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس یا بیماری کرون، مضر باشد. این به این دلیل است که گیلوی می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند. در افراد مبتلا به بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند. تحریک بیشتر سیستم ایمنی می تواند این مشکل را بدتر کند.

 

در نهایت، گیلوی برای افراد باردار یا شیرده توصیه نمی شود. این به این دلیل است که اطلاعات کافی در مورد نحوه عملکرد آن در انسان وجود ندارد. اگر قصد مصرف آن را دارید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

 

داروهای گیاهی می توانند مزایای زیادی داشته باشند، اما مهم است که در مصرف آنها محتاط باشید. فقط به دلیل اینکه طبیعی هستند، همیشه ایمن نیستند. برخی از داروهای گیاهی می توانند با برخی داروهای تجویز شده تداخل داشته باشند یا عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند. قبل از مصرف گیلوی یا هر درمان بدون نسخه دیگری، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

نحوه استفاده از گیلوی

فروشگاه ها گیلوی را به عنوان مکمل به شکل قرص یا کپسول می فروشند. از آنجا که آماده سازی هر سازنده می تواند متفاوت باشد، باید آن را مطابق دستورالعمل روی برچسب مصرف کنید. همچنین می‌توانید گیلوی را به صورت آبمیوه ، پودر و عصاره مصرف کنید. دوز مناسب گیلوی برای مصرف انسان هنوز مشخص نیست. بنابراین، قبل از مصرف گیلوی، با پزشک یا متخصص طب سنتی مشورت کنید.

 

گیاه گیلوی, عصاره گیلوی

گیلوی دارای خواص دارویی متعددی است

 

سوالات متداول درباره گیاه گیلوی

1. گیلوی چیست؟

گیلوی، با نام علمی Tinospora cordifolia، گیاهی بالارونده و بومی هند و چین است. این گیاه دارای خواص دارویی متعددی است که برای قرن‌ها در طب سنتی آسیا استفاده می‌شده است.

 

2. گیلوی چه خواصی دارد؟

گیلوی دارای خواص دارویی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقویت سیستم ایمنی بدن ، کاهش التهاب ، کاهش درد ، درمان عفونت ها ، پیشگیری از سرطان ، کنترل دیابت و کاهش کلسترول . البته، تحقیقات بیشتری برای تأیید این خواص در انسان مورد نیاز است.

 

3. گیلوی چگونه مصرف می‌شود؟

گیلوی به صورت آبمیوه تازه، پودر ، قرص و عصاره در دسترس است. دوز مناسب گیلوی برای مصرف انسان هنوز مشخص نیست. بنابراین، قبل از مصرف گیلوی، با پزشک یا متخصص طب سنتی مشورت کنید.

 

4. گیلوی چه عوارض جانبی دارد؟

گیلوی معمولاً بی‌خطر است، اما برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی خفیفی از آن تجربه کنند. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد: اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ ، سردرد و خارش اگر هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید، مصرف گیلوی را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

 

5. گیلوی با چه داروهایی تداخل دارد؟

گیلوی می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. اگر در حال مصرف هر گونه داروی تجویز شده هستید، قبل از مصرف گیلوی با پزشک خود صحبت کنید.

 

توصیه نهایی درباره گیاه گیلوی

مردم سالها از گیلوی در طب سنتی از جمله طب آیورودا در هند استفاده کرده اند. اگر می خواهید از سیستم ایمنی بدن خود حمایت کنید، با علائم تب یونجه مبارزه کنید یا سطح قند خون سالم را حفظ کنید، ممکن است مفید باشد. متأسفانه، مطالعات زیادی برای نشان دادن اینکه آیا این دارو در افراد موثر است یا خیر وجود ندارد. احتمالاً مصرف گیلوی برای اکثر مردم بی‌خطر است، به شرطی که دستورالعمل‌های روی برچسب محصول را دنبال کنید.

 ما آن را برای افرادی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی کنیم. توجه داشته باشید که اگر دارویی برای کاهش قند خون خود مصرف می کنید یا اگر یک بیماری خودایمنی دارید، گیلوی ممکن است باعث واکنش ناخواسته شود. همیشه ایده خوبی است که قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------