چگونه وسایل کهنه را دکوپاژ کنیم ؟ دکوپاژ چیست,اموزش دکوپاژ

دکوپاژ چیست و چگونه انجام میشود

 

دکوپاژ Decoupage روشی تزیینی است که می‌توان با استفاده از کاغذهای روزنامه یا کاغذ کادو، چسب و لاک‌الکل به جعبه‌های کوچک، میز، مبلمان و غیره جلوه‌ای دوباره ‌بخشید و وسایل کهنه و خسته‌کننده را با طرحی جدید و مورد علاقه مجددا مورد استفاده قرار داد.

دکوپاژ چیست؟

کلمه دکوپاژ از زبان "decouper" فرانسوی به معنای بریدن یا بریدن از چیزی است. تصور می شود مبدا دکوپاژ هنر مقبره شرقی سیبری است. قبایل عشایری برای تزئین مقبره های متوفیان از نمدهای بریده شده استفاده می کردند. از سیبری این عمل به چین رسید و تا قرن 12 میلادی، از کاغذهای برش خورده برای تئین فانوس ها، پنجره ها، جعبه ها و اشیاء دیگر استفاده می شد.

 

در قرن 17 ایتالیا، به ویژه ونیز، در صدر تجارت با خاور دور قرار داشت و به طور کلی تصور می شود که از طریق این پیوندهای تجاری است که تزئینات کاغذی قطع شده راه خود را به اروپا رساند.

 

دکوپاژ هنری است بسیار زیبا، که با کمک آن وسایل کهنه و قدیمی خانه، و یا وسایل دور ریزی مانند قوطی رب، شیشه مربا و … را می توان بازیابی کرد و تبدیل به وسایلی کاربردی و زیبا نمود.

 

یا بر روی ظروف و اشیای مختلف طرح‌های شگفت انگیز خلق کرد. تکنیکی است که به وسیله‌ی مالیدن چسب بر روی یک سطح، و سپس پوشاندن آن با کاغذ، دستمال کاغذی، پارچه، و یا هر چیز نازک و ظریف، و سپس مجددا مالیدن چسب بر روی سطح کار اجرا می‌شود.

 

هنر دکوپاژ (Decoupage) یکی از تکنیک‌های بسیار ساده برای نو کردن، تازه کردن و زیباتر کردن وسایل قدیمی منزل شماست.

شما با دکوپاژ به راحتی میتوانید به وسایل کهنه‌تان جلوه‌های بسیار زیبایی ببخشید. شما با کمک این روش تزیینی می توانید با استفاده از عکس، کاغذ کادو یا دستمال سفره، طرحی جدید اجرا کنید و وسایلی را که از کاربری خارج شده اند، بازیابی کنید.

 

چگونه دکوپاژ کنیم ؟

برای شروع کار دكوپاژ، تصاویر را برش داده و آن ها را روی یک جسم بچسبانید. مرحله ی بعدی پوشاندن جسم و تصاویر با چند لایه از چسب برای محافظت از آن است. احتملا شما همیشه وسایل لازم دکوپاژ را در منزل دارید.

 

وسایل دکوپاژ را از کجا تهیه کنیم

 

وسایل دکوپاژ چیست ؟

انتخاب وسیله برای دکوپاژ

طرح مورد نظرتان

چسب چوب شفاف

چسب DM5

اسپری فیکساتور

 

آموزش دکوپاژ :

اگر از وسایل شیشه ای برای دکوپاژ خواستید استفاده کنید بعد شستن و خشک شدن با الکل آن را تمیز کنید. سپس روی سطح کار را با چسب چوب رقیق شده بپوشانید سپس طرح مورد نظرتان را دور بری کنید و روی کار بچسبانید زمانی که خشک شد روی آن را چسب DM5 بزنید. استفاده از این چسب روی کار باعث ایجاد یک لایه محافظ می شود.

 

اجازه بدهید چسب ها به خوبی خشک شوند و برای این کار هیچ عجله ای نکنید.

 

وسایل دکوپاژ چیست

 

بعد از خشک شدن، روی کار را با فیکساتور بپوشانید. تا سبب براق شدن کار شود. می توانید از فیکساتور یک یا دو بار استفاده کنید اما هربار بگذارید سطح کار کاملا خشک شود و دوباره اسپری بزنید. اگر از فیکساتور زیاد استفاده نمایید ، سبب محو شدن لبه های تصویر شده و نمای کار طوری به نظر خواهد رسید که طرح با زمینه جدا نیست.

 

آموزش دکوپاژ

 

وسایل دکوپاژ را از کجا تهیه کنیم ؟

وسایل دکوپاژ را از مغازه هایی که لوازم گلسازی دارند تهیه کنید.

 

 

نکاتی برای هنر دکوپاژ :

هنر دکوپاژ را روی هر وسیله ای می توانید انجام بدهید.

اگر دکوپاژ را روی وسایل چوبی انجام می دهید حتما از صاف بودن سطح کار مطمئن شوید. اگر صاف نبود با سمباده آن را صاف کنید.

 

دقت کنید برای دکوپاژ وسایل رنگ سطح کار با طرخ مورد نظرتان همخوانی داشته باشد اگر نداشت ابتدا آن را رنگ بزنید و بعد طرح مورد نظرتان را بچسبانید.

 

برای هنر دکوپاژ می توانید از طرح های کاغذ کادو یا پرینت های رنگی، پارچه های طرح دار و دستمال کاغذی های طرح دار استفاده کنید دقت کنید هرچه طرح تان نازک تر باشد دکوپاژتان زیباتر و بهتر می شود. از یک لایه ی دستمال کاغذی استفاده کنید.

 

مراقب باشید برای چسباندن طرح مورد نظرتان، طرح پاره نشود اگر قسمتی از آن پاره شد همنان قسمت را به آرامی جدا کنید و از روی طرحتان همان قسمت را برش بزنید و با دقت روی کار نصب کنید. خیلی دقت کنید که جای پارگی مشخص نباشد.

 

برای دکوپاژ می توانید روی سطح کار می توانید طرح ترک با ماده ترک بزنید.

 

اموزش دكوپاژ

 

چگونه دکوپاژ کنیم

 

دکوپاژ چیست

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------