آموزش طرز تهیه سبزه عید فوریطرز تهیه سبزه عید فوری,سبزه خرفه,سبزه خرفه برای عید

سبزه خرفه برای عید

 

روش کاشت سبزه دورنگ عید در کمترین زمان:

اگر برای عید وقت زیادی ندارید می خواهید سبزه ای زیبا داشته باشید، پیشنهاد ما سبزه شاهی، منداب و برای سبزه ی قرمز از بذر خرفه و خاکشیر استفاده کنید. در ادامه این مطلب بیتوته آموزش سبزه دو رنگ برای عید و طرز تهیه سبزه عید فوری عید نوروز آشنا می کنیم.

سبزه خرفه و خاکشیر

سبزه تخم خرفه و خاکشیر و شاهی و منداب چهار تا از بذرهایی است که خیلی سریع رشد می کنند و نباید خیلی زود کاشته شوند. برای کاشت سبزه خرفه و خاکشیر و شاهی و منداب می توانید آن ها را روی سطح هایی مانند بدن عروسک، اطراف کوزه، روی سبد، روی ماکت و هر چیزی مانند آن ها را با پنبه بپوشانید و از بذرهای خرفه و خاکشیر روی آن ها استفاده کنید. این بذرها خیلی سریع سبز می کنند و برگ های ظریف و ریزی دارند. به همین دلیل اگر می خواهید سبزه های مدل دار و یا دو رنگ بکارید پیشنهاد ما خرفه و خاکشیر می باشد. 

 

بذرخرفه و خاکشیر به رنگ قرمز و بذر شاهی و منداب به رنگ سبز می باشد.

برای کاشت سبزه مدل دار، ابتدا بذرهای شاهی را با 5 خودش آب، به مدت 4 ساعت خیس کنید.

 

بذرهای خرفه و خاکشیر را با هم مخلوط کنید تا حالت چسبندگی پیدا کنند. نسبت بذر خرفه با خاکشیر را 2 به 1 خیس کنید تا لعاب و چسبندگی لازم را پیدا کنند. بذر خرفه و خاکشیر را با با 5 برابر خودش آب، به مدت 4 ساعت خیس کنید.

 

اگر می خواهید بذر خرفه، خاکشیر، شاهی و منداب را بکارید. پس از خیساندن، ابتدا، روی وسیله ی مورد نظر خود را با با پنبه بپوشانید و لایه ای نازک با پارچه تنظیف را روی آن بپوشانید. و با نخی سفید آن ها را با هم محکم کنید.

 

کاشت خرفه برای سبزه عید,سبزه خرفه و خاکشیر,سبزه تخم خرفه

کاشت خرفه برای سبزه عید

 

اگر می خواهید از بدن عروسک استفاده کنید باید ابتدا دور تا دور بدن عروسک را قالبی بزنید مانند بطری مایع ظرفشویی و .... و یا حتی می توانید یک بطری پلاستیکی را باز کنید و پاهای عروسک را بین آن قرار بدهید و آن را مانند مخروط شکل بدهید. و لبه های آن را چسب بزنید. و بعد روی آن را پنبه بچسبانید و سپس با یک لایه پارچه ی تنظیف بپوشانید و روی آن نخ بپیچانید تا محکم شود و پنبه ها جدا نشوند.

 

حتی می توانید از سبدهایی که خراب شدند و شکل گرد دارند برای این کار استفاده کنید. وسط آن را سوراخ کنید و پاهای عروسک را داخل آن قرار بدهید. و بعد روی آن را با پنبه بپوشانید.

 

اگر می خواهید از سبزه ی دو رنگ استفاده کنید جاهایی را که دوست دارید به رنگ قرمز باشد از بذر خرفه و خاکشیر استفاده کنید و جاهایی که دوست دارید سبز باشد از بذر شاهی استفاده کنید. بستگی به سلیقه ی خودتان سبزه تان را تزیین کنید.

 

دقت کنید بذرهای شاهی نباید بیشتر از یک لایه باشند. زیرا می گندند و خراب می شوند. برای اینکه یک لایه بذر روی پارچه بچسبانید و روی هم جمع نشوند. دست خود را خیس کنید و روی سبزه ها بکشید تا یک لایه بذر بیشتر به پارچه نچسبد.

 

در پایان روی یک پلاستیک بزرگ چند سوراخ بزنید و آن را روی عروسک بکشید فقط دقت کنید پلاستیک به عروسک و بذرها نچسبد. زیرا بذرها جدا می شوند و سبزه ی قشنگی نخواهید داشت.

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه سبزه عدس

 

3 بار در روز (صبح، ظهر و شب) سبزه را با اسپری آب پاشی کنید. و روی آن را باز با پلاستیک بپوشانید. پس از اینکه سبزه کاملا سبز شد پلاستیک های روی آن را بردارید و بعد از آن فقط روزی یک الی دو بار به آن آب اسپری کنید. خیلی باید مراقب باشید که سبزه خشک نشود.

 

پس از چند روز سبزه ی شما کاملا سبز می شود و دو رنگ بودن آن مشخص می شود.

 

شما می توانید از هر قالب کیکی که طرح های زیبا مانند پروانه، گل و ... دارند نیز استفاده کنید.

 

می توانید از یونلیت نیز برای ساخت قالب استفاده کنید.

 

از گلدان ها و ظروف سفالی می توانید برای تهیه ی این سبزه استفاده کنید.

 

سبزه خرفه چند روزه سبز میشود ؟

سبزه خرفه، سبزه شاهی، منداب، خاکشیر حدودا 5-6 روزه سبز می شوند.

 

سبزه خرفه,سبزه خرفه برای عید,نحوه کاشت سبزه خرفه

نحوه کاشت سبزه خرفه قرمز دو رنگ

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------