راههایی برای جلوگیری از سُر خوردن روی برف یخ زدهبرای جلوگیری از مشکل شایع روز‌های برفی که همان لغزندگی سطح زمین و سُرخوردن است، توصیه هایی راه گشا می تواند برایتان مفید باشد.

در روز‌های برفی به ویژه پس از پایان بارش برف، یکی از مشکل های رایج سُر خوردن در هنگام راه رفتن برروی سطوح است.

 

سُر خوردن می تواند سبب از دست دادن تعادل، زمین خوردن، بروز صدمه، جراحت، تصادف با اتومبیل، سایر وسایل نقلیه و حتی شکستگی اعضای بدن شود.

 

افراد خردسال، سالمندان، زنان باردار، افرادی که به تازگی جراحی داشته اند، مبتلایان به بیماری‌های ضعف سیستم ایمنی، افراد مبتلا به سرما خوردگی که تب و سرگیجه دارند، افرادی که ضربان ساز در قلب خود دارند، بیمارانی که به تازگی جراحی آب مروارید چشمی انجام داده اند و به طور کلی افرادی که در برابر ضربه آسیب پذیر هستند، بهتر است در این روز‌ها از خانه خارج نشوند.

 

اگر مجبور به ترک خانه و پیاده روی هستید، توجه به نکات زیر می‌تواند تا حد زیادی از سُر خوردن شما و بروز خطر‌های احتمالی جلوگیری کند.

 

کفش پاشنه بلند یا بدون عاج نپوشید

در این روز‌ها توجه به نوع کفش اهمیت فراوان دارد، کفش‌ پاشنه بلند گزینه مناسبی برای راه رفتن در هوای سرد نیست، کفش‌های بدون عاج و پاشنه یک سره نیز سطح کمی برای درگیر شدن با زمین و محکم شدن بر روی آن دارند و احتمال سُر خوردن با  آن‌ها زیاد است.

 

بهترین کفش در این زمان کفش های کتانی یا چکمه‌های دارای عاج است که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و نیز توانایی شکستن یخ و ثابت کردن جای پا را دارند.

 

اگر می خواهید به مدت طولانی پیاده روی کنید، حتماً از کفش هایی که در برابر آب عایق هستند، استفاده کنید، زیرا خیس و مرطوب شدن پا‌ها می تواند سبب سرمازدگی، رشد قارچ و ویروس درپا، سرما خوردگی و مشکل های ناشی از آن شود.

 

روش های جلوگیری از سر خوردن روی برف,کفش های مناسب برای راه رفتن روی برف

بهترین کفش در روی برف کفش های کتانی یا چکمه های دارای عاج است

 

کارشناسان به افراد توصیه می کنند از کفش هایی تا بالای مچ پا استفاده کنند تا خطر پیچ خوردگی قوزک پا کمتر شود و نیز قابلیت انعطاف پذیری حرکت پا‌ها در برف افزایش یابد.‌

 

جلوگیری از سر خوردن روی برف,راهنمای راه رفتن روی برف

برای راه رفتن روی برف از کفش هایی تا بالای مچ پا استفاده کنید

 

می توانید از وسایلی، چون تخته های دارای سوزن که مخصوص کوهنوردی است و به کف کفش متصل می‌شود برای افزایش ایمنی و جلوگیری از سُر خوردن استفاده کنید؛ این تخته‌ها به کفش متصل و به راحتی نیز از کفش جدا می شوند.

 

جلوگیری از لغزندگی روی برف, نکات ایمنی در روز برفی

از تخته های دارای سوزن که به کف کفش متصل می شود برای جلوگیری از سُر خوردن استفاده کنید

 

پس از مدتی راه رفتن در یخ و برف، بین عاج و شیار‌های کفش شما را یخ و سنگ ریزه می پوشاند و به این ترتیب توانایی شما در حرکت به آسانی برروی برف را با مشکل مواجه می‌کند. پس از مدتی راه رفتن بایستید و بین شیار‌های کفش خود را بررسی و تکه‌های یخ و سنگ ریزه‌ها را از آن جدا کنید.

 

نکته های ایمنی در یک روز برفی,آشنایی با نکات ایمنی در روز برفی

پس از مدتی راه رفتن بین شیار‌های کفش را بررسی و تکه های یخ و سنگ ریزه‌ها را جدا کنید

 

از سریع راه رفتن در روز‌های برفی خودداری کنید، زیرا احتمال سُر و زمین خوردن شما را افزایش می دهد، با آرامش گام بردارید و به مسیر خود نگاه کنید تا کمتر سُر بخورید.

 

کفش های مناسب برای راه رفتن روی برف, اصول راه رفتن در یک روز برفی

از سریع راه رفتن در روز‌های برفی خودداری کنید

 

در این زمان عکاسی از منظر‌ه ای برفی، تماشای دیگران، گوش دادن به موسیقی و یا صحبت با تلفن همراه می‌تواند سبب کاهش تمرکز شما و بالارفتن احتمال سُر خوردن شود.

وزن خود را بر روی پایی که قدم اولیه را با آن بر می دارید بیندازنید و مانند پنگوئن ها راه بروید، با انجام این شیوه با میزان بالایی تعادل خود را حفظ می کنید.

 

راهنمای راه رفتن روی برف,روش های جلوگیری از سر خوردن روی برف

وزن خود را بر روی پایی که قدم اولیه را با آن بر می دارید بیندازنید

 

از روی سطوحی راه بروید که بر روی آن ها شن و ماسه پاشیده شده است تا مسیر پربرف، البته این در این وضعیت تنها می توانید اندکی سریع تر گام بردارید و به معنای بی احتیاطی در راه رفتن نیست و هنوز هم احتمال سُرخوردن وجود دارد.

 

رعایت نکته در یک روز برفی, جلوگیری از لغزندگی روی برف

از روی سطوحی راه بروید که بر روی آن ها شن و ماسه پاشیده شده است

 

از حرکت در کنار پیاده روهایی که برف فشرده روی آن ها وجود دارد خودداری کنید، زیرا این برف به دلیل حرکت افراد فشرده شده و به شدت لغزنده است.

 

نکات ایمنی در روز برفی,نکته های ایمنی در یک روز برفی

از حرکت در کنار پیاده روهایی که برف فشرده روی آن ها وجود دارد خودداری کنید

 

زمانی که هوا زیر صفر است، برف آب شده و باران نیز یخ می‌زنند و امکان دارد این یخ زدگی در یک گودال ایجاد شده و حالتی شفاف داشته باشد و گمان کنید که سطح صاف است و با قدم گذاشتن برروی آن دچار سُر خوردگی شوید به همین دلیل مسیر مقابل و اطراف خود را زمان راه رفتن در هوای سرد و برفی به دقت بررسی کنید.

 

نکته های ایمنی در یک روز برفی,راهنمای راه رفتن روی برف

قدم گذاشتن برروی یخ زدگی در یک گودال ایجاد شده دچار سُر خوردگی شوید

 

یکی از کار‌های مفید برای جلوگیری از سُر خوردن، برف روبی است و برای این کار حتماً نباید منتظر نهادهای کمکی مربوطه باشید، بلکه می توانید با رعایت احتیاط خود به پارو کردن برف و برف روبی حیاط منزل، محل کار و حتی فروشگاه خود بپردازید.

 

برای این کار حتماً لباس مناسب بپوشید، از دستکش، کلاه و کفش استاندارد و نیز بیل برف روبی استفاده کنید، برف روبی مانند یک ورزش سبب سوخته شدن کالری های مازاد در بدن شما می‌شود، پس به آن به چشم یک ورزش و فعالیت فیزیکی مطلوب نگاه کنید، برای جلوگیری از خستگی کمر و شانه‌ها و در برخی موارد گرفتگی کمر و گردن، قبل از شروع برف روبی بدن خود را با انجام حرکت‌های کششی گرم کنید.

 

نکته های ایمنی در یک روز برفی,راهنمای راه رفتن روی برف

یکی از کار‌های مفید برای جلوگیری از سُر خوردن، برف روبی است

 

اگر سابقه بیماری به ویژه بیماری های قلبی و فشارخون بالا دارید از انجام برف روبی خودداری کنید. 

برای جلوگیری از لغزندگی سطوح پس از برف روبی روی زمین شن و ماسه یا نمک بریزید، برخی مواد شیمیایی نیز وجود دارند که با کاستن از دمای انجماد آب سبب ذوب شدن برف ها می شوند، اما این مواد برای محیط زیست و حیوان ها بسیار مضر هستند و در استفاده از آنها باید احتیاط کنید، برف روبی را زمانی که هوا روشن است انجام دهید و در بین کار حتماً استراحت و مقداری نوشیدنی گرم مصرف کنید.

 

برف روبی پشت بام ها و سقف خانه باید به وسیله افراد آشنا با کار برف روبی انجام شود و حضور کودکان و افراد در حیاط خانه در آن زمان خطرناک است و امکان سقوط برف و آسیب جدی وجود دارد.

 

آشنایی با نکات ایمنی در روز برفی,جلوگیری از سر خوردن روی برف

برای جلوگیری از لغزندگی سطوح پس از برف روبی روی زمین شن و ماسه یا نمک بریزید

 

منبع: wikihow - yjc.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------