چگونه هزينه قبض گاز را کاهش بدهیم؟ 

قبض گاز,کاهش مصرف گاز

 

چند روزي است كه برف و سرما اكثر استان‌هاي كشور را فرا گرفته است در اين شرايط به طور طبيعي مردم با بالا كشيدن شعله بخاري يا افزايش درجه موتورخانه مركزي، فضاي خانه خود را گرم مي‌كنند اما به موازات همين بالا كشيدن شعله و افزايش مصرف، هزينه گاز آنها نيز افزايش پيدا مي‌كند.

 

براساس طرح جديد شركت ملي گاز و به منظور بهينه‌سازي مصرف قبوض گاز پس از اجرايي شدن قانون هدفمندي يارانه‌ها در سه رنگ‌سبز، زرد و قرمز به دست مشتركان مي‌رسد كه هر رنگ گوياي رقمي و نوع مصرفي است.

 

تعرفه گاز بهاي خانگي جديد در چهار اقليم شامل سرد يك، سرد 2، معتدل و گرمسيري و 12 دامنه مصرفي تعريف شده است كه قيمت هر مترمكعب گاز در هر يك از اقليم‌ها و دامنه‌ها متفاوت است و به صورت تصاعدي بالا مي‌رود. بنابراين مشتركان كه در پله اول و دوم مصرفي قرار دارند در پايان هر دور، قبض سبزرنگ دريافت مي‌كنند كه هزينه بسيار كمي نيز دارد.

 

مشتركاني كه مصرف آنها در پله‌هاي سوم، چهارم و پنجم قرار مي‌گيرد با دريافت قبض زردرنگ هشداري به آنها داده مي‌شود كه اگر مصرف خود را افزايش دهند وارد مرحله بعدي يعني قبض قرمزرنگ خواهند شد و اگر مصرف خود را كاهش دهند به دسته سبزرنگ‌ها مي‌پيوندند.

 

اما مشتركاني كه در پله‌هاي مصرف ششم تا دوازدهم قرار مي‌گيرند در پايان هر دوره با دريافت قبض قرمزرنگ بايد مبلغ زيادي بابت مصرف گاز خود بپردازند. مديرعامل شركت ملي گاز در گفت‌وگو با در اين باره مي‌گويد: نرخ گازبها همانند زمستان گذشته محاسبه خواهد شد.

 

جواد اوجي مي‌افزايد: براين اساس سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پاياني تقسيم‌بندي شده است كه الگوهاي مصرف اين حامل انرژي در هر يك از اين دو دوره زماني متفاوت است.به گفته وي با توجه به افزايش مصرف و سرماي هوا در بخش پنج ماهه سال علاوه بر افزايش الگوي مصرف، قيمت گاز نيز در مقايسه با ماه‌هاي گرم كاهش مي‌يابد.

 

معاون وزير نفت تصريح مي‌كند: مطابق با تعرفه گاز زمستاني مشتركان خانگي، محل سكونت مشتركان از نظر آب و هوايي به چهار اقليم تقسيم‌بندي شده و 12 دامنه مصرف گاز هم در اين بخش مطابق با نوع اقليم تعريف و اعمال شده است.

 

وي ادامه مي‌دهد: با توجه به اين كه براي زمستان سال جاري تعرفه محاسبه گاز بهاي مشتركان خانگي تغييري پيدا نكرده است محاسبه قيمت گاز براي پله اول تا دوازدهم به ازاي هر مترمكعب به ترتيب 30، 50، 70، 90، 110، 160، 190، 220، 250، 280، 320 و 350 تومان محاسبه خواهد شد. براين اساس درقبوض سبز بهاي هرمترمكعب گاز حداكثر 50تومان است كه اين رقم در قبوض زرد به 110تومان و در قبوض قرمز به 350تومان مي‌رسد.

 

مديرعامل شركت ملي گاز با اشاره به سردشدن بي‌سابقه هوا در آبان ماه سال‌جاري مي‌گويد: در 17 روز آبان ماه 450 ميليون مترمكعب گاز در كشور مصرف شد كه رقم بالايي محسوب مي‌شود. وي تأكيد مي‌كند: هرچند صنعت گاز كشور براي تأمين نياز بخش‌هاي مختلف از آمادگي كامل برخوردار است ولي مردم و مشتركان نيز بايد با رعايت اصلاح الگوي مصرف اين صنعت را ياري كنند.

 

 

چگونه قبض گاز خود را نصف كنيم


براساس آمارهاي رسمي ارائه‌شده بخش خانگي (ساختمان) حدود 40 درصد از انرژي كشور را مصرف مي‌كند كه در اين زمينه بيشترين سهم به گاز طبيعي مربوط مي‌شود. آمارها نشان مي‌دهد كه حداقل 30 درصد از انرژي نهايي در ساختمان‌ها به شيوه‌هاي مختلف هدر مي‌رود كه اگر بتوانيم هدرروي انرژي را كنترل كنيم مصرف انرژي خود را به ميزان قابل توجهي كاهش داده‌ايم.

 

مهمترين دستورالعملي كه براي صرفه‌جويي انرژي در ساختمان‌ها ارائه شده است مبحث 19 مقررات ملي ساختمان است. مديرعامل شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت در گفت‌وگو با مي‌گويد: با راهكارهايي ساده مي‌توان مصرف انرژي در ساختمان‌ها را دوسوم (66درصد) كاهش داد.

 

يكي از قسمت‌هاي ساختمان كه بخش عمده‌اي از انرژي را هدر مي‌دهد پنجره‌هاي آهني و شيشه‌هاي تك‌جداره است كه حدود 40 درصد از مصرف انرژي گرمايشي ساختمان را هدر مي‌دهد. بنابر اين در صورتي كه در ساختمان‌ها از پنجره‌هاي دوجداره استاندارد استفاده كنيم 40 درصد از مصرف انرژي گرمايشي خود را كاهش مي‌دهيم. براساس برآوردهاي صورت‌گرفته صرفه‌جويي حاصل از نصب پنجره‌هاي دوجداره در كل كشور سالانه بالغ بر 710 هزار بشكه معادل نفت خام است.

 

مطالعات انجام‌شده نشان مي‌دهد بخشي از تلفات انرژي در ساختمان از طريق پوسته خارجي انجام مي‌شود. استفاده از عايق‌هاي حرارتي براي كف، سقف، ديوارهاي جانبي و تأسيسات حداقل 30 درصد از مصرف انرژي گرمايشي ساختمان‌ها را كاهش مي‌دهد. صرفه‌جويي حاصل از كاربرد عايق‌هاي حرارتي سالانه هزار و 550هزار بشكه معادل نفت‌‌خام خواهد بود. همان‌طور كه ملاحظه مي‌شود با بهره‌گيري از اين دو روش مي‌توان از هدرروي 70 درصد انرژي گرمايشي ساختمان جلوگيري كرد.

 

مديرعامل شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت تصريح مي‌كند: بخش ديگري كه در هدرروي و اتلاف انرژي ساختمان‌ها سهم عمده‌اي دارد، موتورخانه يا سيستم‌هاي حرارت مركزي است كه مي‌توان علاوه بر عايق‌كاري آن با استفاده از سيستم كنترل هوشمند موتورخانه و شير ترموستاتيك رادياتورها از اتلاف انرژي جلوگيري كرد. سيستم‌هاي كنترل هوشمند موتورخانه قابليت برنامه‌ريزي داشته و روي موتورخانه نصب مي‌شود. به صورت خودكار دماي سيستم را كنترل مي‌كند و به محض اين‌كه دماي محيط افزايش يابد، دماي موتورخانه را كاهش مي‌دهد و از اين طريق باعث صرفه‌جويي در مصرف انرژي مي‌شود. استفاده از اين سيستم در كاربري مسكوني حدود 15 درصد و در كاربري اداري حدود 40 درصد كاهش مصرف سوخت را در پي دارد.

 

شيرهاي ترموستاتيك رادياتور نيز روي رادياتورها نصب و به مصرف‌كننده كمك مي‌كند كه به طور موضعي و در فضاهاي مختلف دماهاي مختلفي داشته باشد، استفاده از اين روش سالانه بالغ بر 590 هزار بشكه معادل نفت‌خام در كشور صرفه‌جويي به همراه دارد.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------