ترفندهای حفظ ایمنی در مکان های زلزله خیززلزله به طور معمول در بازه زمانی کوتاهی رخ می‌دهد، اما با رعایت توصیه هایی می توانید از قبل خود را برای رویارویی با این بلای طبیعی آماده کنید.

 

کارشناسان به افراد درکشور‌های مختلف دنیا که زلزله خیز هستند توصیه می‌کنند برای حفظ ایمنی نکاتی را در خانه، محل کار و مکان‌های عمومی رعایت کنند تا درصورت بروز این پدیده طبیعی کمتر دچار صدمه و آسیب جسمی، روحی و نیز اقتصادی شوند.

 

رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله بسیار مهم و لازم است تمامی افراد آن ها را یاد بگیرند؛ با وجود مشخص بودن نوار زلزله کره زمین، اما اگر در زمان مسافرت یا ماموریت کاری در کشوری زلزله خیز دچار سانحه شدید باید اقدام های ایمنی را یاد بگیرید و از آن ها به خوبی استفاده کنید.

 

با وجود پیشرفت های علمی فراوان هنوز هیچ سیستم هشداردهنده صد درصدی وجود ندارد که از روز‌ها قبل خطر زلزله را شناسایی کند و افراد باید در هر زمان آمادگی مواجه با آن را داشته باشند.

 

حفظ ایمنی هنگام زلزله,راهنمایی هنگام زلزله

رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله بسیار مهم و لازم است تمامی افراد آن ها را یاد بگیرند

 

به ویژه اگر به تازگی در منطقه‌ای در کشور شما زلزله آمده و احتمال خطر زلزله دوباره یا پس لرزه وجود دارد رعایت موارد ایمنی اهمیت فراوانی دارد.

 

موارد ایمنی در خانه

در گام اول نسبت به ایمن سازی خانه خود اقدام کنید، تمامی کمد ها، قفسه ها، آب گرم کن دیواری، بوفه، یخچال و به طور کلی وسایل سنگینی که احتمال دارد در زمان زلزله جابه جا شده و سقوط کنند باید به وسیله حفاظ به زمین و دیوار متصل و محکم شوند.

 

ظرف های سنگین و وسایل شکستنی را در طبقه‌های کف و زیر کابینت و کمد‌ها نگهداری کنید، زیرا سقوط وسایل سنگین و شکستنی درزمان زلزله می‌تواند سبب جراحت و حتی مرگ شود.

 

پس از بروز زلزله,نکاتی برای مکان های زلزله خیز

درگام اول نسبت به ایمن سازی خانه خود اقدام کنید

 

آینه ها، شیشه و پنجره ها از جمله خطرناکترین وسایل درخانه هستند به همین دلیل لازم است از قراردادن تخت خواب زیر پنجره و نزدیک آینه خودداری کنید؛ آینه هایی که قابلیت جابه جایی را دارند تا زمان برطرف شدن خطر زلزله برروی زمین قراردهید و روی آن را با پارچه یا نایلون بپوشانید تا درصورت شکستن باعث جراحت نشوند.

 

در زمان امکان وقوع زلزله در منطقه تا رفع خطر، سایر وسایل قیمتی از جمله تلویزیون و رایانه را برروی زمین قراردهید، لوستر‌های سنگین را باز کنید و داخل پارچه روی زمین قرار دهید، فضایی برای رفت و آمد سریع افراد در هنگام خطر درخانه و محل کار در نظر بگیرید.

 

نوار زلزله کره زمین,پدیده طبیعی

لوستر‌های سنگین را باز کنید و داخل پارچه روی زمین قرار دهید

 

لباس هایی برای سریع پوشیدن و خارج شدن از منزل در زمان بروز زلزله قرار بدهید، جعبه کمک های اولیه با دارو‌های تاریخ به روز (به ویژه دارو‌های بیماری‌های زمینه ای، چون آسم، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی)، گاز استریل، پنس، محلول ضدعفونی کننده زخم، مواد غذایی شامل کنسرو، چای کیسه ای، چراغ قوه، پتوی نجات، قمقمه آب، لیوان کاغذی، شکلات و بیسکوئیت داشته باشید تا بتوانید در زمان بروز خطر از آن استفاده کنید.

 

رعایت نکات ایمنی,رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله

جعبه کمک های اولیه را در این مواقع در دسترس قرار بدهید

 

یکی از آسیب هایی که بروز بلا‌های طبیعی ایجاد می کند آسیب دیدن افراد، خراب شدن تاسیسات، ماشین، لوازم زندگی و تجهیزات محل کار است به همین دلیل داشتن بیمه عمر و سلامت، مسئولیت، حوادث، آتش سوزی و سایر بیمه های مورد نیاز می‌تواند سبب آرامش خاطر افراد شود.

 

بیمه نامه های خود را در سر رسید تمدید کنید و لوازم قیمتی خود را به صندوق امانت بانک بسپارید تا ایمن باشند.

 

در زمینه ایمنی منزل و شناخت مکان‌های خطرزای آن از مشاوره با کارشناس بهره بگیرید و نسبت به مقاوم سازی بنا و برطرف کردن نقاط خطرزا حتماً کوشش کنید.

 

یک تلفن همراه، حتی اگر نسخه های قدیمی باشد که باتری آن شارژ کامل باشد در جعبه کمک های اولیه خود قرار دهید تا بتوانید در صورت دسترسی نداشتن به تلفن همراه خود از آن برای برقراری تماس با مراکز امدادی و اقوام استفاده کنید.

 

درزمان بروز زلزله از قرارگرفتن در بالای پله و نزدیک بودن به شیشه و آینه خودداری کنید، گاز وسایل برقی و گرمایشی را بلافاصله قطع کنید و از کنار اجاق یا بخاری گازی فاصله بگیرید.

 

در زمان بروز زلزله و پس از آن تا زمانی که خطر برطرف شود از آسانسور استفاده نکنید.

 

در خارج از منزل از قرارگرفتن در نزدیک درختان، ساختمان ها، خطوط پرفشار برق، زیر پل و زیرگذر‌ها خودداری کنید.

 

راهنمایی هنگام زلزله,ترفندهای ایمنی زلزله,بروز زلزله

از قرارگرفتن در نزدیک درختان، ساختمان ها، خطوط پرفشار برق، زیر پل و زیرگذر‌ها خودداری کنید

 

در زمان بروز زلزله و پس از آن خونسردی خود را حفظ کنید، افرادی که دراین زمان خونسرد هستند راهکار‌های بهتری برای حفظ سلامت خود و اطرافیان به ذهنشان می رسد و کمتر آسیب می بینند.

 

درصورت آسیب دیدن ساختمان و محل کار، با توجه به شدت زلزله آسیب ها را بررسی کنید و محل را ترک کنید، برای جلوگیری از بروز جراحت حتماً کفش به پا داشته باشید.

 

پس از بروز زلزله احتمال بروز حادثه های دیگری نیز وجود دارد و فرد باید موارد احتیاطی را رعایت کند که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد.

 

سونامی در مناطق ساحلی، رانش زمین یا موتاسیون در منطقه های کوهستانی، آتش سوزی به دلیل شکستگی لوله گاز یا اتصالی جریان برق، سیل به دلیل شکستگی دیواره سد یا طغیان رودخانه ها.

 

نکاتی برای مکان های زلزله خیز,حفظ ایمنی هنگام زلزله

پس از بروز زلزله احتمال بروز حادثه های دیگری وجود دارد و فرد باید موارد احتیاطی را رعایت کند

 

پس از بروز زلزله با تیم های امداد رسانی همکاری لازم را انجام دهید، سابقه بیماری های زمینه‌ای خود و اعضای خانواده را به پزشکان بگویید و تنها از منابع سالم آب مصرف کنید تا سلامت شما حفظ شود.

 

با رعایت این راهکار‌ها آسیب های جسمی، روحی و اقتصادی در زمان بروز زلزله و سایر بلا‌های طبیعی به حداقل می‌رسد.

 

منبع: lovetoknow - yjc.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------