توصیه های رانندگی در سفردر هنگام مسافرت با وسایل شخصی، هیچ چیزی مهمتر از تمرکز شما در رانندگی نیست. جان خودتان و همراهانتان در دستان شماست. پس بهتر است برای اینکه راننده خوبی باشید توصیه های این صفحه را جدی بگیرید.

 

در سرعت های بالا همیشه دو دستی فرمان را نگه دارید

 

اگر می خواهید راننده حرفه ای باشید

باید مواردی را بدانید تا در حین رانندگی در جاده مشکلی برایتان پیش نیاید.

 

در سرعت های بالا همیشه دو دستی فرمان را نگه دارید که اگر به هر دلیل فرمان به سمتی کشیده شد، بتوانید کنترلش کنید.

 

زمان رانندگی در اوایل باران که جاده خیس نشده و نمدار است، ‌حواستان را جمع کنید و ترمز محکم نگیرید. داشتن ترمز ABS اینجا حسابی به کار می‌آید.

 

بطری آب، آچار، قفل فرمان یا هر چیز دیگری را طوری در خودرو جاسازی کنید که زیر پای راننده نیفتند. کلا از هر اقدامی که باعث حواس پرتی راننده می‌شود، جلوگیری کنید.

 

اگر می‌خواهید لاین حرکت را عوض کنید، باید قبل از اینکه به محل مورد نظر برسید فرمان را صاف کنید تا با سر خوردن جانبی‌ای که ایجاد می‌شود در مسیری که می‌خواهید قرار بگیرید و خودرو از مسیرش منحرف نشود.

 

یکی از بزرگترین اشتباهات، کلاچ گرفتن قبل از ترمز کردن در دنده‌های بالا‌تر از یک است. این کار باعث شتاب گرفتن خودرو می‌شود و خودرو دیر‌تر متوقف می‌شود.

 

برای چرخاندن فرمان چه در جاده‌های کوهستانی چه در اتوبان ها اگر به طور مثال می خواهید به سمت راست برانید، نیرو را با دست راست به فرمان وارد نکنید بلکه با دست چپ نیرو را وارد کنید.

 

به دلیل اینکه ممکن است در فشار با دست راست کنترل نیرو از دست تان خارج شود. اما اگر از دست چپ استفاده کنید، چون فرمان را هل می‌دهید، کنترل بیشتری خواهید داشت و برای عکس العمل آمادگی بیشتری دارید.

 

هیچ وقت زمانی که مانعی مثل عابر یا خودرو سر راه شما سبز می شود به خودرو فرمان ندهید، در این مواقع ترمز گرفتن بهترین گزینه است.

 

در سرعت بالا‌تر از ۶۰ کیلومتر، اگر ترمز خیلی شدید بزنید امکان قفل شدن چرخ ها وجود دارد. ترمز را چند بار بگیرید و‌‌ رها کنید. ضمن اینکه برای متوقف کردن یا کم کردن ناگهانی سرعت، می توانید از دنده معکوس هم استفاده کنید.

 

در پیچ وقتی سریع ترمز کنید به این دلیل کنترل را از دست می دهید که چرخ های بیرونی با سرعت بیشتری می چرخند ولی ترمز نیروی مساوی بین چرخ های دو طرف اعمال می کند و به اصطلاح عقب خودرو در می رود. به همین دلیل اصلا کلاچ نگیرید و ترمز را هم تا ته نگیرید. در عوض خیلی زود پدال گاز را ول کنید. وقتی ترمز می‌گیرید فرمان نباید در حالت پیچ باشد. سریع ترمز کنید و ول کنید و بعد فرمان را در مسیر پیچ بچرخانید.

 

اگر می خواهید پشت فرمان بمیرید...

لباس عوض کردن. اگر گرمتان شده صبر کنید تا به یک جایی که بشود نگه داشت برسید، بعد ماشین را نگه دارید و لباس عوض کنید. پشت فرمان جای لباس عوض کردن نیست دارید رانندگی می کنید اتاق پرو که نیامده اید.

 

عوض کردن بچه. اگر قبل از راه افتادن بچه خود را عوض کنید دیگر نگران عوض کردن پوشک بچه نیستید. اگر هم ناگهانی اتفاقی افتاد نگه دارید. بچه با ٢یا ٣ دقیقه دیر عوض کردن نمی میرد.

 

ضرب گرفتن روی فرمان و خواندن. اگر خیلی خواننده اید یا در حس خواندن هستید وقتی سوار ماشین می شوید ضرب نگیرید و زیر آواز نزنید.

 

دوخت و دوز. اگر لباسی دارید که نیاز به دوختن دارد باور کنید جاهای خیلی بهتری از ماشين و يا پشت فرمان برای دوخت و دوز وجود دارد. دوختن نیاز به دودست دارد؛ فرمان هم همین طور.

 

رفتن در خیال و رویا. اگر احساس می کنید که آمادگی رفتن در خلسه را دارید فکر رانندگی را از سرتان بیرون کنید. این عمل را در خیلی از راننده ها دیديم. طرف دارد رانندگی می کند ناگهان توی فکر می رود، به یکجا خیره می شود و اصلاً انگار نه انگار که دارد رانندگی می‌کند. یکهو دیدی چراغ قرمز را رد کردی و یک کامیون از رویت رد شد.

 

غذا خوردن. اگر گرسنه شده اید رانندگی را بی خیال شوید. یکبار یک آقایی در حالی که در دستش یک کاسه سوپ بود رانندگی می‌کرد آن هم با آرنج‌هایش. پشت فرمون جای خوردن نیست.

 

خواندن. اگر معتاد کتاب خواندن هستید ایرادی ندارد کتاب خواندن عادت بسیار پسندیده ای است ولی نه پشت فرمان ماشین. شنیدید می گویند حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت؟

 

صحبت کردن با تلفن همراه. اگر تلفن همراهتان زنگ می خورد این را بدانید که صحبت کردن با تلفن همراه چه شادی‌آور باشد چه ناراحت کننده چه هیچ کدام، روی تمرکز شما تاثیر می گذارد، خیلی زیاد هم تاثیر می گذارد.

 

پیامک زدن. اگر پیامک زدن برایتان خیلی مهم است، رانندگی را بی خیال شوید و اگر می‌خواهید رانندگی کنید پیامک زدن را بی خیال شوید.

 

اگر‌ اتفاقی شما‌ را عصبانی کرده ...

اگر در حین رانندگی مشکلی پیش آمد و حسابی عصبانی شدید، باید دنبال راهی برای کنترل آن باشید. موارد زير شما را در اين زمينه راهنمايی می كند.

 

اگر با سرعت رانندگی کرده اید و پلیس جریمه تان کرده و دیدن برگه جریمه حسابی توی مختان می رود، بدون نگاه کردن به مبلغ آن، از همسرتان بخواهید هر چه زودتر از شما دورش کند و حرفش را هم نزنید. حواستان هم باشد که تا پلیس دیگری جلوی چشم تان ظاهر شد، یاد جریمه قبلی نیفتید. او دوست شماست!

 

دستگاه موسیقی ماشین تان را روشن کنید و آهنگ مورد علاقه تان را بگذارید. شاید نیاز باشد با صدای بلند هم زیر آواز بزنید. اما این طوری نباشد که از رانندگی غافل شوید.

 

اگر دیدید گوشتان به این حرف ها بدهکار نیست و هیچ جوره نمی توانید از موضع خشم کوتاه بیایید. کنار جاده پارک کنید و یک ساعت دراز بکشید. خوراکی‌هایی که نیمی از بارتان شده‌اند، برای همین مواقع است. گاز زدن یک سیب شاید یک راه تخلیه باشد. یاد سهراب سپهری بیفتید و با خودتان بگویید: زندگی سیبی است، گاز باید زد با پوست.

 

فکر کردن به موضوعی که شما را عصبانی کرده و دامن زدن به آن حالتان را بهتر که نمی کند، بد‌تر هم می کند. پس سعی کنید به آن فکر نکنید و به جایش، فکر راه حل باشید.

 

همه همسفران شما برای تفریح و آرامش به این سفر آمده اند. پس عصبانیت را سر آنها خالی نکنید و به جای این کار سعی کنید از صحبت کردن با آنها آرامش بگیرید. مطمئن هم باشید که با گاز دادن بی حساب به ماشین و سبقت گرفتن، هیچ مشکلی حل نمی شود.

 

تجربه ثابت کرده ایستادن جلوی آینه از خشم آدم کم می کند. پس در آینه به خودتان خوب نگاه کنید. شاید از دیدن چهره عصبی و به‌هم ریخته‌ای که دارید خنده‌تان هم گرفت. البته این آینه نباید آینه ماشین در حال حرکت باشد!

 

به خودتان مسلط باشید. نگذارید این عصبانیتی که دارید باعث عصبی شدن دیگران هم شود. پس اگر در حال رانندگی هستید با بوق زدن‌های بی‌مورد روی اعصاب دیگران نروید.

 

فکر اینکه با تلافی کردن می توانید دلتان را خنک کنید را به کل از سرتان بیرون کنید. فایده که ندارد هیچ، درد سر هم درست می‌کند.

 

اینطور لحظه ها ذکر گفتن خیلی به کارتان می آید. ذکر گفتن و احساس نزدیکی به خدا، به فرو کش کردن عصبانیت کمک می کنید.

 

اگر حادثه‌ای روی داد

 

قبل از مداخله، خودرو خودتان را در محل مطمئنی متوقف و فلاشرها را روشن كنيد

 

تقاضای كمک كنيد

معمولا هنگام مشاهده تصادفات رانندگی سريعا با پليس تماس می گيرند ولی بهتر است ابتدا با هلال احمر یا اورژانس تماس بگیرید. این نهادهای امدادی وظيفه دارند بعد از دريافت گزارش تصادف و ارسال آمبولانس پليس را مطلع كنند. هنگام تماس همه موارد از قبيل آدرس دقيق، نوع حادثه، تعداد مصدومان، جنسيت و سن افراد و وضعيت عمومي را اطلاع دهيد.

 

باعث بروز تصادف ديگری نشويد

قبل از مداخله، خودرو خودتان را در محل مطمئنی متوقف و فلاشرها را روشن كنيد.

 

دقت كنيد كه لباسی بر تن داشته باشید كه رانندگان را متوجه شما كند. اگر لباس شما رنگ مناسبی ندارد لباس سفيد زير را در آورده روي لباس بالايی بپوشيد.

 

علامت خطر را روی جاده بگذاريد و از كسی بخواهيد رانندگان را از وقوع حادثه مطلع كند.

 

مصدوم را تكان ندهيد

در اكثر تصادف ها افراد دچار مصدوميت گردن و مهره ها مي شوند. در اين موارد بايد بسيار با دقت عمل كرد. اگر دوره كمك‌هاي اوليه را نگذرانده ايد، عاقلانه ترين كار اين است كه مصدوم را تا رسيدن آمبولانس تكان ندهيد. این کار احتمال زنده ماندن مصدوم را ٨٠ درصد افزايش مي دهد.

 

با او صحبت كنيد

با مصدوم صحبت كنيد. حرف هايی مانند «اسمت چيه؟ چی شد؟» این کار علاوه بر اينكه مانع بی هوشی می شود، ايجاد روحيه هم می كند. ضمن اینکه تا رسيدن آمبولانس می توانيد از بعضي اطلاعات مهم آگاه شويد. البته برای جلوگیری از فلج شدن بايد به گردن مصدوم آتل بسته باشيد و با نگه داشتن پيشانی مانع حركت گردنش شويد. اگر به سوال های شما جواب های منطقی می دهد ولی حروف را كش می دهد، نشانه خونريزی مغزی دارد.

 

نشانه های حیاتی را چک کنید

اگر به سوالات جواب نمي دهد و بي هوش است وضعيت بدنی اش را بررسی كنيد. آيا نفس می كشد؟ قفسه سينه بالا و پايين حركت می كند؟ البته كارهايی كه شما هنگام مواجهه با تصادف انجام می دهيد با قوانين مشخصی محدود شده اند.

 

براي مشاهده حركت مردمك چشم اگر چراغ قوه داريد به چشمان او نور بيندازيد و اگر نداريد، پلك هاي او را چند لحظه بسته و دوباره باز كنيد. اگر مردمك چشم با نور كوچك مي شود، نشانه سالم بودن مغز است. بارزترين علامت عدم تپش قلب هم كبود شدن بدن و لب هاست.

 

بهترين جا برای كنترل نبض، گردن است. اگر محل نبض را در گردن نمي دانيد، اول نبض گردن خودتان را بگيريد.

 

با فشار دادن قسمت نرم گوش يا فشار دادن ناخن های انگشت يا فشار دادن نوك سينه در مردان واكنش مصدوم به درد را كنترل كنيد. ناخن دست مصدوم را با ٢ انگشت فشار بدهيد. اين كار باعث سفيد شدن ناخن مي شود و وقتی شما انگشت خود را برداشتيد بايد دوباره رنگ ناخن ها سرخ شود كه نشانه جريان خون و تپش قلب است. روش ديگر، گوش كردن به تنفس مصدوم است.

 

منبع : shahrvand-newspaper.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------