کنسرو برگ مو و انواع روش های نگهداری برگ مونگهداری برگ مو در فریزر, راههای نگهداری از برگ مو

کنسرو برگ مو بهترین روش نگهداری برگ مو است

 

روش های نگهداری برگ مو :

خشک کردن برگ مو :

در این روش برگ های تازه و بزرگ مو را شسته و دسته بندی کرده و به وسیله یک سوزن نخ را از برگ ها رد کرده و از طرف دیگر در می آوریم و دو طرف نخ را به هم گره می زنیم و از یک جای مناسب زیر نور آفتاب آویزان می کنیم باید مواظب باشیم که گرد و خاک روی برگ ها ننشیند و چند روزی صبر می کنیم تا برگ ها خشک شوند بعد برگ ها را در یک جای مناسب نگهداری می کنیم که نه رطوبت داشته باشد و نه برگ ها خرد شوند چون در حالت خشک، شکننده هستند و زمان مصرف، چند ساعت قبل از تهیه دلمه، برگ ها را در یک ظرف بزرگ آب ولرم خیس می کنم. این روش خیلی قدیمی است.

 

نگهداری برگ ها در آب نمک:

در این روش آب را جوش آورده و نمک را در آن می ریزیم و چند جوش که زد شعله را خاموش کرده و بگذارید تا آب نمک خنک شود بعد برگ های شسته شده و دسته بندی شده را در ظرف مخصوص ریخته و روی آن ها آب نمک بریزید تا زمانی که روی برگ ها را بگیرد. هنگام مصرف چند ساعت قبل برگ ها را در آب را معمولی بیاندازید تا شوری آن گرفته شود اخیرا هم برگ ها را به صورت رولتی می پیچند و در یک بطری نوشابه (1.5 لیتری) می اندازند و روی آن آب نمک می ریزند به خاطر اینکه هر چه درب ظرف تنگتر باشد نفوذ هوا کمتر است و جلوی فاسد شدن برگ ها را می گیرد و هنگام مصرف بطری را با چاقو ببرید و برگ ها را از داخل آن در آورید.

 

نگهداری برگ مو در بطری نوشابه :

نگهداری برگ مو در فریزر بدون تغییر رنگ با بطری نوشابه

برگ مو را کاملا بشویید و درون سبدی بریزید تا آب آن کاملا خارج شود. یک بطری نوشابه خانواده خالی را بشویید و خشک کنید.

 

چند برگ مو را روی هم گذاشته و باریک لول کنید و خیلی آرام درون بطری بیاندازید. این کار را ادامه دهید تا بطری پر شود و سپس درب بطری را ببندید و در فریزر بگذارید.

 

در زمان نیاز به برگ ها پلاستیک را با چاقو ببرید تا درب آن گشاد شود تا راحت بتوانید به برگ ها دسترسی داشته باشید.

 

اینگونه می توانید بدون تغییر رنگ برگ مو را تا یک سال نگهداری کنید و هر زمان از سال که دلتان خواست دلمه درست کنید.

مزیت این روش استفاده نکردن از نمک است این روش اخیرا استفاده می شود.

 

نگهداری برگ مو در فریزر :

* فریز کردن برگ مو نیم پخت شده با سرکه و نمک

از طریق این روش شما می توانید برگ ها را برای مدت ۶ ماه داخل فریز نگهداری کنید و هر زمان که خواستید بلافاصله از آن‌ها برای تهیه دلمه استفاده کرده و از خواص برگ مو برای سلامتی بهره مند شوید.

 

برگ مو‌ها را شسته و اجازه دهید آب آن ها گرفته شود.

سه قاشق سوپخوری نمک را با یک چهارم فنجان سرکه سفید داخل قابلمه ای ریخته و به آن یک تا یک و نیم لیتر آب اضافه کنید و اجازه دهید روی حرارت ملایم به جوش آید.

زمانی که آب در حال جوش است برگ های مو را یکی یکی به آب اضافه کنید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اجازه دهید داخل آب بماند.

 

بعد از این زمان برگ ها را آبکشی کرده و زمان دهید تا سرد شود.

سپس برگ ها را ۱۰ تا ۱۰ روی هم قرار داده و آن ها را لوله کنید و داخل کیسه فریزر قرار داده و درون ظرف های پلاستیکی مخصوص فریز نگهداری کنید تا برگ‌ها بعد از یخ زدن نشکسته و خرد نشوند.

 

توصیه می کنیم در زمان مصرف، چند ساعت زودتر برگ ها را از فریز خارج کرده و فرصت دهید تا به آرامی یخ آن ها باز شده و نرم شوند.

 

* فریز کر دن برگ مو بدون پخت

بعد از اینکه برگ موها را شسته و خشک کردید دسته دسته کرده و داخل کیسه فریزر یا ظرف هم اندازه برگ ها گذاشته و درون فریزر نگهداری کنید بهتر است درون ظرف های مخصوص فریزر گذاشته تا بعد از اینکه یخ زد نشکند و خرد نشوند و هم اینکه قبل از مصرف از فریزر در آورده و دست نمی زنیم تا یخشان باز شود و نرم گردد.

 

کنسرو برگ مو بهترین روش نگهداری برگ مو است و مزیتش این است که در هر دمایی به مدت طولانی نگهداری می شود.

 

روش های کنسرو کردن برگ مو :

مواد لازم برای کنسرو برگ مو :

 برگ تازه و بزرگ مو  به تعداد دلخواه
 نمک کمی
آب به میزان لازم
 شیشه مخصوص کنسرو به تعداد لازم

 

طرز تهیه کنسرو کردن برگ مو:

ابتدا برگ های مو را داخل آب سرد قرار بدهید تا تمیز شوند سپس یک قابلمه را پر از آب و نمک کنید، نمک باید در حدی باشد که طعم برگ های مو را عوض نکند. بگذارید آب و نمک به جوش بیاید سپس برگ های مو را از داخل آب بیرون بیاورید و آن ها را یکی یکی روی هم قرار بدهید مانند صفحه کتاب. بعد از اینکه دسته آن مناسب شد آن را داخل آب جوش قرار بدهید و با کفگیری روی برگ رویی را فشار بدهید تا برگ ها باز نشوند و داخل آب پخش نشوند.

 

بعد از اینکه برگ ها تغییر رنگ داد برگ ها را در بیاورید و داخل سینی قرار بدهید تا کمی خنک شود، سپس خیلی ریز شروع به رول کردن کنید تا آب آن خارج شود، بعد رول ها را داخل شیشه مناسب قرار بدهید (مانند رول کردن فرش) در آخر از آب داخل قابلمه که برگ ها را در آن قرار داده بودید داخل شیشه بریزید. و نصف استکان سرکه روی آن ها بریزید و اجازه بدهید داخل بماند.

 

روشی دیگر برای کنسرو کردن برگ مو:

ابتدا برگ های مو را بشویید و چند دسته کنید سپس برگ ها را مانند رولت بپیچید و داخل شیشه مناسب بگذارید تا زمانی که شیشه پرشود و پیچیدن برگ ها به این خاطر است که بتوانیم برگ های زیادی  در شیشه جا بدهیم بعد آب را بجوشانید و نمک را بریزید و وقتی خنک شد روی برگ ها بریزید تا شیشه ها پر شود و درب شیشه ها را ببندید.

 

سپس یک قابلمه بزرگ را از آب پر کنید و آب را به جوش بیاورید شیشه ها را درون آب قرار بدهید و به مدت 15 دقیقه شیشه های محتوی برگ ها را بجوشانیم سپس  شیشه ها را از داخل قابلمه در آورده و بگذارید تا سرد شوند بعد در جای دلخواه و در هر دمایی به مدت خیلی طولانی نگه دارید.

 

نکاتی مهم برای کنسرو کردن برگ مو :

منظور از شیشه مناسب این است که شیشه نه شکستگی داشته باشد و نه ترکی و همچنین درب شیشه فلزی باشد و درب هم نه زنگ زدگی داشته باشد و نه خراشیدگی کاملا سالم باشد من از شیشه های سس و مربا استفاده کردم.

 

ارتفاع قابلمه باید به گونه ای باشد که هنگام قرار دادن شیشه ها در قابلمه، آب روی درب شیشه ها را بگیرد.

 

نمک استفاده شده در کنسرو خیلی کم است به حدی که وقتی آب را چشیدیم نمک آن احساس شود.

 

دمای شیشه ها باید معمولی باشد اگر خیلی سرد باشد هنگام گذاشتن در آب جوش شیشه ها می ترکند.

 

برگ های استفاده شده بهتر است تازه و بزرگ و از نوع برگ انگور کشمشی باشد و همچنین رنگ برگ سبز روشن باشد.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------