تازه های نگهداری مواد غذایی

روش های نگهداری لیمو ترش,تازه ماندن لیمو ترش,روش نگهداری لیمو ترش در طولانی مدت

روش های نگهداری و تازه ماندن لیمو ترش

روش های نگهداری لیمو ترش روش نگهداری لیمو ترش در طولانی مدت اگر می خواهید لیمو ترش برای مدت طولانی…

نحوه نگهداری مواد غذایی در یخچال 

از قرار دادن بیش از اندازه مواد غذایی در داخل فریزر خودداری کنید

 

نگهداری مواد غذایی مختلف در یخچال و فریزر نکاتی دارد که هر خانم خانه داری برای جلوگیری از کپک زدگی باید بداند. با ما همراه شوید تا این نکات را به شما بگوییم.

 

چند نکته مهم در رعایت بهداشت یخچال و فریزر

نگهداری غذا در یخچال به کند شدن رشد باکتری ها منجر می شود. اما قبل از آن باید از کارکرد صحیح یخچال خود مطمئن باشید. درجه حرارت باید 4 درجه سانتیگراد یا کمتر باشد. درجه حرارت فریزر باید 18 - سانتیگراد باشد. این درجه حرارت رشد بسیاری از باکتری ها را متوقف می کند. به طور مرتب دماسنج را تنظیم کنید و تا حد امکان در یخچال و فریزر را کمتر باز کنید.

 

* غذا را به طور صحیح بپزید و زمانی که به سالم بودن غذا مشکوک می شوید، آن را نخورید.

* با نزدیک شدن به فصل گرم سال، رعایت نکات بهداشتی در خرید و نگهداری مواد غذایی الزامی است.

* هنگام خرید غذاهای منجمد به تاریخ ساخت و انقضای درج شده روی محصولات به ویژه شیر و پنیر و غذای کودک دقت کنید.

 

نحوه صحیح نگهداری غذای پخته

غذاهای فاسد شدنی را سریع در یخچال قرار دهید. باقی مانده غذاها را در یخچال بگذارید و روی اجاق گاز یا میز آشپزخانه برای مصرف دیگر اعضای خانواده رها نکنید و در صورت نیاز به میزان لازم از یخچال بردارید و گرم کنید.

 

نگهداری کنسروها

تمام محصولات کنسروی، کمپوت و سس مایونز را پس از باز کردن در یخچال نگهداری کنید.

 

نگهداری از فرآورده های گوشتی در فریزر

گوشت قرمز، مرغ، ماهی و فراورده های دریایی را در ظروف مخصوص و در طبقات زیرین فریزر نگهداری کنید. از قرار دادن بیش از اندازه مواد غذایی در داخل فریزر خودداری کنید تا هوای خنک به راحتی در گردش باشد.

 

بهداشت مواد غذایی

نگهداری صحیح مواد غذایی در منزل و پیروی از یک الگوی راهنمای مشخص می تواند تا حدود زیادی در حفظ سلامت این محصولات و در نتیجه سلامت افراد خانواده موثر باشد:

 

* ظروف نگهداری غلات دربسته باشد و در جای خشک و خنک نگهداری شود. مناسب ترین مکان برای نگهداری حبوبات فضاهای سرد و تاریک مانند داخل کابینت است. نور و حرارت بالا باعث ایجاد حالت کهنگی و تغییر طعم و خواص تغذیه ای حبوبات می شود.

 

* توصیه می شود نان مصرفی به شکل روزانه تهیه شود. اگر امکان چنین کاری نیست، باید نان به شکل اصولی قبل از قرار دادن در داخل نایلون خنک شود. بعد از خنک کردن نان می توان آن را در داخل نایلون تمیز قرار داد و در فریزر به مدت بیشتری نگهداری کرد.  قرار دادن نان در یخچال، روند بیات شدن آن را تسریع می کند. بنابراین بهتر است داخل یخچال نگهداری نشود.

 

* آرد را در محیط بسیار خنک یا در داخل بسته‌ بندی مناسب به شکلی که رطوبت یخچال را جذب نکند، در یخچال نگهداری کنید.

 

* برای نگهداری میوه‌ها و سبزی‌ها در یخچال اول آن ها را بشوییم و بعد خشک و نگهداری کنیم. میوه ها و سبزی ها پس از شست و شو باید در یخچال نگهداری شود. در صورت کپک زدگی باید میوه و سبزی کپک زده از یخچال خارج شود، زیرا باعث انتشار آلودگی در یخچال می‌شود. ظروف نگهداری این مواد را نیز از یخچال خارج کنید و به دقت بشویید و ضدعفونی کنید.

 

* سبزی و میوه را نباید با نایلون در داخل یخچال قرار داد زیرا تعریق، امکان فساد را بیشتر می‌کند.

 

* تا زمانی که در شیراسترلیزه باز نشده است، در صورت نگهداری در شرایط خشک و خنک و به دور از تابش مستقیم نور آفتاب، تا ماه‌ها قابلیت نگهداری در یخچال را دارد. چنان چه شیر پاستوریزه بیش از 48 ساعت دریخچال باقی بماند و علایم فساد و بریدگی در آن مشاهده نشود، قبل از مصرف آن را حداقل به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

 

* بعد از باز کردن حلب پنیر، یا مواد غذایی و حبوبات کنسرو شده در ظرف فلزی باید آن ها را به ظروف نگهداری مناسب، مانند ظروف شیشه ای منتقل کرد. مواد لبنی را در سردترین قسمت یخچال نگهداری کنید.

 

* پس از باز شدن یخ گوشت، از انجماد مجدد آن باید اکیداً خودداری شود، از این رو مواد پروتئینی را باید به میزان مورد نیاز برای مصرف از فریزر خارج کرد.

 

* روغن ها و چربی ها ترکیبات فاسد شدنی است و وجود رطوبت، مجاورت با اکسیژن هوا، آهن و مس، حرارت و نور باعث فساد روغن می‌شود، تا حد امکان پس از بازکردن در روغن، آن را در یخچال یا جای خنک نگهداری کنید.

 

فساد پذیرترین ها را بشناسید

مواد غذایی از نظر فسادپذیری به سه گروه مواد غذایی با فساد‌پذیری بالا، نیمه فساد‌پذیر و دیر فاسد‌ شونده تقسیم می شود. انواع گوشت، لبنیات و تخم مرغ به دلیل بالا بودن مقدار مواد مغذی، رطوبت بالا و آب فعال درون آن ها در معرض فساد بالاتری قرار دارد.

 

غذای مانده تا کی خوردنی است؟!

نگهداری طولانی‌ مدت این مواد، به ویژه اگر شرایط استاندارد ذکر شده رعایت نشود، مسمومیت های بسیار شدید و طولانی‌ مدتی را برای فرد در پی دارد که معمولا ازطریق میکروب کلوستریدیوم ایجاد می شود.

 

سردترین نقطه یخچال

برای پیدا کردن سردترین نقطه یخچال می توانید از انواع دماسنج ها کمک بگیرید. با این حال با روشی بسیار ساده ترهم می توانید دمای بخش های گوناگون یخچال را پیدا کنید.

به این صورت که چندین لیوان را پر از آب کنید و آن ها را در گوشه و کنار یخچال، از در آن گرفته تا انتهای طبقه اول، ابتدای طبقه دوم و حتی داخل کشوهای یخچال قرار دهید. بگذارید ۲۴ ساعت در جای خود بماند. سپس با تست میزان سردی آب داخل لیوان ها می توانید نقطه هایی را که موجب یخ زدگی وسردی بیشترمواد می شود کشف کنید.

 

منبع : khorasannews.com

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023