نکات مهم یخچال داری 

درها معمولا گرم ترین بخش یخچال هستند

 

یخچال یکی از کاربردی ترین وسایل خانه است که مواد غذایی در آن نگهداری می شود. برای نگهداری درست مواد غذایی درون یخچال و بو زدایی آن باید چند نکته ساده را بدانید.

 

چند نکته برای نگهداری مواد غذایی و بو زدایی مواد غذایی درون یخچال

خوشمزه ترین بخش آشپزخانه به‌ طور قطع یخچالی است که اهالی خانه، روزانه بارها در آن را باز و بسته می کنند. میوه ها، سبزیجات، مواد لبنی و انواع خوراکی هایی که نیاز به نگهداری در شرایط خنک دارند، باید به گونه‌ای قرار گیرند که سرمای مناسب به آنها برسد و ماندگاری قابل قبولی داشته باشند. آگاهی از این که کدام ماده غذایی را در کدام قسمت یخچال جای دهید، هنری است که باید پیدا کنیم تا علاوه بر بهینه کردن مصرف انرژی یخچال، مواد غذایی را نیز تا زمان استفاده تازه نگه‌ داریم. یخچال از بخش های مختلف با اهداف مشخصی تشکیل شده‌ و در واقع هر قسمت، دمای مشخص و جداگانه ای دارد؛ این به آن معناست که همین تفاوت دما به ما کمک می کند تا محل درستی را برای قرار گرفتن موادغذایی مختلف انتخاب کنیم.

 

_ درجه حرارت یخچال

غذاها را باید در دمای خنک یخچال قرار داد تا از رشد باکتری ها و دیگر میکروب ها جلوگیری کرد. بهترین دمایی که باید برای یخچال تنظیم کنید +4 درجه سانتیگراد یا پایین تر و برای فریزر 17ـ درجه سانتیگراد است. البته حتی زمانی که دمای یخچال روی عدد تعیین شده باشد، باز هم دما در قسمت های مختلف آن، بسته به این که به چه اندازه به عنصر خنک کننده نزدیک باشند، فرق می کند.

 

_ فریزر

بیایید با فریزر شروع کنیم. این قسمت محل نگهداری مواد غذایی یخ‌ زده است. یخ، میوه های فریز‌ شده، سبزیجات و انواع گوشت در فریزر جای می گیرند. البته برخی موادغذایی مانند تخم مرغ، سس پاستا و نان را نیز می توانید در فریزر قرار دهید. به خاطر داشته باشید که می توانید نان را تا بیش از سه ماه فریز کنید، اما آن را هرگز داخل یخچال قرار ندهید. به گزارش greatist، یکی از نکاتی که در قرار گرفتن موادغذایی داخل فریزر باید رعایت کنید، این است که بسته ها را در کنار هم قرار دهید تا علاوه بر ذخیره سازی مناسب، مانع از هدر رفت انرژی شوید. اما در قفسه های یخچال، برخلاف فریزر، مواد غذایی را فشرده در کنار هم قرار ندهید بلکه هوای سرد باید بین آنها جریان داشته باشد؛ در غیر این صورت، هوای گرم جایگزین هوای سرد داخل یخچال می شود.

 

_ درهای یخچال

درها معمولا گرم ترین بخش یخچال هستند و معمولا موادی را باید در آنجا قرار دهید که بیشترین مقاومت را نسبت به فساد و خرابی دارند. ادویه ها، آبمیوه ها و سایر موادغذایی را که در مقابل نوسانات دمایی مقاوم ترند، داخل در یخچال بگذارید. به دلیل باز و بسته شدن های مکرر در، از گذاشتن تخم مرغ و مواد لبنی در آن قسمت خودداری کنید.

 

_ قفسه های فوقانی

قفسه های بالایی یخچال معمولا نسبت به دیگر قسمت ها، دمای ثابت تر و پایدارتری دارند؛ این در حالی است که قفسه های پایین تر خنک ترند. غذاهایی که نیاز به پخت ندارند، مانند باقیمانده غذاها، نوشیدنی ها و انواع غذاهای آماده را در قسمت فوقانی قرار دهید.

 

_ قفسه های پایینی

قفسه های پایینی یخچال که خنک ترین مکان یخچال به شمار می رود، بهترین مکان برای قرار گرفتن گوشت خام، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی و مواد لبنی است. برای جلوگیری از آلوده شدن نقاط دیگر یخچال با باکتری های موجود در گوشت خام، محفظه مشخصی را در داخل یخچال به قرار دادن آن اختصاص دهید. گوشت را داخل بسته بندی اصلی خود قرار داده و آن را داخل بشقابی تمیز قرار دهید.

 

_ کشوی جا میوه ای

هدف از تعبیه کشوهای شفاف داخل یخچال، حفظ رطوبت است که به ماندگاری میوه ها و سبزیجات کمک می کند، اما تمام این مواد را هم داخل این کشوها قرار ندهید. بسیاری از میوه ها شامل سیب، هلو، آلو، گلابی و میوه هایی از خانواده طالبی ماده ای شیمیایی موسوم به اتیلن تولید می کنند که باعث رسیده شدن میوه می‌شود. اما این ماده همچنین سرعت رشد را در سایر گیاهان افزایش داده و باعث می‌شود سبزی ها سریع تر از حد معمول زرد و پلاسیده شوند؛ بنابراین، سبزیجات را داخل کشوها و میوه ها را در قسمت دیگری قرار دهید.

 

_ بوی بد یخچال را از بین ببرید

دمای خنک داخل یخچال و گاهی نیز غذاهای چند روز مانده مانند ماهی باقیمانده، گوشت یا سالادی که در گوشه ای از یخچال هفته ها به جا مانده، ممکن است بوی نامطبوعی ایجاد کند. اما بعضی مواقع حتی با از بین بردن علت بوی نامطبوع، بو همچنان در داخل یخچال باقی می ماند. با انجام راهکارهایی می توانید از شر این بو خلاص شوید.

 

تمیز کردن یخچال

گام اول، تمیز کردن کامل یخچال است. آن را خاموش کنید و تمام قفسه ها و کشوها را خارج کرده و غذاها را در محفظه ای خنک نگهداری کنید تا کار تمیز کردن به پایان برسد. قفسه هایی را که خارج کرده‌اید، داخل سینکی که از قبل با آب و صابون پر کرده اید، شناور کنید و در انتها تمام سطوح داخلی یخچال را کاملا خشک کنید.

 

بوزدایی با جوش‌ شیرین یخچال

مقداری جوش‌ شیرین را داخل ظرفی درباز بریزید و به مدت 24 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا بوی نامطبوع را به خود جذب کند. در پایان کار هم جوش‌ شیرین را دور بریزید.

 

بوزدایی با دانه های تازه قهوه

برای تقویت اثر بخشی جوش شیرین، دانه های تازه قهوه را روی بشقابی پخش کنید و آن را به مدت 24 ساعت داخل یخچال قرار دهید.

 

بوی تازه ای در یخچال پخش کنید

چند گلوله پنبه‌ای را به عصاره وانیل آغشته کنید و آنها را به مدت چند‌ ساعت داخل یخچال بگذارید تا بوی تازه‌ای در آن پخش شود. همچنین می‌توانید به جای وانیل، پرتقالی را برش بزنید و آن را داخل ظرفی درباز داخل یخچال قرار دهید.

 

_ از بازگشت بوی نامطبوع جلوگیری کنید

دمای مناسب

همیشه یخچال را روی دمای مناسبی بین 2تا 5 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. خنک‌تر از این دما، انرژی زیادی هدر می دهد و گرم تر از این هم باعث فاسد شدن سریع موادغذایی و ایجاد بوی نامطبوع می شود.

 

از گردش هوا مطمئن شوید

جریان هوای کافی که در داخل یخچال برقرار باشد، به ماندگاری مواد غذایی کمک می‌کند. گاهی دماسنج کوچکی در یخچال قرار دهید و دمای آن را کنترل کنید. در صورت مشاهده نوسانات دمایی بالا، حتما نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.

 

محتویات یخچال را دوره‌ای خارج کنید

گاهی مواد غذایی باقیمانده به مدت طولانی داخل یخچال باقی می مانند بنابراین بهتر است برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در یخچال، حداقل هفته ای یکبار محتویات داخل یخچال را خارج و کنترل کنید.

 

نکته: بهترین دمایی که باید برای یخچال تنظیم کنید +4 درجه سانتیگراد یا پایین تر و برای فریزر 17ـ درجه سانتیگراد است. البته حتی زمانی که دمای یخچال روی عدد تعیین شده باشد، باز هم دما در قسمت های مختلف آن، بسته به این که به چه اندازه به عنصر خنک کننده نزدیک باشند، فرق می کند.

 

منبع : چهاردیواری جام جم

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------