روش های نگهداری سیر تازهنگهداری سیر تازه,روش نگهداری سیر تازه,طرز نگهداری سیر تازه

طرز نگهداری سیر تازه

 

روش نگهداری سیر تازه

سیرها یک نوع گیاه هستند که برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. بنابراین از آن ها برای تهیه ی انواع غذا استفاده کنید.

روش نگهداری سیر تازه

سیر یک گیاه محسوب می شود، اما در واقع یک پیاز با طعم قوی است که با پیاز ارتباط نزدیک دارد. از سیرها به روش های مختلفی در پخت و پز و گاهی اوقات برای اهداف دارویی استفاده می شود. پیاز سیر تازه را می توانید در فروشگاه های مواد غذایی محلی یا باغ خود پیدا کنید. با نگهداری صحیح سیر، می توانید آن را مدت زمان بیشتری نگهداری کنید و ماندگاری بیشتری داشته باشد. راهنمای زیر به شما کمک می کند که بدانید سیر تازه خود را چگونه ذخیره کنید.

 

روش 1 : نحوه نگهداری سیر تازه

• سیر تازه و محکم را خریداری یا برداشت کنید. این مهم است ، هرچه سیر شما تازه تر باشد، ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت.

 

پیاز سیر باید دارای پوست خشک کاغذی و سفت باشد و فاقد جوانه باشد. پیازهای نرم، نشان دهنده سیر بیش از حد رسیده است که نمی توان آن را برای مدت طولانی ذخیره کرد.

از پیازهای خرد شده و زخمی سیر یا آنهایی که در قسمت یخچال فروشگاه مواد غذایی نگهداری می شوند خودداری کنید.

 

• خشک کردن پیاز سیر قبل از نگهداری. خشک کردن سیرهای داخلی قبل از نگهداری باعث می شود تا سیر عطر و طعم غلظت بیشتری پیدا کند. همچینین سیرهای خشک ماندگاری بیشتری نسبت به سیرهای تازه دارند.

 

پیاز سیر که اخیراً برداشت کرده اید را بشویید و اجازه دهید حدود یک هفته در یک مکان تاریک، خشک و بدون رطوبت خشک شود.

می توانید سیر را از ساقه های آن آویزان کنید تا خشک شود.

 

• سیر را در دمای اتاق نگهداری کنید. این اشتباه است که بسیاری از افراد تصور می کنند که سیر فقط باید داخل یخچال نگهداری شود، اما برای نگهداری سیر در بهترین حالت، دمای خنک اتاق حدود 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) عمل می کند.

 

در یخچال قرار دادن سیر فکر بدی است زیرا باعث خراب شدن حبه های سیر می شود. حبه های سیر در یخچال رطوبت ایجاد می کنند و می تواند باعث کپک زدن پیاز آن شود.

 

اگر حبه های سیر تازه جدا شده و کمی خشک دارید، می توانید آن را برای مدت کوتاهی در یخچال در ظرف در بسته نگهداری کنید، اما در اسرع وقت از آن استفاده کنید.

فریز شدن توصیه نمی شود، زیرا باعث تغییر قوام، بافت و عطر و طعم سیر می شود.

 

خشك كردن سير تازه با ساقه,نگهداری سیر تازه در شیشه,نحوه نگهداری سیر تازه

نگهداری سیر تازه در شیشه

 

• سیر را در مکانی با گردش هوا مناسب نگه دارید. نگهداری پیازهای سیر در یک محلی با تهویه مناسب باعث می شود که سیر "نفس بکشد" و ماندگاری آن را افزایش می دهد.

پیازهای سیر را می توان در یک توری یا سبد سیمی، یک کاسه کوچک با سوراخ های تهویه یا حتی یک کیسه کاغذی نگهداری کرد.

 

پیازهای تازه سیر را در کیسه های پلاستیکی یا ظروف در بسته نگهداری نکنید. این می تواند باعث کپک زدن و جوانه زدن سیرها شود.

 

• پیازهای سیر تازه را در یک نقطه تاریک و خشک نگهداری کنید. کمد آشپزخانه یا گوشه ای سایه دار از قسمت پیشخوان آشپزخانه شما برای این کار مناسب است.

سیر خود را از نور خورشید و رطوبت دور نگه دارید تا از جوانه زدن جلوگیری کند.

 

• به محض شکسته شدن و زخمی شدن پیاز سیر، سریع از آن استفاده کنید. مدت ماندگاری سیر پس از زخمی و شکسته شدن به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

اگر سیر شروع به نرم شدن کرد یا اینکه جوانه های وسط آن سبز شدند، وقت آن است که سیر را دور بریزید.

 

پیازهای شکسته نشده سیر را می توان در صورت صحیح تا 8 هفته نگهداری کنید. پیاز سیر با جوانه های سبز شده از 3 تا 10 روز باقی می مانند. اما هنگام مصرف جوانه های آن را دور بریزید.

 

• توجه داشته باشید که محل نگهداری "سیر تازه ی فصلی" با سیر معمولی خشک شده، متفاوت است. سیر تازه ی فصلی باید هنگام برداشت، مستقیم در یخچال نگهداری شود.

 

این سیرهای تازه ی فصلی در اوایل تابستان برداشت می شوند و عطر و طعم مطبوعی دارند. آنها نیازی به خشک شدن ندارند و می توانند تا یک هفته در یخچال نگهداری شوند.

عطر و طعم سیر فصل جدید نسبت به سیر معمولی بیشتر است و می توان از آن به جای پیاز و تره فرنگی در پخت و پز استفاده کرد.

 

طرز نگهداری سیر تازه,نگهداری سیر,خشك كردن سير تازه

برای خشك كردن سير تازه با ساقه آن ها را از ساقه آویزان کنید

 

روش 2 : طریق نگهداری و ذخیره ی سیر :

1- سیر را فریز کنید. اگرچه برخی از مردم با انجماد سیر مخالف هستند، اما گفته می شود که این ماده باعث تغییر بافت و طعم آن می شود، اما انجماد می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که به ندرت از سیر استفاده می کنند و یا برای افرادی که مقداری سیر باقی مانده دارند و نمی خواهند که سیرهایشان از بین بروند. می توانید سیر را به یکی از دو روش فریز کنید:

 

می توانید حبه های سیر کامل و بدون پوست را بسته بندی کنید و آنها را در بسته بندی پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بپیچید، یا آنها را درون کیسه فریزر بسته بندی کنید و در فریزر قرار بدهید. در صورت لزوم می توانید حبه های آن را جدا کنید. و مصرف کنید.

 

روش دیگر، شما می توانید حبه های سیر را پوست بگیرید، آنها را چرخ کنید و یا ریز خرد کنید و سیر را در کیسه ی فریزر قرار دهید یا آن را در یک ظرف پلاستیکی دربدار قرار بدهید و در فریزر بگذارید. اگر سیرها هنگام یخ زدگی محکم به هم چسبیدند، می توانید به اندازه ی مورد نیازتان سیر منجمد را رنده کنید.

 

نحوه خشك كردن سير تازه,طرز نگهداری سیر,خشك كردن سير تازه با ساقه

فریز کردن سیر یک نوع طرز نگهداری سیر تازه می باشد

 

2- سیر را در روغن نگهداری کنید. در مورد نگهداری سیر در روغن اختلاف نظرهایی وجود داشته است، زیرا نگه داشتن روغن آغشته به سیر در دمای اتاق با رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم همراه است که می تواند باعث یک بیماری کشنده به نام بوتولیسم شود. با این حال، اگر روغن سیر در فریزر ذخیره شود، خطر ایجاد این باکتری از بین می رود. 

 

برای نگهداری ایمنی سیر در روغن :

می توانید حبه های سیر جداگانه را پوست بگیرید، آن ها را بشویید و اجازه بدهید کاملا خشک شوند. سپس سیرها را در یک ظرف شیشه ای یا یک ظرف پلاستیکی بریزید و روی آن ها را با روغن کاملا بپوشانید. بعد درب شیشه یا ظرف را محکم ببندید و سریع داخل یخچال قرار بدهید. در صورت نیاز برای مصرف با قاشقی تمیز و خشک سیر را بیرون بیاورید.

 

روش دیگر این است که سیر را به صورت حریره ی سیر تهیه کنید. به این صورت که سیر را پوست بگیرید و بشویید. اجازه بدهید آب آن کاملا برود و سیرها خشک شوند. سپس سیرها را با روغن داخل غذاساز یا مخلوط کن بریزید. حدودا 2 قسمت روغن و 1 قسمت سیر احتیاج دارید. می توانید روغن مایع یا روغن زیتون را کم کم اضافه کنید. نباید مواد حریره سیر شما خشک باشد.

 

زمانی که کاملا پوره شد و غلظت آن به حد مورد نیازتان رسید. مقداری نمک به آن اضافه کنید. این به ماندگاری سیرهای شما کمک می کند. سپس آن را در ظرف یا شیشه ای تمیز و خشک بریزید و در آن را محکم ببندید و در یخچال قرار بدهید. این روش سرعت کار آشپزها را بالا می برد و در حین غذا پختن لازم نیست، سیر پوست بگیرند و رنده کنند. روش بالا و روش منجمد کردن را برای تهیه ی غذا و پخت سیر استفاده می کنند.

 

اگر مدت زمان زیادی می خواهید پوره ی سیر را نگه دارید آن را داخل فریزر قرار بدهید. روغن موجود در آن از منجمد شدن روغن و پوره جلوگیری می کند.

 

نگهداری سیر,خشك كردن سير تازه,نحوه خشك كردن سير تازه

نگهداری سیر به صورت حریره

 

3- سیر را در سرکه نگهداری کنید. (به صورت سیر ترشی) حبه های سیر را پوست بگیرید و در سرکه بریزید و تا چهار ماه در یخچال نگهداری کنید. می توانید از سرکه ی قرمز یا سفید استفاده کنید. برای نگهداری سیر به روش ترشی، ابتدا حبه های سیر را پوست بگیرید بشویید و اجازه بدهید خشک شوند سپس ظرف شیشه ای را با آن پر کنید.

 

روی آن را با سرکه بچوشانید. باید سیرها کاملا در سرکه قرار بگیرند. اگر پوست آن را کامل بگیرید و سرکه سفید و مقداری نمک روی آن بریزید رنگ ترشی سیر شما سفید می شود و اگر از سرکه قرمز استفاده می کنید یک لایه پوست روی سیرها باقی بگذارید و بعد آن ها را داخل شیشه بریزید و روی آن را کاملا سرکه قرمز و نمک بریزید این نو سیر ترشی قهوه ای می شود.

 

در شیشه را محکم ببندید و در یخچال قرار دهید.

 

سیر ترشی را می توانید مدت ها در یخچال نگهداری کنید. اما اگر علائمی از کپک روی آن مشاهده کردید باید محتویات آن را دور بریزید. هنگام استفاده از سیر ترشی، از یک قاشق تمیز و خشک استفاده کنید.

 

هرگز سیر ترشی را در دمای اتاق نگهداری نکنید، زیرا روی آن خیلی سریع کپک ایجاد می شود.

 

نحوه نگهداری سیر تازه,خشك كردن سير تازه با ساقه,طرز نگهداری سیر تازه

نگهداری سیر تازه داخل سرکه

 

4- خشک کردن سیر، خشک کردن سیر از آسانترین روشهای نگهداری سیر است. زمانی که سیر را خشک کردید، میزان حجم آن خیلی کم می شود. بنابراین اگر حجم سیرهای شما زیاد است، پیشنهاد می کنم آن ها را خشک کنید. زمانی که غذا را تفت می دهید پودر سیر را هم با آن تفت بدهید این باعث می شود عطر و بوی آن بیشتر در غذا بپیچد و غذا را خیلی خوشمزه می کند. 

 

خشک کردن سیر، به چند روش وجود دارد مانند: خشک کردن سیر در آفتاب، خشک کردن سیر در فر، خشک کردن سیر در دستگاه خشک کن، خشک کردن سیر داخل فر، خشک کردن سیر روی بخاری یا شوفاژ. برای خشک کردن سیر از سیرهای درشت تر و گوشتی تر استفاده کنید.

 

سیر را پوست بگیرید و بشویید و اجازه بدهید خشک شوند. سپس آن ها را به صورت طولی برش های نازک بزنید. آن ها را روی سبدی با فاصله بچینید. روی آن ها پارچه ی توری بکشید. سپس در داخل آفتاب در محیطی باز قرار بدهید تا هوا از بین آن ها عبور کند. سیرها را زیر و رو کنید. تا 2 طرف آن ها یکسان خشک شوند. زمانی که سیرها خشک شدند آن ها را پودر کنید. و در ظروف در داری بریزید و داخل کابینت قرار بدهید.

 

خشک کردن سیر در دستگاه خشک کن، سیر را پوست بگیرید و بشویید پس از خشک شدن آن ها را به صورت طولی برش بزنید و داخل دستگاه خشک کن، خشک کن و در پایان آن ها را پودر کنید.

 

به جای دستگاه خشک کن می توانید از فر استفاده کنید. داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار بدهید. و سیرها را مانند دو روش بالا پوست بگیری و به صورت طولی برش بزنید. سیرها را روی کاغذ روغنی بچینید و آن را به مدت 2 ساعت در دمای 60 درجه سانتیگراد داخل فر قرار بدهید.

 

پس از 2 ساعت حرارت را 130 درجه قرار بدهید و اجازه بدهید سیرها کاملا خشک شوند. اگر حرارت فر شما زیاد بود آن را کم کنید تا برش های سیر تغییر رنگ ندهند. دقت کنید سیرها را در حین پخت و خشک شدن، زیر و رو کنید تا به یک صورت و یک اندازه خشک شوند.

 

سپس مانند روش های بالا آن ها را پودر کنید و در ظرف در داری نگهداری کنید.

 

خشك كردن سير تازه,نحوه خشك كردن سير تازه,طرز نگهداری سیر

نحوه خشك كردن سير تازه

 

5- نمک سیر درست کنید. می توانید از سیر خشک شده خود برای تهیه نمک سیر استفاده کنید که هنگام پخت و پز طعم سیر عالی و ظریفی به غذاها می دهد. برای تهیه نمک سیر، کافی است سیر خشک شده را در دستگاه غذاساز مخلوط کنید تا به صورت پودر کاملا ریز درآید. به ازای هر قسمت سیر، چهار قسمت نمک دریا اضافه کنید و یکی دو دقیقه آن را خوب میکس کنید تا ترکیب شود.

 

نمک دریا و پودر سیر را بیش از دو دقیقه مخلوط نکنید در غیر این صورت جمع می شوند.

نمک سیر را در یک ظرف شیشه ای با درپوش محکم نگهداری کنید و در کابینت تاریک و خنک نگه دارید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------