نحوه تمیز کردن اتو لباس 

روش های تمیز کردن اتو

 

علل کثیف شدن کف اتو کف اتو

ته نشین شدن آهک آب موجود در منبع، ذوب شدن بعضی از جزئیات لباس مانند عکس ها و برچسب ها در حین اتو کشی و اتو کشیدن پارچه های مصنوعی، اکرلیک، نایلونی، پلی استر، مواد معدنی رسوبی حاصل از استفاده از بخار اتو، آب اضافی باقی مانده در مخزن آب می تواند از علت های کثیف شدن کف اتو باشد.

 

علل جرم گرفتن داخل مخزن اتو بخار

انباشته شدن آهک و سایر مواد معدنی در این قسمت عجیب نیست چرا که این اتفاق به علت ماندن آب در مخزن اتو به دفعات و زمان های زیاد می افتد. این مواد ممکن است سبب بسته شدن حفره های موجود در کف اتو و یا تاثیر بر روی آهن شوند؛ به همین دلیل تمیز کردن اتو بخار و مخزن بسیار مهم است.

 

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین، اولین روش پیشنهادی ما برای تمیز کردن اتو است. به این صورت که باید یک قاشق غذاخوری آب را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. با این کار، ترکیبی آماده می کنید که نه خیلی غلیط است و نه خیلی رقیق. در اصل، غلظت این ترکیب باید به اندازه‌ای باشد که از روی سطح پایین نریزد. برای تهیه ی این ترکیب، استفاده از آب تصفیه شده پیشنهاد می شود.

 

حال اگر فقط قسمت خاصی از سطح زیرین اتوی شما کثیف شده، کافی است این ترکیب را فقط روی آن سطح بکشید؛ در غیر این‌ صورت اگر می خواهید کل سطح زیرین را تمیز کنید، می توانید ترکیب را به تمامی آن بمالید. برای پخش کردن ترکیب روی سطح اتو می توانید از دست یا هر وسیله‌ی دیگری استفاده کنید. برای این کار، سخاوتمندانه عمل کنید؛ مخصوصا اگر اتوی شما خیلی کثیف است!

 

نمک از موادیست که در تمیز کردن اتو به کار می رود

 

تمیز کردن اتو

مرحله ی بعدی، استفاده از دستمال خیس است. برای این منظور، مطمئن شوید که دستمالتان کاملا تمیز باشد. به علاوه لازم نیست دستمال خیلی خیس باشد، پس حتما آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود و سپس سطح زیرین اتو را کاملا با آن تمیز کنید.

 

حال که سطح زیرین اتو تمیز شد، زمان استفاده از یک گوش پاک کن برای تمیزکردن سوراخ های خروج بخار در سطح زیرین اتو رسیده است. برای این کار گوش پاک‌کن را با کمی آب مرطوب و سپس سوراخ ها را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که اگر میزان کثیفی زیاد باشد، به بیش از یک گوش پاک‌کن نیاز خواهید داشت. پس از تمیزی این سوراخ‌ها، اگر از قبل آبی در مخزن اتو باقی مانده با بازکردن دریچه‌ی آب و برعکس کردن اتو، آن را خارج کنید. سپس به میزان یک‌سوم کل مخزن، آب تصفیه شده در آن بریزید. همچنین می‌توانید به میزان سه‌چهارم لیوان آب و یک چهارم آن، سرکه‌ی سفید را باهم ترکیب کنید و بعد این محلول را داخل مخزن بریزید.

 

البته اگر می خواهید از سرکه استفاده کنید، اول دستور‌العمل اتوی خودتان را بخوانید تا مطمئن شوید که ریختن سرکه داخل مخزن آن مشکلی ندارد. حال اتو را با بالاترین درجه حرارت روشن کنید. از بخار آن استفاده کنید تا سوراخ های مربوط به خروج بخار کاملا تمیز شوند.

 

مرحله ی بعدی، اتو کشیدن پارچه ای کاملا تمیز به مدت چند دقیقه است. برای این منظور از پارچه‌ای استفاده کنید که کثیف شدن آن خیلی برایتان مهم نباشد چرا که شاید مقداری رسوبات و کثیفی های داخل اتو به آن منتقل شوند.

 

پس از انجام این کار‌ها، اتوی شما کاملا تمیز شده و تنها کافی است تا آن را خاموش کنید و منتظر سردشدنش بمانید. همچنین اگر آب یا محلولی داخل مخزن اتو باقی مانده، آن را تخلیه کنید.

 

تمیز کردن اتویی که موجب لکه هایی روی لباس و پارچه می شود :

شما لباس های سفید مورد علاقه خود را اتو می کنید و متوجه می شوید که لکه های کوچکی در سرتاسر آن وجود دارد که بسیار ناراحت کننده است این ممکن است به علت زنگ زدگی باشد که در داخل حفره های بخار وجود دارد یا به دلیل برخی از کثیفی های سطح اتو. برای حل این مشکل، شما ممکن است این روش را دنبال کنید: 

 

قبل از شروع، اطمینان حاصل شود که اتو سرد است.

 یک محلول صابونی با مواد شوینده خفیف تهیه کنید و با استفاده از یک پارچه یا اسفنج، سطح اتو را پاک کنید.

 با تمیز کردن پارچه ای که در آب تمیز خیس شده است، ادامه دهید.

 

 استفاده از پد تمیز کننده یا یک ماده تمیز کننده قوی، سطح اتو را خراب می کند. سعی کنید از این کار اجتناب کنید.

 مخزن را با نسبت های مساوی از آب و سرکه پر کنید.

 

 اتو را روشن کنید و بگذارید تا کل این محلول تمام و بخار شود.

 این کار را مجدد با آب تنها انجام دهید تا کل بخارات سرکه و رسوبات آب از بین برود.

 این کار برای اتوی ما، هم داخل و هم خارجش مفید است.

 

خمیر دندان می تواند لک های روی اتو را از بین ببرد

 

تمیز کردن اتو از پارچه های چسبیده سوخته شده :

زمانیکه عجله داشتید، تنظیمات اتو را بررسی نکردید و لباس مورد علاقه خود را سوزاندید! شما خوشبختانه جایگزینی را برایش پیدا کردید، اما زمانی که روز بعد خواستید لباستان را اتو کنید، یک تکه زشت از پارچه سوخته شده را روی اتو خود دیدید در ادامه چگونگی تمیز کردنش وجود دارد: 

 

 در حالی که اتو هنوز داغ است، آن را از برق دربیاورید و بلافاصله اسفنج مرطوبی را روی اتو قرار دهید.

 پارچه به دلیل تغییر ناگهانی دما، از اتو جدا می شود.

 برای برداشتن باقی مانده اش از یک پد پاک کننده خفیف استفاده کنید، اگر از خشن هایش استفاده کنید، اتو را خراشیده خواهد کرد.

 

 اگر ناکارآمد بود، از کمی جوش شیرین استفاده کنید و آنها را بر روی سطح اتو بپاشید و با یک اسفنج بشورید. 

 

این یک روش سریع و موثر است. این نه تنها به کنده پارچه های سوخته شده کمک می کند، بلکه همچنین هر رسوب چرب یا نشاسته ای را که در سطح اتو وجود دارد را پاک می کند. متوجه خواهید شد که دفعه بعد که لباس هایتان را اتو می کنید، از قبلشان شفاف تر می شوند.

 

پس از پایان کار به طور حتم آب درون اتو را خارج کنید. اگر اتوی شما دکمه مخصوص خروج بخار دارد آن را آن قدر فشار دهید تا آب درون اتو به طور کامل تخلیه شود. با این حال سعی کنید برای اتوی بخار، همیشه از آب مقطر استفاده کنید چرا که استفاده از آب معمولی، باعث گرفتگی منافذ آن می شود.

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------