ترفندهایی برای تمیز کردن دیوار و کاغذ دیواریتمیز کردن دیوار و کاغذ دیواری با چند ترفند ساده

در این مطلب نکات و ترفندهایی برای شما تهیه کرده ایم تا به کمک آن ها به تمیز کردن دیوارها و کاغذ دیواری های خانه و محل کار خود بپردازید. بدون اینکه حتی ذره ای آسیب ببینند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

آشنایی با ترفندهایی برای تمیز کردن دیوار و کاغذ دیواری

 

تمیز کردن دیوار های رنگ شده

مبلمان را به وسط اتاق منتقل کنید و ملافه هایی کهنه یا پارچه های مخصوص نقاشی را روی آن ها بکشید تا از چکه های صابون و مواد تمیز کننده روی آن ها محافظت کنید. از روکش ها پلاستکی دوری کنید چرا که آن ها آب را جذب نکرده و موقعی که خیس یا نمناک شوند، لیز خواهند شد. برای مراقبت از دستانتان از اسفنج هایی که در خانه برای شستشوی ظروف استفاده می کنید و مستعمل شده اند استفاده کنید.

 

ابزار تمیز کردن دیوار را فراهم کنید که می توانند شامل: گردگیر پشمی، البسه تمیزکاری سفید رنگ، یک اسفنج ساده (از اسفنج های رنگی استفاده نکنید، چرا که آن ها می توانند لکه هایی رنگی را روی دیوار به وجود آورند) و دو سطل که یکی برای پر کردن مایعات تمیز کننده و دیگری برای آب برای شستشو و پاک کردن نیز استفاده می شود تهیه کنید. دستکش های پلاستیکی می توانند از دستان شما محافظت کنند و مطمئن شوید که آستین های آن باز باشد و آن ها را تا نزده باشد تا از ریزش قطره ها روی دستتان جلوگیری کنید. چهار پایه ای کوچک می تواند به شما در دسترسی به ارتفاعی بالا از دیوار و راحت تر تمیز کردن آن کمک کند و البته که باید ابزاری باشد که به راحتی و در امنیت آن ها را به دست گرفت و با آن ها کار کرد.

 

آماده تمیزکاری شوید

در یک سطل، محلول تمیز کننده را مخلوط کنید. برای لکه های معمولی و عادی از محلولی متعادل برای تمیز کردن دیوارها استفاده کنید که شامل موارد ذیل هستند:

 

۱ گالن (۴ لیتر) آب گرم

 محلول شستشوی مایع خوب حل شده متناسب با آن

 

برای دیوارهایی با لکه های سخت تر، شما به قلیایی قوی تری نیاز دارید، اما محلول را در یک لکه برای اطمینان از پاک کنندگی آن امتحان کنید تا مطمئن شوید لکه را برطرف کرده و تمیز می کند. تمامی موارد ذیل را به سطل محلول شستشوی خود اضافه کرده و قبل از مصرف به خوبی آن را مخلوط نمایید.

 

 ۱ گالن (۴ لیتر) آب گرم

 ۱ پیمانه (۲۵۰ میلی لیتر) پاک کننده آمونیاک ناپایدار

 ۱ پیمانه (۲۵۰ میلی لیتر) سرکه سفید

 ۱ پیمانه (۲۵۰ میلی لیتر) کربنات سدیم (بوراکس)

 

سطل دوم را با آب خالی پر کنید که برای شستشو به کار می رود. اگر آب شروع به خیلی کثیف شدن کرد آن را عوض کنید، چرا که در طی تمیز کردن دیوارها لکه های شسته شده به سطل آب دوم منتقل و آن را آلوده خواهند کرد.

 

گردگیری کنید

گرد و غبار همیشه راحت تر از لکه و جرم پاک می شوند، بنابراین گرد و غبارها را قبل از اینکه خیس شوند از روی دیوارها و سطوح پاک کنید. با یک گردگیر در اتاق چرخیده و تمامی دیوارها و سطوح چوب کاری شده را از بالا به پایین خوب تمیز کنید تا تمامی گرد و غبار را از روی آن ها پاک کنید. سپس گردگیر را بیرون برده و بچرخانید تا گرد و غباری را که از روی سطوح برداشته اید دوباره به داخل برنگردانید. همچنین می توانید از ابزار مخصوص گردگیری جاروبرقی ها و سری مخصوص گردگیری آن برای پاک کردن غبارها و تار عنکبوت ها استفاده کنید.

 

گرد و غبارها را قبل از اینکه خیس شوند از روی دیوارها و سطوح پاک کنید

 

شستن دیوارها از پایین به بالا

قطرات همواره موقعی که دیوارها را می شویید، چکه می کنند. آن ها به پایین سُر خورده و ردی پر جرم و آلوده از خود در سطوحی که هنوز تمیز کرده اید به جای گذاشته و تمیز کردن آن را برای شما سخت تر خواهند کرد. برای جلوگیری از این مسئله می توانید دیوارها را از پایین به بالا بشوئید. البته که چکه هایی در سطوحی که تازه تمیز کرده اید راه می افتند که می توان آن ها را با یک حرکت ساده اسفنجی تمیز پاک کرده و احتیاجی به دوباره تمیز کردن یا بیشتر تمیز کردن آن ها نیست. اسفنج تمیزکاری خود را درون محلول شستشو فرو برده و به آرامی آن را روی دیوار بکشید تا از کنده شدن و آسیب زدن به رنگ دیوار جلوگیری کنید. در محدوده کوچکی تمیزکاری کرده و آن را بشوئید و سپس از اسفنجی برای شستشوی منطقه ای که تمیز کرده اید، استفاده کنید. سپس در آخر با استفاده از پارچه تمیزی رطوبت اضافی را از روی دیوار جمع کنید.

 

تمیز کردن دیوار با چند نکته ساده

رنگ های روشن کاغذ دیواری و طرح های متنوع آن حس حیات را در هر اتاقی به آن می بخشد اما همان طرح و رنگ هم می تواند باعث وجود مشکلی در هنگام تمیز کردن آن شود. با استفاده از این راهنمایی ها از خراب شدن و لطمه دیدن کاغذ دیواری و طرح و رنگ آن جلوگیری کنید.

 

هرگز از شوینده های فرسایش دهنده برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده نکنید

 

از راهنمایی ها برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده کنید

به دلیل اینکه کاغذ دیواری ها در مواد تشکیل دهنده و پوشش رویی آن از یکدیگر متفاوت هستند، از راهنمایی هایی که شرکت سازنده آن برای تمیز کردن آن صرف جلوگیری از آسیب به کاغذ دیواری تهیه شده، استفاده کنید.

 

محتاطانه گردگیری کنید

از یک گردگیر پشمی برای گردگیری غبار استفاده کنید یا پارچه تمیز کننده خشکی را به انتهای دسته جارو گره زده و با آن گردگیری کنید.

 

کاغذ دیواری های بدون پوشش و قدیمی

از اسفنجی خشک که در هر ابزار فروشی قابل خرید است، استفاده کنید. این اسفنج می تواند آلودگی را بدون رطوبت از روی سطح کاغذ دیواری پاک کند. آن را به آرامی روی سطح کاغذ دیواری و در فواصلی طولانی بکشید تا آلودگی را پاک کند.

 

کاغذ دیواری های قابل شستشو یا Scrubbable

از اسفنجی عادی که به محلول شستشو دهنده همراه با آب گرم مقدار کمی از مایع شستشوی ظرف آغشته شده است، استفاده کنید. قبل از شروع تمیزکاری مقدار کمی از محلول را در گوشه ای در کاغذ دیواری امتحان کنید تا مطمئن شوید باعث کنده شدن و آسیب زدن به آن نخواهد شد. از پارچه تمیزی برای جذب و جمع آوری رطوبت اضافی بعد از شستشو استفاده کنید.

 

اثرات انگشت و لکه ها (معمولاً سیاه رنگ)

آن ها را می توانید با استفاده از پاک کننده صمغ نقاشی و به آرامی پاک کنید. از تماس ملایمی از آن پاکن استفاده کنید تا به کاغذ دیواری صدمه ای وارد نشود. پاک کننده های کاغذ دیواری می توانند برای پاک کردن و زدودن لکه های کوچک تر آن مورد استفاده قرار بگیرند.

 

پاک کننده های ممنوعه

هرگز از شوینده های فرسایش دهنده (مانند وایتکس یا حلال های قوی، پودر پشم شویی و…) برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده نکنید. دانه هایی که در این مواد شوینده به صورت حل نشده وجود دارند (و طی مراتب شستشو در آب حل خواهند شد) باعث خراش دادن پوشش کاغذ دیواری شده و حتماً به آن آسیب خواهند زد.

 

منبع : blog.bamilo.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------