تمیز کردن ظروف مختلف آشپزخانه 

طرز تمیز کردن ظروف آشپزخانه,ظروف متفاوت آشپزخانه

اگر قابلمه سوخته هنوز لکه دار است در آن ریواس یا پوست سیب بجوشانید

 

ظروف مختلفی در آشپزخانه وجود دارد که هر کدام کاربرد مخصوص خود را دارند. هر کدام از این ظروف برای تمیز شدن ترفند مخصوص به خود دارند که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم.

 

طرز تمیز کردن وسایل آشپزخانه

قابلمه های آلومینیومی

قابلمه های آلومینیومی سوخته را با آب سرد پر کنید و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین در آن بریزید و بگذارید به آرامی جوش بیاید. بگذارید 15 دقیقه بجوشد. غذای سوخته حالا به راحتی ور می آید اگر لکه ها خیلی مقاوم باشند این کار را تکرار کنید و بگذارید تا مدت بیشتری بجوشد.

 

هرگز از کربنات سدیم بلورین استفاده نکنید.

اگر قابلمه هنوز لکه دار است در آن ریواس یا پوست سیب بجوشانید.

 

ظرف های کیک پزی و استیل

ظرف های کیک، سینی های فر و قابلمه های استیل نو را با لایه ای از روغن یا پیه بپوشانید و در فر داغ بگذارید تا چربی آب شود و به خورد ظروف برود. از فر درآورید و بگذارید خنک شود. سپس با آب گرم و کف بشویید و کاملا خشک کنید. این کار فلز را برای استفاده آماده می کند و جلوی زنگ زدگی ظرف و چسبیدن غذا به آن را می گیرد.

 

چاقوهای فولادی

تیغه چاقو را با پارچه مرطوب و داغی پاک و فوراً خشک کنید. اگر هر روز از چاقو استفاده نمی کنید تیغه آن را چرب کنید. تیغه را با فولاد، سنگ چاقو تیز کنی یا چاقو تیز کن برقی تیز کنید. برای پاک کردن لکه ها و زنگ زدگی روی تیغه آن را کاغذ سنباده خیلی نرم همراه با کمی آب پیاز بکشید. خوب آبکشی و کاملا خشک کنید.

 

قابلمه های لعابی

برای تمیز کردن قابلمه های لعابی سفید، سطح آن را جوش شیرین بمالید و در آب و صابون داغ بشوئید. آب کشی کنید و خوب خشک کنید. برای این که قابلمه های لعابی نسوزند و تغییر رنگ ندهند روی گاز، پنبه نسوز قرار دهید یا وقتی آن را حرارت می دهید زنگ گاز را روشن کنید.

 

سطل آشغال

در ظرف آشغال فلزاندود و گالوانیزه می توانید کاه یا روزنامه بسوزانید تا رطوبت و چربی داخل آنها از بین برود. صمغی شدن گچ بری های بالای در، پنجره ها و نشان ها روی آنها استون بزنید تا صمغ ها پاک شود.

 

کتری های برقی

برای جرم گیری آنها دو قاشق  چای خوری بوره (بوراکس) را در یک کتری پر از آب حل می کنیم و می گذاریم 15 دقیقه بجوشد. بعد خوب آب کشی می کنیم. یک تکه کوچک گیاه لیف را ببرید و در کتری بیندازید تا جرم ها را در هنگام استفاده به خود بگیرد.

 

کتری های برقی

یک تکه کوچک گیاه لیف را ببرید و در کتری بیندازید تا جـرم ها را در هنگام استفـاده به خود بگیرد. وقتی کاملاً رویه اش پوشانده شد آن را درآورید و کتری را خوب آب کشی کنید. رسوب ها را برای پاک کردن ظرف های لعابی نگهدارید و لیف را دوباره در کتری قرار دهید. قرار دادن یک تکه مرمر در کتری جلوی چسبیدن جرم را به دیواره های کتری می گیرد.

 

دسته کارد

هرگز دسته کاردها را در آب ظرفشویی قرار ندهید تا خیس بخورد چون تیغه آنها کند می شود و دسته آنها تغییر رنگ می دهد.

 

در قابلمه ها

اگر دستگیره در قابلمه ای درآمده است پیچ گوشتی را از سوراخ پشت در وارد می کنیم و در یک چوب پنبه می پیچانیم.

 

یخچال

هرگز یخچال را با مواد ضد عفونی کننده پاک نکنید چون مواد غذایی بوی آن را به خود می گیرد و بوی تندی باقی می ماند. داخل یخچال را با آب گرم و جوش شیرین بشویید سپس خوب آب کشـی و خشـک کنید.

 

نمکدان

سوراخ نمکدان های آبکاری شده را روغن زیتون بزنید و بگذارید چند روز بماند سپس مطابق معمول تمیز کنید.

 

سیم و ابر ظرفشویی کثیف

یک لیف (گیاه لیف) را از طول ببرید سپس هر تکه را به شش قسمت تقسیم کنید. این لیف ها برای دست های شما بسیار نرم تر از سیم ظرفشویی هستند و زنگ هم نمی زنند. کیسه های توری پلاستیکی میوه را جمع کنید و چند تا از آنها را در یکی بگذارید و سرش را با نخی محکم ببندید و از آن به جای ابر ظرفشویی استفاده کنید.

 

ظرف های ذخیره سازی

ظرف های انبار کردن یا ظرف های پلاستیکی بزرگ را با  آب ولرم پر کنید و چند قطره عصاره وانیل در آنها بریزید و بگذارید 48 ساعت خیس بخورد. خوب  آبکشی  و خشک کنید. این کار بوی نا و ماندگی را از بین می برد.

 

قوری چای

داخل قوری های چای و قهوه ای که بوی نا و ماندگی می دهند را با نمک و سرکه بسایید و بعد با مقدار زیادی آب گرم کاملاً آب کشی کنید.

 

منبع : nicecloob.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------