تمیز کردن کانال و دریچه های کولرتمیز کردن کانال, تمیز کردن دریچه های کولر, تمیز کردن کانال و دریچه های کولر

تمیز کردن کانال

 

نحوه تمیز کردن کانال و دریچه های کولر

برای پیشگیری از وارد شدن گرد و خاک به خانه موقع استفاده از کولر آبی، باید با یک سری راه حل اصولی به تمیز کردن و شستن کولر پیش از استفاده انجام دهیم. از مهمترین مواردی که در زمان سرویس کردن کولر باید به آن دقت کرد، پیشگیری از ورود گرد و غبار به کانال کولر است. اگر کانال کولر را پیش از استفاده از گرد و غبار جمع شده در آن تمیز نکنید، در زمان روشن کردن همه وسایل و فضای منزل پر از گرد و خاک می‌شود. با ما همراه باشید.

شست‌ و شوی حلزونی

در مرکز اتاقک کولر یک مخزن حلزونی وجود دارد که پروانه داخل آن قرر داده شده و تسمه نیز به آن وصل است. داخل این حلزونی مقدار زیادی گردوغبار نشسته که با روشن کردن کولر، همه آنها از راه کانال وارد خانه خواهند شد. که باید این حلزونی را شست‌وشو داد.

 

بعضی از حلزونی‌ها دارای حفره‌ای در کف هستند که برای شستن آن باید حفره را باز کنید تا آب اضافی از کف مخزن بیرون برود. کولر قدیمی که حلزونی آن فاقد حفره، در قسمت محل اتصال بدنه‌ی آن با پیچ‌گوشتی حفره‌ای کوچک باز کنید تا آب حاصل از شستن حلزونی بیرون بریزد.

 

تمیز کردن کف کولر

با گذشت زمان و خاموش بودن کولر آبی برای چند ماه گرد و خاک زیادی در کف کولر جمع می‌شود. برای تمیز کردن کف کولر موارد زیر را انجام دهید:

 

کولر را از برق بکشید و از نبودن برق در بدنه دستگاه مطمئن شوید. درب کولر آبی را باز کنید و قدری آب تمیز در کف کولر بریزید. با استفاده از یک کارتک یا جارو کف کولر را تمیز کنید. در پوش کف کولر را باز کنید تا آب از کولر بیرون بریزد. این کار را چند بار تکرار کنید تا کف کولر به طور کامل تمیز شود.

 

تمیز کردن کانال, تمیز کردن دریچه های کولر,چطور گرد و خاک کانال و دریچه کولر آبی را تمیز کنیم

تمیز کردن کانال و دریچه های کولر

 

عوض کردن پوشال‌های کولر که جذب کننده قوی گرد وغبارند

پوشال‌های کولر آبی به علت جنسشان که بیشتر چوب است، منبع اصلی گرد و غبار محسوب می شوند. این رشته‌های نازک چوبی گرد و بار موجود در هوا را به خود جذب می‌کنند. اصولی ترین کار برای پیشگیری از وارد شدن گرد و غبار پنهان شده در پوشال‌های کولر، عوض کردن دو سال یک بار این پوشال‌ها می‌باشد.

 

یک پیشنهاد مفید برای راحت کردن تعویض پوشال استفاده از کولرهایی است، که در آنها به جای پوشال، پد سلولزی استفاده شده است. این نوع پدها با جذب رطوبت کافی مانع وارد شدن گرد و غبار به اتاقک کولر و در آخر دریچه آن می‌باشند.

 

استفاده از فیلتر گرد و خاک کولر آبی

این نوع فیلتر که در انواع گوناگون تولید شده است، دور حلزونی کولر‌های آبی قرار میگیرد. این فیلتر با جذب گرد و غبار به جز تمیز نگهداشتن حلزونی و محیط اتاقک کولر از ورود گرد وغبار به فضای خانه پیشگیری می‌کند. استفاده از فیلتر گرد و خاک کولر آبی یک راه حل مناسب برای تمیزی دریچه کولر خانه  است.

 

بررسی وضعیت برزنت و در آخر تمیز کردن ورودی کولر

برزنت کولر به قسمتی از کولر گفته می‌ گویند که از دریچه کولر به کانال‌ های کولر وصل می شود و هدایت گر باد کولر به داخل کانال می باشد. این برزنت باید همیشه سالم و بدون هرگونه گرد و غبار باشد.

 

تمیز کردن کانال, تمیز کردن دریچه های کولر,چگونه دریچه کولر خانه را تمیز کنیم

چگونه دریچه کولر خانه را تمیز کنیم

 

شیوه تمیز کردن کانال کولر

کانال هوا و تهویه مطبوع شما، ریه های خانه شما هستند. مثل ریه های شما، مجاری با هوای تمیز بهتر کار می کنند. اغلب هر سال پیش از راه اندازی کولر در بهار و تابستان باید کانال را هم تمیز کرد. برای تمیز کردن کانال کولر به موارد زیر احتیاج خواهیم داشت :

 

دستکش و ماسک : دستکش ضخیم و ماسک برای پیشگیری از استشمام گرد و غبار و عینک برای استفاده در هنگام تمیز کردن.

 

دستگاه مکش و یا جاروبرقی: برای جمع کردن گرد و غبار و کثیفی از دریچه هوا به یک جاروبرقی احتیاج دارید. برای تمیز کردن کانال کولر یک جاروبرقی استاندارد خانگی احتمالاً کافی است ولی برای تمیز کردن سیستم کانال کشی کولر وسیع تر بهتر است یک جاروبرقی پر قدرت با شلنگ بلند استفاده کنید.

 

فیلتر هوا : اگر سیستم تهویه مطبوع مورد نظر دارای فیلتر هوا می باشد، بعد از تمیز کاری کانال، بهتر است که آن را عوض کنید.

 

برس زبر : یک برس تمیز، مثل برسی که با آن سرویس بهداشتی را می شویید مناسب خواهد بود.

 

دریل: امکان دارد برای بازکردن دریچه ها به دریل برقی احتیاج داشته باشید. البته می توانید از پیچ گوشتی هم استفاده کنید.

 

تمیز کردن کانال, تمیز کردن دریچه های کولر, تمیز کردن کانال و دریچه های کولر

تمیز کردن کانال

 

دریچه هوا را باز کنید

برای اینکه به قسمت داخلی کانال هوا دسترسی داشته باشید، باید دریچه هوا را باز کنید. برای انجام اینکار باید ابتدا پیچ ها را شل کنید و سپس یک حوله نم دار را روی دریچه قرار دهید و آنگاه دریچه را جدا کنید. این کار از پخش شدن گرد و غبار در هوا پیشگیری می کند.

 

دریچه ها را به مدت 15 دقیقه در وان حمام و یا سینک ظرفشویی بخیسانید و آنگاه با آب و صابون بشویید. البته هرچند دریچه های شما از آهن یا فولاد ضد زنگ ساخته شده باشد، امکان دارد سبب زنگ زدگی آنها شود به همین علت با یک دستکال مرطوب پره های آن را تمیز کنید.

 

کانال انتقال هوا را برس بکشید

در این قسمت از تمیزکاری کانال هوا، باید برس را به چهار طرف دیواره های کانال هوا بکشید و ضربه بزنید تا همه گرد و غبار آن به پایین بریزند.

 

دستگاه را در حالت فن بگذارید

دستگاه تهویه مطبوع را در وضعیت «فن» بگذارید. فن به تمیز کردن بهتر کانال به شما کمک خواهد کرد. اطمینان پیدا کنید که حالت گرما و سرما خاموش است.

 

جاروبرقی بکشید

اکنون گرد و غبار جمع آوری را جارو برقی بکشید و در آخر با دستمال تمیز و نمدار داخل آن را تمیز کنید. و بعد دریچه ها را در جای خود نصب کنید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------