موزه گوگنهایم نیویورکموزه گوگنهایم,موزه گوگنهایم نیویورک,موزه گوگنهایم کجاست

موزه گوگنهایم نیویورک

موزه گوگنهایم نیویورک یک شاهکار خیره کننده معماری میباشد که سالانه گردشگران زيادي را به سمت خود جذب میکند. موزه گوگنهایم در طی این چند سال بازسازی شده است.

تاریخچه موزه گوگنهایم:
موزه رابرت گوگنهایم نیویورک از موزه های مشهور شهر نیویورک است. این موزه که در ۱۹۳۷ میلادی افتتاح شد توسط معمارآمریکایی فرانک لوید رایت (مشهورترین معمار تاریخ آمریکا) طراحی گردید. محاسبات فنی این بنا را ویلیام وسلی پیترز انجام داد.

 

موزه گوگنهایم,موزه گوگنهایم نیویورک,موزه گوگنهایم کجاست

موزه گوگنهایم

 
معماری موزه گوگنهایم:
نمای خارجی موزه گوگنهایم یک استوانه سفید رنگ است که با بتن استحکام شده ساخته شده و بسوی آسمان تاب می خورد. به علاوه منحني های دراماتیک بنای موزه در نمای خارجی، از نمای داخل جالب توجه تر هم بنظر می رسند.

 

موزه گوگنهایم,موزه گوگنهایم نیویورک,موزه گوگنهایم کجاست

نمای بیرونی موزه گوگنهایم نیویورک

 
نمای ساختمان امروزی موزه گوگنهایم نیویورک، از 12 دیوار مارپیچ و فضای داخلی آن، از سطوح شیبدار مارپیچ تشکیل یافته است که توسط یک رمپ پیوسته در 6 طبقه بالا پیچ خورده و بالا آمده است که طول آن بیش از 400 متر میباشد و استفاده از این رمپ سبب شده است که طبقات با مرز مشخصی جداسازی نشوند و به داخل یکدیگر امتداد یابند. و یک فضای داخلی منحصر به فرد را بوجود آورده است. این ساختمان مدرن شامل 70 بخش برای نمایش آثار هنری می باشد.

 

موزه گوگنهایم,موزه گوگنهایم نیویورک,موزه گوگنهایم کجاست

تصاویر موزه گوگنهایم نیویورک

 
گیراترین نقطه ی مجموعه، رمپ مارپیچ داخل آن است که آثار هنری در امتداد آن و روی دیوارها به نمایش در آمده اند. بنا به گفته ی لوید رایت این خصوصیت بسیار جذاب است چرا‌که بازدیدکنندگان موزه با ورود به موزه می توانند با اسانسور به بالاترین نقطه موزه برسند و پس از سطوح شیب دار در حالیکه اثرهای هنری را می بینند، به پائین ساختمان بیایند.

موزه گوگنهایم هم از نظر فرم و هم از نظر رنگ آمیزی اش مثل ارگانیسمی است که از داخل قبرستان سر بر می آورد. نمای خارجی آن بسیار صیقلی و به صورتی زبر نازک کاری شده است و از اندک ساختمان هایی است که رایت تزئین ننمود.

 

موزه گوگنهایم,موزه گوگنهایم نیویورک,موزه گوگنهایم کجاست

نمای داخلی موزه گوگنهایم

 
در ساخت این موزه ۷۰۰۰ متر مکعب بتن و ۷۰۰ تن فولاد ساختمانی برای نماسازی و ساختار استفاده شده است؛ بتن بکار رفته در این ساختمان شامل سه نوع بتن برای مراحل مختلف است که شامل بتن مسلح تقویت شده با Lelite برای زیربنای اصلی، بتن سبک برای رمپ و بتن مخلوط با ماسه برای پوسته بیرونی است.

 

موزه گوگنهایم,موزه گوگنهایم نیویورک,موزه گوگنهایم کجاست

عکس از موزه گوگنهایم نیویورک

 
اختلاف نظر در ساخت موزه گوگنهایم نیویورک:
ساخت موزه گوگنهایم نیویورک 16 سال به طول انجامید و در این بین، بحث هایی مختلفی در خصوص تضاد شکل طراحی شده موزه با فضای شهری نیویورک وجود داشت. همچنين هنرمندان به شکل شیبدار دیوارها و راهرو موزه، اعتراض داشتند. علت اعتراض آنها این بود که شکل شیب دار راهروها و دیوارها را مناسب برای نمایش اثرهای هنری نمی دانستند.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------