قلعه روملی حصاری از بناهای تاریخی استانبولقلعه روملی حصار استانبول, محله روملی حصاری استانبول, قلعه روملی حصاری کجاست

قلعه روملی حصاری استانبول

 

قلعه روملی حصار استانبول، یادگاری از شکوه امپراتوری عثمانی

قلعه روملی حصاری یکی از بناهای تاریخی استانبول است که در کنار تنگه بسفر بنا شده و نقش مهمی در سقوط امپراتوری روم و تصرف استانبول به دست عثمانی ها داشته است. 

قلعه روملی حصار یا روملی حصاری ( به انگلیسی : Rumeli Fortress ) روملی حصار به معنی قلعه ای در قلمرو رومی هاست که  به  دستور سلطان محمد فاتح در استانبول ساخته شد. 

شهر استانبول امروزی در گذشته به نام قسطنطنیه یا کنستانتین شناخته می شده است که به دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد و دسترسی به دریای سیاه و تنگه بسفر در طول تاریخ اهمیت بالایی داشته است. 

 

موقعیت استراتژیک این شهر باعث رونق تجارت دریایی و اقتصادی و سیاسی آن شده است. 

قلعه روملی حصاری امروزه به عنوان یکی از سمبل های شهر استانبول شناخه می شود که توریستهای زیادی را به خود جذب می کند. 

 

این قلعه نقش بسیار مهمی در سقوط قسطنطنیه در سال 1435 و پایان امرپاتوری بیزانس بعد از 1000 سال و تاسیس امگراتوری عثمانی داشته است که یکی ازقدرتهای  اصلی جهان در 5 قرن  گذشته محسوب می شده است. 

 

قلعه روملی حصار یک قلعه عثمانی است که قدمت تاریخی آن  به سال 1452 میلادی می رسد. این قلعه قبل از ساخت پل رعد و برق سلطان مفتح ، اصلی ترین نماد شهر در این بخش محسوب می شده است. 

 

سبک معماری قلعه روملی, مسیر دسترسی به قلعه روملی حصار, قلعه روملی حصاری

تاریخچه قلعه روملی حصاری

 

تاریخچه قلعه روملی حصار

قلعه روملی حصاری ، قلعه ای نظامی بوده است که استحکامات آن بر فراز تپه ای مشرف به تنگه بسفر در قسمت اروپایی استانبول بنا شده است. 

این قلعه در سال های 1451 – 1452 به دستور سلطان  عثمانی محمد دوم ملقب به محمد فاتح و در عرض 4 ماه ساخته شد و هنوز هم باشکوه و پابرجاست.

 

استحکامات نظامی این قلعه بخشی از برنامه سلطان محمد برای محاصره شهر قسطنطنیه بود که در آن زمان بخشی از سرزمین روم محسوب می شد. 

هدف از ساخت این قلعه در کنار تنگه بسفر ، قطع ارتباط نظامی و تجاری شهر قسطنطنیه به دریای سیاه بوده است. 

 

این قلعه در باریک ترین نقطه سواحل تنگه بسفر به طول تقریبی 660 متر ساخته شده  است. قلعه رومی با مساحت 30 هزار متر مربع شبیه شهری کوچک با دیوارهای بلند است. 

معمار قلعه مصلی الدین بوده است که در زمان ساخت قلعه لقب " برش دهنده تنگه " را به او داده بودند.

 

عکس های قلعه روملی حصاری, تاریخچه قلعه روملی حصار, معماری قلعه روملی حصار

عکس های قلعه روملی حصاری

 

قلعه ای مشابه و قدیمی تر به نام قلعه آناتولی یا آنادولوحصار در ساحل مقابل تنگه بسفر ساخته شده است که این دو قلعه با بستن تنگه بسفر و قطع ارتباط تجازی نظامی روم شرقی از طریق دریا ، موفق به شکست رومیان و تصرف شهر شدند. 

 

ارتش عثمانی ، بیشتر از 1 ماه شهر را تحت محاصره قرار داده بود و به صورت همه جانبه از طریق پیاده نظام ، توپ های جنگی و حمله کشتی ها ، حکومت کنستانتین را تحت فشار قرار داد تا این که ترک ها توانستند از دیوارهای شهر بالا بروند و وارد شهر شوند. 

در این نبرد بزرگ بین دو امپراتوری روم و عثمانی ، هزارن نفر از جمله امپراتور روم ، کنستانتین یازدهم ، کشته شدند. 

 

بعد از این پیروزی ، ترکان عثمانی در سال 1453 ، قسطنطنیه را به عنوان پایتخت جدید امپراتوریشان برگزیدند و نام شهر را به نام استانبول تغییر دادند که به معنی " شهر اسلام " است .

 

بعد از تصرف شهر استانبول ، امپراتوری عثمانی از این قلعه برای نظارت بر عبور و مرور از تنگه بسفر و زندان استفاده می کرد. 

یک سال بعد از اتمام ساخت قلعه ، اهمیت نظامی آن از بین رفت و تا قرن 17 به عنوان پاسگاه گمرکی و بعد از آن تا قرن 19 به عنوان زندان از آن استفاده می شد. 

 

بر اثر زلزله بسیار شدید سال 1509 ، صدمات زیادی به قلعه وارد شد و بخش های زیادی از قلعه تخریب گردید که بعدا تا حدودی بازسازی شد. 

این قلعه تاریخی و باشکوه امروزه به صورت موزه درآمده است  از سال 1960  بازدید آن برای  عموم آزاد است. 

از فضای باز محوطه قلعه برای اجرای کنسرت های فصلی ، فستیوال های هنری و رویدادهای خاص استفاده می شود. 

 

محله روملی حصاری استانبول, قلعه روملی حصاری کجاست, سبک معماری قلعه روملی

سبک معماری قلعه روملی حصاری

 

سبک معماری قلعه روملی

قلعه روملی دارای یک برج کوچک و سه برج اصلی است. 

13 سنگر دیدبانی روی دیوارهای قلعه ساخته شده است که سه برج را به هم متصل می کند. یکی از سنگرهای دیدبانی شکل چهارضلعی دارد و 6 سنگر دیگر حالت منشوری با گوشه های متعدد دارد ، 4 سنگر هم به شکل استوانه ای شاخته شده اند.

 

برج اصلی قلعه به نام برج ساریشا پاشا در قسمت شمالی به شکل استوانه ای ساخته شده است. قطر برج 23.3 متر ، ضخامت دیوارها 7 متر و ارتفاع برج 28 متر است و 9 طبقه دارد. امروزه این برج به خاطر بزرگداشت سلطان محمد فاتح به نام برج فاتح شناخته می شود.

 

برج خلیل پاشا ، برج بزرگی است که در وسط قلعه و در اسکله آن به شکل منشور 12 ضلعی در 12 طبقه ساخته شده است. ارتفاع برج 22متر ، قطر برج 23.3 متر و ضخامت دیوارها حدود 6.5 متر است.

برج زغانوس پاشا ، برج جنوبی قلعه است که 8 طبقه دارد. ارتفاع این برج استوانه ای شکل 21 متر ، قطر آن 26.7 متر و ضخامت دیوارهایش 5.7 متر است. 

 

مسیر دسترسی به قلعه روملی حصار

این قلعه در ساحل تنگه بسفر قرار گرفته است. سادده ترین مسیر دستری به قلعه سوار شدن به اتوبوس هایی است که از ایستگاه روملی حصار عبور می کنند. 

وقتی در این ایستگاه پیاده شوید ، قلعه درست مقابل شماست. 

ساعات بازدید قلعه هر روز به جز چهارشنبه ها از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر است. 

هزینه ورودی قلعه بسفر 25 لیر است. 

همراه داشتن غذا هنگام بازدید از قلعه ممنوع است و فقط میتوانید به همراه خودتان آب ببرید.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------