قسطنطنیه کجاست و چه بناهای تاریخی از آن باقی مانده است؟قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,بناهای  تاریخی قسطنطنیه

قسطنطنیه، نام پیشین شهر کنونی استانبول

 

قسطنطنیه کجاست؟

قسطنطنیه، نام پیشین شهر کنونی استانبول است که به افتخار قیصر روم، کنستانتین یکم نام‌گذاری شده‌بود. این شهر سال‌ها پایتخت امپراتوری روم شرقی بود. بعد از سرنگونی رومی‌ها و فتح قسطنطنیه به‌دست مسلمانان عثمانی، این شهر اسلامبول (به‌معنای شهر اسلام) خوانده شد که با گذشت زمان نام آن به استانبول تغییر کرد.

تاریخچه قسطنطنیه

قسطنطنیه یا به گونه ای که در زبان یونانی خوانده می شود کنستانتینوپل ، یکی از شهرهای مهم باستان است. این شهر در طی تاریخ پایتخت و مرکز امپراتوری رم باستان، امپراتوری بیزانس روم و تا سال ۱۹۲۳ پایتخت امپراتوری عثمانی بود. این شهر به افتخار کنستانتین یکم، قیصر روم که به کنستانتین بزرگ مشهور بود، به نام کنستانتینوپل نامیده شد که به معنای شهر کنستانتین است.

 

جا دارد در اینجا قدری درباره کنستانتین یکم حرف بزنیم: این قیصر رومی اولین امپراتور روم است که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی قبول کرد و نقش زیادی در گسترش و نشر این دین در دنیا داشت. وی سبب پیوند کلیسا و حکومت گردید و از این راه توانست هم پیمانانش را با هم متحد کند و دشمنانش را شکست بدهد. وی بعد از پیروزی بر مخالفانش در سال ۳۳۰ میلادی شهر قسطنطنیه را به عنوان پایتخت اصلی خود انتخاب کرد و بناها و ساختمان های بسیاری در آن بنا نمود.

 

قسطنطنیه تا سال ۱۴۵۳ همچنان پایتخت امپراتوری رومی شرقی بود تا اینکه امپراتوری عثمانی به فرماندهی سلطان محمد فاتح در جنگی آن ها را شکست دادند و قسطنطنیه را به تصرف خود در آوردند. از آن به بعد بود که سلطان محمد فاتح نام شهر قسطنطنیه را به اسلامبول یعنی شهر اسلام تغییر داد که بعدها تلفظ استانبول بیشتر رایج گردید.

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,بناهای تاریخی به جا مانده از قسطنطنیه

قسطنطنیه کجاست

 

استانبول امروزی

استانبول بزرگ ترین شهر در ترکیه و شهری میان قاره ای در اوراسیا محسوب می شود. تنگه بسفر این شهر را به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم نموده است که قسطنطنیه در حقیقت قسمت اروپایی استانبول امروزی را تشکیل می داده است. در حال حاضر، مرکز تجاری و اداری استانبول در قسمت اروپایی قرار دارد، با این حال ۳۰% از جمعیت شهر در بخش آسیایی زندگی می کنند. بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری زیادی که از دوره های گوناگون تاریخ به جا مانده اند این شهر را به یکی از پربازدیدترین جاهای گردشگری در جهان تبدیل کرده اند.

 

بناهای تاریخی به جا مانده از قسطنطنیه

موزه مسجد ایاصوفیه

موزه مسجد ایاصوفیه که امروزه تبدیل به نمادی برای شهر استانبول شده، در دوران امپراطوری روم شرقی طراحی و ساخته شده است. ایاصوفیه در آن دوره کلیسای باشکوهی بوده که مسیحیان برای عبادت خداوند در آن تجمع پیدا می کردند.

 

این کلیسای فوق العاده در دوران خودش توانسته بود تا هزار سال لقب بزرگترین کلیسای دنیا را از آن خودش کند. هزار سال عدد شگفت‌انگیزی برای رکوردار بودن به حساب می‌ آید! سال‌ها بعد هنگامی که کلیسای سویل در سال 1520 ساخته شد، عنوان بزرگترین کلیسا از ایاصوفیه به کلیسای سویل انتقال داده شد.

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,بناهای  تاریخی قسطنطنیه

تاریخچه قسطنطنیه

 

آب انبار باسیلیکا سیسترن 

آب انبار باسیلیکا سیسترن یکی دیگر از بناهای مانده از آن دوران است که در زیرزمین ساخته شده است. فکر کردن ساخت چنین بناهایی با این توجه و ظرافت، با در نظر گرفتن امکانات کمی که در آن زمان در دسترس بوده، حقیقتاً کار دشواری است.

 

هیپودرم

یکی دیگر از بناهای تاریخی که از زمان امپراتوری رم باستان به جا مانده است هیپودرم است. این میدان در حقیقت مرکز برگزاری مسابقات اسب دوانی و همین طور نمایش ها و فعالیت های اجتماعی شهر قسطنطنیه بوده است. جالب است بدانید که هیپوس به معنای اسب و دروموس به معنای میدان است، به همین علت در زبان ترکی گاهی این میدان را آت میدانی می نامند که به معنای میدان اسب است. اُبلیسک تئودوسوس (Obelisk of Theodosius) که در گوشه ای از این میدان قرار دارد در حقیقت سازه ای باستانی مربوط به فرعون توتمس سوم است که به وسیله امپراتور تئودوسوس در قرن ۴ پس از میلاد به اینجا انتقال داده شده است.

تصاویر قسطنطنیه

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,قسطنطنیه امروزه چه نامیده می‌شود

بناهای  تاریخی قسطنطنیه

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,بناهای  تاریخی قسطنطنیه

بناهای تاریخی به جا مانده از قسطنطنیه

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,قسطنطنیه

تصاویر قسطنطنیه

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,بناهای  تاریخی قسطنطنیه

قسطنطنیه امروزه چه نامیده می‌شود

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,بناهای تصاویر قسطنطنیه

قسطنطنیه

 

قسطنطنیه کجاست,تاریخچه قسطنطنیه,قسطنطنیه

عکس هایی از قسطنطنیه

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------