بهترین موزه هایی که باید در ایران بازدید کنید/ سفر فرهنگی به ایرانمعماری موزه های ایران, نام موزه های ایران, لیست موزه های ایران

لیست موزه های ایران

 

بهترین موزه های ایران موزه های برتر ایران را بشناسید

واقعیت این است که ایران بهشت تاریخ‌شناسان و دوستداران تاریخ می‌باشد. همین واقعیت باعث شده که موزه‌های مختلفی در ایران وجود داشته باشد؛ مانند موزه ایران باستان، موزه آذربایجان، موزه رضا عباسی، موزه آبگینه، موزه فرش و .... شمار موزه‌ها در کشور ما به لطف تاریخ و فرهنگ چندهزارساله و میراث غنی و گران‌بهایی که از دورانی دور به‌جای‌مانده است به حدی زیاد است که معرفی تمام آنها کاری بسیار دشوار است. در این مطلب از بیتوته قصد داریم موزه های معروف ایران را معرفی کنیم.

موزه ملی

موزه ملی ایران، به سبب قدمت موزه و اشیا نگهداری شده در آن مهم‌ترین موزه کشور به‌حساب می‌آید. این موزه  103 سال پیش تأسیس شده است. اولین موزه ایران در سال 1295 خورشیدی به نام موزه ملی یا موزه معارف در یکی از اتاق‌های بزرگ دارالفنون بنا شد.

 

ولی در سال 1304 اشیای این موزه به تالار آینه کاخ مسعودیه منتقل گردید. در سال 1306 امتیاز بدون قیدوشرط طرف باستان‌شناسان فرانسوی در ایران لغو شد و مجدداً در سال 1308 خورشیدی مهندس فرانسوی به نام آندره گدار به ایران آمد و کار خود را رسماً شروع کرد.  مساحت این موزه 18 هزار مترمربع است. موزه ملی ایران از دو بخش باستان‌شناسی و هنر اسلامی تشکیل شده است. 

 

ساخت موزه دوران اسلامی در سال 1323 آغاز شد و در سال 1329 پایان یافت و سرانجام  سال 1375 موزه هنر دوران اسلامی ایران افتتاح گردید. قدمت بعضی اشیا در موزه ایران باستان به دوره پارینه‌سنگی می‌رسد. آثاری با قدمت دوازده هزار تا یک میلیون سال پیش در این موزه نگهداری می‌شود.

 

این موزه دارای 270 قلم اشیا مفرغی، سفالی، شیشه‌ای، سکه، سلاح‌های قدیمی، مهر، اشیای چوبی، مرقعات، کتاب و منسوجات می‌باشد که یا توسط کارمندان اداره عتیقات جمع‌آوری و یا توسط مردم اهدا شده‌اند. موزه ایران و باستان غنی‌ترین موزه جهان دررابطه ‌با فرهنگ و هنر ایران می‌باشد. همچنین کهن‌ترین آثار موجود در موزه هنر مربوط به 800 هزار سال پیش است. موزه ملی ایران در خیابان امام خمینی تهران واقع شده است.

 

مادر موزه های ایران, فهرست موزه های ایران, اثار باستانی موزه های ایران

موزه ملی ایران مهم‌ترین موزه ایران

 

کاخ‌موزه گلستان 

کاخ‌موزه گلستان شاهکاری معماری دوران صفویه است و بنایی است که قدمت ۴۴۰ساله دارد. یکی از مکان‌های تاریخی در تهران است که زیبایی، شکوه و ارزش تاریخی آن باعث جلب‌توجه گردشگران از ایران و جهان شده است. این کاخ در بخش مرکزی شهر تهران واقع شده است و محل استقرار 7 پادشاه قاجار بوده است.

 

کاخ گلستان مجموعه‌ای از چندین عمارت، تالار، باغ، حیاط و گذرگاه‌هایی است که هرکدام به نوبه خود یک اثر تاریخی هستند. این کاخ در سال 2007 به ثبت یونسکو رسیده است. از مهم‌ترین رویدادهای این کاخ می‌توان به تاج‌گذاری مظفرالدین شاه، احمدشاه قاجار، گشایش مجلس اول، فراهم‌کردن مقدمات انقراض سلسله قاجار و استقرار سلطنت پهلوی، جلوس و تاج‌گذاری رضاشاه و محمدرضا شاه اشاره کرد.

 

بنای این کاخ در گذر زمان دارای پستی‌ و بلندی‌های بسیاری بوده به‌طوری که بناهایی ساخته شده و بناهایی ویران شده است. ولی در حال حاضر بناهای موجود در کاخ شامل شمس‌العماره، تالار سلام، ایوان تخت مرمر، حوض‌خانه، تالار آیینه، کاخ ابیض، خلوت کریم‌خانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس، تالار برلیان، کتابخانه‌ها و حوض‌خانه‌های عمارت بادگیر است. این کاخ در خیابان 15 خرداد - میدان ارگ  تهران واقع شده است.

 

نام موزه های ایران, لیست موزه های ایران, کاخ‌موزه گلستان

کاخ موزه گلستان موزه معروف ایران

 

موزه سعدآباد

موزه سعدآباد مجموعه 110 هکتاری در شمال شهر تهران است که توسط شاهان ایران در دوره قاجار و دوره پهلوی بنیان‌گذاری شده و گسترش‌یافته است. این  کاخ ییلاق شاهان دوره قاجار بوده است.

 

این مجموعه شامل کاخ‌های متعددی مانند کاخ بهمن، کاخ احمدشاه، کاخ اختصاصی، ساختمان جمهور، کاخ سبز، کاخ سفید، موزه آب، موزه استاد بهزاد، موزه برادران امیدوار، کتابخانه، موزه چهره‌های ماندگار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه ظروف سلطنتی، موزه مردم‌شناسی، موزه مینیاتور استاد آبکار، موزه استاد فرشچیان و موزه نظامی است.

 

 بهترین موزه های ایران, موزه های ایران, مادر موزه های ایران

موزه سعدآباد ایران

 

موزه جواهرات 

جواهراتی که داخل این موزه جواهرات نگهداری می‌شود به دوره‌های صفوی، افشاریه، قاجاریه، پهلوی تعلق دارد. از میان این جواهرات به جواهرات گران‌قیمت مانند تخت نادری، الماس دریای نور، کره جواهرنشان، تاج ردای فرح، تاج کیانی، تخت طاووس، سریر پرتابل سلطنتی، تاج و نیم‌تاج‌های سلطنتی، کوزه قلیان با تخم شترمرغ و جقه شیر نشان می‌توان اشاره کرد. این جواهرات از کشورهایی مانند هندوستان، بریتانیا، عثمانی، فرانسه خریداری و جمع‌آوری‌شده است. موزه جواهرات در میدان امام خمینی - خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

 

موزه جواهرات ایران, موزه موسیقی اصفهان, بهترین موزه های ایران

موزه جواهرات بهترین موزه ایران

 

موزه هنرهای معاصر 

موزه هنرهای معاصر یکی از سرشناس‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های ایران است که در سال 1356 خورشیدی به کوشش فرح پهلوی بنا شده است. ازجمله آثار مهم این موزه می‌توان به کارهای گوگن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لویت، جاکومتی اشاره کرد.

 

این گنجینه از اموال عمومی ایران محسوب می‌شود. در این موزه اثرهایی از جنبش هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینیمالیسم، مفهومی، فوتو رئالیسم رامی توان مشاهده کرد. موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی پارک لاله در خیابان کارگر شمالی تهران واقع شده است. 

 

بهترین موزه های ایران, موزه های ایران, مادر موزه های ایران

موزه هنرهای معاصر سرشناس ترین موزه ایران

 

موزه دفاع مقدس 

موزه دفاع مقدس بزرگ‌ترین موزه جنگ جهان اسلام و مدرن‌ترین موزه غرب آسیا است. این موزه در زیر بنای 205 هزار مترمربع که دارای 8 تالار باغ راه، دریاچه مصنوعی، آب‌نما، سالن‌های آمفی‌تئاتر و سراسر نامه تشکیل شده است. این مجموعه با استفاده از تکنولوژی روز دنیا بر نمایش حماسه ملت ایران در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌پردازد.

 

موزه جواهرات ایران, موزه موسیقی اصفهان, بهترین موزه های ایران

موزه دفاع مقدس ایران

 

موزه آستان قدس رضوی 

موزه آستان قدس رضوی در شهر مشهد و در مجاورت بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان جهان قرار گرفته است. این موزه یکی از پربازدیدترین موزه‌های ایران است که در سال 1324 افتتاح گردیده است. مجموعه‌های این موزه شامل موزه ساعت و نجوم، گنجینه مدال‌ها، گنجینه سلاح، گنجینه حلزون دریایی و صدف، گنجینه سکه و اسکناس می‌باشد. بخش بزرگ این موزه به موزه فرش اختصاص دارد که اهدایی استاد فرشچیان است.

 

نام موزه های ایران, لیست موزه های ایران, کاخ‌موزه گلستان

موزه آستان قدس رضوی در مشهد

 

موزه پارس شیراز 

موزه پارس شیراز در باغ نظر این شهر قرار دارد که به‌عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس شناخته شده است. در این موزه آثار نقاشان دوره زندیه همانند آقا صادق، میرزا بابا نقاش‌باشی و جعفر و نقاشان معاصر همانند میر منصور و صدرالدین شایسته را می‌توان مشاهده کرد.

 

معماری منحصربه‌فرد این موزه که به شکل هشت ضلعی و بسیار خلاقانه طراحی شده است چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. این عمارت دارای یک تالار اصلی و چندین شاه‌نشین است. این موزه در دوران زندیه به‌منظور پذیرایی از میهمان سلطنتی احداث گردیده است. از این ساختمان در سال 1315 به‌عنوان موزه رونمایی شده است.

 

بهترین موزه های ایران, موزه های ایران, مادر موزه های ایران

موزه پارس شیراز

 

موزه آب یزد

موزه آب یزد در خانه کلاه‌دوز در زمینی به مساحت 720 مترمربع، به فرمان سید علی‌اکبر کلاه‌دوز یکی از بازرگانان دوره قاجار، در سال 1266 خورشیدی ساخته شده است. این خانه در شمال میدان امیرچخماق یزد واقع است. در این موزه شامل لوازم مختلف حفر قنات، ابزار و ادوات اندازه‌گیری آب، وسایل روشنایی در قنات، وقف‌نامه‌های قدیمی، کتابچه‌های میراب‌ها و اسناد توزیع آب و اسناد و مدارک خرید و فروش آب می‌باشد. 

 

بهترین موزه های ایران, موزه های ایران, مادر موزه های ایران

موزه آب یزد بهترین موزه ایران 

 

اصفهان را به‌غیراز نصف جهانش می‌توان مهد موسیقی اصیل ایرانی دانست. با مخالفت قاجاریان با موسیقی محلی، استفاده از سازهای محلی در این شهر کم‌رنگ شد؛ اما تأثیر آن بر فرهنگ موسیقی اصفهان همچنان باقی‌مانده است.

 

موزه موسیقی اصفهان یکی از بهترین موزه‌های خصوصی ایران که توسط مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی در سال 1394 پایه‌گذاری و تأسیس شده است. در این موزه از 300 ساز موسیقی و طرز استفاده آن در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. هدف از ساخت این موزه، آشناکردن افراد با موسیقی اصیل ایرانی و آشنایی با سازهای محلی و نحوه ساخت آنها است.

 

از سازهای موجود در این موزه می‌توان به ساز قانون (یکی از کهن‌ترین سازهای ایرانی)، قیچک (ساز محلی جنوب شرقی ایران)، تار (ساز چندملیتی)، رباب، چنگ، بربط، نی، کمانچه، تمبک، سنتور و ... اشاره کرد. این موزه در خیابان چهارباغ عباسی و در محوطه کاخ زیبای هشت‌بهشت قرار دارد.

 

معماری موزه های ایران, نام موزه های ایران, لیست موزه های ایران

موزه موسیقی اصفهان از بهترین موزه های ایران

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------