خانه تاریخی نراقی همدان (+ تصاویر)خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,خانه نراقی همدان

خانه تاریخی نراقی

 

خانه نراقی همدان

خانه نراقی مربوط به اواخر دوره قاجار - دوره پهلوی اول است و در همدان، خیابان عباس‌آباد، کوچه کبابیان، بن‌بست خوانساری قرار گرفته است و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. ولی مالک آن با شکایت به دیوان عدالت اداری، این بنا را از ثبت ملی خارج کرد، بی آنکه نسبت به ترمیم آن اقدامی کند.

خانه نراقی دارای اندرونی و زمستان نشین بوده و به شکل ساختمانی دو طبقه با تزئینات آجری مخصوص با حوض‌خانه‌ای زیبا در بخش پایینی آن ساخته شده بوده است‌. قناتی زیر این عمارت وجود داشته که اکنون کور شده ولی سبب شده آب زیر این خانه به صورت دریاچه جمع شود.

 

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,عمارت نراقی

خانه نراقی

 

نام دیگر خانه نراقی

- عمارت نراقی

 

موقعیت جغرافیایی خانه نراقی

خانه‌ی تاریخی نراقی‌ها ابتدای خیابان شریعتی (عباس‌آباد) در همدان قرار گرفته است. این خانه‌ی قدیمی که از ساختمان‌های ارزشمند این شهر با بیش از 100 سال قدمت محسوب می شود و جزو لیست آثار ملی ایران بود، به علت ناتوانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تامین اعتبار خریداری آن از مالک اصلی، از لیست آثار ملی بیرون آمده است.

 

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,خانه تاریخی نراقی همدان

خانه نراقی همدان

 

سیر تاریخی و فرهنگی خانه نراقی

با توجه به این مسئله که قدمت این بنا به دوران قاجار بازمی‌گردد، بیش از یک قرن را گذرانده است. خانه یا عمارت نراقی یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی استان همدان است. چرا که دارای گچ بر‌ی‌های خاص و همین طور حسینه‌ بوده، که سبب تفاوت آن از دیگر بناهای تاریخی استان شده است.

 

ولی تا به حال متاسفانه به علت بی‌توجهی به این آثار ارزشمند، این بنا به شکل متروکه درآمده و مالک خصوصی آن هم نسبت به ترمیم آن اقدامی انجام نداده است. خانه‌ی نراقی مالک خصوصی دارد و با نظر به اینکه این بنا از ثبت خارج شده، اداره‌ی میراث فرهنگی نمی‌تواند در خصوص جذب اعتبار و مرمت این اثر ورود کند و اقدامی انجام دهد. همین موضوع باعث شده این بنا در اواخر سال 1389 با رای دیوان عدالت اداری از ثبت آثار ملی خارج شود. ولی کاش بتوان فکری به حال این چنین آثار باارزش کشورمان کرد.

 

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,عمارت نراقی

تصاویر خانه نراقی

 

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,خانه تاریخی نراقی همدان

خانه تاریخی نراقی همدان

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X قیمت تورهای شهر وان ترکیه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023