آتشکده کوه مند یا معبد کلات کجاست؟آتشکده کوه مند کجاست,آتشکده کوه مند,آتشکده کوه مند کجا قرار دارد

آتشکده کوه مند کجا قرار دارد

 

آتشکده کوه مند یا آتشکده خورموج

آتشکده کوه مند مربوط به دوره اشکانیان و ساسانیان است و در شهرستان دشتی، در کوه مند و در نزدیکی روستاهای حیدری و وراوی قرار دارد و این اثر در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. در ادامه این مقاله از بیتوته درباره آتشکده کوه مند بیشتر خواهید خواند.

آتشکده کوه مند در کجا قرار دارد؟

هنگامی که اسم آتشکده می‌آید، بعید نیست که روزهایی را به خاطر بیاوریم که این مرزوبوم زادگاه زرتشت بود. از این دین زیبا یادگارهایی برایمان مانده است که یکی از آن‌ها نیایشگاهی در جنوب ایران است. آتشکده کوه مند که در نزدیکی خلیج فارس آتش تاریخ را روشن نگه داشته است.

 

آتشکده کوه مند کجاست,آتشکده کوه مند,آتشکده خورموج یا آتشکده کوه مند

معبد کلات یا آتشکده کوه مند

 

آتشکده کوه مند

معبد کلات به نامهای آتشکده مند و آتشکده خورموج هم خوانده می شود. این معبد در دامنه کوه مند در فاصلهٔ ۳۰ کیلومترى خورموج در جنوب روستاى حیدرى و در ارتفاعات سنگى مجاور بستر قدیمى رودخانه سیلابى قرار گرفته است. آثار حجارى هایى در دل صخرهاى بلند وجود دارد که راه باریکى از سطح بستر رودخانه به سوی نخستین مدخل آن در ارتفاع ۶۰ مترى کشیده شده است.

 

ساختمان خارجی فعلی معبد کلات عبارت است از یک سکوی اصلی با ‏سقفی اهرمی شکل و دو مدخل دیگر و ده حفره به شکل روزنه هایی در‏طرفین سکوی اصلی که به منزله نورگیرها یا پنجره رواق های اصلی معبد عمل می کنند. این معبد از سه طبقه اصلی یا میانی؛ تختانی و فوقانی تشکیل شده که با هم در ارتباط  هستند و در عین حال ساختمان هر طبقه با دیگری تفاوت دارد و هر طبقه برای کار خاصی ساخته شده است.

 

در بستر خشک رودخانه آثار بندها و آبگردان‌هايى در زمین های پاى کوه وجود دارد که نشان از وجود ميدانى بزرگ در جلوى معبد بوده است. سطح اين ميدان را با خاک و سنگ به صورت مصنوعى بالا آورده‌اند. میدان جلوی ساخت ظاهراً محل جمع آوری گروه بسیاری از مردم بوده که اکنون از بین رفته است. نکته قابل توجه در معبد کلات وجود چاه های گوناگون در اتاقهای پایینی است که به نظر میرسد برای دفن اموات یا نگهداری استخوان آنها حفر شده است.

 

قسمت میانى، محل نشستن کاهنان یا نزدیکان و انجام مراسم خاص مذهبى بوده است. قربانى یا گناهکار و یا فردی که باید عمل مراسم مذهبى در مورد او انجام مى شد، روى سکوى میانى قرار میگرفت.

 

دخمه های کلات که ساختمان هایی برای قبرها بوده است به تقليد از خانه ها ساخته می شده اند. نقشه این قبرها مثل قبرهای فينيقی است. نوع قرار گرفتن دخمه ها بر روی يکديگر و کم شدن کم کم ابعاد آنها در طبقات بالاتر همان نقشه زيگورات و ميل های مضرس است که ریشه بابلی دارد. صندلی حجاری شده در يکی از دخمه ها، به سبک معماری سنگی هندی است. قبرها کلات تحت تاثیر از تمدن های گوناگون ایرانی، هندی، آشوری، فینقی و عيلامی می باشد.

 

تصاویر آتشکده کوه مند

آتشکده کوه مند کجاست,آتشکده کوه مند,آتشکده کوه مند کجا قرار دارد

آتشکده کوه مند یاآتشکده خورموج

 

آتشکده کوه مند کجاست,آتشکده کوه مند,آتشکده کوه مند در خورموج

آتشکده کوه مند یا نیایشگاه مند

 

آتشکده کوه مند کجاست,آتشکده کوه مند,آتشکده کوه مند کجا قرار دارد

تصاویر آتشکده کوه مند

 

آتشکده کوه مند کجاست,آتشکده کوه مند,تصاویر آتشکده کوه مند

آتشکده کوه مند 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------