موزه قصر آینه از جاذبه های گردشگری استان یزدمعماری و تزئینات موزه قصر آینه, معماری موزه قصر آینه, اشیای موزه قصر آینه

موزه قصر آینه یکی از جاذبه های ملی در شهر یزد است

 

موزه قصر آیینه، نماد روشنایی یزد

موزه قصر آینه از جاذبه های دیدنی شهر یزد است. این موزه در سال 77 تبدیل به موزه شد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در این موزه شاهد آثاری از مجموعه های خطی ، اسلحه ، سکه ، تمبر ، قفل و هنر های زیبای گچبری ، آینه کاری ، مشبک کاری و ... می باشید که توسط استادان هنرمندی خلق شده اند. معماری خود موزه نیز از زیبایی خاصی برخوردار است و جزء آثار هنری به حساب می آید. 

موزه قصر آینه

 

بازدید از موزه قصر آینه, اماکن دیدنی اطراف موزه قصر آینه, عمارت قصر آینه

یکی از زیباترین موزه های یزد موزه قصر آیینه است

 

عمارت قصر آینه که به موزه قصر آینه نیز معروف است در خیابان کاشانی رو به روی پارک هفت تیر در شهر یزد واقع شده است. 

این موزه یکی از زیباترین موزه ها و آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی شهر یزد می باشد. تاریخ ساخت این موزه مربوط به دوران پهلوی است. معماری این موزه خود یکی از نمونه های بارز زیبایی شناسی است که جدای از آثار هنری داخل آن جلوه گری می کند. موزه آینه در زمینی به وسعت 837 متر در باغی به بزرگی بیش از هشت هزار متر بنا شده است.

 

ساختمان این موزه مانند کوشکی در میان باغ است. این موزه دارای یک حیاط وسیع با یک حوض زیبا در وسط آن می باشد. از جمله جاذبه های درون این باغ اتاق های گچبری و آینه کاری رو به روی حوض می باشد. در این موزه معماری زیبا و منحصر به فرد و اشیا زیبا و با ارزش چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

 

این عمارت با شکوه که در زمان پهلوی ساخته شده بود بعد از انقلاب به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد و در آن تغییر کاربری داده و به موزه تبدیل شد. اینک این بنای زیبا یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر یزد می باشد. یک سال بعد از تبدیل عمارت به موزه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

تاریخ ساخت عمارت قصر آینه

 

اماکن دیدنی اطراف موزه قصر آینه, عمارت قصر آینه

موزه قصر آیینه در دروان پهلوی بنا شده است

 

عمارت موزه قصر آینه در سال 1320 توسط صراف زاده ساخته شد. این عمارت در ابتدا به عنوان یک مهمان سرای خصوصی کاربرد داشت. صراف زاده یک بازرگان و وکیل مجلس و فرزند حاج علی صراف یزدی بود. او در سال 1278 در شهر یزد به دنیا آمد و سپس به واسطه افزایش ثروت و دارایی و حسن نیت و کمک به مردم به عنوان فردی در گروه طراز اول شهر شناخته شد.

 

معماری و تزئینات موزه قصر آینه

 

اشیای موزه قصر آینه, بازدید از موزه قصر آینه, اماکن دیدنی اطراف موزه قصر آینه

معماری موزه قصر آینه به سبک سنتی و اروپایی است

 

موزه قصر آینه دارای سبک معماری ترکیبی سنتی و اروپایی است. و جلوه هنر ایرانی را به خوبی به نمایش گذاشته است.

از جمله بخش های این موزه شامل اتاق های رو به استخر یا نشیمن بهاری ، اتاق خواب ، شاه نشین و حوض خانه می باشد که هر کدام به خودی خود می تواند دلیل کافی برای بازدید از این جاذبه گردشگری و هنر های آن باشد.

 

تزئینات اتاق های این بنا شامل هنرهای گچبری ، نقاشی دیواری و آینه کاری می باشد. بیشترین تزئینات این بنا مربوط به بخش حوض خانه است.

از دیگر تزئینات این عمارت مربوط به تزئینات چوبی است که شامل در ها و پنجره های مشبک با شیشه های رنگی هستند که به وسیله لولای جدا شونده در کنار هم قرار گرفته اند.

 

اما مهم ترین تزئینات این موزه مربوط به آینه کاری های آن است که بر روی دیوار ها و سقف آن اجرا شده است و مصداق نام آن است. آینه کاری های این بنا ، نور را منعکس می کنند و باعث روشنایی بیشتر فضای داخلی می شود.

 

از بخش های مهم این موزه حوض خانه می باشد که دارای معماری منحصر به فردی است و از لحاظ زیبایی از دیگر بخش ها متفاوت است. در این بخش نمایشگاه های مختلفی از جمله نمایش گاه های عکس ، خط و نقاشی برگزار می شود.

 

دیوار ها و سقف این بنا مزین به تصاویر زیبایی است که یک فضای هنری و تاریخی را به بینندگان ارائه می دهد. علت نام گذاری این اتاق بزرگ به حوضخانه وجود یک حوض سنگی بزرگ در وسط آن است.

 

آثار و اشیای به نمایش گذاشته شده در موزه قصر آینه

 

معماری و تزئینات موزه قصر آینه, معماری موزه قصر آینه, اشیای موزه قصر آینه,

مهم ترین تزئینات موجود در موزه قصر آینه، آینه کاری های آن است

 

از جمله آثار هنری و اشیای با ارزشی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است می توان به مجموعه خطی ، اسلحه ، سکه های مربوط به دوران قاجار و زمان های دیگر ، تمبر ، کتاب ها ، قفل ، دهه اسب ، و نمونه هایی از آثار و اشیای برنزی مربوط به لرستان اشاره کرد. یکی از قدیمی ترین آثار این موزه دهنه اسبی است که متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد است و همچنین پیه سوز های متعلق به دوره حکومت ساسانیان است.

 

در این موزه انواع اشیا و وسایلی مانند آینه ، ابزار و وسایل روشنایی مانند انواع پیه سوز و چراغ های قدیمی ، انواع کبریت ، قلمدان ، طپانچه و ... از سال 77 به نمایش گذاشته شده است.

 

به طور کلی آثار و اشیایی که در این موزه نگهداری می شود دارای طیف وسیع و گسترده ای است و بازدید کنند گان با بازدید از این موزه می توانند اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد زمان های مختلف و همچنین از تاریخ و فرهنگ و هنر شهر یزد و ساکنان آن کسب کنند.

 

بهترین زمان سفر و بازدید از موزه قصر آینه

 

عمارت قصر آینه, موزه قصر آینه, موزه‌ قصر آیینه‌ یزد

بهترین زمان برای بازدید از موزه قصر آینه اواخر تابستان و اوایل پاییز است

 

تقریبا می توان گفت هر زمان از سال که به شهر یزد سفر کردید می توانید از این عمارت و موزه زیبا دیدن کنید. اما بهترین زمان برای سفر به یزد در ماه های شهریور و مهر و آبان است. این سه ماه از سال ماه های توریستی این استان است زیرا هوا بسیار خنک و دلپذیر است و شب های بلندی نیز دارد. شب های بلند بهترین فرصت برای دیدن از کویر یزد و کویر گردی می باشد. به جز این سه ماه از سال ، ماه های اول بهار نیز زمان مناسبی برای سفر به این استان است.

 

اقامت در یزد

برای علاقمندانی که قصد سفر به این استان و دیدن از جاذبه های گردشگری شهر یزد و از جمله موزه قصر آینه ها دارند ممکن است مسئله اقامت یکی از دغدغه های آنها باشد. اما در این مورد جای هیچ نگرانی نیست زیرا 

مسافران می توانند علاوه بر اقامت در هتل های این شهر از انواع اقامت گاه  های دیگر مانند سوئی و آپارتمان که به وفور در اختیار مسافران قرار داده می شود استفاده کنند.

 

ساعات بازدید از موزه

زمان بازدید از این موزه بین ساعات 8 صبح تا 8 شب است. بلیط این موزه بسیار ارزان قیمت می باشد. از مزیت های این موزه فراهم شدن امکاناتی برای بازدیدکنندگان نابینا می باشد که با استفاده از خط بریل برای آنها در مورد اشیای موجود در موزه توضیحات ارائه می شود. 

 

اماکن دیدنی اطراف موزه قصر آینه 

این موزه در محلی رو به روی پارک هفتم تیر قرار دارد. این پارک یکی از پارک های زیبا و معروف شهر یزد است و مکان مناسبی برای تفریح و استراحت مسافرانی می باشد. همچنین در خیابان کاشانی ، جایی که این موزه در آن واقع شده است ، یک جاذبه گردشگری دیگری به نام آتشکده زرتشتیان نیز وجود دارد که تعداد بازدیدکنندگان از آن بسیار زیاد است. این جاذبه گردشگری باستانی محلی است که در آن شعله آتشی 1500 ساله فروزان  است و سبک معماری آن یاد آور معماری دوران هخامنشی است.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------