منارجنبان اصفهان بقعه ‏ای بر مزار شیخ عبدالله (+تصاویر)منارجنبان,منارجنبان اصفهان,عکس منارجنبان

منارجنبان اصفهان

 

منارجنبان از بناهای شگفت انگیز اصفهان

یکی از معروف ترین آثار باستانی ایران که شهرت جهانی آن زبان زد است، منارجنبان اصفهان است. ساختمانی قدیمی با ۲ مناره ی زیبا و عجیب که ظاهرا متحرک هستند.

یکی از بناهای با ارزش و خاص اصفهان، بنای تاریخی منارجنبان است.

منارجنبان اصفهان؛ در واقع بقعه ‏ای است كه بر آرامگاه شیخی زاهد و عابد به اسم عمو عبدالله كه در ذی حجه سال 716 هجری قمری وفات یافته، ساخته شده است. این بنا در آغاز، تنها ایوانی بوده كه بعدها دو مناره معروف را به ساختمان آن اضافهکرده اند. منارجنبان بر سر راه اصفهان به نجف آباد در روستایی به اسم كاردالان قرار دارد.

 

منارجنبان,معماری منارجنبان,جاذبه گردشگری منارجنبان اصفهان

تصاویر منارجنبان اصفهان

 

بخش های مختلف منارجنبان

مناره های منارجنبان یکی از شاخص ترین قسمت های این بنا است. دارای ۲ مناره هر کدام به ارتفاع ۱۷٫۵ متر از سطح زمین است که با تکان خوردن هر یک از این مناره ها، مناره ی ديگر هم به لرزش در می آید.

 

مناره ها از جنس خشت هستند و روی مناره ها با کاشی های فیروزه ای، مشکی و سفید آراسته شده است. درون مناره ها هم پله های مارپیچی قرار دارد که به راحتی توسط آن ها میتوانید به پشت بام و بالای مناره ها بروید. كاشی های لاجوردی و فیروزه‏ای زینت بخش این بناست و بر روی آرامگاه نیز قطعه سنگی مرمری قرار دارد كه سوره یس از قرآن كریم حاشیه آنرا زینت داده است. كتیبه ‏های دیگری هم در این آرامگاه قرار دارد كه از آن جمله آنوبانینی می تواند به كتیبه‏ ای بر سنگ مرمر بالای سنگ اصلی كه از عمو عبدالله بعنوان یك مرد باخدا و زاهد نام می ‏برد؛ اشاره کند. 

 

منارجنبان,دلایل تکان خوردن منارجنبان,دلایل تکان خوردن منارجنبان

منارجنبان از جاذبه های گردشگری اصفهان

 

علت تکان خوردن منارجنبان

در ساخت منارجنبان از مصالح ساختمانی سبک استفاده شده است و همچنین فاصله ی بین دو مناره با هم و ارتفاع آنها از سطح ازمین کم است و تمام این عوامل سبب میشوند تا این مناره ها به حرکت در بیایند. هنگامی که به این بنا از نزدیک نگاه می کنید، احتمالا فهمیدن این مسئله که کل بنا در حال لرزش است اندکی عجیب باشد و به چشمتان نیاید که علت آن میتواند عظمت بنا باشد. ولی درصورتی که خوب دقت کنید می بینید که در جای جای این سازه علائمی گذاشته شده است که با تکان خوردن مناره ها، آن ها هم تکان می خورند و این موضوع به درک لرزش کلی ساختمان کمک می کند.

 

منطقی ترین دلیلی که برای تکان خوردن مناره ها وجود دارد، پدیده ی فیزیکی تشدید یا پدیده ی رزونانس است، زیرا مناره ها سبک معماری مشابهی دارند و تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می گذارد.

 

منارجنبان,اطلاعات درباره ی منارجنبان اصفهان,تاریخچه ی منارجنبان

عکس های منارجنبان اصفهان

 

تکان های منارجنبان، کنترل شده است

محققان معتقدند منارجنبان برعکس دیگر منارجنبان های ديگر بخاطر لرزش مناره ها و ساختمان احداث نشده است. در واقع اول ایوان که مقبره عموعبدالله است ساخته شده و پس از چند قرن، مناره ها به آن اضافه شده است. به این ترتیب حرکت بنایی که ماهیت آن لرزیدن نیست، قابلیت تخریب و آسیب دیدن آن را افزایش می دهد. از این رو ، با نظارت سازمان میراث فرهنگی اصفهان، تکان دادن مناره ها کنترل شده است و صرفا به وسیله کارشناس میراث فرهنگی در دفعات محدود و مشخص شده ایانجام می شود.

 

امکانات رفاهی در اطراف منارجنبان

طی سالهای اخیر در نزدیکی منارجنبان اصفهان فضای سبزی در نظر گرفته شده است که با حضور در آن روح انسان آرامشی بی همتا می یابد در نزدیکی این فضای سبز میتوانید تننقلات و بستنی خریده یا در چایخانه سنتی یک استکان چای لبسوز را تجربه کنید، آنچه مسلم است اوقات خوشی را میتوان با خانواده در فضای سبز اطراف منارجنبان تجربه کرد.

 

دیدنی های نزدیک به منارجنبان اصفهان

فاصله منارجنبان تا مسجد حکیم:۹.۷ کیلومتر

فاصله منارجنبان تا کاخ چهل ستون:۸.۹ کیلومتر

فاصله منارجنبان تا میدان نقش جهان:۱۲ کیلومتر

 

منارجنبان,معماری منارجنبان,جاذبه گردشگری منارجنبان اصفهان

 منارجنبان از بناهای تاریخی اصفهان

 

آدرس منارجنبان

منارجنبان در خیابان آتشگاه در فاصله شش کیلومتری غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان به نجف آباد در محله ای به اسم کارلادان واقع شده است.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------